Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία (10η): Μοιρασιά στο ντέρμπι του Ριόλου

Το πανόραμα και οι βαθμολογίες

Published

on

Με δύο αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο ολοκληρώθηκε σήμερα η 10η στροφή της Α’ κατηγορίας.

Στο ντέρμπι του Ριόλου ο τοπικός Πανμοβριακός υποδέχθηκε τον Διαγόρα Βραχνεΐκων, που πήρε σημαντικό πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κουλούρη στο 27ο λεπτό, ωστόσο ο Κοκιος ισοφάρισε στο 33′. Στο 88′ ο Κουλούρης νικήθηκε από τον Διαμαντόπουλο από τα 11 βήματα και οι “μπλε” πανηγύρισαν ακόμα ένα σημαντικό αποτέλεσμα.

Στο γήπεδο Λάππα, ο Ατρόμητος προηγήθηκε, ο Αστέρας Τσουκαλεΐκων έκανε την ανατροπή, αλλά τελικά τα “λιοντάρια” ισοφάρισαν στο 90′ και η μπίλια έκατσε στη μέση.

Η ταυτότητα της 10ης αγωνιστικής:

Α’ Όμιλος

Πανμοβριακός- Διαγόρας Βρ. 1-1

Ατρόμητος Λάππα- Αστέρας Τσουκ. 2-2

Ροΐτικα- Δόξα Νιφορεΐκων 0-3

Αχαϊκή- Ατρόμητος Π. 1-2

Αχαιός Σαρ.- Θύελλα Π. 1-2

Αναγέννηση Π.- Δόξα Παρ. 0-1

Πανμοβριακός- Διαγόρας Βραχν. (22/11)

Ατρ. Λάππα- Αστέρας Τσουκ. (22/11)

Β’ Όμιλος 

Θύελλα Αιγίου- Άρης Πατρών 2-6

Νίκη Προαστείου- Κεραυνός Αγ. Βασιλ. 0-0

Δαβουρλής Κ.92- Πάτραι 0-3

Πήγασος Μπεγ.- Αιγείρα/Ακράτα 1-1

Καλάβρυτα- Αχαϊκός 1-4 

Εθνικός Π.- Αετός Ρίου 4-0 

 

Οι Βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος 

1 Ατρόμητος Πατρών 24 (28-13)

2 Διαγόρας Βραχν. 23 (31-11)

3 Θύελλα Πατρών 23 (24-5)

4 Πανμοβριακός 22 (24-5)

———————————

5 Αχαϊκή 20 (10-5)

6 Αχαιός Σαρ. 13 (18-20)

7 Δόξα Νιφορ. 12 (14-12)

8 Ροΐτικα 8 (7-22)

9 Αστέρας Τσουκ. 8 (10-23)

10 Δόξα Παραλίας 7 (5-23)

11 Ατρόμητος Λάππα 7 (10-26)

12 Αναγέννηση Π. 2 (8-25)

Β Όμιλος

1 Άρης Πατρών 26 (33-5)

2 Πάτραι 23 (31-8)

3 Κεραυνός Αγ. Βασ. 21 (25-7)

4 Αχαϊκός 21 (20-13)

———————————

5 Νίκη Προαστείου 19 (32-11)

6 Αιγείρα/Ακράτα 17 (14-12)

7 Εθνικός Πατρών 15 (18-10)

8 Πήγασος Μπεγ. 12 (12-15)

9 Δαβουρλής 7 (8-21)

10 Θύελλα Αιγίου 4 (10-33)

11 Αετός Ρίου 3 (5-32)

12 Καλάβρυτα 1 (5-46)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Νίκες για Ατρόμητο Πατρών και Πανμοβριακό (Οι βαθμολογίες σε πλέι-οφ και πλέι-άουτ)

Published

on

Με δύο αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο ολοκληρώθηκε η 22η και τελευταία πράξη της κανονικής διάρκειας της Α΄κατηγορίας. 

Ο Ατρόμητος Πατρών και ο Πανμοβριακός νίκησαν εύκολα εκτός έδρας τον Ατρόμητο Λάππα και τα Ροΐτικα αντίστοιχα, με Γκάτση από τη μία και Ρουμπάτο από την άλλη, να πετυχαίνουν χατ τρικ.

