Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία (Α΄όμιλος-αφιέρωμα): Η Αχαϊκή και οι «μνηστήρες»!

Published

on

Η Α΄ κατηγορία ξεκινάει το προσεχές Σαββατοκύριακο (25-26/9) και η «Match» κάνει
μία πρώτη «τομή» στους 3 ομίλους, σκιαγραφώντας τους «μονομάχους»

Το μεγάλο όνομα στον 1ο όμιλο της Α΄ κατηγορίας είναι σίγουρα η Αχαϊκή.

Βέβαια αγωνιστικά τα δεδομένα έχουν αλλάξει, με νεανικό στυλ στο ρόστερ, τον φιλόδοξο Γιώργο Λαγό στον πάγκο και τον Γιάννη Ζερδεβά με τους συνεργάτες του να δίνουν βαρύτητα στις υποδομές, οπότε η «Κυρία» έχει πολλή δουλειά μπροστά της, για να φτάσει στο σημείο που επιδιώκει, όσον αφορά στις δυνατότητες της.

Σταθερές αξίες θεωρούνται ο Πανμοβριακός και η Δόξα Παραλίας. Η ομάδα του Ριόλου έχει τον Ντίνο Σπυρόπουλο εκ νέου στον πάγκο, πήρε τους Γ. Γραμματικόπουλο και Κυριαζόπουλο και κράτησε τον βασικό κορμό, ενώ η αντίστοιχη των Γιάννη Γεωργιτσόπουλου και Θόδωρου Λαμπρόπουλου, θα στηριχθεί πάλι στους έμπειρους παίκτες της, με μοναδική αλλαγή τον Φωτόπουλο, που διαδέχεται τον Σπανό.

Το Λιμνοχώρι αναμένεται αρκετά αλλαγμένο και δυνατό. Απέκτησε τους Ανδρέα Μαντά και Ανδρέα Γερασιμόπουλο και παράλληλα δεν αποχώρησαν τα περυσινά σημαντικά στελέχη, οπότε ο Ανδρέας Πετρόπουλος θα «δουλέψει» με ικανό ρόστερ. Ο Σοφοκλής Παναγόπουλος συνεχίζει το μακροχρόνιο πλάνο του στον Αχαιό Σαραβαλίου, αναδεικνύοντας παίκτες της ακαδημίας και περιμένουμε το ιστορικό σωματείο να διεκδικήσει την 4άδα.

Ο Αστέρας Τσουκαλεΐκων θα στηριχθεί στην ομοιογένεια του στη μετά-Αθανασόπουλου εποχή, αφού οι παίκτες παίζουν χρόνια μαζί και οι «νερατζούρι» θα κάνουν… ζημιές.

Θα έχουν ενδιαφέρον

Ο όμιλος θα έχει 9 ομάδες, αφού η Δόξα Χαλανδρίτσας δεν κατάφερε να «κατέβει» στο πρωτάθλημα, λόγω διοικητικών προβλημάτων.

Έτσι μένουν οι Ίκαρος Πετρωτού, Δόξα Νιφορεΐκων και Δίας Σαραβαλίου. Ο Ίκαρος συνεχίζει με τον Άγγελο Σταθόπουλο στην τεχνική ηγεσία και με δικά του παιδιά. Περιμένουμε μία ομάδα γεμάτη ενέργεια, αλλά σίγουρα λείπει η εμπειρία.

Οι «μαυραετοί» του Άγγελου Κίκινα θα έχουν ως προνόμιο την έδρα τους και ο περυσινός βασικός κορμός παρέμεινε αναλλοίωτος.

Ερωτηματικό αποτελούν τα ματς μακριά από τα Νιφορέικα. Ο Δίας εμπιστεύεται το δίδυμο Χρήστου Ξυπολιά και Νίκου Ορφανίδη, θα «ανεβάσει» ταλαντούχα παιδιά από την ακαδημία και λογικά δεν θα μπει σε «περιπέτειες» για την παραμονή, με προτεραιότητα πάντα να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο, «ψήνοντας» και τα πολλά νέα και φιλόδοξα καμάρια του, που θα πάρουν ευκαιρίες σε υψηλό επίπεδο.

Η 1η αγωνιστική έχει ως εξής:

Ίκαρος Πετρ.      25/9-17:00           Αχαιός Σαρ.

Δόξα Παρ            25/9-17:00           Δόξα Χαλανδρ.

Λιμνοχώρι           25/9-17:00           Δόξα Νιφορ.

Δίας       26/9-13:00           Αστέρας Τσουκαλ.

Πανμοβριακός  26/9-17:00           Αχαϊκή

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (13η): Νίκες για Διαγόρα, Αστέρα Τσουκαλ. και Αναγέννηση Ψαθ.

Published

on

Με τρία ματς έπεσε η αυλαία στο πρώτο μισό της Α ΕΠΣΑ κατηγορίας με Θύελλα Πατρών (1ος) και Άρη Πατρών (2ος) να αναδεικνύονται πρωταθλητές Χειμώνα.

Ο Διαγόρας νίκησε στα Βραχνέικα τον Ατρόμητο Λάππα, με πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο, που βρηκε δίχτυα εις διπλούν, ενώ ο Αστέρας Τσουκαλεΐκων πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του Αστέρα Μιντιλογλίου.

Στο μοναδικό ματς του 2ου ομίλου η Αναγέννηση Ψαθοπύργου πήρε βαθμολογική ανάσα, λυγίζοντας με 2-1 τη νεανική Πάτρα 2005.

Η ταυτότητα της 13ης:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ατρόμητος Λάππα 2-0

Αστέρας Μιντιλογλίου-Αστέρας Τσουκαλεΐκων  2-4

Δόξα Νιφορεΐκων-Ίκαρος Λακκόπετρας 0-0

Αχαιός Σαραβαλίου-Αχαΐκή 1-2

Λιμνοχώρι-Δίας 2-0

Πανμοβριακός-Δόξα Παραλίας 5-0

Ρεπό : Θύελλα Πατρών

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτρα 2005 -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  1-2

Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος/Αχιλλέας, 2-0

Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστείου 1-0

Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Πήγασος Μπεγουλακίου 4-2

Αετός/Αστραπή-Άρης Πατρών 1-3

Εθνικός Πατρών-Ατρόμητος Πατρών 2-1

Ρεπό : Παναιγιάλειος

 

Οι Βαθμολογίες;

Α’ Όμιλος

1 Θύελλα Π. 36 (41-7)
2. Πανμοβριακός 31 (28-8)
3.  Διαγόρας Βραχν. 28 (31-7)
4.  Αχαϊκή 26 (16-9)
5. Ατρόμητος Λάππα 17 (18-13)
6.   Αχαιός Σαρ. 17 (15-20)
7. Δόξα Νιφ. 13 (9-13)
8.  Δόξα Παρ. 12 (18-26)
9. Λιμνοχώρι 11 (9-17)
10.  Αστέρας Τσουκ. 10 (12-21)
11.  Αστέρας Μιντ. 8 (11-22)
12. Ίκαρος Λακκ. 8 (15-29)

13 Δίας 4 (10-33)

 

Β’ Όμιλος

1 Άρης Πατρών 33 (31-6)

2 Παναιγιάλειος 31 (30-7)

3 Κεραυνός Α.Β. 28 (31-13)
4. Εθνικός Πατρών 26 (14-5)
5. Αετός/Αστραπή 18 (16-14)
6. Αιγείρα Ακράτα 18 (13-16)
7.  Νίκη Προαστ. 18 (15-10)
8. Πήγασος Μπεγ. 17 (17-15)
9. Ατρόμητος Πατρών 12 (11-13)
10. Αναγέννηση Ψαθ. 9 (11-19)
11. Πάτρα 2005 5 (9-27)
12. Πανιώνιος/Αχιλ. 4 (10-36)
13. Απόλλων Εγλ. 3 (6-24)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία: Πέφτει η αυλαία στον 1ο Γύρο με τρεις αναμετρήσεις

Το σημερινό πρόγραμμα.

Published

on

Ολοκληρώνεται σήμερα ο 1ος Γύρος στο πρωτάθλημα της Α ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων θέλει μόνο νίκη απέναντι στον μαχητικό Ατρόμητο Λάππα, ενώ στο Μιντιλόγλι ο τοπικός Αστέρας αντιμετωπίζει τον έτερο των Τσουκαλεΐκων.

Στον 2ο όμιλο Πάτρα 2005 και Αναγέννηση Ψαθοπύργου θα ψάξουν το τρίποντο, αμφότεροι έχοντας ως στόχο την παραμονή.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Νιφορεΐκων-Ίκαρος Λακκόπετρας 0-0

Αχαιός Σαραβαλίου-Αχαΐκή 1-2

Λιμνοχώρι-Δίας 2-0

Πανμοβριακός-Δόξα Παραλίας 5-0

Κυριακή 5/2

Βραχνεΐκων, 15:30, Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ατρόμητος Λάππα, Μέρμηγκας

Μιντιλογλίου, 15:30, Αστέρας Μιντιλογλίου-Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Αντωνίου

