Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α΄ΕΠΣΑ 2020/21: Το πρόγραμμα στους 2 ομίλους!
Πάμε να δούμε το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα στους 2 ομίλους της νέας Α΄κατηγορίας, που θα έχει 14 ομάδες ανά όμιλο.
Πιο αναλυτικά:
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (αντίστροφα οι έδρες στον 2Ο Γύρο)
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Λιμνοχώρι- Πάτρα 2005
Ατρόμητος Π.- Δόξα Νιφ.
Πανμοβριακός- Δίας
Αστέρας Τσουκ.- Αναγέννηση Π.
Δόξα Παρ.- Ίκαρος Πετρ.
Πήγασος- Δόξα Χαλανδρ.
Αχαιός Σαρ.- Εθνικός Π./Πολύτεκνος
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δίας- Δόξα Χαλανδρ.
Δόξα Νιφ.- Πήγασος
Αναγέννηση Π.- Πανμοβριακός
Εθνικός/Πολύτεκνος- Ατρόμητος Π.
Πάτρα 2005- Αστέρας Τσουκ.
Ίκαρος Πετρ.- Αχαιός
Λιμνοχώρι- Δόξα Παρ.
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Αχαιός
Αστέρας Τσ. – Λιμνοχώρι
Ατρόμητος – Ικαρος Π.
Πανμοβριακός – Πάτρα 2005
Πήγασος – Εθν./Πολύτεκνος
Δόξα Χαλ. – Αναγέννηση Π.
Δίας – Δόξα Νιφ.
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αστέρας Τσ. – Δόξα Π.
Αχαιός – Ατρόμητος
Λιμνοχώρι – Πανμοβριακός
Ικαρος Π. – Πήγασος
Πάτρα 2005 –
Εθν./Πολύτεκνος – Δίας
Αναγέννηση Π. – Δόξα Νιφ.
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Ατρόμητος
Πανμοβριακός – Αστέρας Τσ.
Πήγασος – Αχαιός
Δόξα Χαλ. – Λιμνοχώρι
Δίας – Ικαρος Π.
Δόξα Νιφ. – Πάτρα 2005
Αναγέννηση Π. – Εθν./Πολύτεκνος
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Πανμοβριακός – Δόξα Π.
Ατρόμητος – Πήγασος
Αστέρας Τσ. – Δόξα Χαλ.
Αχαιός – Δίας
Λιμνοχώρι – Δόξα Νιφ.
Ικαρος Π. – Αναγέννηση Π.
Πάτρα 2005 – Εθν./Πολύτεκνος
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Πήγασος
Δόξα Χαλ. – Πανμοβριακός
Δίας – Ατρόμητος
Δόξα Νιφ. – Αστέρας Τσ.
Αναγέννηση Π. – Αχαιός
Εθν./Πολύτεκνος – Λιμνοχώρι
Πάτρα 2005 – Ικαρος Π.
8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Χαλ. – Δόξα Π.
Πήγασος – Δίας
Πανμοβριακός – Δόξα Νιφ.
Ατρόμητος – Αναγέννηση Π.
Αστέρας Τσ. – Εθν./Πολύτεκνος
Αχαιός – Πάτρα 2005
Λιμνοχώρι -Ικαρος Π.
9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Δίας
Δόξα Νιφ. – Δόξα Χαλ.
Αναγέννηση Π. – Πήγασος
Εθν./Πολύτεκνος – Πανμοβριακός
Πάτρα 2005 – Ατρόμητος
Ικαρος Π. – Αστέρας Τσ.
Αχαιός – Λιμνοχώρι
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Νιφ. – Δόξα Π.
Δίας – Αναγέννηση Π.
Δόξα Χαλ. – Εθν./Πολύτεκνος
Πήγασος – Πάτρα 2005
Πανμοβριακός – Ικαρος Π.
Ατρόμητος – Λιμνοχώρι
Αστέρας Τσ. – Αχαιός
11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Αναγέννηση Π.
Εθν./Πολύτεκνος – Δόξα Νιφ.
Πάτρα 2005 – Δίας
Ικαρος Π. – Δόξα Χαλ.
Λιμνοχώρι – Πήγασος
Αχαιός – Πανμοβριακός
Ατρόμητος – Αστέρας Τσ.
12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Εθν./Πολύτεκνος – Δόξα Π.
Αναγέννηση Π. – Πάτρα 2005
Δόξα Νιφ. – Ικαρος Π.
Δίας – Λιμνοχώρι
Δόξα Χαλ. – Αχαιός
Πήγασος – Αστέρας Τσ.
Πανμοβριακός – Ατρόμητος
13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δόξα Π. – Πάτρα 2005
Ικαρος Π. – Εθν./Πολύτεκνος
Λιμνοχώρι – Αναγέννηση Π.
Αχαιός – Δόξα Νιφ.
Αστέρας Τσ. – Δίας
Ατρόμητος – Δόξα Χαλ.
