BASKET LEAGUE

Οι «μάχες» της Basket League για την 5η στροφή

Με μεγάλα παιχνίδια συνεχίζεται η Α1 ύστερα από την μικρή διακοπή λόγω Κυπέλλου.

Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Ρέθυμνο (10/11 στις 15:45), ενώ από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχωρίζει αυτή της ΑΕΚ με τον Χολαργό, που σε θεωρητική βάση είναι αμφίρροπη.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Οι καλύτερες στιγμές από το Νεπτούνας-Προμηθέας (vid)

Ο Προμηθέας αν και «λαβωμένος» κατάφερε να πετύχει μια πολύτιμη νίκη, κερδίζοντας με 82-83 τη Νεπτούνας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του BCL.

Όπως συμβαίνει μετά από κάθε αναμέτρηση, η διοργανώτρια αρχή, δημοσίευσε βίντεο με τις καλύτερες φάσεις.

Δείτε το βίντεο:

Διάβασε Περισσότερα

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Το Πανόραμα της 6ης Αγωνιστικής στο BCL

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες, νικώντας τη Νεπτούνας στη Λιθουανία με 82-83, σκαρφαλώνοντας εκ νέου στην 2άδα του ομίλου του.

Η ΑΕΚ κέρδισε τη Λιετκαμπέλις με 65-59, απόψε (14/11) θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογία μετά τα πρώτα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής.

Σε θηριώδη κατάσταση ο Προμηθέας, ξέρανε (και) τους Λιθουανούς

Άλωσε την Λιθουανία ο Προμηθέας! Μάγκικο «διπλό» και επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Μάκη Γιατρά η οποία επικράτησε της Νεπτούνας σε ένα συγκλονιστικό ματς με 83-82. *Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση.

Η φοβερή και τρομερή ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε ξανά την Ευρώπη να παραμιλάει, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη (5/6 στην διοργάνωση) με 83-82 της Νεπτούνας στην «Svyturio Arena» για τον 4ο όμιλο του Basketball Champions League.

Τόσο στην πρώτη όσο και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους Σαλούστρο, Παρκς και Μέϊερ να σημειώνουν αρκετά κρίσιμους πόντους, αλλά οι Λιθουανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 36-34.

Ο Προμηθέας είχε 1/6 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 (16.6%) και 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τη Νεπτούνας σε 6 λάθη, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στους παίκτες του Γιατρά.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Προμηθέα ήταν εξαιρετικοί και έκαναν σερί 7-0 (36-41) και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παρκς που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Νεπτούνας, αλλά με την βοήθεια του Ντελινινκάιτις που βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6μ.75 οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι το ματς στο πόντο (72-71).

Η τελευταία περίοδος είχε… καυτό Γκίκα ο οποίος τα έβαζε όλα και από παντού ενώ το παιχνίδι είχε αποκτήσει μια συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Μπράουν έκανε το 76-79 με 1/2 βολές και κάρφωμα στα 39″ και ο Ουίλιαμς σκόραρε για τρεις με ταμπλό στα 4″ και μείωσε σε 82-83 όμως ο Προμηθέας άντεξε και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος