ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ
Το πλήρες πρόγραμμα του ΣΚ σε Α’, Β΄και Γ΄ κατηγορίες
Μεγάλες αναμετρήσεις, θέαμα, σασπένς και συγκινήσεις αναμένεται να έχουμε και στο προσεχές σαββατοκύριακο, όσον αφορά στην δράση στα γήπεδα της ΕΠΣ Αχαϊας.
Η Α΄κατηγορία έφτασε στο 9ο κομμάτι του παζλ της, η 7η στροφή στην Β΄κατηγορία περιέχει σπουδαίες συγκρούσεις και το ενδιαφέρον στην 5η πράξη της Γ΄ είναι υψηλό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (9η Αγωνιστική)
Ά Όμιλος
Σάββατο 9/11
Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ώρα 15.00, Αστέρας Τσουκαλεϊκων-ΑΕ Πάτρα 2005, Πράνταλος
Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 15.00, Αναγέννηση-Πανμοβριακός, Φωκάς
Γήπεδο Λιμνοχωρίου, Ώρα 15.00, Λιμνοχώρι-Αχαϊός Σαραβαλίου, Χρονάς
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.00, Πήγασος-Ατρόμητος, Σαφαρίκας
Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Ώρα 15.00, Δόξα Χαλανδρίτσας-Αχαϊκή, Παπαδόπουλος
Κυριακή 10/11
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.00, Δίας-Δόξα Παραλίας, Ρουμπάνης
Β’ Όμιλος
Σάββατο 9/11
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 15.00, ΑΠΣ Πάτραι-Καλάβρυτα, Πετρόπουλος
Γήπεδο «Θ. Χρυσανθόπουλος», Ώρα 15.00, Κεραυνός Αγ. Βασιλείου-Παναιγιάλειος, Ανδριανός
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Αετός Πατρών-Άρης Πατρών, Καδδάς
Γήπεδο Ακράτας, Ώρα 15.00, Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστίου, Μπλίκας
Κυριακή 10/11
Γήπεδο Αιγίου, Ώρα 15.00, Θύελλα Αιγίου-Ηρακλής Πατρών, Χρονάς
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 15.00, ΑΠΟ Αρόης-Δαβουρλής, Σαμαρτζής
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (7η Αγωνιστική)
Ά Όμιλος
Σάββατο 9/11
Γήπεδο Αλισσού, Ώρα 15.00, Λέων Αλισσού-Σταροχώρι, Παναγιωτόπουλος
Γήπεδο Λάππα, Ώρα 15.00, Ατρόμητος Λάππα-Δόξα Νιφορεϊκων, Οικονόμου
Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 15.00, Φαραϊκός-Καμίνια, Ταξιάρχης
Κυριακή 10/11
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 10.00, Πετεινοί-Αστραπή, Κονιδάρης
Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 11.00, Δάφνη-Αχαϊκός, Αρκουμάνης
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 12.15, Παναχαϊκός-Αστέρας Μιντιλογλίου, Τηλιγάδας
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 12.15, Πολύτεκνος-Καλλιθέα, Καραβασίλης
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00, Περιβόλα-Ίκαρος Πετρωτού, Σπυρόπουλος
Β’ Όμιλος
Σάββατο 9/11
Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, ΠΑΟΚ Πάτρας-Φλόγα Ροδιάς, Ντάβλα
Γήπεδο Προαστίου, Ώρα 15.00, Αργυρά-Δρέπανο, Ασπρουλόπουλος
Κυριακή 10/11
Γήπεδο Ρίου, Ώρα 12.00, Άνω Καστρίτσι-Αχιλλέας Καμαρών, Μαχαίρας-Μουστάκας
Γήπεδο Ροδιάς, Ώρα 15.00, Απόλλων Αιγίου-Αστέρας Τέμενης, Ντάβλα
Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, Αετός Ρίου-Ζαβλάνι/Αίας, Πράνταλος
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 15.00, Ολυμπιακός-Απόλλων Εγλυκάδας, Μιχαλόπουλος
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Πανιώνιος/Αχιλλέας-Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Μέρμηγκας
Γήπεδο Αβύθου, Ώρα 15.00, Άβυθος Αιγιαλείας-Φοίνικας Ζήριας, Παπαδόπουλος
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (5η Αγωνιστική)
Ά Όμιλος
Σάββατο 9/11
Φωστήρας Οβρυάς-Ρωμανός 0-3 α.α.
Κυριακή 10/11
Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ώρα 10.00, Ροίτικα-Ατρόμητος Ζαρουχλεϊκων, Καμζόλας
Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 12.00, Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων-Ωλενιακός, Ταξιάρχης
Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Ώρα 12.30, Αστέρας Λεοντίου-Μετόχι, Γαλανόπουλος
Γήπεδο Μαζαρακίου, Ώρα 15.00, Πείρος Ισώματος-Ίκαρος Λακκόπετρας, Γκαβός
Γήπεδο Ριόλου, Ώρα 15.00, Κρίνος-Δόξα Πατρών, Αθανασόπουλος
Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 15.00, Νεάπολη Πατρών-Γαλήνη, Βαβαρούτας
Β’ Όμιλος
Νέο Σαλμενίκο-ΑΕΚ Πατρών 0-3 α.α.
