Connect with us

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΕΠΑ: «Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου….»

Μια νέα ανακοίνωση καυτηριασμού των επεισοδίων στα μπαράζ ανόδου της Γ’ Κατηγορίας έφεραν την «έκρηξη» του Συνδέσμου Ερασιτεχνών Ποδοσφαιριστών Αχαΐας, που μάλιστα, με σκληρή γλώσσα καλεί όσους δεν μπορούν να αλλάξουν την φιλοσοφία τους και να δουν ο ποδόσφαιρο ως ένα απλό άθλημα και όχι ως «πόλεμο», να… «πάνε σπίτια τους»

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΣΕΠΑ:

Και ενώ είναι νωπές οι μνήμες από τα σοβαρά επεισόδια του αγώνα ανάμεσα στον Απόλλων Εγλυκάδας και τον Αετό Ρίου, έρχεται ακόμα ένα Σαββατοκύριακο το οποίο είχε εντάσεις και διαπληκτισμούς να μας θυμίσει την έκφραση «τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου…».

Και ευτυχώς από αυτά που μάθαμε σαν ΣΕΠΑ αλλά και που διαβάσαμε από τις εφημερίδες, καθότι δεν μπορούμε να είμαστε παντού, οι περιπτώσεις με εμπλοκές στους διαπληκτισμούς των ποδοσφαιριστών ήταν λιγότερες και αυτό μπορεί να είναι ένα καλό βήμα. 

Δυστυχώς στον αγώνα μπαράζ της Γ’ Κατηγόριας ανάμεσα σε Πετεινούς και Ρωμανό, είχαμε την μεγαλύτερη ένταση και σύμφωνα με τα αναγραφόμενα του διαιτητή υπήρξε ποδοσφαιριστής που τον γρονθοκόπησε στο στομάχι, καθώς και νέα εισβολή φιλάθλων στο γήπεδο. 

Για μια ακόμη φορά είμαστε εδώ να καταδικάσουμε αυτά τα επεισόδια. Έχουμε ιερή υποχρέωση να το κάνουμε, όπως το κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις τον τελευταίο χρόνο διοίκησης μας στον ΣΕΠΑ. Τιμωρήστε παραδειγματικά τους υπαίτιους αυτών. Ονειρεύομαστε ένα άλλο ποδόσφαιρο.

Υ.Γ. : Είναι υποχρέωση της ΕΠΣ Αχαΐας, των Συνδέσμων που ασχολούνται με το άθλημα συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας των ποδοσφαιριστών, όλων των ομάδων που έχουν στις τάξεις τους ποδοσφαιριστές, των παραγόντων κλπ κλπ, να τελειώσουμε την βία με τις σωστές συμπεριφορές μας και βλέποντας το ποδόσφαιρο ως ένα απλό άθλημα και όχι ως «πόλεμο». Δεν είναι δύσκολο. Μια αλλαγή φιλοσοφίας χρειάζεται και οποίοι δεν μπορούν να την κάνουν και να την δεχτούν, ας πάνε σπίτια τους.. 

Εκ του ΔΣ του ΣΕΠΑ

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αυτοί είναι οι «άρχοντες» του ερασιτεχνικού για τις 21-22/4

Ανακοινώθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης οι διαιτητές που θα σφυρίξουν τις αναμετρήσεις στο τοπικό (όλες τις κατηγορίες), το Σαββατοκύριακο 21-22/4.