Τα αποτελέσματα:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ 

Ροΐτικα- Πανμοβριακός  1-4

Ατρόμητος Λάππα- Ατρόμητος Π. 0-3

Αχαϊκή- Διαγόρας Βρ. 2-0

Αναγέννηση Π.- Δόξα Νιφορ. 0-3

Θύελλα Π.- Αστέρας Τσουκ. 5-0

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Παρ. 5-1

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ 

Άρης Π.- Κεραυνός Αγ. Βασ. 3-2

Δαβουρλής- Αχαϊκός 3-2

Εθνικός Π.- Αιγείρα/Ακράτα 4-0

Νίκη Προαστ.- Πάτραι 2-2

Θύελλα Αιγίου- Αετός Ρίου 1-2

Πήγασος- Καλάβρυτα 4-1

 

Η Βαθμολογία στα πλέι-οφ:

  1. Ατρόμητος Π. 19

———————–

  1. Άρης Π. 18
  2. Πανμοβριακός 17
  3. Θύελλα Π. 16
  4. Πάτραι 15
  5. Διαγόρας Βρ. 15
  6. Κεραυνός Α.Β. 15
  7. Νίκη Προαστ. 14

 

Η Βαθμολογία στα πλέι-άουτ:

Αχαϊκή 14

Αιγείρα/Ακράτα 14

Εθνικός Πατρών 13

Πήγασος Μπεγ. 13

Αχαϊκός 11

Δόξα Νιφορεΐκων 10

Αχαιός Σαραβ. 9

Ατρόμητος Λάππα 6

——————————-

Ροΐτικα 6

Δόξα Παραλίας 5

Αστέρας Τσουκαλεΐκων 4

Δαβουρλής 4

Αετός Ρίου 3

Αναγέννηση Πατρών 3

Καλάβρυτα 3

Θύελλα Αιγίου 2.

Γιάννης Γεωργακόπουλος

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: Πέφτει η αυλαία στην κανονική διάρκεια σε Ροΐτικα και Λάππα

Published

on

Με δύο αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο θα ολοκληρωθεί η 22η και τελευταία πράξη της κανονικής διάρκειας της Α΄κατηγορίας. 

Ο Ατρόμητος Λάππα φιλοξενεί τον πρωτοπόρο Ατρόμητο Πατρών, ενώ στα Ροΐτικα η ομώνυμη ομάδα μάχεται με τον Πανμοβριακό, ο οποίος με νίκη θα τερματίσει στη 2η θέση. 

Τα αποτελέσματα:   

Α΄ΟΜΙΛΟΣ   

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/2   

Ροΐτικα- Πανμοβριακός (16:00, Ροϊτίκων, Πετρόπουλος)  

Ατρόμητος Λάππα- Ατρόμητος Π. (16:00, Λάππα, Οικονόμου)  

Αχαϊκή- Διαγόρας Βρ. 2-0  

Αναγέννηση Π.- Δόξα Νιφορ. 0-3  

Θύελλα Π.- Αστέρας Τσουκ. 5-0  

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Παρ. 5-1  

  

  

Β΄ΟΜΙΛΟΣ   

Άρης Π.- Κεραυνός Αγ. Βασ. 3-2  

Δαβουρλής- Αχαϊκός 3-2  

Εθνικός Π.- Αιγείρα/Ακράτα 4-0  

Νίκη Προαστ.- Πάτραι 2-2  

Θύελλα Αιγίου- Αετός Ρίου 1-2  

Πήγασος- Καλάβρυτα 4-1
  

Οι Βαθμολογίες:  

Α’ Όμιλος  

1 Ατρόμητος Πατρών 54 (65-23)  

2 Θύελλα Πατρών 49 (54-12)  

3 Πανμοβριακός 48 (54-10)  

4 Διαγόρας Βραχν. 44 (47-25)  

———————————  

5 Αχαϊκή 43 (31-17)  

6 Δόξα Νιφορ. 30 (30-27)  

7 Αχαιός Σαρ. 28  (37-34)  

8 Ροΐτικα 18 (19-45)  

9 Ατρόμητος Λάππα 18 (23-48)  

10 Δόξα Παραλίας 14 (18-58)  

11 Αστέρας Τσουκ. 13 (17-53)  

12 Αναγέννηση Π. 8 (15-59)  

   

Β Όμιλος  

1 Άρης Πατρών 55(66-14)  

2  Πάτραι 44  (57-23)  

Κεραυνός Αγ. Βασ. 44 (59-18) 

4 Νίκη Προαστείου 42  (55-22)  

