Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αυτοί είναι οι “άρχοντες” του ερασιτεχνικού για τις 21-22/4
Ανακοινώθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης οι διαιτητές που θα σφυρίξουν τις αναμετρήσεις στο τοπικό (όλες τις κατηγορίες), το Σαββατοκύριακο 21-22/4.
Αναλυτικά…
Αγώνες του Σαββάτου 21-04-2018 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-ΑΓ/ΚΗ | ΩΡΑ | ΓΗΠΕΔΟ | ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ | ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ | ||||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Άνω Αλισσού | Λέων Α. Αλισσού-Λιμνοχώρι | – | ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Ριόλου | Πανμοβριακός Ριόλου-Πήγασος Μπεγουλακίου | – | ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Οβρυάς | Φωστήρ Οβρυάς-Άρης Πατρών | – | ΣΑΦΑΡΙΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Παραλίας | Δόξα Παραλίας-Δαβουρλής K. 92 | – | ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Ζαρουχλεΐκων | Ατρόμητος Πατρών-Εθνικός Σαγεΐκων | – | ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Θύελλας (Χώμα) | Θύελλα Πατρών-Νίκη Προαστείου | – | ΧΡΟΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Βραχνεΐκων | Αετός Πατρών-Θύελλα Γ.Σ. Αιγίου | – | ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | |||||
Α’ κατηγορία – -28η | 17:30 | Θ.Χρυσανθόπουλος (Αγ.Βασ) | Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αναγέννηση Πατρών | – | ΜΑΚΡΥΠΟΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Χαλανδρίτσας | Σταροχώρι-Απόλλων Βίδοβας | – | ΚΑΛΥΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 17:30 | Μιντιλογλίου | Απόλλων Εγλυκάδος-Ικαρος Πετρωτού | – | ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ντα Λουζ Οβρυάς | Πάτραι Α.Π.Σ.-Πολύτεκνος | – | ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ρίου | Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Καλάβρυτα | – | ΤΡΙΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Νίκης Προαστίου | A.E. Δρέπανου-Ακράτα | – | ΚΑΔΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Καμαρών | Αχιλλέας Καμαρών-Αναγέννηση-Αίας Συμπολ. | – | ΒΑΒΙΛΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ζήριας | Ζήρια-ΤΑΔ’93-Θύελλα Αιγείρας | – | ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Καλαβρύτων | Σκεπαστό-Φοίνικας Σαλμενίκου | – | ΤΙΜΟΛΕΩΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Τέμενης | Αστήρ Τέμενης-Δήμος Διακοπτού Α.Ο. | – | ΦΩΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ροδιάς | Φλόγα Ρόδιας-Κεραυνός 2016 | – | ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ | |||||
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ2-3η | 17:30 | ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας | Προοδευτική Πατρών-Παναχαϊκός | – | ΝΤΑΒΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ | |||||
Αγώνες της Κυριακής 22-04-2018 | ||||||||||
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-ΑΓ/ΚΗ | ΩΡΑ | ΓΗΠΕΔΟ | ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ | ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ | ||||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 14:00 | Βραχνεΐκων | Καμίνια-Πήγασος Πατρών | – | ΝΤΑΒΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 14:00 | Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) | Καλλιθέα-Αστέρας Μιντιλογλίου | – | ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Λάππα | Ατρόμητος Λάππα 2015-Ωλενιακός | – | ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Σταυροδρομίου | Τριταιικός-Δόξα Χαλανδρίτσας | – | ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Βραχνεΐκων | Διαγόρας 2010-Δίας Σαραβαλίου | – | ΠΟΛΥΓΕΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) | Αχαιός Σαραβαλίου-Πείρος Ισώματος | – | ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ντα Λουζ Οβρυάς | Φαραικός-Αστέρας Τσουκαλεΐκων | – | ΜΑΚΡΥΠΟΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 11:00 | Ζαρουχλεΐκων | Ψηλαλώνια-Αυτόνομη Π.Ο. | – | ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 11:00 | Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) | Αχαϊκός-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου | – | ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 13:30 | Ζαρουχλεΐκων | Δάφνη Πατρών-Πάτρα 2005 A.E. | – | ΤΗΛΙΓΑΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ρίου | Αετός Ρίου-Α.Π.Ο. Αρόη | – | Δεν έχει οριστεί | |||||
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η | 17:30 | Αγυιάς | Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Ολυμπιακός Πατρών | – | ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ | |||||
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η | 17:30 | Ροδιάς | Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Αργυρά Πατρών | – | ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ | |||||
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ1-3η | 14:00 | Ρίου | Δόξα Πατρών-Πετεινοί | – | ΠΑΠΠΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ | |||||
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ1-3η | 17:30 | Μ.Ηλιόπουλου (Ρωμανού) | Ρωμανός-Γαλήνη | – | ΚΑΔΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | |||||
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ2-3η | 17:30 | ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας | Α.Ε.Κ. Πατρών-Περιβόλα | – | ΦΩΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | |||||
Ι |
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πρωταθλητής Αχαΐας: Μαθαίνει το πρόγραμμα για την άνοδο στην Γ΄Εθνική
Το πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας βρίσκεται σε εξέλιξη και απομένουν τρεις στροφές πριν το φινάλε των πλέι-οφ, για να γίνει γνωστός ο πρωταθλητής.
