ΔΙΕΘΝΗ

«Δεν θα είναι εύκολο το ματς με ΑΕΚ»

Τις καθιερωμένες δηλώσεις παραχώρησε στην συνέντευξη Τύπου ενόψει του εντός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, Νίκο Κόβατς.

«Το ματς με τη Ντόρτμουντ είναι το Σάββατο, ίσως θα έπρεπε να μιλάμε για την ΑΕΚ γιατί αν κερδίσουμε θα φτάσουμε τους δέκα βαθμούς και ουσιαστικά θα έχουμε προκριθεί. Το ντέρμπι είναι βέβαια σημαντικό, αλλά για μένα το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι το ματς με την ΑΕΚ. Ας ελπίσουμε να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε κάνοντας μια πειστική εμφάνιση. Βλέπουμε τα παιχνίδια ξεχωριστά και προετοιμαζόμαστε για αυτά επίσης ξεχωριστά. Θα μιλήσουμε για τη Ντόρτμουντ μετά τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, από σεβασμό και προς την ελληνική ομάδα. Το ματς στην Αθήνα ήταν πολύ ανταγωνιστικό. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει μια ή δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ευτυχώς βρήκαμε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίσαμε δίκαια. Περιμένω και την Τετάρτη δύσκολο ματς, δεν θα είναι πιο εύκολα από ό,τι στην Αθήνα», δήλωσε ο Κροάτης τεχνικός.

Για την κριτική που έχει δεχτεί για τις επιλογές του είπε: «Έχουμε μια μεγάλη ομάδα, με πολλούς καλούς παίκτες και πολλές επιλογές. Μπορεί ο καθένας εκ των υστέρων να εκφράσει τις αμφιβολίες του, αλλά η ουσία είναι πως καθένας σε αυτό το ρόστερ δικαιούται να παίζει. Εμείς θα πρέπει να εστιάζουμε στο να παίζει καλά όποιος χρησιμοποιείται και όχι στο ποιος γκρινιάζει. Είμαστε άνθρωποι και κάποιες φορές δεν αποδίδουμε όπως πρέπει, αλλά πρέπει να παραμείνουμε θετικοί. Πιστεύω πως αν όλοι δώσουν ένα 5% παραπάνω, θα είμαστε εκεί που πρέπει».

ΔΙΕΘΝΗ

«Η μεταγραφή μου ήταν απρεπής»

Για τα 180 εκατ. ευρώ τα οποία κόστισε η μεταγραφή του από την Μονακό στην Παρί Σεν Ζερμέν μίλησε σε συνέντευξή του στο «Radio Monte Carlo» ο Κίλιαν Εμπαπέ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο νεαρός επιθετικός:

«Για μένα είναι απρεπές. Προέρχομαι από μια ταπεινή οικογένεια και πιστεύω ότι είναι απρεπές», υποστήριξε στο ο νεαρός επιθετικός, που αντιλαμβάνεται πως δεν έχει τη δυνατότητα να αλλάξει τους κανόνες, με τις οποίες παίζεται το «παιχνίδι. Έτσι είναι η αγορά και έτσι λειτουργεί ο κόσμος του ποδοσφαίρου. Δεν θα το αλλάξω εγώ. Είμαι μέρος του συστήματος, πρέπει να μάθουμε να το σεβόμαστε και να μπαίνουμε στη θέση του άλλου».

«Μια από τις συμπεριφορές που σου επιτρέπουν να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ για αυτά που κινούν το ποδόσφαιρο, είναι η παιδική φρεσκάδα. Πρέπει να κρατάς το μικρό παιδί μέσα σου, γιατί αυτό είναι το μόνο που διαθέτεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είσαι σωστός επαγγελματίας, δεν είναι κακό να είσαι λίγο ανώριμος. Υπάρχει τόση πίεση στο ποδόσφαιρο που λίγη χαρά για τη ζωή, λίγες απολαύσεις, δεν βλάπτουν».

Διάβασε Περισσότερα

ΔΙΕΘΝΗ

«Σαρωτικός»

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με «πεντάρα» την Ντουντελάνζ στο «Γ.Καραϊσκάκης» (5-1) και θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στα επόμενα εναπομείναντα παιχνίδια στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οι παίκτες του Μαρτίνες έδειξαν με το «καλημέρα» τις άγριες διαθέσεις τους αφού μόλις στο 5′ απείλησαν με τον Ποντένσε. Ένα λεπτό ακριβώς αργότερα ο τρομερά φορμαρισμένος Βασίλης Τοροσίδης άνοιξε το σκορ. Έπειτα από σουτ του Καμαρά, με τακουνάκι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ήταν εξουδετερωμένος ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων που είχε κάνει κακή έξοδο.

Πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει η ομάδα από το Λουξεμβούργο ήρθε και το 2-0 με τον Κώστα Φορτούνη στο 15′. Γύρισμα του Τσιμίκα από τ’ αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα της Ντουντελάνζ, με τον Πρεμπέ να μην αντιδράει καλά, ο Φορτούνης έκανε συρτό σουτ και νίκησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο 26ο λεπτό σειρά για να βρει δίχτυα είχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με γυριστό σουτ όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» και το ματς. Οι καταιγιστικοί Πειραιώτες δέκα λεπτά μετά έβαλαν και τέταρτο γκολ (!) ξανά με τον Φορτούνη όταν ο Ποντένσε σέντραρε (από τ’ αριστερά) και εκείνος με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν και πολλά να κάνουν εφόσον πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος με 4 γκολ και είχαν μετατρέψει το ματς σε διαδικαστική υπόθεση. Παρόλα αυτά συνέχιζαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες με Σισέ, Ποντένσε και Καμαρά.

Η Ντουντελάνζ σημείωσε το γκολ της τιμής στο 69′ όταν ο Σινάνι απέφυγε αρχικά τον Μιράντα και στη συνέχεια με δυνατό σουτ νίκησε τον Σα. Μόλις ένα λεπτό όμως μετά ο Ολυμπιακός πέτυχε και πέμπτο τέρμα. Ωραία κίνηση του Ποντένσε από τ’αριστερά, ο Τσιμίκας έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε για τον Φετφατζίδη που πλάσαρε χαμηλά και ο Χασάν τη βρήκε από κοντά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της χορταστικής από θέαμα και γκολ αναμέτρησης.

Τώρα ο Ολυμπιακός θα τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση με τη Μίλαν, καθώς βρίσκεται σε ισοβαθμία μαζί της με 7 βαθμούς μετά και την αποψινή ισοπαλία των Ιταλών στην Ισπανία με την Ρεάλ Μπέτις (1-1).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο, Ποντένσε, Ναουέλ (34′ Φετφατζίδης), Φορτούνης (56′ Χασάν), Χριστοδουλόπουλος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρεμπέ, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα, Κουτουριέ , Στολτς (85′ Στουμφ), Σινάνι, Τουρπέλ.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΔΙΕΘΝΗ

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού κόντρα στην Ντουντελάνζ-Έκπληξη με Χριστοδουλόπουλο

Ανακοινώθηκε επίσημα η ενδεκάδα του Ολυμπιακού την οποία θα παρατάξει ο Πέδρο Μαρτίνς στο αγώνα με την Ντουντελάνζ στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Ο Σα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα και Τοροσίδης η αμυντική τετράδα, Καμαρά και Νάτχο τα αμυντικά χαφ. Ποντένσε, Ναουέλ, Φορτούνης θα είναι η μεσοεπιθετική τριάδα και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος θα βρίσκεται στην κορυφή.