Σάββατο 9/11
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00, Πυρσός-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Αγγελόπουλος
Κυριακή 10/11
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 10.00, Άτλας-Σπάρτακος, Μπακόπουλος
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 12.00, ΑΕ Αρόης-Φλόγα Κ. Καστριτσίου, Ασπρουλόπουλος
Γήπεδο Καλαβρύτων, Ώρα 15.00, Σκεπαστό-ΑΕ Αιγίου, Πολυγένης
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 18.00, Αυτόνομη-Παναχαϊκή 2014, Παπαχρήστος
Ρεπό : Προοδευτική Πατρών
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ
Πρόκριση στα ημιτελικά για Διαγόρα σε ματς θρίλερ
Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων έγινε η 3η ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.
Οι “μπλε” υπέταξαν την αντίσταση της Νίκης Προαστείου στην παράταση με 3-1 (1-1 η κανονική διάρκεια) και θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον Κεραυνό.
Μάλιστα η Νίκη προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Σοφιανόπουλο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37′ με τον Σκούρτα.
Στην παράταση (111ο λεπτό) ο Κ.Μαλτέζος έκανε την ανατροπή και ο Σκούρτας με πέναλτι στο 120′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:
1 Πανμοβριακός- Θύελλα Π. (10/4)
2 Αετός Ρίου- Εθνικός Π. 0-2
3 Κεραυνός Αγ. Βασ.- Αχαϊκή 2-1
4 Διαγόρας- Νίκη Προαστ. 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:
Νικητής Πανμοβριακός/Θύελλα Π.- Εθνικός Π.
Κεραυνός Αγ. Βασ.- Διαγόρας Βρ.
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αποστολόπουλος: «Ορίζουμε τη μοίρα μας»
Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης του Ατρόμητου Πατρών με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων ήταν ο Κίμης Αποστολόπουλος.
Ο ικανός μέσος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Σάκη Πεφάνη, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας και παράλληλα έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα στο Προάστειο.
Μιλώντας στη «Match» ο Αποστολόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι με τους «μπλε» του Κώστα Τσιπιανίτη, αλλά και στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, τα οποία θα καθορίσουν τους κόπους ολόκληρης της σεζόν.
«Ήταν δύσκολο το ματς με τον Διαγόρα. Είναι ομάδα με ενθουσιασμό και δεν έχει άγχος, οπότε είναι ικανή να κάνει ζημιές. Ωστόσο κάναμε το παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.
Πλέον ακολουθούν τρία παιχνίδια δύσκολα με Θύελλα, Πανμοβριακό και Άρη, που διεκδικούν επίσης το πρωτάθλημα. Το καλό είναι ότι ορίζουμε την τύχη μας ως πρωτοπόροι και αν πετύχουμε το απόλυτο θα πάρουμε τον τίτλο.
Βέβαια το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Θύελλα Πατρών και δουλεύουμε για αυτό, αφού μας περιμένει ένα ντέρμπι σε μία δυνατή έδρα».
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Β΄κατηγορία (2ος όμιλος): Οι 6 διεκδικητές και το πρόγραμμα μέχρι το τέλος
Χαμός πραγματικά γίνεται στον όμιλο της Αιγιάλειας για την Β΄κατηγορία.
Ο Αστέρας Λεοντίου βρίσκεται στην κορυφή με 43 βαθμούς, αλλά η 6η ΑΕ Αιγίου μετράει 39 και απομένουν ακόμα 4 στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Πίσω από το Λεοντίο ακολουθούν με 42 οι Αχιλλέας Καμαρών και Ηρακλής Πατρών, η Πάτρα 2005 έχει 40 και ο Φοίνικας Ζήριας 39, συγκατοικώντας με την ΑΕ Αιγίου.
Το Λεόντιο κρατά την τύχη στα χέρια του, αφού με 4/4 θα κατακτήσει τον τίτλο και συνεπώς την απευθείας άνοδο. Ωστόσο μέχρι το τέλος υπάρχουν πολλά ντέρμπι μεταξύ των ενδιαφερόμενων και τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο.
Ο 2ος όμιλος της Β΄ΕΠΣΑ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και πραγματικά φέτος μιλάμε για…θρίλερ. Μένει να δούμε ποιος θα κόψει πρώτος το νήμα.
Το πρόγραμμα των διεκδικητών ως το τέλος: (με αστερίσκο τα εκτός έδρας)
Αστέρας Λεοντίου: Απόλλων Εγλυκάδας, *ΑΕ Αρόης, *Φοίνικας Ζήριας, Αίας Π.
Αχιλλέας Καμαρών: *Πάτρα 2005, Απόλλων Συν./Αιγίου, *Πετεινοί, *Αστέρας Τέμενης
Ηρακλής Π.: *Απόλλων Συν./Αιγίου, *Πετεινοί, Αστήρ Τέμενης, *Απόλλων Εγλυκάδας
Πάτρα 2005: Αχιλλέας Καμαρών, *Άβυθος, Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φοίνικας Ζήριας
Φοίνικας Ζήριας: ΑΕ Αρόης, *Πανιώνιος/Αχιλλέας, Αστέρας Λεοντίου, *Πάτρα 2005
ΑΕ Αιγίου: Πετεινοί, *Αστήρ Τέμενης, Απόλλων Εγλυκάδας, *ΑΕ Αρόης
Η Βαθμολογία (σε 22 αγώνες)
1 Αστέρας Λεοντίου 43 (35-23)
—————-
2 Αχιλλέας Καμαρών 42 (40-24)
3 Ηρακλής Πατρών 42 (47-18)
4 Πάτρα 2005 40 (41-27)
5 Φοίνικας Ζήριας 39 (44-29)
——————
6 ΑΕ Αιγίου 39 (42-30)
Γιάννης Γεωργακόπουλος