Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (7η): Ντέρμπι σε Ριόλο και Πετρωτό

Published

on

Με 8 μάχες ανοίγει σήμερα η αυλαία στην Α΄ΕΠΣΑ κατηγορία και όσον αφορά στην 7η στροφή του φετινού «μαραθωνίου».

Τα βλέμματα θα επικεντρωθούν στον 1ο όμιλο, με τον Πανμοβριακό να φιλοξενεί την Δόξα Παραλίας, ενώ ντέρμπι αναμένεται και στον 2ο όμιλο, με το Πάτραι να περιμένει στο Πετρωτό τον αξιόμαχο Ατρόμητο.

Στον 3ο όμιλο, τα παιχνίδια σε Αίγιο και Προάστειο κρίνονται αμφίρροπα, με Κεραυνό και Αετό Πατρών να είναι φαβορί απέναντι σε Άνω Καστρίτσι και Αετό Ρίου αντίστοιχα.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Πανμοβριακός – Δόξα Παραλίας  (15:00, Ριόλου- Πετρόπουλος)

Αχαιός Σαρ.– Λιμνοχώρι  (17:30,  «Α.Κάνιστρας»-  Φωκάς)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτραι- Ατρόμητος Πατρών   (Πετρωτού- Αντωνίου)

Αναγέννηση Π.- Πήγασος Μπεγ.  (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Αιγίου – Καλάβρυτα  (Αιγίου- Μαχαίρας/Μουστάκας)

Αετός Πατρών – Αετός Ρίου  (Αγυιάς- Καμζόλας)

Νίκη Προαστ.- Δαβουρλής  (Προαστείου- Καδδάς)

Κεραυνός Α.Β.- Άνω Καστρίτσι  («Θ.Χρυσανθόπουλος»- Ταξιάρχης)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 7/11

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Νιφορεΐκων – Ίκαρος Πετρωτού  (15:00, Νιφορείκων, Αθανασόπουλος)

Αχαϊκή- Αστέρας Τσουκαλ.  (15:00- Κάτω Αχαγιάς,  Σαφαρίκας)

Δίας- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

 Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟ Αρόης- Εθνικός Π./Πολύτ.  (15:00- Πετρωτού- Παπαδόπουλος)

Πάτρα 2005- Άρης Π.  (10/11)

Ηρακλής Π.- Θύελλα Π.  0-3 α.α.

 Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Αναγέννηση Ψαθοπύργου – Αιγείρα/Ακράτα  (15:00-  Ρίου- Γιαννόπουλος)

 

Οι Βαθμολογίες:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 15 (12-2)

2 Πανμοβριακός 13 (16-5)

3 Αχαϊκή  13  (12-4)

4 Δόξα Παραλίας 10  (10-8)

————————————

5 Δίας 10  (11-13)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 9 (10-7)

7 Αχαιός Σαραβ.  8  (8-10)

8 Δόξα Νιφορείκων  6  (5-9)

9 Ίκαρος Πετρωτού 2 (7-15)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  16 (22-6)

2 ΑΠΣ Πάτραι  16 (15-3)

3 Ατρόμητος Πατρών 12  (11-6)

4 Άρης Πατρών  11 (12-5)

————————————

5 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  9  (10-10)

6 Πήγασος Μπεγ.  6  (9-8)

7 Πάτρα 2005  6  (7-10)

8  ΑΠΟ Αρόη 6 (10-18)

9 Αναγέννηση Πατρών 3 (7-19)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  16  (17-4)

2 Αιγείρα-Ακράτα 13 (10-1)

3  Νίκη Προαστ.  10  (10-6)

4 Αετός Πατρών 10  (6-5)

————————————

5 Καλάβρυτα 10 (10-9)

6 Δαβουρλής 6 (5-8)

7 Αναγέννηση Ψαθ.  6 (7-11)

8   Άνω Καστρίτσι 5 (5-9)

9 Θύελλα Αιγίου 5 (9-16)

10 Αετός Ρίου 2 (4-13)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Σημαντικός βαθμός για το ψυχωμένο Πάτραι στη Μεσσηνία

Published

on

Ακόμα πιο κοντά στην υλοποίηση του στόχου της ανόδου στη Γ΄Εθνική βρίσκεται ο πρωταθλητής Αχαϊας, ΑΠΣ Πάτραι.