Αναλυτικά…

Αγώνες του Σαββάτου 21-04-2018
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-ΑΓ/ΚΗ ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Άνω Αλισσού Λέων Α. Αλισσού-Λιμνοχώρι ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Ριόλου Πανμοβριακός Ριόλου-Πήγασος Μπεγουλακίου ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Οβρυάς Φωστήρ Οβρυάς-Άρης Πατρών ΣΑΦΑΡΙΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Παραλίας Δόξα Παραλίας-Δαβουρλής K. 92 ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Ζαρουχλεΐκων Ατρόμητος Πατρών-Εθνικός Σαγεΐκων ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Θύελλας (Χώμα) Θύελλα Πατρών-Νίκη Προαστείου ΧΡΟΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Βραχνεΐκων Αετός Πατρών-Θύελλα Γ.Σ. Αιγίου ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Α’ κατηγορία – -28η 17:30 Θ.Χρυσανθόπουλος (Αγ.Βασ) Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αναγέννηση Πατρών ΜΑΚΡΥΠΟΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Χαλανδρίτσας Σταροχώρι-Απόλλων Βίδοβας ΚΑΛΥΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 17:30 Μιντιλογλίου Απόλλων Εγλυκάδος-Ικαρος Πετρωτού ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 17:30 Ντα Λουζ Οβρυάς Πάτραι Α.Π.Σ.-Πολύτεκνος ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Ρίου Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Καλάβρυτα ΤΡΙΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Νίκης Προαστίου A.E. Δρέπανου-Ακράτα ΚΑΔΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Καμαρών Αχιλλέας Καμαρών-Αναγέννηση-Αίας Συμπολ. ΒΑΒΙΛΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Ζήριας Ζήρια-ΤΑΔ’93-Θύελλα Αιγείρας ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Καλαβρύτων Σκεπαστό-Φοίνικας Σαλμενίκου ΤΙΜΟΛΕΩΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Τέμενης Αστήρ Τέμενης-Δήμος Διακοπτού Α.Ο. ΦΩΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Ροδιάς Φλόγα Ρόδιας-Κεραυνός 2016 ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ2-3η 17:30 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Προοδευτική Πατρών-Παναχαϊκός ΝΤΑΒΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ
Αγώνες της Κυριακής 22-04-2018
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-ΑΓ/ΚΗ ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 14:00 Βραχνεΐκων Καμίνια-Πήγασος Πατρών ΝΤΑΒΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 14:00 Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) Καλλιθέα-Αστέρας Μιντιλογλίου ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Λάππα Ατρόμητος Λάππα 2015-Ωλενιακός ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Σταυροδρομίου Τριταιικός-Δόξα Χαλανδρίτσας ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Βραχνεΐκων Διαγόρας 2010-Δίας Σαραβαλίου ΠΟΛΥΓΕΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) Αχαιός Σαραβαλίου-Πείρος Ισώματος ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Β’ κατηγορία – 1ος Όμιλος-28η 17:30 Ντα Λουζ Οβρυάς Φαραικός-Αστέρας Τσουκαλεΐκων ΜΑΚΡΥΠΟΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 11:00 Ζαρουχλεΐκων Ψηλαλώνια-Αυτόνομη Π.Ο. ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 11:00 Κ.Ζάρρας(Σαραβαλίου) Αχαϊκός-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 13:30 Ζαρουχλεΐκων Δάφνη Πατρών-Πάτρα 2005 A.E. ΤΗΛΙΓΑΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 17:30 Ρίου Αετός Ρίου-Α.Π.Ο. Αρόη Δεν έχει οριστεί
Β’ κατηγορία – 2ος Όμιλος-28η 17:30 Αγυιάς Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Ολυμπιακός Πατρών ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Β’ κατηγορία – 3ος Όμιλος-28η 17:30 Ροδιάς Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Αργυρά Πατρών ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ1-3η 14:00 Ρίου Δόξα Πατρών-Πετεινοί ΠΑΠΠΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ1-3η 17:30 Μ.Ηλιόπουλου (Ρωμανού) Ρωμανός-Γαλήνη ΚΑΔΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Γ’ κατηγορία – Playoff Γ2-3η 17:30 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Α.Ε.Κ. Πατρών-Περιβόλα ΦΩΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ι
Διάβασε Περισσότερα

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Γ’ Κατηγορία: Σταθερές οι πρωτιές

Αμετάβλητες παρέμειναν οι πρωτιές ανόδου στους δύο ομίλους των play-offs της Γ’ Κατηγορίας.

Οι Πετεινοί έφυγαν αλώβητοι από την έδρα της Γαλήνης, ενώ ο Παναχαϊκός έμεινε στο 1-1 στο γήπεδο της Περιβόλας, διατηρώντας το +4 από τη 2η θέση.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Γαλήνη – Πετεινοί 0-0
Ρωμανός – Δόξα Πατρών 0-3

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Περιβόλα – Παναχαϊκός 1-1
ΑΕΚ Πατρών – Προοδευτική 0-2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Πετεινοί 6
Γαλήνη 6
Δόξα Πατρών 3
Ρωμανός 0

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Παναχαϊκός 8
Προοδευτική 4
Περιβόλα 4
ΑΕΚ Π. 1
Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τα «κλικ» του ερασιτεχνικού

Δείτε μερικά αποσπάσματα από τις αναμετρήσεις των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων του Σαββατοκύριακου 14/4 – 15/4

Διάβασε Περισσότερα

Facebook