———————————  

5 Αιγείρα/Ακράτα 41 (39-29)  

6 Εθνικός Πατρών 40 (42-19)  

7 Πήγασος Μπεγ. 39 (43-32)  

8 Αχαϊκός 34 (39-44)  

9 Δαβουρλής 12 (16-45)  

10 Αετός Ρίου 10 (19-66)  

11 Καλάβρυτα 8 (17-76)  

12 Θύελλα Αιγίου 7 (19-80)  

Γιάννης Γεωργακόπουλος 

 

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ κατηγορία (22η αγ.): “Χαμογέλασαν” και οι δύο στο Προάστειο

Published

on

Νίκη Προαστείου και Πάτραι τσέκαραν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τα πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας, καθότι σήμερα άνοιξε η αυλαία της τελευταίας (22ης) στροφής της κανονικής διάρκειας. 

Η Αιγείρα/Ακράτα ηττήθηκε από τον Εθνικό Πατρών με 4-0, με τους “μπλε” να παίζουν για την υστεροφημία τους, αλλά και για να μπουν με ψυχολογία στα πλέι-άουτ, όπου θέλουν να “καθαρίσουν” γρήγορα με την παραμονή. Έτσι η ισοπαλία στο Προάστειο έστειλε το Πάτραι στην 2η θέση και η Νίκη κατέλαβε την 4η θέση. Ο Άρης Πατρών νίκησε τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου, που τερματίζει 3ος. 

Στον 1ο όμιλο, τα πάντα είχαν κριθεί από την περασμένη εβδομάδα. Η Αχαϊκή πήρε νίκη γοήτρου επί του Διαγόρα με Καρμοκόλια και Κριμπά, ενώ η Θύελλα Πατρών συνέτριψε τον Αστέρα Τσουκαλεΐκων, με κεκτημένη ταχύτητα μετά από την πρόκριση επί του Παναιγιάλειου στο Κύπελλο. 

Τα αποτελέσματα:  

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  

Αχαϊκή- Διαγόρας Βρ. 2-0 

Αναγέννηση Π.- Δόξα Νιφορ. 0-3 

Θύελλα Π.- Αστέρας Τσουκ. 5-0 

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Παρ. 5-1 

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/2  

Ροΐτικα- Πανμοβριακός (16:00, Ροϊτίκων, Πετρόπουλος) 

Ατρόμητος Λάππα- Ατρόμητος Π. (16:00, Λάππα, Οικονόμου) 

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ  

Άρης Π.- Κεραυνός Αγ. Βασ. 3-2 

Δαβουρλής- Αχαϊκός 3-2 

Εθνικός Π.- Αιγείρα/Ακράτα 4-0 

Νίκη Προαστ.- Πάτραι 2-2 

Θύελλα Αιγίου- Αετός Ρίου 1-2 

Πήγασος- Καλάβρυτα 4-1
 

Οι Βαθμολογίες: 

Α’ Όμιλος 

1 Ατρόμητος Πατρών 54 (65-23) 

2 Θύελλα Πατρών 49 (54-12) 

Πανμοβριακός 48 (54-10) 

4 Διαγόρας Βραχν. 44 (47-25) 

——————————— 

5 Αχαϊκή 43 (31-17) 

6 Δόξα Νιφορ. 30 (30-27) 

7 Αχαιός Σαρ. 28  (37-34) 

8 Ροΐτικα 18 (19-45) 

9 Ατρόμητος Λάππα 18 (23-48) 

10 Δόξα Παραλίας 14 (18-58) 

11 Αστέρας Τσουκ. 13 (17-53) 

12 Αναγέννηση Π. 8 (15-59) 

  

Β Όμιλος 

1 Άρης Πατρών 55(66-14) 

2  Πάτραι 44  (57-23) 

Κεραυνός Αγ. Βασ. 44 (59-18)

4 Νίκη Προαστείου 42  (55-22) 

——————————— 

5 Αιγείρα/Ακράτα 41 (39-29) 

6 Εθνικός Πατρών 40 (42-19) 

7 Πήγασος Μπεγ. 39 (43-32) 

8 Αχαϊκός 34 (39-44) 

9 Δαβουρλής 12 (16-45) 

10 Αετός Ρίου 10 (19-66) 

11 Καλάβρυτα 8 (17-76) 

12 Θύελλα Αιγίου 7 (19-80) 

Γιάννης Γεωργακόπουλος

Continue Reading
Advertisement

Facebook