Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (10η): Δεσπόζει το Δόξα Παραλίας- Ατρόμητος Πατρών (pre game)

“Στρογγύλεψε” ο αριθμός των αγωνιστικών στην Α΄κατηγορία και το προσεχές σαββατοκύριακο έρχονται αμφίρροπες συγκρούσεις, με το ντέρμπι της Παραλίας να κλέβει τις εντυπώσεις.

Η Δόξα Παραλίας είναι ένα σύνολο ποιοτικό και σταθερό και περιμένει τον Ατρόμητο Πατρών, με σκοπό να του διακόψει το αήττητο 9Χ9. Η Θύελλα Πατρών θα προσπαθήσει να επανέλθει στις νίκες, αλλά η Αχαϊκή πάει με καλή ψυχολογία στο “Φ.Αραβαντινός”. Αναγέννηση Πατρών και Δόξα Χαλανδρίτσας “καίγονται” για τη νίκη και ο Πήγασος θα κονταροχτυπηθεί με την πάντα ζημιάρα Α.Ε. Πάτρα 2005. Την Κυριακή οι νεοφώτιστοι Δίας και Αστέρας Τσουκαλείκων θα τα δώσουν όλα για το “τρίποντο”.

Στον 2ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Κεραυνός Αγίου Βασιλείου δοκιμάζεται στην Αγυιά με τον Πανιώνιο/Αχιλλέα που θα έχει τον Νότη Παολίνο στον πάγκο, ενώ ο Αετός Πατρών καλείται να ξεπεράσει το υψηλό εμπόδιο της Νίκης Προαστίου. Ντέρμπι στο Ντα Λουζ, με τον Άρη Πατρών να θέλει να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών, έπειτα από 2 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, αλλά το Πάτραι δείχνει βελτιωμένο και διαθέτει φουλ ψυχολογία. Στην Ζήρια ο τοπικός Φοίνικας υποδέχεται το φορμαρισμένο Ζαβλάνι/Αίαντα, ενώ η Αναγέννηση Ψαθόπυργου λύνει τις διαφορές της με την Α.Ε. Δρέπανου. Η Θύελλα Αιγίου θέλει να περάσει αλώβητη από την Πάτρα, αλλά ο Δαβουρλής θα παλέψει να την ρίξει στο καναβάτσο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 24/11 (όλα στις 15:00)

Εθνικός Σαγείκων- Τριταιϊκός  3-0 α.α.

Δόξα Παραλίας- Ατρόμητος Πατρών (Παραλίας- Μακρυπόδης)

Θύελλα Πατρών- Αχαϊκή (“Φ.Αραβαντινός”- Ανδριανός)

Πήγασος Μπεγ.- Πάτρα 2005 (“Κ.Ζάρρας”- Χρονάς)

Αναγέννηση Πατ.- Δόξα Χαλανδ. (Ζαρουχλείκων- Καδδάς)

Κυριακή 25/11 (στις 15:00)

Δίας- Αστέρας Τσουκαλείκων (“Κ.Ζάρρας”- Σαφαρίκας)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 24/11 (όλα στις 15:00)

Φοίνικας Ζήριας- Ζαβλάνι/Αίας  (Ζήριας-Καλύβας)

Νίκη Πρ.- Αετός Πατρών (Προαστίου-Τσιρογιάννης)

Αναγέννηση Ψαθ.- Α.Ε. Δρέπανου (Ρίου- Φωκάς)

Άρης Πατρών- ΑΠΣ Πάτραι (Ντα Λουζ- Παπαδόπουλος)

Δαβουρλής- Θύελλα Αιγίου (Αγυιάς- Τζαγκαράκης)

Κυριακή 25/11 (στις 15:00)

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Κεραυνός Α.Β. (Αγυιάς-Μπλίκας)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

“Διπλά” για Ατρόμητο Πατρών και Δρέπανο

Η Α΄κατηγορία έριξε την αυλαία της στην 12η αγωνιστική με δύο παιχνίδια, όπου καταγράφηκαν ισάριθμες νίκες φιλοξενούμενων.

