Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Γ1′ ΕΠΣΑ): Μισές δουλειές… βροχερές

Το γήπεδο του Ρίου, το πρωί της Κυριακής (4/2)
Με την βροχή πρωταγωνίστρια, μόλις 3 ματς πραγματοποιήθηκαν στον 1ο Όμιλο της Γ’ Κατηγορίας, όπου στην 15η αγωνιστική, Ροΐτικα και Ρωμανός, πήραν νίκες με 3-1 απέναντι σε Άρλα και Πυρσό και ανέβηκαν ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία.

Τα Ροΐτικα, με τα αδέρφια Χότζα ξανά να πυροβολούν, με τον Έλτον να πετυχαίνει 2 γκολ και τον Ραφαήλ 1, επικράτησαν 3-1 της Άρλας στο γήπεδο τους και ανέβηκαν στην πρώτη θέση, αφού η Δόξα είχε ρεπό.

Στο βουνό κανονικά δεν περνάει κανείς και ο Ρωμανός είχε άγριες διαθέσεις απέναντι στον Πυρσό. Με 2 γκολ του Πούλη και 1 του Νικολόπουλου επικράτησε 3-1, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Χρυσικό. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πορφυρόπουλου ανέβηκε στην 3η θέση.

Στο τελευταίο ματς που διεξήχθη, στα Ζαρουχλέικα, οι μικροί του Ατρόμητου Ζαρουχλεΐκων ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με την μικρή Αχαϊκή, στο ντέρμπι ουραγών του ομίλου, που όμως δεν άλλαξε το παραμικρό στην κατάταξη.

Τα πρωινά ματς (10.30π.μ.) σε Ρίο και «Α. Κάνιστρας» αναβλήθηκαν όπως και σε όλες τις κατηγορίες, με αποτέλεσμα, οι αναμετρήσεις Πετεινοί – Γαλήνη και Ολυμπιακός Ζαρουχλεΐκων – Ηρακλής Πατρών να μην ξεκινήσουν ποτέ.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ξεκίνησε η ανακατασκευή γηπέδου στο Πετρωτό

Θετικά νέα για το Πετρωτό, καθώς σήμερα (6/8) ξεκίνησαν οι εργασίες για κατασκευή γηπέδου με χλοοτάπητα, για τις ανάγκες, τόσο του Ίκαρου Πετρωτού, όσο και εν γένει για τους κατοίκους της περιοχής.

Είναι εύκολα αντιληπτό, πως η τοπική κοινωνία θα επωφεληθεί ποικιλοτρόπως, με κορωνίδα τα μικρά παιδιά, που θα έχουν πλέον την ευκαιρία να αθληθούν σε ένα αξιόλογο γήπεδο.

Διάβασε Περισσότερα

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Θλίψη για τον πρόεδρο και την οικογένεια του Ρωμανού

Ο πρόεδρος του Ρωμανού, Νίκος Ηλιόπουλος, περνά δύσκολες στιγμές, αφού έχασε την πολυαγαπημένη αδερφή του Μαρία και είναι συγκλονισμένος.

Η ομάδα, το τεχνικό τιμ και τα μέλη της διοίκησης είναι δίπλα του και προσπαθούν να τον στηρίξουν.

«Κουράγιο Νικόλα, ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα την σκεπάσει», αναφέρει λιτά η ανακοίνωση της ομάδας.

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Γ’ ΕΠΣΑ): Γκολ και φύγαμε… για Β’

Μπορεί να χρειάστηκε 115’ λεπτά, αλλά ένα γκολ του «Καφού» Α. Φωτόπουλου αρκούσε για να δώσει στην ομάδα της Προοδευτικής το 9ο εισιτήριο ανόδου απ’ την Γ’ κατηγορία στην Β’, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς το γήπεδο του Αχιλλέα στην Αγυιά, μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο.

Ελάχιστες ευκαιρίες στα 90 λεπτά του ματς από τις δύο ομάδες, και ήταν δεδομένο, ότι όποιος σκοράρει θα πάρει και τη νίκη. Από μια ευκαιρία στο α’ μέρος Γαλήνη και Προδευτική, το ίδιο και στην επανάληψη με τους τυπικά γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη φάση στο 90’, ενώ η Προοδευτική είχε την μικρή μεν, υπεροχή.

Στο πρόσθετο 30λεπτο, χρειάστηκε μια ενέργεια του Φωτόπουλου, στο 115’, όταν πέρασε 2 αντιπάλους και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λάγιου για το 0-1 που έμελε να στείλει τους «βυσσινί» στην παραπάνω κατηγορία.

Γαλήνη (Παπαγιάννης): Λάγιος, Θωμάς, Κακαφώνης, Λαμπρόπουλος, Μαρτζάκλης, Κατσούρης, Γιαννόπουλος (66’ Στέλλας), Μενύχτας, Μπεκιάρι, Δελδήμος, Θεοδοσόπουλος.
Προοδευτική (Μπαζάρογλου): Έξαρχος, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Α. Μαρτζάκλης, Γ. Μαρτζάκλης, Νικολόπουλος, Ρουμελιώτης, Μπούνιας, Μπαρούνης (86’ Γραικούσης), Φωτόπουλος (119’ Γρίβας), Παναγιωτόπουλος (84’ Μανιάτης).
Διαιτητές: Μέρμηγκας (Θανέλας – Ζούλης)