Ρεπό : Θύελλα Πατρών

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος/Αχιλλέας, 2-0

Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστείου 1-0

Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Πήγασος Μπεγουλακίου 4-2

Αετός/Αστραπή-Άρης Πατρών 1-3

Εθνικός Πατρών-Ατρόμητος Πατρών 2-1

Κυριακή 5/2

Κ. Ζάρρας (Σαραβαλίου),  15:30, Πάτρα 2005 -Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Χρονάς

Ρεπό : Παναιγιάλειος

 

Οι Βαθμολογίες;

Α’ Όμιλος

1 Θύελλα Π. 36 (41-7)
2. Πανμοβριακός 31 (28-8)
3.  Αχαϊκή 26 (16-9)
4. Διαγόρας Βραχν. 25 (29-7)
5. Ατρόμητος Λάππα 17 (18-11)
6.   Αχαιός Σαρ. 17 (15-20)
7. Δόξα Νιφ. 13 (9-13)
8.  Δόξα Παρ. 12 (18-26)
9. Λιμνοχώρι 11 (9-17)
10. Αστέρας Μιντ. 8 (9-18)
11.  Ίκαρος Λακκ. 8 (15-29)
12. Αστέρας Τσουκ. 7 (8-19)

13 Δίας 4 (10-33)

 

Β’ Όμιλος

1 Άρης Πατρών 33 (31-6)

2 Παναιγιάλειος 31 (30-7)

3 Κεραυνός Α.Β. 28 (31-13)
4. Εθνικός Πατρών 26 (14-5)
5. Αετός/Αστραπή 18 (16-14)
6. Αιγείρα Ακράτα 18 (13-16)
7.  Νίκη Προαστ. 18 (15-10)
8. Πήγασος Μπεγ. 17 (17-15)
9. Ατρόμητος Πατρών 12 (11-13)
10. Αναγέννηση Ψαθ. 6 (9-18)
11. Πάτρα 2005 5 (8-25)
12. Πανιώνιος/Αχιλ. 4 (10-36)
13. Απόλλων Εγλ. 3 (6-24)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία (13η): Στην εκπνοή η Αχαϊκή, “ξέσπασμα” στην επανάληψη για Κεραυνό

Το πανόραμα των σημερινών αγώνων και οι βαθμολογίες

Published

on

Μεγάλες μάχες είχαμε και σήμερα στην 13η αγωνιστική, που είναι η τελευταία για τον 1ο Γύρο της Α ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο, η Αχαϊκή με γκολ του Φωτόπουλου στις καθυστερήσεις πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του σκληροτράχηλου Αχαιού, ενώ ο Πανμοβριακός πήρε άνετη νίκη επί της Δόξας Παραλίας που ήταν η 9η συνεχόμενη.

Στον 2ο όμιλο, ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου με χατ τρικ του Καϊμακά και 4 γκολ στο δεύτερο μέρος λύγισε τον Πήγασο με 4-2 και επέστρεψε στις νίκες. Η Αιγείρα/Ακρατα ξεπέρασε το εμπόδιο της Νίκης Προαστείου, ενώ ο Απόλλων Εγλυκαδας πανηγύρισε για πρώτη φορά επί του Πανιώνιου/Αχιλλέα.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Νιφορεΐκων-Ίκαρος Λακκόπετρας 0-0

Αχαιός Σαραβαλίου-Αχαΐκή 1-2

Λιμνοχώρι-Δίας 2-0

Πανμοβριακός-Δόξα Παραλίας 5-0

Κυριακή 5/2

Βραχνεΐκων, 15:30, Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ατρόμητος Λάππα, Μέρμηγκας

Μιντιλογλίου, 15:30, Αστέρας Μιντιλογλίου-Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Αντωνίου

Ρεπό : Θύελλα Πατρών

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος/Αχιλλέας, 2-0

Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστείου 1-0

Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Πήγασος Μπεγουλακίου 4-2

Αετός/Αστραπή-Άρης Πατρών 1-3

Εθνικός Πατρών-Ατρόμητος Πατρών 2-1

Κυριακή 5/2

Κ. Ζάρρας (Σαραβαλίου),  15:30, Πάτρα 2005 -Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Χρονάς

Ρεπό : Παναιγιάλειος

 

Οι Βαθμολογίες;