Στο “Κ. Ζάρρας” ο Ατρόμητος Πατρών έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 38΄, λόγω αποβολής του Τσάμη, η Πάτρα 2005 είχε δοκάρι στο 72΄με τον Πουρνατζή και τελικά ο Αγγελόπουλος έδωσε την λύση στο 83′.

Για τον 2ο όμιλο, η Α.Ε. Δρεπάνου νίκησε τον Πανιώνιο/Αχιλλέα με 1-0, χάρη σε πέναλτι του Οικονομόπουλου στο 73΄ και νίκησε για 2η φορά φέτος τον Πανιώνιο/Αχιλλέα.

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: “Επεισοδιακοί” θρίαμβοι για Κεραυνό, Πάτραι (το πανόραμα της 12ης)

Άνοιξε η αυλαία στον 2ο γύρο της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και τα μεγάλα ντέρμπι του 2ου ομίλου τα κέρδισαν Πάτραι και Κεραυνός Αγίου Βασιλείου σε επεισοδιακά παιχνίδια.

Το Πάτραι με δύο γκολ του Μιχαλόπουλου έριξε στο καναβάτσο τον Αετό Πατρών με 2-0, με τον Χάρη Ράντο να αποβάλλεται από τον πάγκο και με αντεγκλήσεις με το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κεραυνός πέρασε από το Αίγιο με 2-0 και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 10λεπτη διακοπή, αφού υπήρξε ένταση στις κερκίδες μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων. Επίσης το ματς είχε 4 αποβολές και 2 πέναλτι, αλλά η ομάδα του Κώστα Τσιπιανίτη πέρασε νικηφόρα με 2-0 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε το “διπλό” του Αστέρα Τσουκαλείκων με 3-0 επί του Εθνικού Σαγείκων, η σπουδαία επικράτηση της Αναγέννησης Ψαθόπυργου επί της Νίκης στο Προάστιο (2-0) και η παλικαρίσια ισοπαλία του Φοίνικας Ζήριας με τον Δαβουρλή και ενώ έχανε μέχρι το 69΄με 3-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Χαλανδρίτσας-Τριταιϊκός 3-0 α.α.

Εθνικός Σαγείκων- Αστέρας Τσουκαλείκων   0-3

Πήγασος Μπεγουλακίου- Αχαϊκή  0-1

Αναγέννηση Πατρών- Θύελλα Πατρών  1-3

Δόξα Παραλίας-Δίας Σαραβαλίου  0-0

Κυριακή 9/12  (στις 15:00)

Α.Ε. Πάτρα 2005- Ατρόμητος Πατρών  («Κ.Ζάρρας»- Καλύβας)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη Προαστίου-Αναγέννηση Ψαθοπύργου  0-2

Δαβουρλής- Φοίνικας Ζήριας  3-3

ΑΠΣ Πάτραι- Αετός Πατρών 2-0

Άρης Πατρών- Ζαβλάνι/Αίας  4-0

Θύελλα Αιγίου- Κεραυνός Α.Β.  0-2

Κυριακή 9/12  (στις 15:00)

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Α.Ε. Δρέπανου  (Αγυιάς- Χρονάς)

Οι Βαθμολογίες: (σε 12 παιχνίδια)

1 Θύελλα Πατρών 33

2 Ατρόμητος Πατρών 30

3 Αχαϊκή 23

4 Δόξα Παραλίας 22

——————————–

5 Δίας 17

6 Πάτρα 2005 16

7 Δόξα Χαλανδρίτσας 16

8 Πήγασος Μπεγ. 15

9 Αστέρας Τσουκαλ. 13

10 Αναγέννηση Πατρών 12

11 Εθνικός Σαγείκων 6

—————————————–

12 Τριταιϊκός (έχει παραιτηθεί)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 30

2 Αετός Πατρών 28

3 Άρης Πατρών 25

4 Θύελλα Αιγίου 23

——————————

5 Πάτραι 20

6 Φοίνικας Ζήριας 15

7 Δαβουρλής 13

8 Νίκη Προαστ. 12

9 Αναγέννηση Ψαθόπ. 11

10 Ζαβλάνι/Αίας 10

11 Πανιώνιος/Αχιλλέας 5

———————————-

12 Δρέπανο 4

Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία: Δεύτερος γύρος με δυνατά ματς σε Ζαρουχλέικα, Ρίο και Αίγιο

Ανοίγει η αυλαία στον δεύτερο γύρο της Α΄κατηγορίας και το σαββατοκύριακο περιλαμβάνονται δυνατές μονομαχίες στην 12η αγωνιστική των δύο ομίλων.