Για την 3η αγωνιστική πήρε πολύτιμο πόντο στην Καλαμάτα (1-1) κόντρα  στον πρωταθλητή Μεσσηνίας, Πανθουριακό και παρέμεινε αήττητος στα μπαράζ ανόδου του 5ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45’ με τον Γιαννακόπουλο, αλλά στο 57΄ο Δημητρακόπουλος έφερε το ματς στα ίσια και η ομάδα του Σταμάτη Σαρρή γυρίζει στην Πάτρα με βαθμό-χρυσάφι στις αποσκευές της.

Τα αποτελέσματα:

Πανθουριακός- Πάτραι 1-1

Πανηλειακός-Παλληξουριακός 1-0 (34΄Τζανέτος)

Πανθυρεατικός-Πανγυθεατικός 0-0

Ρεπό: Τσιλιβή

Η Βαθμολογία (σε 3 παιχνίδια)

Πάτραι 7 (7-1)

Πανηλειακός 7 (4-0)

Πανγυθεατικός 3 (0-0)

————————————

Πανθουριακός 2 (2-2)

Παλληξουριακός 2 (1-2)

Πανθυρεατικός 1 (0-3)

– Το Τσιλιβή δεν συμμετέχει…

Επόμενη αγωνιστική (4η– 22/5)

Πάτραι-Πανγυθεατικός

Πανηλειακός-Πανθυρεατικός

Τσιλιβή-Πανθουριακός  0-3 α.α.

Ρεπό: Παλληξουριακός

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία (πλέι-άουτ): Ντέρμπι σε Νιφορέικα και «Α.Κάνιστρας»

Published

on

Πέφτει σήμερα η αυλαία στο 9ο κομμάτι του παζλ των πλέι-άουτ της Α΄κατηγορίας, με τρεις αναμετρήσεις.

Ο Εθνικός/Πολύτεκνος με νίκη επί του Άνω Καστριτσίου «καθαρίζει» την παραμονή, αλλά τα άλλα δύο παιχνίδια είναι αμφίρροπα και κόβουν την ανάσα.

Στα Νιφορέικα η τοπική Δόξα φιλοξενεί τον Αετό Ρίου και οι ομάδες ισοβαθμούν στους 16 πόντους, ενώ η Πάτρα 2005 λύνει τις διαφορές της με τον Δία, όντας πιο άνετη βαθμολογικά και με τους φιλοξενούμενους να «καίγονται» για τους 3 βαθμούς.

Το πρόγραμμα και βαθμολογία:

ΣΗΜΕΡΑ:

Εθνικός Π./Πολύτ.- Άνω Καστρίτσι  (16:00, «Α.Κάνιστρας»,  Πετρόπουλος)

Δόξα Νιφορ.- Αετός Ρίου  (17:00, Νιφορείκων, Παπαδόπουλος)

Πάτρα 2005- Δίας  (18:30,  «Α.Κάνιστρας», Φωκάς)

ΧΘΕΣ:

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Αιγίου 0-2

Λιμνοχώρι- Καλάβρυτα  0-0

Αχαιός Σαρ.- Αναγέννηση Ψαθοπ.  1-4

Ίκαρος Πετρ.- ΑΠΟ Αρόης 3-0

Δαβουρλής- Ηρακλής Π.  3-0 α.α.

