Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Σήμερα η κλήρωση των Πρωταθλημάτων

Σημαντική μέρα για το τοπικό ποδόσφαιρο η σημερινή, καθώς στις 16:30, έχει προγραμματιστεί η κλήρωση των Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Αχαΐας για την αγωνιστική περίοδο 2018-19, στο «Αρχοντικό της Ευτυχίας».

Αναλυτικά η ανακοίνωση της Ένωσης:

«Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 14/9/2018 και ώρα 16.30, στο κέντρο συνεστιάσεων «Το Αρχοντικό της Ευτυχίας», θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις των Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου της Ένωσής μας αγωνιστικής περιόδου 2018-2019.

Επίσης θα απονεμηθούν Κύπελλα Ήθους 2017-2018 στα σωματεία: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ, ΑΕ ΑΡΟΗΣ, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΖΑΡΟΥΧΛΕΙΚΩΝ, ΔΙΑΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ, ΔΟΞΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ, ΤΑΔ ’93-ΖΗΡΙΑΣ ΑΟ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ, ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ

 

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Διπλό «μπαμ» από Παναιγιάλειο με Σούλη και Κούντικ

Με έναν παλιό γνώριμο και ακόμα ένα έμπειρο παίκτη που έρχεται από το πρωτάθλημα της Κύπρου ενισχύθηκε ο Παναιγιάλειος και δυναμώνει αισθητά σε θέσεις που «πονούσε».

Οι Σταύρος Σούλης και Σεργκέι Κούντικ θα φορούν τα «μελανόλευκα» από τη νέα αγωνιστική περίοδο, αφού ανακοινώθηκαν από χθες και ανήκουν στο έμψυχο δυναμικό της «Μαύρης Θύελλας».

Ο Σούλης έχει αγωνιστεί και στο παρελθόν με τον Παναιγιάλειο, ενώ πέρυσι είχε «γεμάτη» χρονιά στις τάξεις του Πανηλειακού και επίσης τον θυμόμαστε από την παρουσία του στην Παναχαϊκή. Αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός.

Ο Κούντικ είναι 24 ετών και προέρχεται από την Αναγέννηση Δερύνειας, όπου παίζει ποδόσφαιρο ο πατρινός μέσος και πρώην «κοκκινόμαυρους» Νίκος Βλασσόπουλος. Αγωνίζεται ως επιθετικός και έρχεται στο Αίγιο με καλές περγαμηνές.

Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: Οι μεταγραφές των «24» μονομάχων πριν την σέντρα

Το προσεχές σαββατοκύριακο ανοίγει η αυλαία στην Α΄ΕΠΣΑ κατηγορία που πλέον έχει διαχωριστεί σε 2 ομίλους, με τα πλέι οφ και πλέι άουτ να παίζουν εξέχοντα ρόλο.

Πάμε να δούμε σε ένα εκτενές άρθρο και μέσα από το «μικροσκόπιο» του matchnews.gr τις μεταγραφικές κινήσεις των συμμετεχόντων του νέου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά οι μεταγραφές των ομάδων:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Αναγέννηση Πατρών: Αλποχωρίτης (Άρης Π.), Τσάλτας (Ατρόμητος Π.), Ανδρικόπουλος (Λιμνοχώρι), Σ.Χριστόπουλος (Ατρόμητος Π.), Κασπίρης (Αχαιός Σαρ.), Ράφτης (Αετός Π.), Μπαντούνας (Εθνικός Σαγ.), Γάτσος (Πείρος), Μπούμπαλης (Αχαϊκός), Λόης (Πυρσός), Παπαγιαννέας (Δαναός), Μαντζουράκης (Φωστήρας), Διονυσόπουλος (Ολυμπιακός Π.), Φωτόπουλος (Βάρδα 2015)

Αστέρας Τσουκαλείκων: Καραχάλιος (Λέων Αλ.), Γεωργίου (Δόξα Παρ.), Κοτσίνης (Διαγόρας 2010), Τσούντος (Διαγόρας 2010), Τζόλλας (Διαγόρας 2010),

Ατρόμητος Πατρών: Αγγελόπουλος (Ναυπακτιακός), Σωτηρόπουλος (Εθνικός Σαγ.), Σπανός (Αναγέννηση Π.), Σταυρόπουλος (Ακράτα), Αθανασακόπουλος (Απόλλων Εγλ.), Αποσκίτης (Αετός Π.), Ιωάννου (Αναγέννηση Π.), Νικολόπουλος (Δόξα Παρ.), Ανδριέλος (ΠΑΟΒ), Θωμάς (Προοδευτική Μανωλάδας), Δεληγιαννάκης (Αετός Πατρών)