Στον 1ο όμιλο, η Αναγέννηση Πατρών με νέο πρόσωπο στον πάγκο τον Ανδρέα Ανδρούτσο θέλει να βάλει δύσκολα στην Θύελλα Πατρών, ενώ ο έτερος πρωτοπόρος Ατρόμητος Πατρών δοκιμάζεται την Κυριακή εκτός έδρας με την Α.Ε. Πάτρα 2005. Η Αχαϊκή θα έχει δύσκολο έργο με τον Πήγασο στο Σαραβάλι, ενώ αμφίρροπες συναντήσεις χαρακτηρίζονται τα παιχνίδια Εθνικός Σαγείκων-Αστέρας Τσουκαλείκων και Δόξα Παραλίας Δίας.

Στον 2ο όμιλο, ο Αετός Πατρών που κινεί τα νήματα στην βαθμολογία απειλείται από το ποιοτικό Πάτραι στο Ρίο, ενώ ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου καλείται να “αποδράσει” από το Αίγιο με τη νίκη, αλλά η Θύελλα Αιγίου είναι σκληροτράχηλη. Ο Άρης Πατρών θέλει νίκη με το Ζαβλάνι/Αίαντα, για να επέλθει ηρεμία μετά τις αποχωρήσεις σε πάγκο και προεδρία, ενώ τα παιχνίδια Δαβουρλής- Φοίνικας Ζήριας και Νίκη Πρ.- Αναγέννηση Ψαθόπυργου αναμένεται να κριθούν στο νήμα. Τέλος, ο Πανιώνιος/Αχιλλέας αντιμετωπίζει την Α.Ε. Δρέπανου και η νίκη θεωρείται “εξάποντο”, αφού οι δύο ομάδες θα επιδιώξουν να “ανασάνουν” βαθμολογικά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 12ης στροφής

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 8/12  (όλα τα παιχνίδια στις 15:00)

Δόξα Χαλανδρίτσας-Τριταιϊκός 3-0 α.α.

Εθνικός Σαγείκων- Αστέρας Τσουκαλείκων   (Σαγείκων- Καδδάς)

Πήγασος Μπεγουλακίου- Αχαϊκή  («Κ.Ζάρρας»-  Παπαδόπουλος)

Αναγέννηση Πατρών- Θύελλα Πατρών  (Ζαρουχλείκων- Τζαγκαράκης)

Δόξα Παραλίας-Δίας Σαραβαλίου  (Παραλίας-  Ντάβλα)

Κυριακή 9/12  (στις 15:00)

Α.Ε. Πάτρα 2005- Ατρόμητος Πατρών  («Κ.Ζάρρας»- Καλύβας)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 8/12  (όλα τα παιχνίδια στις 15:00)

Νίκη Προαστίου-Αναγέννηση Ψαθοπύργου  (Προαστίου- Σαφαρίκας)

Δαβουρλής- Φοίνικας Ζήριας  (Αγυιάς-  Αθανασόπουλος)

ΑΠΣ Πάτραι- Αετός Πατρών (Ρίου- Ανδριανός)

Άρης Πατρών- Ζαβλάνι/Αίας  (Ντα Λουζ- Ασπρουλόπουλος)

Θύελλα Αιγίου- Κεραυνός Α.Β.  (Αιγίου-  Φωκάς)

Κυριακή 9/12  (στις 15:00)

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Α.Ε. Δρέπανου  (Αγυιάς- Χρονάς)

Διάβασε Περισσότερα

Facebook