Πήγασος – Πανμοβριακός
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (αντίστροφα οι έδρες στον 2Ο Γύρο)
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη Πρ.- Αιγείρα Ακράτα
Καλάβρυτα- Άνω Καστρίτσι
Ηρακλής Π.- Πάτραι
Κεραυνός- Δαβουρλής
Αετός Π.- Θύελλα Αιγίου
Άρης Π.- ΑΠΟ Αρόης
Αετός Ρίου- Αναγ. Ψαθοπύργου
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Άνω Καστρίτσι- Πάτραι
Θύελλα Αιγίου- Ηρακλής Π.
Δαβουρλής- Καλάβρυτα
Αναγ. Ψαθοπύργου- Αετός Π.
ΑΠΟ Αρόης- Κεραυνός
Αιγείρα Ακράτα- Αετός Ρίου
Άρης Π.- Νίκη Πρ.
3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Άνω Καστρίτσι -Θύελλα Αιγίου
Πάτραι- Δαβουρλής
Ηρακλής Π.- Αναγέννηση Ψαθοπύργου
Καλάβρυτα- ΑΠΟ Αρόη
Αετός Πατρών- Αιγείρα Ακράτα
Κεραυνός- Άρης Π.
Νίκη Πρ.- Αετός Ρίου
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δαβουρλής -Θύελλα Αιγίου
Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Άνω Καστρίτσι
Α.Π.Ο. Αρόη-Πάτραι
Αιγείρα Ακράτα- Ηρακλής Π.
Άρης Πατρών -Καλάβρυτα
Αετός Ρίου-Αετός Πατρών
Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Νίκη Πρ
5η Αγωνιστική
Δαβουρλής -Αναγέννηση Ψαθόπυργου
Θύελλα Αιγίου -Α.Π.Ο. Αρόη
Άνω Καστρίτσι -Αιγείρα Ακράτας
Πάτραι -Άρης Πατρών
Ηρακλής Πατρών-Αετός Ρίου
Καλάβρυτα-Κεραυνός
Νίκη Πρ -Αετός Π
6η Αγωνιστική
Καλάβρυτα Νίκη Πρ.
Αετός Π. – Ηρακλής Π.
Κεραυνός – Πάτραι
Αετός Ρ. – Ανω Καστρίτσι
Αρης Π. – Θύελλα Αιγ.
Αιγ./Ακράτα – Δαβουρλής
ΑΠΟ Αρόη – Αναγέννηση Ψ.
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη Πρ. – Ηρακλής Π.
Πάτραι – Καλάβρυτα
Ανω Καστρίτσι – Αετός Π.
Θύελλα Αιγ. – Κεραυνός
Δαβουρλής – Αετός Ρ.
Αναγέννηση Ψ. – Αρης Π.
ΑΠΟ Αρόη – Αιγ./Ακράτα
8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Πάτραι – Νίκη Πρ.
Ηρακλής Π. – Ανω Καστρίτσι
Καλάβρυτα – Θύελλα Αιγ.
Αετός Π. – Δαβουρλής
Κεραυνός – Αναγέννηση Ψ.
Αετός Ρ. – ΑΠΟ Αρόη
Αρης Π. -Αιγ./Ακράτα
9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη Πρ. – Ανω Καστρίτσι
Θύελλα Αιγ. – Πάτραι
Δαβουρλής – Ηρακλής Π.
Αναγέννηση Ψ. – Καλάβρυτα
ΑΠΟ Αρόη – Αετός Π.
Αιγ./Ακράτα – Κεραυνός
Αετός Ρ. – Αρης Π.
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Θύελλα Αιγ. – Νίκη Πρ.
Ανω Καστρίτσι – Δαβουρλής
Πάτραι – Αναγέννηση Ψ.
Ηρακλής Π. – ΑΠΟ Αρόη
Καλάβρυτα – Αιγ./Ακράτα
Αετός Π. – Αρης Π.
Κεραυνός – Αετός Ρ.
11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη Πρ. – Δαβουρλής
Αναγέννηση Ψ. – Θύελλα Αιγ.
ΑΠΟ Αρόη – Ανω Καστρίτσι
Αιγ./Ακράτα – Πάτραι
Αρης Π. – Ηρακλής Π.
Αετός Ρ. – Καλάβρυτα
Αετός Π. – Κεραυνός
12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αναγέννηση Ψ. – Νίκη Πρ.
Δαβουρλής – ΑΠΟ Αρόη
Θύελλα Αιγ. – Αιγ./Ακράτα
Ανω Καστρίτσι – Αρης Π.
Πάτραι – Αετός Ρ.
Ηρακλής Π. – Κεραυνός
Καλάβρυτα – Αετός Π.
13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νίκη Πρ. – ΑΠΟ Αρόη
Αιγ./Ακράτα – Αναγέννηση Ψ.
Αρης Π. – Δαβουρλής
Αετός Ρ. – Θύελλα Αιγ.
Κεραυνός – Ανω Καστρίτσι
Αετός Π. – Πάτραι
Ηρακλής Π. – Καλάβρυτα
Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αποστολόπουλος: «Ορίζουμε τη μοίρα μας»
Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης του Ατρόμητου Πατρών με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων ήταν ο Κίμης Αποστολόπουλος.
