Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Στα πέναλτι προκρίθηκε η Αχαϊκή

Την διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε η ομάδα της Αχαϊκής στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Πατρών στο γήπεδο Ζαρουχλεΐκων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, με τα «καναρίνια» να περνούν στον ημιτελικό, επικρατώντας με 4-3.

Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με την Αχαϊκή να προηγείται στο 65′ με τον Μπίτρα και τους «οράνιε» να ισοφαρίζουν στο 90′ με κεφαλιά του Σπύρου Αθανασόπουλου (!)

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (Πεφάνης): Σουτζόγλου, Μπινιέρης, Χριστόπουλος (90′ Τσάμης), Μανθόπουλος, Παπαστεργίου, Ρουγκάλας (84′ Μολφέτας), Μπελεζάκης (71′ Τσάλτας), Παπαγεωργίου, Μαντάς (77′ Τασόπουλος), Σπυρόπουλος, Αθανασόπουλος.

Αχαϊκή (Γαβριλόπουλος): Πάγκαλος, Γερασιμόπουλος, Χαρικιόπουλος (77′ Κωνσταντινίδης), Πατάπης, Κοκκίνης, Σωτηρόπουλος, Καραγιάννης, Κριμπάς (106′ Μητρόπουλος), Μπίτρας (85′ Αλμπάνης), Σταυρόπουλος, Αντωνόπουλος.

TA ΠΕΝΑΛΤΙ
Σουτζόγλου (Ατρόμητος): 0-0 (απέκρουσε ο Πάγκαλος)

Κωνσταντινίδης (Αχαϊκή): 0-1

Αθανασόπουλος (Ατρόμητος): 1-1

Μητρόπουλος (Αχαϊκή): 1-2

Μανθόπουλος (Ατρόμητος): 2-2

Καραγιάννης (Αχαϊκή): 2-2 (δοκάρι)

Τσάλτας (Ατρόμητος): 2-2 (άουτ)

Αντωνόπουλος (Αχαϊκή): 2-3

Σπυρόπουλος (Ατρόμητος): 3-3

Πατάπης (Αχαϊκή): 3-4

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Δαυίδ εναντίον Γολιάθ

Με τον Διαγόρα να έχει καπαρώσει την μία θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών για την φετινή σεζόν, περιμένουμε τον σημερινό β’ ημιτελικό, ανάμεσα στην μεγάλη έκπληξη του
φετινού θεσμού, τον Δήμο Διακοπτού και τον περσινό φιναλίστ Πανμοβριακό Ριόλου.

Οι «ροσονέρι» από την Δυτική Αχαΐα που είχαν βάλει σαν στόχο να είναι και φέτος στο τελικό, έχουν φτάσει ένα βήμα πριν την ολοκλήρωση του σκοπού τους και αν αύριο προκριθούν, θα έχουμε έναν μεγάλο τελικό.

Όπως και να’ χει, ο φετινός τελικός θα είναι ξεχωριστός, αφού θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού που θα συναντήσουμε το συγκεκριμένο ζευγάρι, είτε είναι Διαγόρας-Πανμοβριακός, είτε Διαγόρας-Διακοπτό.

Σήμερα λοιπόν, Τετάρτη 21/2, στο γήπεδο του Προαστίου, στις 4 το μεσημέρι, θα λάβει χώρα ο ημιτελικός, με τον Αλέξανδρο Φωκά να αντικαθιστά τον Παναγιώτη Τσιρογιάννη και να ορίζεται ως ο «άρχοντας» της αναμέτρησης, ενώ βοηθούς θα έχει τους κ.κ. Τσούτση και Τραγούλια.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ…

-ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ ΡΙΟΛΟΥ-
Γύρος Ημερομηνία Ώρα Γήπεδο Γηπεδούχος Φιλοξενούμενος Αποτέλεσμα
3 25-10-2017 15:30 Ριόλου Πανμοβριακός Λιμνοχώρι 5 – 1
5 22-11-2017 14:30 Ακράτας Ακράτα Πανμοβριακός 2 – 6
6 10-01-2018 14:30 Ριόλου Πανμοβριακός Αναγέννηση Π. 5 – 0
7 21-02-2018 16:00 Προαστίου Πανμοβριακός Δήμος Διακοπτού
-ΑΟ ΔΗΜΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥ-
Γύρος Ημερομηνία Ώρα Γήπεδο Γηπεδούχος Φιλοξενούμενος Αποτέλεσμα
1 27-09-2017 16:30 Ροδιάς Δήμος Διακοπτού Θύελλα Αιγείρας 2 – 0
2 18-10-2017 15:30 «Κ. Ζάρρας» Πάτρα 2005 Δήμος Διακοπτού 0 – 1
3 25-10-2017 15:30 Ροδιάς Δήμος Διακοπτού Φωστήρ Οβρυάς 3 – 1
5 22-11-2017 14:30 Ροδιάς Δήμος Διακοπτού Πήγασος Μπεγ. 2 – 1
6 24-01-2018 14:30 Ροδιάς Δήμος Διακοπτού Δαβουρλής K. ’92 3 – 0
7 21-02-2018 16:00 Προαστίου Πανμοβριακός Δήμος Διακοπτού
Διάβασε Περισσότερα

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Γ1′ ΕΠΣΑ): Τελευταία ευκαιρία για την Άρλα

Με τις ομάδες που διεκδικούν την άνοδο στην Β’ Κατηγορία, είτε μέσω απευθείας ανόδου, είτε μέσω μπαράζ, συνεχίζεται ο 1ος Όμιλος της Γ’ Κατηγορίας, που ετοιμάζεται για την 17η αγωνιστική.

Μετά το «σοκ» της προηγούμενης αγωνιστικής, όπου όλες οι ομάδες της κορυφής γνώρισαν ήττες, είχαμε και το εξ’ αναβολής ματς της 15ης ημέρας την περασμένη Τετάρτη 14/2, όπου η Γαλήνη νίκησε με 2-0 (Γιαννόπουλος και Βίλιαν) του Πετεινούς, με αποτέλεσμα να ανέβει στην 2η θέση, μόλις 3 βαθμούς από την κορυφή (!).

Σήμερα Τετάρτη 21/02, θα καλυφθεί και το τελευταίο κενό του Ομίλου, αφού στην Άρλα, η τοπική ομάδα θα υποδεχτεί την ΑΕ Δυμαίων, σε μια αναμέτρηση για την 16η Αγωνιστική. Το ματς ανάμεσα στις δύο «κιτρινόμαυρες» ομάδες από την Δυτική Αχαΐα, που αναβλήθηκε το Σάββατο, ορίστηκε στις 3.30 το μεσημέρι στο ίδιο γήπεδο. Με νίκη της Άρλας, ίσως και να μπορέσει η ομάδα να παλέψει για την 7η θέση, αφού θα μειώσει στους 4 την διαφορά από τους Πετεινούς και 6 από τον Ρωμανό.

Το Σαββατοκύριακο ακολουθεί αγωνιστική, με το ΑΕ Ροϊτίκων – Ρωμανός και το Δόξα Πατρών – Γαλήνη να ξεχωρίζουν, αφού είναι σίγουρο ότι θα φέρουν αλλαγή στην κορυφή και το πλασάρισμα των ομάδων που ξεχωρίζουν.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ…
ΑΕ Ροϊτίκων –29– 15Αγ. (33-21)
Δόξα Π. –26– 14Αγ. (30-19)
Πυρσός Π. –26– 15Αγ. (31-19)
————————
Γαλήνη –25– 14Αγ. (26-14)
Ηρακλής Π. –24– 14Αγ. (31-17)
Ρωμανός –23– 15Αγ. (22-17)
Πετεινοί –21– 15Αγ. (23-20)
————————
Άρλα –14– 14Αγ. (20-29)
Ολυυμπιακός Ζ. –10– 14Αγ. (18-39)
Α.Ε. Δυμαίων  –10– 14Αγ. (11-31)
Ατρόμητος Ζ. –6– 14Αγ. (17-38)

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Β3′ ΕΠΣΑ): Σαν ένα αγωνιστικό Σαββατοκύριακο

Με τις αναβολές του προπερασμένου Σαββάτου να ανακατεύουν έναν φαινομενικά «αδιάφορο» Όμιλο, που όμως μας διαψεύδει με τις τελευταίες του εξελίξεις, φτάνουμε αύριο σε μια ακόμη Τετάρτη με εξ’ αναβολής παιχνίδια, 5 παρακαλώ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, για τον 3ο Όμιλο της Β’ Κατηγορίας.

