Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (13η): Τα ντέρμπι σε Δόξα Παραλίας και Κεραυνό Αγίου Βασιλείου

Published

on

Με θέαμα και αρκετά γκολ μπήκε στο 2022 η Α΄κατηγορία, αφού τα περισσότερα ματς της 1ης ημέρας της 13ης αγωνιστικής ήταν συναρπαστικά.

Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας πήρε τη νίκη από τον Αστέρα Τσουκαλείκων, με γκολ του Βέρρα και πλησίασε και άλλο τα πλέι-οφ, ενώ ο Ίκαρος Πετρωτού έριξε στο καναβάτσο το Λιμνοχώρι και πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος.

Στον 2ο όμιλο, η Θύελλα Πατρών συνέτριψε με 8 γκολ την Αναγέννηση Πατρών και τα 5 εξ΄αυτών προήλθαν από τον Βαγγέλη Γκάτση, ενώ ο Ατρόμητος είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον ΑΠΟ Αρόης.

Στον 3ο όμιλο, ο Νίκος Τρίγκας έκρινε το ντέρμπι και ο Κεραυνός έκαμψε την αντίσταση του Αετού Πατρών, ενώ ο Αετός Ρίου έσπασε το ρόδι, με σημαντική νίκη επί του Άνω Καστριτσίου. Η Αιγείρα-Ακράτα υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στα Καλάβρυτα, ενώ ο Καραίνδρος χάρισε το τρίποντο στην Θύελλα Αιγίου, που πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα (1-0 τον Δαβουρλή).

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ίκαρος Πετρωτού – Λιμνοχώρι  1-0  (74’ Χριστόπουλος)

Αστέρας Τσουκαλεΐκων – Δόξα Παραλίας  0-1   (32΄Βέρρας)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Πατρών – Αναγέννηση Πατρών  8-0  (5΄, 65’, 68΄, 75΄, 83΄Γκάτσης, 78΄Καπίρης, 86΄, 89΄Κ.Κωνσταντινίδης)

Ατρόμητος Πατρών– ΑΠΟ Αρόη  4-1  (26΄, 59΄Χριστόπουλος, 35’ Παλούκης, 41΄Αναγνώστου/ 30΄Θεοδωρακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ανω Καστρίτσι – Αετός Ρίου  1-3  (37’ Μπουρνάκας/ 11΄Κατσιούρας, 30’ (πέν.), 83’ Λάγιος)

Δαβουρλής – Θύελλα Αιγίου  0-1   (65΄Καραίνδρος)

Κεραυνός Αγίου Βασιλ.– Αετός Πατρών  1-0  (64΄Ν.Τρίγκας)

Αιγείρα-Ακράτα- Καλάβρυτα  2-0  (45’ Μαγγίνας, 47 Ράμα)

Το πρόγραμμα της Κυριακής

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.00: Δίας – Πανμοβριακός, Φωκάς.

Γηπ. Νιφορεΐκων, 15.00: Δόξα Νιφορεΐκων – Αχαιός, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Δόξα Χαλανδρ.- Αχαϊκή  0-3 α.α.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.00: Αρης Πατρών – Εθνικός/Πολύτεκνος, Παπαδόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 17.30: Πάτρα 2005 –Πάτραι, Μπακόπουλος.

Πήγασος Μπεγ.- Ηρακλής Π. 3-0 α.α.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ρίου, 15.00: Αναγέννηση Ψαθοπύργου – Νίκη Προαστείου, Πράνταλος.

 

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 20  (21-19)

6 Πανμοβριακός 20 (21-11)

7 Δόξα Νιφορείκων  13  (11-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-26)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  32 (26-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  25 (28-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-16)

7 Πάτρα 2005  15  (18-20)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Αετός Πατρών 22  (18-13)

4 Νίκη Προαστ.  21(18-11)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (14-23)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

 

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αετός Ρίου: Αποχώρησε με την Αστυνομία

Published

on

Ο Αετός Ρίου πήρε μεγάλη νίκη στη δύσκολη έδρα της Δόξας Νιφορεΐκων, η οποία στηρίζεται φέτος στη δυναμική του «σπιτιού» της, χάρη σε γκολ του Κατσιούρα στο 77΄ και έτσι πέτυχε σπουδαία νίκη στην 9η στροφή των πλέι-άουτ της Α΄κατηγορίας.

Ωστόσο στο φινάλε προκλήθηκε ένταση, καθότι οι γηπεδούχοι ισχυρίζονται ότι ο Βασίλης Λάγιος τους προκάλεσε και έτσι επήλθε γενική σύρραξη.

Αποτέλεσμα της έντασης που δημιουργήθηκε ήταν οι φιλοξενούμενοι να παραμείνουν στα αποδυτήρια του γηπέδου, με τις Αστυνομικές Αρχές να καταφτάνουν στο σημείο, για να οδηγήσουν τον Αετό στο πούλμαν, προκειμένου να επιστρέψει στη βάση του.

«Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για την ομάδα μας. Ήταν πραγματικό σοκ» ήταν το σχόλιο του προέδρου Βασίλη Βάλαρη στη «Match», μετά το τέλος του ντέρμπι.

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Σημαντικός βαθμός για το ψυχωμένο Πάτραι στη Μεσσηνία

Published

on

Ακόμα πιο κοντά στην υλοποίηση του στόχου της ανόδου στη Γ΄Εθνική βρίσκεται ο πρωταθλητής Αχαϊας, ΑΠΣ Πάτραι.

Για την 3η αγωνιστική πήρε πολύτιμο πόντο στην Καλαμάτα (1-1) κόντρα  στον πρωταθλητή Μεσσηνίας, Πανθουριακό και παρέμεινε αήττητος στα μπαράζ ανόδου του 5ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45’ με τον Γιαννακόπουλο, αλλά στο 57΄ο Δημητρακόπουλος έφερε το ματς στα ίσια και η ομάδα του Σταμάτη Σαρρή γυρίζει στην Πάτρα με βαθμό-χρυσάφι στις αποσκευές της.

Τα αποτελέσματα:

Πανθουριακός- Πάτραι 1-1

Πανηλειακός-Παλληξουριακός 1-0 (34΄Τζανέτος)

Πανθυρεατικός-Πανγυθεατικός 0-0

Ρεπό: Τσιλιβή

Η Βαθμολογία (σε 3 παιχνίδια)

Πάτραι 7 (7-1)

Πανηλειακός 7 (4-0)

Πανγυθεατικός 3 (0-0)

————————————

Πανθουριακός 2 (2-2)

Παλληξουριακός 2 (1-2)

Πανθυρεατικός 1 (0-3)

– Το Τσιλιβή δεν συμμετέχει…

Επόμενη αγωνιστική (4η– 22/5)

Πάτραι-Πανγυθεατικός

Πανηλειακός-Πανθυρεατικός

Τσιλιβή-Πανθουριακός  0-3 α.α.

Ρεπό: Παλληξουριακός

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία (πλέι-άουτ): Ντέρμπι σε Νιφορέικα και «Α.Κάνιστρας»

Published

on

Πέφτει σήμερα η αυλαία στο 9ο κομμάτι του παζλ των πλέι-άουτ της Α΄κατηγορίας, με τρεις αναμετρήσεις.

Ο Εθνικός/Πολύτεκνος με νίκη επί του Άνω Καστριτσίου «καθαρίζει» την παραμονή, αλλά τα άλλα δύο παιχνίδια είναι αμφίρροπα και κόβουν την ανάσα.

Στα Νιφορέικα η τοπική Δόξα φιλοξενεί τον Αετό Ρίου και οι ομάδες ισοβαθμούν στους 16 πόντους, ενώ η Πάτρα 2005 λύνει τις διαφορές της με τον Δία, όντας πιο άνετη βαθμολογικά και με τους φιλοξενούμενους να «καίγονται» για τους 3 βαθμούς.

Το πρόγραμμα και βαθμολογία:

ΣΗΜΕΡΑ:

Εθνικός Π./Πολύτ.- Άνω Καστρίτσι  (16:00, «Α.Κάνιστρας»,  Πετρόπουλος)

Δόξα Νιφορ.- Αετός Ρίου  (17:00, Νιφορείκων, Παπαδόπουλος)

Πάτρα 2005- Δίας  (18:30,  «Α.Κάνιστρας», Φωκάς)

ΧΘΕΣ:

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Αιγίου 0-2

Λιμνοχώρι- Καλάβρυτα  0-0

Αχαιός Σαρ.- Αναγέννηση Ψαθοπ.  1-4

Ίκαρος Πετρ.- ΑΠΟ Αρόης 3-0

Δαβουρλής- Ηρακλής Π.  3-0 α.α.

Δόξα Χαλανδρ.- Πήγασος 0-3 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 9 ματς)

1 Πήγασος 22  (19-11)

2 ΑΠΟ Αρόης 21  (15-9)

3 Αναγέννηση Ψαθοπύργου 21  (18-11)

4 Λιμνοχώρι 21 (11-6)

5 Εθνικός/Πολύτεκνος 18 (14-8)

6 Πάτρα 2005 18 (12-8)

7 Αχαιός Σαρ. 18  (17-14)

8 Δαβουρλής 17  (15-13)

————————————

9 Ίκαρος Πετρωτού 16  (15-8)

10 Δόξα Νιφορεΐκων 16  (14-9)

11 Αετός Ρίου 16 (15-11)

12 Καλάβρυτα 14 (15-13)

13 Δίας 13 (12-9)

14 Θύελλα Αιγίου 12  (5-8)

15 Άνω Καστρίτσι 10  (12-15)

16 Αναγέννηση Πατρών 7  (10-18)

Δόξα Χαλανδρίτσας (δεν συμμετέχει)

Ηρακλής Π.  (δεν συμμετέχει)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.