ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Αγχώθηκε, αλλά «άλωσε» και την Κάνηθο ο Προμηθέας!

Με εξαιρετική άμυνα και επιθετική κυνικότητα, ο Προμηθέας συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στη Basket League και δείχνει ικανός για μεγάλα πράγματα! Η Πατρινή ομάδα πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Κύμης με 73-68 και συνεχίζει στην 4άδα!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πλάνο του Μάκη Γιατρά, έπαιξαν εντυπωσιακά σε άμυνα και επίθεση, αλλά στο φινάλε τα… χρειάστηκαν. Με τον Θαντ ΜακΦάντεν να ηγείται και τον Λένζελ Σμιθ Τζούνιορ να βοηθάει επίσης σημαντικά, η Κύμη έφτασε σε απόσταση έξι πόντων (64-70) στο ενάμισι λεπτό για το τέλος, πριν δώσει ο Χρήστος Σαλούστρος τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για το πρώτο πεντάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (12-10 στο 5′). Ακολούθησε η… καταιγίδα από την πλευρά του Προμηθέα Πάτρας, ο οποίος έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +13 (12-25). Με διαρκές τρέξιμο και αιφνιδιασμούς (πρωτεύοντες ή δευτερεύοντες), ο ρυθμός άνοιξε απότομα, η Κύμη αδυνατούσε να ακολουθήσει (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη), με αποτέλεσμα να μπουν από νωρίς οι βάσεις για το «διπλό».

Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης έβαλε εννέα σερί πόντους στην εκκίνηση της β’ περιόδου, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του. Το -6 (21-27 στο 13′) των γηπεδούχων δεν ήταν παρά μια μικρή παρένθεση, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το α’ μέρος, όντες στο +13 (29-42).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε επί της ουσίας μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, με το προβάδισμα του Προμηθέα Πάτρας να παραμένει σε διψήφια επίπεδα και να φτάνει μέχρι το +20 (40-60 στο 28′), με τον Νίκο Γκίκα να κλέβει την παράσταση με τις εντυπωσιακές εμπνεύσεις του. Με 6’30» για το τέλος, η διαφορά παρέμενε σε παρόμοια επίπεδα (54-69), πριν έρθει η αντεπίθεση διαρκείας.

Με συνεχόμενα καλάθια και τους αιφνιδιασμούς να λειτουργούν υπέρ τους, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο σημείο να πλησιάσουν στους έξι (64-70 στο 38′) και να πιστέψουν πως μπορούν να κάνουν την ολική ανατροπή. Ένα τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου όμως στο 1’38» για το τέλος και το λάθος του Μάικλ Κάιζερ στα 14.5» έβαλαν τέλος στις όποιες φιλοδοξίες της Κύμης, με τον Προμηθέα Πάτρας να παίρνει την σπουδαία νίκη (73-68) για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Δεκάλεπτα: 12-25, 17-17, 16-21, 23-10

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4, Οκερέαφορ 2, ΜακΓκί 5, ΜακΦάντεν 20 (4), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2, Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5, Τουντζιαράκης 8, Γερομιχαλός 6, Δημακός, Χολ 11 (3), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2), Έλις 16.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Σαλούστρος, Μέιερ και Μπράουν «σκότωσαν» την Τουρκ

Ο Προμηθέας πριν από λίγο ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Τουρκ Τέλεκομ με 88-66 και κρατάει την εξαιρετική παρουσία του δευτέρου ημιχρόνου σε άμυνα και επίθεση.

Χρήστος Σαλούστρος, Τόνι Μέιερ και Ρίον Μπράουν έκαναν άνω-κάτω την άμυνα της τουρκικής ομάδας. σημειώνοντας τους 45 από τους 88 πόντους που σημείωσε απόψε η ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Αύριο στις 15:30 στην Προύσα η πατρινή ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με την Γκαζιαντέπ στο 5ο φιλικό της σε ισάριθμες ημέρες. Το φύλλο αγώνα της νίκης του Προμηθέα επί της Τουρκ Τέλεκομ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43, 48-65, 66-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 11 (4ασ.), Γκίκας 6 (8ασ.), Κατσίβελης 4, Γερομιχαλός 2, Καραϊσκος, Λίποβι 8 (11ριμπ.), Τσαϊρέλης 3, Λαναράς, Ελις 9 (7ριμπ.), Μπράουν 14 (3ασ.), Μέιερ 16, Σαλούστρος 15 (5ασ.).

Διάβασε Περισσότερα

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

«Διέλυσε» την Τουρκ ο Προμηθέας και αύριο περιμένει την Γκαζιαντέπ

Καταιγιστικός ήταν στο σημερινό δεύτερο φιλικό που έδωσε στην Προύσα της Τουρκίας ο Προμηθέας, αφού συνέτριψε την Τουρκ Τέλεκομ με 88-66, εξαργυρώνοντας την σούπερ εμφάνιση του στο δεύτερο ημίχρονο. Αύριο ολοκληρώνει την παρουσία του στο τουρνουά, αντιμετωπίζοντας το αντίπαλο δέος της Γκαζιαντέπ (15;30)

Με 50% στα δίποντα και με 13 εύστοχα τρίποντα έξω από την άρκτο των 6.75, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε σε καλή ημέρα και «εξαφάνισε» την αντίπαλο της, που δεν μπορούσε να ακολουθήσει το σκορ στην επανάληψη.

Με 65-48 υπέρ του Προμηθέα έληξε το 3ο δεκάλεπτο και όσο περνούσε η ώρα τόσο οι «μελανόλευκοι» αύξαναν την διαφορά από την Τουρκ. Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας του συνόλου του Μάκη Γιατρά είναι ότι η διαφορά έφτασε μέχρι το +28 (81-53) στο 16′, για να κατασταλάξει στο +22.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43 (ημίχρονο), 48-65, 66-88

Η συνολική στατιστική εικόνα του Προμηθέα ήταν 7/11β., 21/41διπ., 13/28τρ., και 33ριμπ.

ενώ η Τουρκ Τελεκόμ αντίστοιχα είχε 9/16β., 21/34διπ., 5/16τρ. και 26ριμπ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προηγείται στο ημίχρονο ο Προμηθέας με Τουρκ Τέλεκομ

Στο δεύτερο φιλικό του επί τουρκικού εδάφους ο Προμηθέας επικρατεί στο ημίχρονο επί της Τουρκ Τέλεκομ με 43-38 και αποδίδει καλό μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχανε με 22-21, η Τουρκ αύξησε την διαφορά στο +8 (31-23) στο 14′, αλλά ο Προμηθέας βρήκε λύσεις στην επίθεση και με «καθαρό μυαλό» πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο.