Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (13η): Τα ντέρμπι σε Δόξα Παραλίας και Κεραυνό Αγίου Βασιλείου

Published

on

Με θέαμα και αρκετά γκολ μπήκε στο 2022 η Α΄κατηγορία, αφού τα περισσότερα ματς της 1ης ημέρας της 13ης αγωνιστικής ήταν συναρπαστικά.

Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας πήρε τη νίκη από τον Αστέρα Τσουκαλείκων, με γκολ του Βέρρα και πλησίασε και άλλο τα πλέι-οφ, ενώ ο Ίκαρος Πετρωτού έριξε στο καναβάτσο το Λιμνοχώρι και πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος.

Στον 2ο όμιλο, η Θύελλα Πατρών συνέτριψε με 8 γκολ την Αναγέννηση Πατρών και τα 5 εξ΄αυτών προήλθαν από τον Βαγγέλη Γκάτση, ενώ ο Ατρόμητος είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον ΑΠΟ Αρόης.

Στον 3ο όμιλο, ο Νίκος Τρίγκας έκρινε το ντέρμπι και ο Κεραυνός έκαμψε την αντίσταση του Αετού Πατρών, ενώ ο Αετός Ρίου έσπασε το ρόδι, με σημαντική νίκη επί του Άνω Καστριτσίου. Η Αιγείρα-Ακράτα υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στα Καλάβρυτα, ενώ ο Καραίνδρος χάρισε το τρίποντο στην Θύελλα Αιγίου, που πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα (1-0 τον Δαβουρλή).

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ίκαρος Πετρωτού – Λιμνοχώρι  1-0  (74’ Χριστόπουλος)

Αστέρας Τσουκαλεΐκων – Δόξα Παραλίας  0-1   (32΄Βέρρας)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Πατρών – Αναγέννηση Πατρών  8-0  (5΄, 65’, 68΄, 75΄, 83΄Γκάτσης, 78΄Καπίρης, 86΄, 89΄Κ.Κωνσταντινίδης)

Ατρόμητος Πατρών– ΑΠΟ Αρόη  4-1  (26΄, 59΄Χριστόπουλος, 35’ Παλούκης, 41΄Αναγνώστου/ 30΄Θεοδωρακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ανω Καστρίτσι – Αετός Ρίου  1-3  (37’ Μπουρνάκας/ 11΄Κατσιούρας, 30’ (πέν.), 83’ Λάγιος)

Δαβουρλής – Θύελλα Αιγίου  0-1   (65΄Καραίνδρος)

Κεραυνός Αγίου Βασιλ.– Αετός Πατρών  1-0  (64΄Ν.Τρίγκας)

Αιγείρα-Ακράτα- Καλάβρυτα  2-0  (45’ Μαγγίνας, 47 Ράμα)

Το πρόγραμμα της Κυριακής

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.00: Δίας – Πανμοβριακός, Φωκάς.

Γηπ. Νιφορεΐκων, 15.00: Δόξα Νιφορεΐκων – Αχαιός, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Δόξα Χαλανδρ.- Αχαϊκή  0-3 α.α.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.00: Αρης Πατρών – Εθνικός/Πολύτεκνος, Παπαδόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 17.30: Πάτρα 2005 –Πάτραι, Μπακόπουλος.

Πήγασος Μπεγ.- Ηρακλής Π. 3-0 α.α.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Ρίου, 15.00: Αναγέννηση Ψαθοπύργου – Νίκη Προαστείου, Πράνταλος.

 

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 20  (21-19)

6 Πανμοβριακός 20 (21-11)

7 Δόξα Νιφορείκων  13  (11-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-26)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  32 (26-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  25 (28-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-16)

7 Πάτρα 2005  15  (18-20)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Αετός Πατρών 22  (18-13)

4 Νίκη Προαστ.  21(18-11)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (14-23)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

 

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία: Τα βλέμματα σε Παραλία και Προάστειο

Published

on

Η 14η αγωνιστική της Α κατηγορίας ανοίγει σήμερα την αυλαία της με 8 αναμετρήσεις.

Τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Παραλία και Προάστειο.

Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας υποδέχεται την πρωτοπόρο Αχαϊκή, την οποία καταδιώκει στη βαθμολογία, ενώ στον 3ο όμιλο η Νίκη Προαστείου περιμένει τον Αετό Πατρών και αμφότεροι θέλουν τη νίκη, για να πλησιάσουν πιο κοντά στα πλέι οφ.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Παραλίας, 15.30: Δόξα Παραλίας – Αχαϊκή, Αντωνίου.

Γηπ. Ριόλου, 15.30: Πανμοβριακός – Δόξα Νιφορεΐκων, Χρονάς.

Γηπ. Λιμνοχωρίου, 15.30: Λιμνοχώρι – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Πράνταλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: ΑΠΟ Αρόη – Θύελλα Πατρών, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: ΑΠΣ Πάτραι – Αναγέννηση Πατρών, Ταξιάρχης.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Νίκη Προαστείου – Αετός Πατρών, Τηλιγάδας.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Δαβουρλής – Ανω Καστρίτσι, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Καλαβρύτων, 16.30: Καλάβρυτα – Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Καδδάς.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 21  (22-20)

6 Πανμοβριακός 21 (22-12)

7 Δόξα Νιφορείκων  16  (12-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-27)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  35 (27-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  28 (32-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-20)

7 Πάτρα 2005  15  (18-21)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Νίκη Προαστ.  24(22-12)

4 Αετός Πατρών 22  (18-13)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (15-27)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Μπουρνάκας: Σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ

Published

on

Ο Μπουρνάκας (αριστερά στη φωτό) του Άνω Καστριτσίου πέτυχε ένα από τα πιο θεαματικά τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας την φετινή σεζόν.

Μπορεί η ομάδα του να ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι με τον Αετό Ρίου (3-1), αλλά μείωσε σε 2-1 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και μάλιστα το έχει κάνει ακόμα μία φορά.

Φέτος δεσπόζει με τις εμφανίσεις του και είναι βασικό «εργαλείο» στην φαρέτρα του Ερρίκου Μαράτου, όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας με 4 γκολ.

Το Άνω Καστρίτσι θα παλέψει για την παραμονή στα πλέι-άουτ και παλεύει τα περισσότερα ματς στον 3ο όμιλο, αν και απουσιάζει η εμπειρία από το ρόστερ, αλλά όχι το πείσμα και η μαχητικότητα.

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: «Καραμπόλα» τερματοφυλάκων στο μεταγραφικό προσκήνιο

Published

on

Η χειμερινή μεταγραφική περίοδος «τρέχει» και τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται έντονη κίνηση στην Α΄ΕΠΣΑ κατηγορία και ιδιαίτερα στην θέση του «1».

Ο Γιάννης Καλλιακμάνης θα αποχωρήσει από τον Αετό Πατρών και θα οδεύσει προς τον Ατρόμητο Πατρών. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» αναμένεται να καλύψουν το κενό με τον Μάριο Μικέ, που βρισκόταν στον Διαγόρα Βραχνείκων.

Ο Ιάκωβος Σουτζόγλου πήρε μεταγραφή για τον Εθνικό Πατρών και την θέση του στον Αστέρα Τσουκαλείκων θα καλύψει ο Ηλίας Αθανασακόπουλος, που άνηκε στον Ατρόμητο Πατρών.

Επίσης ο Πανμοβριακός ανακοίνωσε τον Μπάμπη Μπακάλη από τον Αίαντα Γαστούνης, που έχει περάσει από την Αχαϊκή, αλλά και από την ομάδα του Ριόλου με καλή παρουσία.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.