Εκτός έδρας θα «δοκιμαστούν» Ψαθόπυργος και ΑΕ Δρεπάνου, που το δικό τους «κενό» έδωσε την ευκαιρία στο Διακοπτό για να προσπεράσει στην βαθμολογία έστω 1 πόντο, αλλά αύριο οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να… ρεφάρουν, δοκιμαζόμενες σε δύσκολες έδρες, με Ζήρια και Αγ. Βασίλειο αντίστοιχα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ -εξ’ αναβολής- (20ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Τετάρτη 21.02.18

Γηπ. Καμαρών (3.30μ.μ.)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΑΛ.-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜ.
Διατητής: Πετρόπουλος

Γηπ. Ζήριας (3.30μ.μ.)
ΖΗΡΙΑ/ΤΑΔ ’93-ΑΕ ΔΡΕΠΑΝΟΥ
Διαιτητής: Μακρυπόδης

Γηπ. Αβύθου (3.30μ.μ.)
ΑΒΥΘΟΣ 2017-ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΙΓ.
Διαιτητής: Βαβίλης

Γηπ. «Θ. Χρυσανθόπουλος» (3.30μ.μ.)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ 2016-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ψ.
Διαιτητής: Σπηλιωτόπουλος

Γηπ. Καλαβρύτων (5.30μ.μ.)
ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ-ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜ.
Διαιτητής: Γιαννόπουλος

Φαινομενικά εύκολο έργο αναμένεται να έχει ο Φοίνικας Σαλμενίκου που υποδέχεται στην έδρα του τον Αστέρα Τεμένης, ενώ ενδιαφέρον κρύβει και η αναμέτρηση της κάτω ζώνης ανάμεσα σε Άβυθο και Απόλλωνα Αιγίου. Τέλος, για 3η φορά θα δοκιμάσουν να παίξουν στα Καλάβρυτα, η τοπική ομάδα και ο Αχιλλέας Καμαρών, σε μια αναμέτρηση που έχει αναβληθεί δύο φορές, το Σάββατο 10/2 και την Τετάρτη 14/2, λόγω κακοκαιρίας.

Home Away Overall
2017-2018 P W D L F A Pts P W D L F A Pts Αγ. Ν Ι Η Δ/Φ Β
1 Δ. Διακοπτού 11 10 1 0 29 3 31 9 5 2 2 16 6 17 20 15 3 2 45 9 36 48
2 AE Δρεπάνου 9 6 2 1 21 3 20 10 9 0 1 28 6 27 19 15 2 2 49 9 40 47
3 Αναγέννηση Ψαθ. 10 8 2 0 18 4 26 9 6 3 0 20 4 21 19 14 5 0 38 8 30 47
4 Φοίνικας Σαλμ. 9 8 0 1 16 7 24 10 4 2 4 13 12 14 19 12 2 5 29 19 10 38
5 Ζήρια/ΤΑΔ ’93 9 6 3 0 18 7 21 10 4 3 3 16 11 15 19 10 6 3 34 18 16 36
6 Φλόγα Ροδιάς 9 4 1 4 13 14 13 11 4 4 3 18 16 16 20 8 5 7 31 30 1 29
7 Ακράτα 10 5 3 2 19 12 18 10 2 3 5 12 16 9 20 7 6 7 31 28 3 27
8 Κεραυνός 2016 9 4 2 3 20 17 14 10 4 1 5 10 13 13 19 8 3 8 30 30 0 27
9 Αργυρά Π. 11 7 3 1 21 11 24 9 1 0 8 6 25 3 20 8 3 9 27 36 -9 27
10 Απόλλων Συνοικ. 10 7 0 3 17 9 21 9 0 2 7 4 15 2 19 7 2 10 21 24 -3 23
11 Καλάβρυτα 10 5 0 5 20 14 15 9 1 4 4 12 16 7 19 6 4 9 32 30 2 22
12 Αστήρ Τεμένης 10 4 4 2 14 11 16 9 1 3 5 6 20 6 19 5 7 7 20 31 -11 22
13 Θύελλα Αιγείρας 10 3 2 5 14 17 11 10 1 2 7 5 20 5 20 4 4 12 19 37 -18 16
14 Αχιλλέας Καμ. 10 2 4 4 11 26 10 9 0 2 7 6 20 2 19 2 6 11 17 46 -29 12
15 Άβυθος 2017 9 1 3 5 4 11 6 10 0 1 9 7 31 1 19 1 4 14 11 42 -31 7
16 Σκεπαστό 9 0 3 6 6 20 3 11 0 1 10 7 30 1 20 0 4 16 13 50 -37 4
Διάβασε Περισσότερα

Facebook