Δόξα Χαλανδρ.- Πήγασος 0-3 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 9 ματς)

1 Πήγασος 22  (19-11)

2 ΑΠΟ Αρόης 21  (15-9)

3 Αναγέννηση Ψαθοπύργου 21  (18-11)

4 Λιμνοχώρι 21 (11-6)

5 Εθνικός/Πολύτεκνος 18 (14-8)

6 Πάτρα 2005 18 (12-8)

7 Αχαιός Σαρ. 18  (17-14)

8 Δαβουρλής 17  (15-13)

————————————

9 Ίκαρος Πετρωτού 16  (15-8)

10 Δόξα Νιφορεΐκων 16  (14-9)

11 Αετός Ρίου 16 (15-11)

12 Καλάβρυτα 14 (15-13)

13 Δίας 13 (12-9)

14 Θύελλα Αιγίου 12  (5-8)

15 Άνω Καστρίτσι 10  (12-15)

16 Αναγέννηση Πατρών 7  (10-18)

Δόξα Χαλανδρίτσας (δεν συμμετέχει)

Ηρακλής Π.  (δεν συμμετέχει)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ κατηγορία (πλέι-άουτ): Σφράγισε την παραμονή η Αναγέννηση Ψαθοπύργου

Published

on

Με 4 αναμετρήσεις ανοίγει η αυλαία της 9ης αγωνιστικής των πλέι-άουτ της Α΄κατηγορίας και αυτή την ώρα διεξάγεται το ματς Ίκαρου Πετρωτού- ΑΠΟ Αρόης.

Η Αναγέννηση Ψαθοπυργου λύγισε με «4άρα» τον Αχαιό Σαραβαλίου και ουσιαστικά αγκάλιασε την παραμονή, ενώ χωρίς τέρματα έληξε το Λιμνοχώρι- Καλάβρυτα.

Πρώτη νίκη για την Θύελλα Αιγίου, η οποία πέρασε από τα Ζαρουχλέικα, κερδίζοντας την Αναγέννηση Πατρών.

Το αποτελέσματα και βαθμολογία:

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Αιγίου 0-2

Λιμνοχώρι- Καλάβρυτα  0-0

Αχαιός Σαρ.- Αναγέννηση Ψαθοπ.  1-4

Ίκαρος Πετρ.- ΑΠΟ Αρόης (18:30, «Α.Κάνιστρας», Σαφαρίκας)

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/5

Εθνικός Π./Πολύτ.- Άνω Καστρίτσι  (16:00, «Α.Κάνιστρας»,  Πετρόπουλος)

Δόξα Νιφορ.- Αετός Ρίου  (17:00, Νιφορείκων, Παπαδόπουλος)

Πάτρα 2005- Δίας  (18:30,  «Α.Κάνιστρας», Φωκάς)

Δαβουρλής- Ηρακλής Π.  3-0 α.α.

Δόξα Χαλανδρ.- Πήγασος 0-3 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 9 ματς)

1 Πήγασος 22  (19-11)

2 ΑΠΟ Αρόης 21  (15-6)

3 Αναγέννηση Ψαθοπύργου 21  (18-11)

4 Λιμνοχώρι 21 (11-6)

5 Εθνικός/Πολύτεκνος 18 (14-8)

6 Πάτρα 2005 18 (12-8)

7 Αχαιός Σαρ. 18  (17-14)

8 Δαβουρλής 17  (15-13)

————————————

9 Δόξα Νιφορεΐκων 16  (14-9)

10 Αετός Ρίου 16 (15-11)

11 Καλάβρυτα 14 (15-13)

12 Ίκαρος Πετρωτού 13  (12-8)

13 Δίας 13 (12-9)

14 Θύελλα Αιγίου 12  (5-8)

15 Άνω Καστρίτσι 10  (12-15)

16 Αναγέννηση Πατρών 7  (10-18)

Δόξα Χαλανδρίτσας (δεν συμμετέχει)

Ηρακλής Π.  (δεν συμμετέχει)

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.