Αχαϊκή: Νιάρος (Εθνικός Σαγ.), Κατσίνας (Λιμνοχώρι), Κανελλόπουλος (Δόξα Ν.Μανωλάδας), Ανδρεόπουλος (ΑΕΜ), Φραγκούλιας (Εθνικός Σαγ.), Αθανασόπουλος (Εθνικός Σαγ.), Α.Σέρμπος (Δόξα Παρ.), Γ.Σέρμπος (Εθνικός Σαγ.), Κανελλόπουλος (Αετός Π.), Σαλαμαλίκης (Ηλειακός Λεχ.), Μικελάτος (Πάτραι), Παρασκευόπουλος (Αστέρας Αμαλ.), Χρυσανθόπουλος (Διαγόρας Βρ.), Πασπαλιάρης (Παναιγιάλειος), Ζέλλος (ΠΑΣ Πρέβεζας), Πετρόπουλος (Διαγόρας Βρ.), Βεντουρής (Διαγόρας), Ντούβλης (Θύελλα Π.)

Δίας: Παρτάλης (Λιμνοχώρι), Οικονομόπουλος (Αετός Π.), Κυριακόπουλος (Πείρος), Γρουζής (Αχαιός Σαρ.), Καλλιβωκάς (Λιμνοχώρι)

Δόξα Παραλίας: Βερβέρογλου (Καμίνια), Στουπάκης (Πήγασος), Φωτόπουλος (Πανμοβριακός), Καράγιωργας (Θύελλα Π.), Σίψας (Νέοι Παναιγιάλειου), Σχοινάς (Ναυπακτιακός Αστέρας)

Δόξα Χαλανδρίτσας: Βέρρας (Πολύτεκνος), Μπάτραλης (Φαραϊκός), Κόλλιας (Απόλλων Βίδοβας), Πανούσης (Φωστήρας), Δελδήμος (Πείρος), Κατσαίτης (Πήγασος Μπ.)

Εθνικός Σαγείκων: Καφούσιας (Ηλειακός Λεχ.), Γκοτσούλιας, Μπεκίρης (Λιμνοχώρι), Αναστασόπουλος (Πανιώνιος/Αχιλλέας), Δρόσος (Αχαϊκή-δαν.)

Θύελλα Πατρών: Φούφουλας Ντίνος (Μέγας Δικέφαλος), Βουτσινάς (Αναγέννηση Π.), Σουτζόγλου (Ατρόμητος Π.), Κατριβέσης (Ωλενιακός), Πογιαντζής (Ωλενιακός), Σοφούλης (Ωλενιακός), Γιαννόπουλος (Ωλενιακός)

Πήγασος Μπεγουλακίου: Γασπαρινάτος (Κεραυνός 2016), Παπαπαύλου (Φωστήρας), Κλουκίνας (Θύελλα Αιγείρας), Παντελής (Πείρος), Λιόγκας (Φωστήρας), Γελάσιος (Φωστήρας), Λεπενιώτης (Άρης Π.), Παπασπυρόπουλος (Ίκαρος Πετρωτού), Λογοθέτης (ΑΟ Περαχώρας), Μήλας (Φωστήρας), Μέρελης (Νέοι Παναχαϊκής), Χαλούλος (Ακράτα)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Αετός Πατρών: Διαμαντόπουλος (Ψηλαλώνια), Πανόπουλος (Θύελλα Π.), Μάργαρης (Διακοπτό), Λαζανάς (Λέων Αλ.), Καταρτζόπουλος (Αναγέννηση Π.), Γκαρτζονίκας (Αετός Ρίου), Πουλουπάτης (Αναγέννηση Π.), Ιωακειμίδης (Πάτρα 2005), Μπινιέρης (Πάτραι), Αίσωπος (Πολύτεκνος), Μπακάλης (Διαγόρας), Μπερτσουκλής (Απόλλων Εγλ.)

