ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Το πήρε με το πάθος και την άμυνα

Μια πολύ σημαντική νίκη και για την ψυχολογία του πήρε το Σάββατο ο Απόλλων Πάτρας απέναντι στη Λευκάδα, κάτι που μόνο εύκολα δεν ήρθε όμως.

Η πατρινή ομάδα για 30’ έδινε πραγματική μάχη με τον αντίπαλό της σε ένα όμως αρκετά κακό επιθετικά παιχνίδι και για τις δυο πλευρές. Τι μέτρησε περισσότερο για το «ροζ» φύλλο; Η θέληση και το πάθος του Απόλλωνα για να πάρει το παιχνίδι, ακόμη κι όταν το ματς ήταν ντέρμπι.

Για να γίνει αυτό χρειάστηκε μετά από αρκετό καιρό να δώσει στην επανάληψη μεγάλη έμφαση στην άμυνα, διάστημα στο οποίο δέχθηκε μόλις 20 πόντους (10 ανά κάθε περίοδο) και παράλληλα να μπορέσει να φτάσει με πιο μεγάλη ευκολία στο αντίπαλο καλάθι, μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις που κέρδιζε, έχοντας τον πλήρη έλεγχο και στις δυο ρακέτες.

Στην τελευταία μάλιστα περίοδο μπήκε στην εξίσωση και ο κόσμος, ενώ ο Απόλλωνας βγάζοντας απίστευτη ενέργεια στο παρκέ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους.

Απάντησε σε Καραπάνο ο πρόεδρος του Χολαργού

Στην ανακοίνωση του Απόλλωνα Πάτρας και τις δηλώσεις του Κώστα Καραπάνου για τη διαιτησία στον αγώνα της Παρασκευής απάντησε ο πρόεδρος του Χολαργού, Γιώργος Δρόσος.

Ο διοικητικός ηγέτης των Αθηναίων θεωρεί ότι οι διαιτητές στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και δεν διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά η γραπτή δήλωση του κ. Δρόσου:
«Μπορεί ο Χολαργός να μην έχει το brand name του Απόλλωνα Πάτρας, αγαπητέ, κ. Καραπάνο, όμως όσοι έχουν παρακολουθήσει τα παιχνίδια της ομάδας μας, βλέπουν ότι ο Χολαργός αγωνίζεται στο παρκέ για να πρωταγωνιστήσει, παίζοντας μόνο καλό μπάσκετ. Σίγουρα για εμάς είναι μεγάλη επιτυχία, το αυτονόητο: Να παίρνουμε ακόμα και σε τέτοιους αγώνες το 50-50 από την διαιτησία! Συγχαρητήρια στους διαιτητές που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».

Διάβασε Περισσότερα

Κώστας Καραπάνος: «Οι διαιτητές έκαναν απίθανα πράγματα»

Δελτίο Τύπου για τα όσα έγιναν στο παιχνίδι με την ΑΕ Χολαργού εξέδωσε ο Απόλλων Πατρών με δηλώσεις του προέδρου της ΚΑΕ, Κώστα Καραπάνου.

Πολλά παράπονα από το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης έχει η «μελανόλευκη» ομάδα και τα εξέφρασε δια στόματος Καραπάνου, ο οποίος ανέφερε τα εξής:

«Δεν είναι τυχαίο ότι και στον α’ γύρο απέναντι στην ίδια ομάδα είχαμε πολλά παράπονα και μάλιστα στο τέλος δεν θα άφησαν να κάνουμε ούτε σουτ, φοβούμενοι προφανώς μήπως νικήσουμε. Τώρα δεν γινόταν να ακυρώσουν το τρίποντο του Ακερ από τα 10 μ., αλλά έκαναν απίθανα πράγματα όχι μόνο στις δύο παρατάσεις, αλλά και στα 50 αγωνιστικά λεπτά. Δεν έχει νόημα να «κόψουμε» φάσεις, γιατί σε όλο το παιχνίδι η αντιμετώπιση που είχαμε έφερε πίσω το μπάσκετ. Ομως έχουμε γνώση τι συμβαίνει και θα κάνουμε όσα πρέπει και όπως πρέπει για να υπερασπίσουμε τον Απόλλωνα.

Υ.Γ. Πως αξιολογήθηκε το παιχνίδι μας με τον Χολαργό, που όλοι έλεγαν ότι πρόκειται για ντέρμπι Α1 Εθνικής; Πώς γίνεται να ορίζονται άπειροι διαιτητές από την ΚΕΔ; Υπάρχει εξήγηση;».

Αντίστροφη μέτρηση για Ματαλών

Όλα δείχνουν ότι το Σάββατο κόντρα στον Ηρακλή ο Μάριος Ματαλών θα επιστρέψει με τη μελανόλευκη φανέλα στην δράση μετά την μεγάλη περιπέτεια με την εγχείρηση που έκανε στον ώμο.

Μετείχε άλλωστε κανονικά στο «ζέσταμα» του αγώνα με τον Χολαργό, για λόγους προφύλαξης όμως δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής. Σίγουρα η συγκεκριμένη επιστροφή θα επηρεάσει θετικά το παιχνίδι του Απόλλωνα Πατρών, αφού ο Ματαλών αποκτήθηκε το καλοκαίρι, για να κάνει την διαφορά.