ΔΙΕΘΝΗ

Έβαλε «φωτιά» η Νιγηρία

Να ‘τη πετιέται κι αυτή. Η Νιγηρία επιβλήθηκε με 2-0 της Ισλανδίας και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ οι Αφρικανοί κρατούν στα χέρια τους τόσο τη δική τους τύχη όσο και των Ισλανδίας-Αργεντινής.

Ο Αχμέντ Μούσα ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Ο 25χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 49’ (μετά από υποδειγματικό αιφνιδιασμό και δικό του υπέροχο κοντρόλ πριν το σουτ) και… κλείδωσε το τρίποντο στο 79’ με τρομερή κούρσα από αριστερά και νέο προσωπικό του τέρμα. Κατώτεροι του αναμενομένου οι Βίκινγκς, δεν μπήκαν σχεδόν ποτέ στο πνεύμα της αναμέτρησης και μάλιστα στο 83’ έχασαν πέναλτι (το κέρδισε το Φινμπόγκασον, το έχασε ο Σίγκουρντσον), το οποίο ίσως να παίξει ρόλο σε τυχόν ισοβαθμίες στο φινάλε…

ΝΙΓΗΡΙΑ (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχο, Μπαλόγκουν, Τροστ Εκόνγκ, Ομερούο, Μόουζες, Εντίντι, Όμπι Μίκελ, Ετέμπο (90’+1′ Ιγουόμπι), Ιντόγου (46′ Εμπουέχι), Μούσα, Ιχεανάτσο (85′ Ιγκάλο)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σάβαρσον, Άρνασον, Σίγκουρντσον (65′ Ίγκνασον), Μάγκνουσον, Γκίσλασον, Σίγκουρντσον, Γκούναρσον (87′ Σκούλασον), Μπιάρνασον, Φινμπόγκασον, Μπόντβαρσον (71′ Σιγκούρταρσον)

ΕΠΟΜΕΝΑ ΜΑΤΣ

Νιγηρία – Αργεντινή (Τρίτη – 26/6, 21:00)

Ισλανδία – Κροατία (Τρίτη – 26/6, 21:00)

ΔΙΕΘΝΗ

Αναγκαστική αλλαγή για Παπασταθόπουλο

Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ο οποίος αντικαταστάθηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα Άρσεναλ-Έβερτον.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας στόπερ των «κανονιέρηδων» αντικαταστάθηκε στο 39’ από τον Χόλντινγκ στο ματς με τα «ζαχαρωτά», δείχνοντας ότι έχει υποστεί μυϊκό τραυματισμό και πλέον αναμένεται η πρώτη διάγνωση από το ιατρικό τιμ της ομάδας του Έμερι.

Διάβασε Περισσότερα

ΔΙΕΘΝΗ

Γκέλαρε (ξανά) η Γιουνάιτεντ-Εύκολες νίκες για Λίβερπουλ, Σίτι

Νέα γκέλα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία «κόλλησε» στο 1-1 εντός έδρας με την Γουλβς, ενώ Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι επικράτησαν τον Σαουθάμπτον και Κάρντιφ αντίστοιχα.

Στο «Όλντ Τράφορντ» η ομάδα του Μουρίνιο έχασε νέους βαθμούς παρόλο που ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και προηγήθηκε στο 18’ με τον Φρεντ. Στο 53’ όμως οι αξιόμαχοι «λύκοι» βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με το τελείωμα του Μουτίνιο, αποτελέσμα το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να πιέζουν για να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ κάτι όμως που δεν συνέβη.

«Τρένο» συνεχίζει η Λίβερπουλ η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της  πέτυχε 6 νίκες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της κόντρα στην Σαουθάμπτον αυτή τη φορά κερδίζοντας με 3-0 εντός έδρας. Η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε στο 10’ με αυτογκόλ του Χεντ, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 21’ με κεφαλιά του Μάτιπ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τελείωσαν ουσιαστικά το ματς καθώς έφτασαν στο 3-0 με τον Σαλάχ, που πλάσαρε σε κενή εστία αφού πήρε το «ριμπάουντ» μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σακίρι.

Τέλος, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με το εμφατικό 5-0 από το Κάρντιφ. Το σύνολο του Γκουαρδιόλα από τα πρώτα λεπτά δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους και τα  3 γκολ σημείωσαν στο 32’ ο Αγκουέρο, στο 35’ ο Μπερνάρντο Σίλβα, στο  44’ ο Μπερνάρντο Σίλβα), ενώ ο Μαχρέζ πρόσθεσε δύο ακόμα τέρματα στο τελευταίο ημίωρο (67’, 89’).

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΔΙΕΘΝΗ

Θέλει Μάλμε ο Ιμπραΐμοβιτς

Να επιστρέψει στην πατρίδα του για λογαριασμό της Μάλμε επιθυμεί ο Σουηδός σταρ, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Ο Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος στην Αμερική και τους Λος Άντζελες Γκάλαξι αποκάλυψε πως έχει πρόταση από την πρώτη ομάδα του στη Σουηδία, Μάλμε (1999-2001 και σε 47 συμμετοχές, 18 τέρματα) για να κλείσει εκεί την καριέρα του και μάλιστα ανέφερε πως θα τον ενδιέφερε να γυρίσει στην πατρίδα του.

«Έχω μια πρόταση από την Μάλμε. Με θέλουν πίσω στο σπίτι έτσι ώστε, να τελειώσω εκεί την καριέρα μου. Δεν κλείνω πόρτες και είναι ένα τρόπαιο που δεν έχω», τόνισε ο 36χρονος επιθετικός.