Αναγέννηση Ψαθόπυργου: Ζέρβας (Αργυρά), Γκανατσούλιας (Ζήρια), Πυρρής (Πήγασος), Κατσαρέλιας (Αναγέννηση Π.), Αθανασόπουλος (Διαγόρας), Μπαντούνας (Αργυρά), Μερσίνης (Άγιος Αθανάσιος Δράμας)

Άρης Πατρών: Κωνσταντόπουλος (Δαβουρλής), Τζουραμάνης (Αναγέννηση Π.), Λάτσης (Λέων Αλ.), Μεντζελόπουλος (Λέων Αλ.), Γράβαλος (Φωστήρας), Πανάρετος (Αχαϊκός), Αλποχωρίτης (Αναγέννηση Π.), Ραμόπουλος (Πάτραι), Νικολακόπουλος (Τριταιϊκός), Ραυτόπουλος (Διαγόρας 2010), Χουσελάς (Λουτράκι)

Δαβουρλής Κ΄92: Θωμάς (Παναχαϊκή Κ20)

Δρέπανο/Ποσειδών: Παρίσης (Αετός Π.), Σπυρόπουλος (Αετός Ρίου), Γκόγκος (Φλόγα Κάτω Καστριτσίου), Μητρόπουλος (Λέων Αλισσού), Σγούρας (Διαγόρας Βρ.), Πήλιουρας (Κεραυνός Α.Β.), Ζιάζιαρης, Καρέλας (Κεραυνός 2016), Τσάκας (Κεραυνός 2016), Καρπέτας (Ατρόμητος Πατ.)

Ζαβλάνι/Αίας: Αποστόλου (Φωστήρας), Λάππας (Πανιώνιος/Αχιλ.), Παπαχρήστου (Μέγας Δικέφαλος), Καραβατσος (Μέγας Δικέφαλος), Χότζα (Ροίτικα), Παρασκευόπουλος (Φαραϊκός), Νικολόπουλος (Ατρ. Λάππα), Κουτούλας (Αετός Π.), Καφεντζής (Απόλλων Εγλ.), Κατσαμπέκης (Δόξα Μουρικίου)

Θύελλα Αιγίου: Μητρόπουλος (Α.Ο. Διακοπτού), Κεφαλωνίτης, Τζιτζιφάκος, Γ.Παξιμάδης (ΑΟ Διακοπτού), Α.Παξιμάδης (Α.Ο. Διακοπτού), Παπαδόπουλος (Αχαϊκή)

Κεραυνός Αγίου Βασιλείου: Θ.Νάτσης (Παναρκαδικός), Παπουτσής (Πανμοβριακός), Λαζανάς (Θύελλα Π.), Κούστα (Δαβουρλής), Καγκάνης (Πήγασος), Σπαθής (Πήγασος Πατρών), Καραχανίδης (Αετός Πατρών), Φωκιανός, Γαλανόπουλος (Προοδευτική Μανωλάδας), Γερούκαλης (Ανατολή Ιωαννίνων), Μπουρνάκας (Διαγόρας Βρ.)

Πανιώνιος/Αχιλλέας: Κουλούρης (Δαβουρλής), Μανούσος (Δαβουρλής), Σκιαδάς (Θύελλα Π.), Παπαχρονόπουλος (Κεραυνός 2016), Παπαχαραλάμπους (Κεραυνός 2016), Ζήκος (Ωλενιακός), Κόκας (Αναγέννηση Ψαθ.), Καρατζανίδης (Αναγέννηση Π.), Σπηλιωτόπουλος (Άρης Π.), Μπενέτος (Φοίνικας Σαλμ.), Νάτσης (Κεραυνός Α.Β.), Μούγγουλης (Αχαϊκή)

Πάτραι: Αναγνώστου (Δρέπανο), Δημητρακόπουλος (Εράνη Φιλ.), Μεταξάς (Αετός Ρίου), Τζακώστας (Δαβουρλής), Κούσουλας (Θύελλα Π.), Μπαρδάκης (Θύελλα Π.), Μόρισσον (Αναγέννηση Ψαθ.),  Μιχαλόπουλος (Λέων Αλ.), Βάρρας (Αετός Π.), Καλαμπόκας (Νέοι ΠΓΕ), Νικολάι, Αδαμόπουλος (Αναγέννηση Π.), Σγούρας (Διαγόρας), Παπαδάτος (Δόξα Ν.Μανωλάδας), Παπαδόπουλος (Αναγέννηση Ψαθ.), Παπαδόπουλος (Τριταιϊκός), Σκόνδρας (Αχαϊκός)

Φοίνικας/Ζήρια: Τσέντζος (Διακοπτό), Παπαδημητρόπουλος (Θύελλα Πατρών), Γεωργακόπουλος (Διακοπτό), , Ρουμελιώτης (Αχιλλέας Καμαρών), Μαρής, Χριστοδουλόπουλος (Διακοπτό)

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Άνοδος ή… «θάνατος» (Ανάλυση Β’ Κατηγορίας)

Κλήρωσε στην Β’ Κατηγορία, όπου στο τέλος 6 ομάδες θα ανέβουν, 13 θα πουν αντίο και θα πάμε σε 2 Ομίλους το 2019-2020 (!).

