ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Published

on

Ένα γκολ από τον Νίκο Ιωαννίδη και μία ασίστ από τον Ανδρέα Τάτο περιελάμβανε η αγωνιστική δράση των προηγούμενων ημερών από τους Έλληνες του Εξωτερικού.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Γουέστ Μπρομ, δίνοντας μάλιστα την ασίστ για την ισοφάριση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν στον πάγκο στο παιχνίδι με την Μπρέντφορντ που έληξε 2-2.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, εντός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Σάλκε, παίζοντας ως δεξί μπακ αυτή τη φορά. Παρά το γεγονός οτι δεν έπαιξε στην φυσική του ήταν εξαιρετικός, κερδίζοντας τις εντυπώσεις με την παρουσία του. Μάλιστα το γκολ της Λεβερκούζεν, ξεκίνησε από δική του προσπάθεια.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ισοπαλία (0-0). με την Βέρντερ Βρέμης

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ, το οποίο η Ντόρτμουντ το κέρδισε με 2-1.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ντόρτμουντ με 2-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εντός έδρας ήττα από την Ντόρτμουντ με 2-1.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Στουτγάρδη, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Χόλστεϊν Κίελ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 3-1 από την Φορτούνα Κολωνίας, εντός έδρας.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μίλαν με 2-0 και έγινε αλλαγή στο 86′, όταν ο νικητής της αναμέτρησης είχε πλέον κριθεί.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Τζένοα.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Κροτόνε.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 2-2 με την Πάρμα.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας και δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 3-3 με την Έουπεν.

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Είναι στο ιατρικό δελτίο και δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία, με 2-2 κόντρα στην Μουσκρόν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Σιντ Τρούιτεν με 1-0, δίνοντας μάλιστα και την ασίστ για το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Σαρλερουά.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Σαρλερουά με 1-0.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σαρλερουά, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0 εντός έδρας.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σαρλερουά με 1-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 4-1 επί της Γκεντσλερμπιλιγκί, αλλά αποβλήθηκε στο 75ο λεπτό.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Γκεντσλερμπιλιγκί, το οποίο η ομάδα του κέρδισε με 4-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Μπαλικρσίσπορ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 2-1 επί της Μπαλικερσίρσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Ξεκίνησε βασικός, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ στη νίκη επί της Ρίζεσπορ με 3-1 και αντικαταστάθηκε στο 89′.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Γκιρεσούνσπορ και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είναι τιμωρημένος και δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Μαρίτιμο.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Βιτόρια Σετουμπάλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 72ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Νις με 4-2.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τρουά.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Γκαζελέκ Αζαξιό με 2-0.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Μπήκε στο 69ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Παρί FC, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στο 0-0 με την Ατλέτικο Μαδρίτης, εντός έδρας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Μπήκε στο 61ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Κόρδομπα, αλλά δεν είχε καθοριστική συμμετοχή σε κάποιο από τα γκολ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-0 στην έδρα της Χέρενφεν.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 επί της Χρόνινγκεν, εντός έδρας.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Αϊντχόφεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την επιβλητική νίκη με 4-0 στην έδρα της Άλκμααρ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Ρέιντζερς με 4-1.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Ρέιντζερς.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Βρέγια.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Άσντοντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σεντ Πόλτεν, το οποίο η Στουρμ κέρδισε με 3-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μάτερσμπουργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 5-1 επί της Ρουντές.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Χάκεν.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ, αλλά έγινε αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Μάκης Γκέζος (Ακρόπολις): Έπαιξε σε όλη τη νίκη με 3-0 επί της Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ.

Μανώλης Νικολακάκης (Ακρόπολις): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-0 επί της Κάρλσταντ Γιουνάιτεντ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα: Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λίνγκμπι, στο οποίο η Κοπεγχάγη γνώρισε την ήττα με 3-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Κουόπιο με 2-1.

Χαράλαμπος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 4-2 επί της Χάκα.

Νίκος Κουσίδης (Γιάρο): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη με 4-2 επί της Χάκα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Θανάσης Παππαζογλου (Όλεσουντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σάντεφιορντ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με την Νίτρα (1-1), αλλά έγινε αλλαγή με την συμπλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Άστρα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Βασικός και σκόρερ, αλλά η ομάδα του έχασε 3-2 από την Βιντεότον εντός έδρας.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Χόβεντ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 5-3 επί της Αλ Ραέντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη με 1-0 επί της Όχοντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75′.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Βασίλης Κωνσταντινίδης (Βεντφόρετ Κοφού): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίβα.

*H Μακάμπι Πετάχ Τίκβα του Νίνη παίζει σήμερα, ενώ η Ολίμπια Πράγας του Κατίδη παίζει την Τετάρτη.

ΔΙΕΘΝΗ

Champions League: Απόψε οι πρώτες μεγάλες ρεβάνς για τα εισιτήρια των ημιτελικών

Published

on

Σήμερα το βράδυ οι επαναληπτικοί για την φάση των «8» του Champions League με δύο μεγάλα παιχνίδια να γίνονται σε Ισπανία και Γερμανία, με το Μπαρτσελόνα – Παρί να έχει τα περισσότερα βλέμματα στραμμένα πάνω του.

Συγκεκριμένα το αποψινό μενού περιλαμβάνει:

Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν (22:00, Cosmote Sport 2 HD)

Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα στο Παρίσι, οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 2-3 αποκτώντας πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό βάζοντας έτσι πίεση στους Γάλλους που πρέπει να βγάλουν αντίδραση αν θέλουν να ελπίζουν σε πρόκριση.

Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00, Cosmote Sport 3 HD)

Οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα στην έδρα τους και πλέον κρατούν στα χέρια τους το εισιτήριο για τους «8». Από την άλλη πλευρά, οι «Βεστφαλοί» ναι μεν έχασαν αλλά έμειναν ζωντανοί και τώρα θα τα δώσουν όλα μέσα στην καυτή έδρα τους για να είναι αυτοί που θα βρίσκονται στην κλήρωση της Παρασκευής.

Continue Reading

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

UEFA: Πειθαρχική έρευνα για το Κλαμπ Μπριζ-ΠΑΟΚ

Published

on

Η UEFA ενημερώθηκε από το διάβημα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ και τα δημοσιεύματα για την συμπεριφορά των αστυνομικών αρχών του Βελγίου και των ιθυνόντων της Κλαμπ Μπριζ απέναντι στους οπαδούς, τα μέλη της διοίκησης και τους συγγενείς ποδοσφαιριστών του «Δικεφάλου», ξεκινώντας πειθαρχική έρευνα.

Όπως ενημέρωσε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία, διόρισε ειδικό ερευνητή, προκειμένου να διεξάγει πειθαρχική έρευνα και να αποδοθούν οι ανάλογες τιμωρίες, τονίζοντας ότι τα αποτελέσματα της έρευνας θα είναι διαθέσιμα σε σύντομο χρόνο.

Αναλυτικά η UEFA αναφέρει:

«Σε σχέση με τον αγώνα των προημιτελικών του UEFA Europa Conference League 2023/2024 μεταξύ της Κλαμπ Μπριζ και της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, που διεξήχθη στις 11 Απριλίου 2024 στη Μπριζ του Βελγίου, ορίστηκε Επιθεωρητής Δεοντολογίας και Πειθαρχικής της UEFA για τη διεξαγωγή πειθαρχικής έρευνας σχετικά με εικαζόμενα πειθαρχικά περιστατικά.

Πληροφορίες για αυτό το θέμα θα είναι διαθέσιμες σε εύθετο χρόνο».

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η ΕΠΟ ενημέρωσε την Cosmote ότι ο τελικός θα γίνει στο Πανθεσσαλικό στις 18 Μαΐου

Πιθανότερο το σενάριο για τελικό δίχως κόσμο.

Published

on

Μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα όπου ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ήταν “στον αέρα”, με τους δύο φιναλίστ, Άρη και Παναθηναϊκό, να μην καταφέρνουν να έρθουν σε συμφωνία για τον τόπο διεξαγωγής του, όλα δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Όπως ενημέρωσε το μεσημέρι της Δευτέρας (15/04) η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία την Cosmote, το κανάλι που έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα της διοργάνωσης, ο εν λόγω αγώνας μεταξύ των κιτρινόμαυρων της Θεσσαλονίκης και των πράσινων της Αθήνας θα γίνει στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, στις 18 Μαΐου και ημέρα Σάββατο, στο Πανθεσσαλικό.

Η απόφαση της ΕΠΟ για να επιλέξει το Πανθεσσαλικό υπαγορεύτηκε από αρκετούς λόγους και ένας εξ αυτών ήταν η ξεκάθαρη άρνηση του Άρη να παίξει το ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο με κόσμο, με τον Θόδωρη Καρυπίδη να ζητάει να γίνει το ματς είτε στο Πανθεσσαλικό είτε στην έδρα της ομάδας του, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Πιθανότερο το σενάριο για τελικό δίχως κόσμο

Βέβαια, αυτό που δεν έχει ακόμα αποσαφηνιστεί είναι το αν ο τελικός θα γίνει με την παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων στις εξέδρες ή κεκλεισμένων των θυρών, με το πρώτο ενδεχόμενο να μην συγκεντρώνει στην παρούσα φάση πολλές πιθανότητες.

Αυτό έχει να κάνει με το ότι στο Πανθεσσαλικό δεν λειτουργούν οι κάμερες του ηλεκτρονικού συστήματος εποπτείας, που είναι πλέον απαραίτητες με βάση τον νέο αθλητικό νόμο. Στο γήπεδο του Βόλου χρειάζονται βελτιωτικές ενέργειες που κοστίζουν 260 χιλιάδες ευρώ και ο Αχιλλέας Μπέος ζήτησε από την ομοσπονδία να συνδράμει με 70 χιλιάδες ευρώ, αλλά έλαβε αρνητική απάντηση.

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν έχει βρεθεί λύση για το ποιος θα καλύψει το κόστος για τις εργασίες που απαιτούνται, το επικρατέστερο σενάριο αυτή τη στιγμή είναι να γίνει ο τελικός στο Πανθεσαλικό αλλά με άδειες εξέδρες, όπως συνέβη και πέρυσι δηλαδή με τον τελικό μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ στο ίδιο γήπεδο.

Υπάρχει βέβαια και ένας αστερίσκος που αφορά τον χρόνο διεξαγωγής της αναμέτρησης αφού σε περίπτωση που κάποιος εκ των Ολυμπιακού ή ΠΑΟΚ, ή ακόμα και οι δύο, προχωρήσουν ακόμη περισσότερο στο Conference League, είναι ορατό το ενδεχόμενο να υπάρχει μετατόπιση του τελικού κατά μία εβδομάδα αργότερα, ήτοι στις 25 Μαΐου.

ΔΙΕΘΝΗ3 hours ago

ΔΙΕΘΝΗ4 hours ago

Ψάξτε τον δεύτερο: Μυθικό ρόστερ οι ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ4 hours ago

Α1 ΕΣΚΑΗ9 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Το Βαρθολομιό μεγάλη νίκη επί της Ολυμπιάδας, η τύχη στα χέρια του * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Σπουδαίος «άσος» της Απολλωνιάδας με Καφέζα και Κογιώνη επί Κεραυνού Αιγίου

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Γαλήνη επέστρεψε χωρίς προβλήματα στις νίκες (με Αραχωβίτικα/Ακταίο)

Α1 ΕΣΚΑΗ10 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Αγυιά με «καυτή» τριάδα πέρασε το εμπόδιο της ΕΑ Παραλίας

BASKET LEAGUE10 hours ago

Basket League: Ο Σλούκας καθάρισε για τον Παναθηναϊκό, που έκανε το 3/3 απέναντι στον Ολυμπιακό

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ14 hours ago

ΠΑΕ Παναχαϊκή και Γιάννης Τάτσης απαγόρευσαν τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων!

Παναχαϊκή: Άλμα… παραμονής με Ζαμόρα και Κολοβούρη (pics)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ21 hours ago

Οι πρωταγωνιστές του ντέρμπι που έκρινε τον τίτλο

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η ΕΑΠ με νέο «αίμα» νίκησε εύκολα τον Ηρακλή Πύργου, ο Κατοχιανός 37π. (pics)