ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Ευκαιρία πρώτη χαμένη!

Η πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα για πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ της Α2 εθνικής μπάσκετ χάθηκε το απόγευμα στο «Ιβανοφειο» αφού ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 89-73.

Ήττα με την οποία ο Γηραιός μείωσε την σειρά σε 2-1 νίκες και με τον Απόλλωνα πλέον να έχει την δεύτερη και ουσιαστικά πιο σημαντική ευκαιρία το Σάββατο στην Περιβόλα (5μ.μ.) για την πολυπόθητη τρίτη νίκη που θα τον φέρει στον τελικό για να διεκδικήσει εκεί την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

Επί της ουσίας ο Απόλλωνας πλήρωσε το πολύ κακό β’ 10λεπτο σε άμυνα και επίθεση, διάστημα στο οποίο με επί μέρους σκορ 31-15 ο Ηρακλής ξέφυγε στο σκορ (51-35) βάζοντας ουσιαστικές βάσεις και θεμέλια για την τελική επικράτηση με 89-73.

Στο β’ αυτό 10λεπτο ο Απόλλωνας πληγώθηκε από τα σπουδαία τρίποντα των γηπεδούχων από Γιανακίδη και Παπαδιονυσίου, όπως και από την πλήρη αξιοποίηση του Χαριτόπουλου κάτω από το μελανόλευκο καλάθι (ο Γόντικας από το 13’ είχε 3 φάουλ).

Ενώ επιθετικά, στο ίδιο αυτό διάστημα μόνο και μόνο από ατομικές ενέργειες του Ματαλών βρήκε λύσεις, αφού ο πολύ καλός Μαστρογιαννόπουλος της α’ περιόδου (10 πόντοι), δεν είχε συνέχεια και οι άλλοι μελανόλευκοι ήταν άστοχοι (Άκερ 1/6 στους στο πρώτο ημίχρονο).

Στην επανάληψη και με το καλημέρα ο Άκερ πήγε στα 4 φάουλ, ο Ηρακλής ανέβασε πάνω από τους 20 πόντους την διαφορά υπέρ του.

Κάπου εκεί «ξύπνησε» επιθετικά ο Γόντικας, ο Απόλλωνας κατέβασε την διαφορά στους 11 (61-50 στο 26’), αλλά μέχρι εκεί αφού ο Ηρακλής αντέδρασε εκ νέου και πήγε πάλι την διαφορά στο +19 και το ματς στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα 10λεπτα: 20-20, 51-35 (ημ.), 75-56, 89-73(τελ.).

Ο Απόλλων είχε 21/27β., 17/42διπ., 6/20τρ. και έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (45- με 26).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κακαρούδης 4, Χαριτόπουλος 21, Ουάσινγκτον 18 (1), Αθανασούλας 2, Καλαϊτζίδης 4, Γκαγκαλούδης 9, Γιαννακίδης 15 (5), Παπαδιονυσίου 12 (2), Αγγελακόπουλος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ματαλών 16, Μαστρογιαννόπουλος 18 (4), Άκερ 4, Κιτσούλης 6, Γόντικας 19, Τσιάρας 2, Αποστολίδης, Χείλαρης 3 (1), Κουρέπης, Παπαβασιλόπουλος, Κασπίρης 3 (1), Ερμείδης 2.

Ένα καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Χολαργό για να φτάσει στη νίκη επί του Εθνικού. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού επικράτησε εντός έδρας των Πειραιώτων με 87-66, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α2 κι έκανε το 2-1 στη σειρά.

Πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη το Σάββατο (19/5) στο “Σαλπέας”, προκειμένου να κάνει το 3-1 και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς ανόδου με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Ηρακλής – Απόλλωνας Πάτρας.

Οργανωμένη εκδρομή των Απολλωνιστών στον Χολαργό

Η Λέσχη Φιλάθλων Απόλλων Πάτρας Black Wolves σε συνεργασία με την διοίκηση του συλλόγου διοργανώνει εκδρομή στην Αθήνα το Σάββατο 26 Μαΐου για τον αγώνα του Απόλλωνα εναντίον του Χολαργού.

-> Κόστος συμμετοχής: 10€ (Μεταφορά χωρίς εισιτήριο)
-> Κρατήσεις θέσεων – Πληροφορίες στο τηλέφωνο:
6976511338 (Αλέξανδρος)

ΟΛΟΙ ΧΟΛΑΡΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Α1, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ!!

Διάβασε Περισσότερα

Επιχείρηση «Χολαργός» για τον Απόλλωνα!

Ο Χολαργός θα είναι τελικά ο αντίπαλος του Απόλλωνα στους τελικούς των πλέι-οφ της Α2 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών.

Ο ομάδα της Αθήνας επικράτησε με 85-57 του Εθνικού στο πέμπτο παιχνίδι των ομάδων τη φετινή σεζόν, έκανε το 3-2 συνολικά στη σειρά και πήρε την πρόκριση, εκεί που την περιμένουν οι «μελανόλευκοι».

Ο πρώτος τελικός θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο (17:00) στο «Αντ. Τρίτσης», με την Αχαϊκή ομάδα να στοχεύει στη νίκη που θα της δώσει ελπίδες για ισοφάριση στο επόμενο παιχνίδι στην Πάτρα.

Να θυμίσουμε ότι ο Χολαργός έχει στο 2-0 τον Απόλλωνα από την κανονική περίοδο και η σειρά για την άνοδο στην Stoiximan.gr Basket League κρίνεται στις 3 νίκες.

Θα χρειαστεί ακόμα μια υπέρβαση!

Μπορεί ο Απόλλωνας να «καθάρισε» τον Ηρακλή με 3-1 νίκες συνολικά και να είναι ήδη στον τελικό των πλέι-οφ, όμως για να μάθει τον αντίπαλό του θα χρειαστεί να περιμένει μερικές ημέρες ακόμη.

Κι αυτό γιατί στο δεύτερο «ζευγάρι» των ημιτελικών ο Εθνικός παρουσιάστηκε πολύ σκληρός στην έδρα του κόντρα στο θεωρητικά φαβορί Χολαργό, νικώντας τον 81-74 και κάνοντας το 2-2 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Κάτι που σημαίνει ότι την ερχόμενη Τετάρτη 23 Μαΐου οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι, στην έδρα του Χολαργού και εκεί ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό.

Στον Απόλλωνα είναι αυτονόητο ότι… εύχονται ο Εθνικός να είναι η ομάδα που θα το πετύχει, αν και είναι πολύ δύσκολο μέσα στην έδρα του Χολαργού, γιατί ναι μεν με τον Εθνικό (όπως και με τον Χολαργό) έχει το 0-2 νίκες από την κανονική περίοδο, όμως με τον Εθνικό θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, ενώ με τον Χολαργό όχι.

Έτσι με πιθανό αντίπαλο τον Εθνικό οι «μελανόλευκοι» θα χρειαστούν να κάνουν το 3/3 αλλά με δυο ματς στην Περιβόλα κι ένα στον Πειραιά, ενώ με τον Χολαργό θα απαιτηθούν δυο διπλά στην έδρα της αθηναϊκής ομάδας κι ένας άσσος στην Περιβόλα. Δύσκολο, απαιτητικό, αλλά όχι ακατόρθωτο…