ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Ευκαιρία πρώτη χαμένη!

Η πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα για πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ της Α2 εθνικής μπάσκετ χάθηκε το απόγευμα στο «Ιβανοφειο» αφού ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 89-73.

Ήττα με την οποία ο Γηραιός μείωσε την σειρά σε 2-1 νίκες και με τον Απόλλωνα πλέον να έχει την δεύτερη και ουσιαστικά πιο σημαντική ευκαιρία το Σάββατο στην Περιβόλα (5μ.μ.) για την πολυπόθητη τρίτη νίκη που θα τον φέρει στον τελικό για να διεκδικήσει εκεί την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

Επί της ουσίας ο Απόλλωνας πλήρωσε το πολύ κακό β’ 10λεπτο σε άμυνα και επίθεση, διάστημα στο οποίο με επί μέρους σκορ 31-15 ο Ηρακλής ξέφυγε στο σκορ (51-35) βάζοντας ουσιαστικές βάσεις και θεμέλια για την τελική επικράτηση με 89-73.

Στο β’ αυτό 10λεπτο ο Απόλλωνας πληγώθηκε από τα σπουδαία τρίποντα των γηπεδούχων από Γιανακίδη και Παπαδιονυσίου, όπως και από την πλήρη αξιοποίηση του Χαριτόπουλου κάτω από το μελανόλευκο καλάθι (ο Γόντικας από το 13’ είχε 3 φάουλ).

Ενώ επιθετικά, στο ίδιο αυτό διάστημα μόνο και μόνο από ατομικές ενέργειες του Ματαλών βρήκε λύσεις, αφού ο πολύ καλός Μαστρογιαννόπουλος της α’ περιόδου (10 πόντοι), δεν είχε συνέχεια και οι άλλοι μελανόλευκοι ήταν άστοχοι (Άκερ 1/6 στους στο πρώτο ημίχρονο).

Στην επανάληψη και με το καλημέρα ο Άκερ πήγε στα 4 φάουλ, ο Ηρακλής ανέβασε πάνω από τους 20 πόντους την διαφορά υπέρ του.

Κάπου εκεί «ξύπνησε» επιθετικά ο Γόντικας, ο Απόλλωνας κατέβασε την διαφορά στους 11 (61-50 στο 26’), αλλά μέχρι εκεί αφού ο Ηρακλής αντέδρασε εκ νέου και πήγε πάλι την διαφορά στο +19 και το ματς στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα 10λεπτα: 20-20, 51-35 (ημ.), 75-56, 89-73(τελ.).

Ο Απόλλων είχε 21/27β., 17/42διπ., 6/20τρ. και έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (45- με 26).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κακαρούδης 4, Χαριτόπουλος 21, Ουάσινγκτον 18 (1), Αθανασούλας 2, Καλαϊτζίδης 4, Γκαγκαλούδης 9, Γιαννακίδης 15 (5), Παπαδιονυσίου 12 (2), Αγγελακόπουλος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ματαλών 16, Μαστρογιαννόπουλος 18 (4), Άκερ 4, Κιτσούλης 6, Γόντικας 19, Τσιάρας 2, Αποστολίδης, Χείλαρης 3 (1), Κουρέπης, Παπαβασιλόπουλος, Κασπίρης 3 (1), Ερμείδης 2.

Ένα καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Χολαργό για να φτάσει στη νίκη επί του Εθνικού. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού επικράτησε εντός έδρας των Πειραιώτων με 87-66, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α2 κι έκανε το 2-1 στη σειρά.

Πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη το Σάββατο (19/5) στο “Σαλπέας”, προκειμένου να κάνει το 3-1 και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς ανόδου με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Ηρακλής – Απόλλωνας Πάτρας.

«Κλικς» από την αναμέτρηση του Απόλλωνα με την Κόροιβο

Ο Απόλλων πραγματοποίησε μια πολύ καλή προσπάθεια και πάλεψε αρκετά όμως ηττήθηκε από τον Κόροιβο με 64-63 και η κάμερα της Match σας παραθέτει πλήρες φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση.

Αναλυτικά χαρακτηριστικές εικόνες από τον αγώνα:

Διάβασε Περισσότερα

Ο Λιόλιος στην Περιβόλα

Με το εισιτήριο από το κιόσκι της Περιβόλας που αγόρασε έδωσε το παρών αθόρυβα και διακριτικά ο πρόεδρος του Προμηθέα Βαγγέλης Λιόλιος στις εξέδρες της Περιβόλας όπου και παρακολούθησε το ματς του Απόλλωνα με τον Κόροιβο.

Ο ίδιος πάντως απέφυγε να πει το παραμικρό λίγο μετά το τέλος του παιχνιδιού και έφυγε προφανώς για να προλάβει τηλεοπτικά το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της ομάδας του με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία.