ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Το μέλλον του ανήκει δικαιωματικά

Πρώτο επίσημο γκολ με τη φανέλα της Παναχαϊκής για τον γεννημένο τον Ιούνιο του 2001, Νίκο Μασούρα.

Ο πιο μικρός παίκτης σε ηλικία των «κοκκινόμαυρων» δικαίωσε ακόμα μια φορά όλους όσους πιστεύουν στο ταλέντο του, καθώς λίγα λεπτά από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο της Καρδίτσας, πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα και «κλείδωσε» ουσιαστικά το τρίποντο για την Παναχαϊκή κόντρα στην Αναγέννηση.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε αυτό που τονίζουν πολλάκις οι προπονητές, ότι δηλαδή τα εξτρέμ πρέπει και να σκοράρουν. Ο Μασούρας έδειξε ότι το έχει και με το σκοράρισμα!

Δυο ρεκόρ κόντρα στην Αναγέννηση

Τα ρεκόρ του Νίκου Μασούρα είναι συνυφασμένα με την… Καρδίτσα! Κόντρα στους Θεσσαλούς για το θεσμό του κυπέλλου στις 20/9/2017 πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε επίσημο αγώνα της Παναχαϊκής σε ηλικία 16 ετών, 3 μηνών και 6 ημερών και ξανά απέναντι στην ίδια ομάδα χθες, πέτυχε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ σε ηλικία 16 ετών, 7 μηνών και 28 ημερών. Και στις δύο περιπτώσεις μάλιστα ξεπέρασε τον σημερινό τεχνικό διευθυντή των Αχαιών Κώστα Κατσουράνη.

Από κει και πέρα, ο γεννηθείς στις 15/6/2001 Νίκος Μασούρας είναι ο 2ος νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Παναχαϊκής. Μάλιστα, ο 1ος της λίστας είναι ένας από τους σημερινούς συμπαίκτες του και αναφερόμαστε φυσικά στον Κώστα Πλέγα, που είχε σκοράρει στο Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος 2-0 στις 17/11/2013 (Football League) σε ηλικία 16 ετών, 6 μηνών και 29 ημερών.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Σκοράρει πρώτη; Κερδίζει!

Με μοναδική εξαίρεση το ματς με τον Άρη, η Παναχαϊκή όταν σκοράρει πρώτη τέρμα, ανεξαρτήτου έδρας, είναι και αυτή που τελικώς πανηγυρίζει το τρίποντο.

Τρίκαλα, Καλλιθέα, Εργοτέλης, Δόξα, ΟΦΗ, Παναιγιάλειος, Λάρισα, Καραϊσκάκης, Βέροια, Καρδίτσα και πάλι Τρίκαλα έμαθαν πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να πάρεις αποτέλεσμα από την «ατσάλινη» άμυνα της Πατρινής ομάδας, όταν βρεθείς πίσω στο σκορ.

Αυτό είναι και το μεγάλο όπλο της φετινής Παναχαϊκής. Ξέρει να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και να επιβάλλει το τέμπο της, από τη στιγμή που θα ανοίξει το σκορ. Βέβαια, όταν συμβαίνει το ανάποδο έχει ή ίδια το πρόβλημα, κάτι που είδαμε κόντρα σε Σέρρες και Αιγινιακό.

Διάβασε Περισσότερα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Οφρυδόπουλος: «Ήμασταν πιο ομάδα, δίκαιη νίκη»

Απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα της Παναχαϊκής και φυσικά το αποτέλεσμα εμφανίστηκε ο προπονητής της Πατρινής ομάδας, Σωκράτης Οφρυδόπουλος, μετά την εκτός έδρας νίκη σε βάρος των Τρικάλων.

Ο τεχνικός των Αχαιών, μίλησε για τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά υπέρ τους:

«Πετύχαμε μία σημαντική και μεγάλη νίκη μέσα σε μία δυνατή έδρα με εξαιρετικούς παίκτες και εξαιρετικό ρόστερ και αυξήσαμε την διαφορά μεταξύ μας στην βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, δεν δώσαμε χώρο στα Τρίκαλα και ήταν απόλυτα δίκαιο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο κρατήσαμε σχετικά εύκολα το προβάδισμα με μεγάλη όμως μάχη. Κινδυνέψαμε μόνο από γεμίσματα. Είχαμε θέληση, πίστη, ήμασταν πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο και γι’ αυτό κερδίσαμε».