Με το ράβε-ξήλωνε να μην σταματάει ούτε φέτος, οριστικοποιήθηκε τελικά η Β’ Κατηγορία, για την οποία μάθαμε οριστικούς συμμετέχοντες και τρόπο διεξαγωγής για την σεζόν 2018-19.

Μια κατηγορία που αποδυναμώθηκε χάνοντας 11 ομάδες που ανέβηκαν, ήρθε να γίνει ακόμη χειρότερη, αφού για τον Ορισμό των Ομίλων δεν είχαμε απλές συζητήσεις, αλλά εξώδικα, απειλές αποχώρησης, αρνήσεις συμμετοχής, παρακάλια και τελικά μαγειρέματα για να γίνουν όλα όπως πρέπει.

Μια κατηγορία που την επόμενη αγωνιστική σεζόν θα ξανά-συρρικνωθεί, με τους 3 ομίλους να γίνονται 2 (!) και τις ομάδες από 42, να μένουν στις 32, χωρίς να υπάρχει λόγος που η μεσαία κατηγορία του τοπικού της Αχαΐας αντιμετωπίζεται σαν να μην έχει ενδιαφέρον. Θυμίζουμε ότι και την σεζόν 2013-14, η τότε Super Β’είχε καταργηθεί σε μια νύχτα με όλες τις ομάδες να πέφτουν στην Γ’ (!).

Σωτήρια αποδείχτηκε η οικειοθελής μετακόμιση του Ολυμπιακού Ζαρουχλεΐκων στον Όμιλο του Αιγίου, για να μην έχουμε νέες αντεγκλήσεις από ΑΠΟ Αρόη και άλλες ομάδες, ώστε να καταλήξουμε στις τελικές 14αδες. Με τον τρόπο διεξαγωγής την φετινή χρονιά, στην ουσία, οι ομάδες που δεν θα διεκδικήσουν άνοδο, θα είναι βασικοί υποψήφιοι για πτώση, ενώ κανείς δεν γνωρίζει πως θα καταλήξει η χρονιά που ξεκίνησε ήδη με πολλά προβλήματα…

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (ΔΥΤ. ΑΧΑΪΑΣ): ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

Ο πιο «γεμάτος» όμιλος, με μεγάλα ονόματα και πολύ ενδιαφέρον, με τον Φαραϊκό που πλήρωσε το… γινάτι του Τριταιϊκού και δεν θα είναι εκεί που δικαιωματικά έπρεπε να βρίσκεται -στην Α’ Κατηγορία- σαν βασικός διεκδικητής. Ο Λέων Αλισσού που φέτος υποβιβάστηκε, μαζί με τον πάντα υπολογίσιμο Ατρόμητο Λάππα, τα εξαιρετικά ενισχυμένα Καμίνια και ο Αχαιός Σαραβαλίου που δείχνει να οργανώνεται είναι οι ομάδες που ξεχωρίζουν, χωρίς να μπορεί κανείς να υποτιμήσει τον Πείρο Ισώματος και τους πιτσιρικάδες του Ίκαρου Πετρωτού (σ.σ. πέρυσι στον όμιλο της Πάτρας) και του Ωλενιακού που πάντα μπορεί να κάνουν ζημιές. Και αν υπάρχει ο μεγαλύτερος «ζημιάρης», αυτός είναι σίγουρα ο Απόλλων Βίδοβας, ενώ κανείς δεν ξέρει πως θα παρουσιαστούν οι νεοφώτιστοι Ροΐτικα και Προοδευτική, αλλά και οι
Αστέρας Μιντιλογλίου, Σταροχώρι και Λιμνοχώρι που αποτελούν τα μεγάλα ερωτηματικά.