Στη συνέχεια θα διεκδικήσει σε μίνι πρωτάθλημα την άνοδο στην Γ΄Εθνική με τους πρωταθλητές των ΕΠΣ Ηλείας, Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αρκαδίας, Ζακύνθου και Κεφαλλονιάς-Ιθάκης.
Η κλήρωση για τα μπαράζ ανόδου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (2/4) σε ξενοδοχείο της Αθήνας και θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της ΕΠΟ στο YouTube.
Η διαδικασία θα ξεκινήσει στις 11:00. Θυμίζουμε ότι οι τρεις πρώτες ομάδες από τον όμιλο θα κερδίσουν την άνοδο.
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αποστολόπουλος: «Ορίζουμε τη μοίρα μας»
Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης του Ατρόμητου Πατρών με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων ήταν ο Κίμης Αποστολόπουλος.
Ο ικανός μέσος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Σάκη Πεφάνη, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας και παράλληλα έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα στο Προάστειο.
Μιλώντας στη «Match» ο Αποστολόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι με τους «μπλε» του Κώστα Τσιπιανίτη, αλλά και στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, τα οποία θα καθορίσουν τους κόπους ολόκληρης της σεζόν.
«Ήταν δύσκολο το ματς με τον Διαγόρα. Είναι ομάδα με ενθουσιασμό και δεν έχει άγχος, οπότε είναι ικανή να κάνει ζημιές. Ωστόσο κάναμε το παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.
Πλέον ακολουθούν τρία παιχνίδια δύσκολα με Θύελλα, Πανμοβριακό και Άρη, που διεκδικούν επίσης το πρωτάθλημα. Το καλό είναι ότι ορίζουμε την τύχη μας ως πρωτοπόροι και αν πετύχουμε το απόλυτο θα πάρουμε τον τίτλο.
Βέβαια το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Θύελλα Πατρών και δουλεύουμε για αυτό, αφού μας περιμένει ένα ντέρμπι σε μία δυνατή έδρα».
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τσίρκοβιτς: «Πρωταγωνιστές οι παίκτες μου»
Ο Ατρόμητος Λάππα πήρε πολύτιμη νίκη στο ματς με τον Αχαϊκό και φυσικά μοναδικός στόχος του είναι να παραμείνει στην 1η τη τάξει κατηγορία της ΕΠΣ Αχαΐας.
Για το λόγο αυτό επέλεξε πριν από λίγο καιρό τον Μίκι Τσίρκοβιτς, όντας από τους πιο έμπειρους προπονητές στην κατηγορία, με παραστάσεις σε ανώτερο επίπεδο.
Άλλωστε στα πλέι-άουτ χρειάζεται πείρα και ο Σερβοέλληνας τεχνικός ξέρει καλά πώς να προετοιμάσει τους παίκτες του και αγωνιστικά, αλλά και στο ψυχολογικό κομμάτι.
Μιλώντας στη «Match» μοίρασε συγχαρητήρια στην ομάδα του και στο τεχνικό επιτελείο και έκανε σχόλιο για την συνέχεια.
Τα όσα ανέφερε:
«Παίξαμε με τον Αχαϊκό, που είναι αρκετά καλή ομάδα, αλλά νικήσαμε δίκαια και συνεχίζουμε με πίστη στο στόχο μας. Τα συγχαρητήρια θα πρέπει να πάνε μόνο στους παίκτες μου, οι οποίοι αγωνίζονται με πάθος σε κάθε παιχνίδι και τους αξίζει η παραμονή.
Επίσης θέλω να συγχαρώ τον βοηθό μου, Ανδρέα Γούρμο, καθότι έχουμε άριστη συνεργασία και η βοήθεια του είναι πολύτιμη. Συνεχίζουμε με σκληρή δουλειά και επιμονή και πλέον κοιτάζουμε το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Δαβουρλή εκτός έδρας».