Ο ικανός μέσος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Σάκη Πεφάνη, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας και παράλληλα έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα στο Προάστειο.
Μιλώντας στη «Match» ο Αποστολόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι με τους «μπλε» του Κώστα Τσιπιανίτη, αλλά και στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, τα οποία θα καθορίσουν τους κόπους ολόκληρης της σεζόν.
«Ήταν δύσκολο το ματς με τον Διαγόρα. Είναι ομάδα με ενθουσιασμό και δεν έχει άγχος, οπότε είναι ικανή να κάνει ζημιές. Ωστόσο κάναμε το παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.
Πλέον ακολουθούν τρία παιχνίδια δύσκολα με Θύελλα, Πανμοβριακό και Άρη, που διεκδικούν επίσης το πρωτάθλημα. Το καλό είναι ότι ορίζουμε την τύχη μας ως πρωτοπόροι και αν πετύχουμε το απόλυτο θα πάρουμε τον τίτλο.
Βέβαια το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Θύελλα Πατρών και δουλεύουμε για αυτό, αφού μας περιμένει ένα ντέρμπι σε μία δυνατή έδρα».
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τσίρκοβιτς: «Πρωταγωνιστές οι παίκτες μου»
Ο Ατρόμητος Λάππα πήρε πολύτιμη νίκη στο ματς με τον Αχαϊκό και φυσικά μοναδικός στόχος του είναι να παραμείνει στην 1η τη τάξει κατηγορία της ΕΠΣ Αχαΐας.
Για το λόγο αυτό επέλεξε πριν από λίγο καιρό τον Μίκι Τσίρκοβιτς, όντας από τους πιο έμπειρους προπονητές στην κατηγορία, με παραστάσεις σε ανώτερο επίπεδο.
Άλλωστε στα πλέι-άουτ χρειάζεται πείρα και ο Σερβοέλληνας τεχνικός ξέρει καλά πώς να προετοιμάσει τους παίκτες του και αγωνιστικά, αλλά και στο ψυχολογικό κομμάτι.
Μιλώντας στη «Match» μοίρασε συγχαρητήρια στην ομάδα του και στο τεχνικό επιτελείο και έκανε σχόλιο για την συνέχεια.
Τα όσα ανέφερε:
«Παίξαμε με τον Αχαϊκό, που είναι αρκετά καλή ομάδα, αλλά νικήσαμε δίκαια και συνεχίζουμε με πίστη στο στόχο μας. Τα συγχαρητήρια θα πρέπει να πάνε μόνο στους παίκτες μου, οι οποίοι αγωνίζονται με πάθος σε κάθε παιχνίδι και τους αξίζει η παραμονή.
Επίσης θέλω να συγχαρώ τον βοηθό μου, Ανδρέα Γούρμο, καθότι έχουμε άριστη συνεργασία και η βοήθεια του είναι πολύτιμη. Συνεχίζουμε με σκληρή δουλειά και επιμονή και πλέον κοιτάζουμε το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Δαβουρλή εκτός έδρας».
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Σκόρερ, πλέι-οφ: Ο Σπανός “έπιασε” τον Αντωνόπουλο
Με το πέρας της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας
Ο Γιάννης Σπανός άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη του Άρη Πατρών στο ντέρμπι με τη Νίκη στα Προσφυγικά και ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ, μετά την 4η στροφή των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας.
Εκεί βρισκόταν ο Κώστας Αντωνόπουλος, που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα αυτή την εβδομάδα. Ακολουθούν 8 παίκτες με 2 γκολ έκαστος.
Αναλυτικά ο πίνακας των σκόρερ:
3 γκολ: Αντωνόπουλος (Νίκη Πρ.), Σπανός (Άρης).
2 γκολ: Ντίνος (Θύελλα Π.), Αποστολόπουλος (Διαγόρας Βρ.), Σκούρτας (Διαγόρας Βρ.), Γκάτσης (Ατρόμητος Π.), Αγγελόπουλος (Ατρόμητος), Κουλούρης (Πανμοβριακός), Καράγιωργας (Πάτραι), Σουγλέρης (Πάτραι).
1 γκολ: Παπαδιονυσίου (Νίκη Πρ.), Ντζάνης (Νίκη Πρ.), Φούντος (Νίκη Πρ.), Κουτσαντώνης (Θύελλα Π.), Σκουμής (Θύελλα Π.), Μητρόπουλος (Άρης), Σταυρόπουλος (Άρης), Μπίσα (Άρης), Φ.Γκολφινόπουλος (Διαγόρας), Σκούτας (Πανμοβριακός), Πυρρής (Πανμοβριακός), Λιάκος (Πανμοβριακός), Καρακάσης (Πανμοβριακός), Παπασπυρόπουλος (Ατρόμητος), Κωστής (Ατρόμητος), Χριστόπουλος (Ατρόμητος), Δημόπουλος (Πάτραι).