Αναλυτικά οι ομάδες του Α’ Ομίλου:

Αστέρας Μιντιλογλίου

Ροίτικα

Πείρος

Αχαιός Σαραβαλίου

Απόλλων Βίδοβας

Ατρόμητος Λάππα

Ωλενιακός

Φαραϊκός

Σταροχώρι

Προοδευτική

Λέων Αλισσού

Λιμνοχώρι

Ίκαρος Πετρωτού

Καμίνια

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (ΠΑΤΡΑ): ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ… Γ’

Με την φαεινή έμπνευση της ανόδου 9 ομάδων από την Γ’ Κατηγορία, τις παραιτήσεις και όλα τα παραπάνω που αναφέρουμε, ο φετινός όμιλος της Πάτρας, από… σούπερ που ήταν πέρσι, φέτος κινδυνεύει να είναι ο χειρότερος. Μόλις 6 ομάδες από την σεζόν που μας άφησε, με απόλυτο φαβορί την ομάδα του Χρήστου Λάιου (σ.σ. ΑΠΟ Αρόης) και τους Πολύτεκνο, Απόλλων Εγλυκάδας, Ψηλαλώνια και Αχαϊκό να έχουν την ευκαιρία τους να παλέψουν για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.
Αντίθετα κανείς δεν είναι σε θέση να προβλέψει το πως θα παρουσιαστούν ο Ολυμπιακός Πατρών και οι νεοφώτιστες ομάδες (Πετεινοί, Παναχαϊκός, Περιβόλα, Πυρσός, Γαλήνη, Ηρακλής Πατρών, Ρωμανός και Δόξα Πατρών) που δεν θα δουν και πολλές αλλαγές με τους περισσότερους να γνωρίζονται από την παρακάτω κατηγορία.

Αναλυτικά οι ομάδες του Β’ Ομίλου:

ΑΠΟ Αρόης

Πολύτεκνος

Δόξα

Ψηλαλώνια

Απόλλων Εγλυκάδας

Πετεινοί

Παναχαϊκός

Ρωμανός

Περιβόλα

Πυρσός

Γαλήνη

Αχαϊκός

Ολυμπιακός

Ηρακλής

Γ’ ΌΜΙΛΟΣ (ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ):  ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗ… ΜΕΣΗ

Με τις ενώσεις των σωματείων της Αιγιάλειας και την αδυναμία συμμετοχής να δημιουργούν τεράστια προβλήματα, χρειάστηκε να φτάσουμε στα… Ζαρουχλέικα για να βρούμε τον 14ο παίκτη. Έτσι φέτος, έχουμε το χαρακτηριστικό των λίγων (σ.σ. 7 συνολικά) ομάδων από την Αιγιάλεια να είναι πολύ ενισχυμένες, αφού το Διακοπτό δεν κατεβαίνει στην Α’, Ακράτα και Αιγείρα έγιναν ένα, όπως και η Ζήρια με το Σαλμενίκο και όλοι οι καλοί παίκτες (που αναγκαστικά περισσεύουν) μοιράστηκαν στις ομάδες αυτές. Δόξα Ελαιώνα και Ένωση Αιγείρας/Ακράτας δείχνουν να ξεχωρίζουν μέχρις ώρας, με Καλάβρυτα, Απόλλων Συνοικισμού, Φλόγα Ροδιάς και Κεραυνό Σελιανιτίκων να είναι αρκετά πιο πίσω.

Αναλυτικά οι ομάδες του Γ’ Ομίλου:

Δόξα Ελαιώνα

Αυτόνομη

Αιγείρα/Ακράτα

Ολυμπιακός Ζαρ.

Άνω Καστρίτση

Αργυρά

Κεραυνός 2016

Απόλλων Συν.

Φλόγα Ροδιάς

Φλόγα Κ.Κ.

Αστέρας Τέμενης

Αετός Ρίου

Κεραυνός Σελ.

Καλάβρυτα

Μαζί τους φέτος, πέρα από τους γνωστούς «Πατρινούς» (Άνω Καστρίτσι, Αργυρά, Κεραυνός 2016) τέσσερις νέοι συμπαίκτες. Ο εντυπωσιακός Αετός Ρίου που ακόμη κρατάει την τιμωρία από την προηγούμενη σεζόν (σ.σ. θα χάσει 3-0 α.α. τα δύο πρώτα παιχνίδια), η Φλόγα Κάτω Καστριτσίου και οι… πρωτάρηδες. Η Αυτόνομη που πρώτη φορά θα ταξιδέψει στα μέρη της Αιγιάλειας και ο Ολυμπιακός Ζαρουχλεΐκων που ντεμπουτάρει στην Β’ και βεβαίως θα είναι η παρθενική του εμφάνιση στην άλλη πλευρά του νομού.

Βαγγέλης Μιχάλης

 

 

Διάβασε Περισσότερα

Facebook