Α’ Όμιλος

1 Θύελλα Π. 36 (41-7)
2. Πανμοβριακός 31 (28-8)
3.  Αχαϊκή 26 (16-9)
4. Διαγόρας Βραχν. 25 (29-7)
5. Ατρόμητος Λάππα 17 (18-11)
6.   Αχαιός Σαρ. 17 (15-20)
7. Δόξα Νιφ. 13 (9-13)
8.  Δόξα Παρ. 12 (18-26)
9. Λιμνοχώρι 11 (9-17)
10. Αστέρας Μιντ. 8 (9-18)
11.  Ίκαρος Λακκ. 8 (15-29)
12. Αστέρας Τσουκ. 7 (8-19)

13 Δίας 4 (10-33)

 

Β’ Όμιλος

1 Άρης Πατρών 33 (31-6)

2 Παναιγιάλειος 31 (30-7)

3 Κεραυνός Α.Β. 28 (31-13)
4. Εθνικός Πατρών 26 (14-5)
5. Αετός/Αστραπή 18 (16-14)
6. Αιγείρα Ακράτα 18 (13-16)
7.  Νίκη Προαστ. 18 (15-10)
8. Πήγασος Μπεγ. 17 (17-15)
9. Ατρόμητος Πατρών 12 (11-13)
10. Αναγέννηση Ψαθ. 6 (9-18)
11. Πάτρα 2005 5 (8-25)
12. Πανιώνιος/Αχιλ. 4 (10-36)
13. Απόλλων Εγλ. 3 (6-24)

Continue Reading
Advertisement
ΜΠΑΣΚΕΤ26 mins ago

Με πρωταγωνιστή τον Κασπίρη (28π.) το Ληξούρι «καθάρισε» τον Ζωγράφου

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ2 hours ago

Α΄κατηγορία (13η): Νίκες για Διαγόρα, Αστέρα Τσουκαλ. και Αναγέννηση Ψαθ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ7 hours ago

Πρωταγωνιστής ο Κουλμπόκα στη νίκη του Προμηθέα με την Καρδίτσα

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ7 hours ago

Γ’ Εθνική: Ντέρμπι της Παναχαϊκής με την Αγία Παρασκευή στην Αγυιά (το πρόγραμμα της 16ης)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ8 hours ago

Α’ κατηγορία: Πέφτει η αυλαία στον 1ο Γύρο με τρεις αναμετρήσεις

ΠΟΛΟ20 hours ago

Η ΚΟΕ τίμησε μεγάλες μορφές του πατραϊκού αθλητισμού

Α1 ΕΣΚΑΗ22 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Απολλωνιάδα νίκησε τον Πυρσό εκτός έδρας 67-52

ΜΠΑΣΚΕΤ22 hours ago

Μπάσκετ: Ο Αίολος Αγυιάς έδωσε μάχη δίχως όμως να αποφύγει την ήττα 

ΠΟΛΟ22 hours ago

Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός

ΠΟΛΟ23 hours ago

Ο Ολυμπιακός πήρε το Κύπελλο με επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Πάτρα (14-4)

Α1 ΕΣΚΑΗ22 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Απολλωνιάδα νίκησε τον Πυρσό εκτός έδρας 67-52

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ7 hours ago

Γ’ Εθνική: Ντέρμπι της Παναχαϊκής με την Αγία Παρασκευή στην Αγυιά (το πρόγραμμα της 16ης)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ8 hours ago

Α’ κατηγορία: Πέφτει η αυλαία στον 1ο Γύρο με τρεις αναμετρήσεις

ΠΟΛΟ20 hours ago

Η ΚΟΕ τίμησε μεγάλες μορφές του πατραϊκού αθλητισμού

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ2 hours ago

Α΄κατηγορία (13η): Νίκες για Διαγόρα, Αστέρα Τσουκαλ. και Αναγέννηση Ψαθ.

ΜΠΑΣΚΕΤ22 hours ago

Μπάσκετ: Ο Αίολος Αγυιάς έδωσε μάχη δίχως όμως να αποφύγει την ήττα 

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ7 hours ago

Πρωταγωνιστής ο Κουλμπόκα στη νίκη του Προμηθέα με την Καρδίτσα

ΠΟΛΟ23 hours ago

Ο Ολυμπιακός πήρε το Κύπελλο με επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Πάτρα (14-4)

ΜΠΑΣΚΕΤ26 mins ago

Με πρωταγωνιστή τον Κασπίρη (28π.) το Ληξούρι «καθάρισε» τον Ζωγράφου

ΠΟΛΟ22 hours ago

Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός

ΜΠΑΣΚΕΤ26 mins ago

Με πρωταγωνιστή τον Κασπίρη (28π.) το Ληξούρι «καθάρισε» τον Ζωγράφου

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ2 hours ago

Α΄κατηγορία (13η): Νίκες για Διαγόρα, Αστέρα Τσουκαλ. και Αναγέννηση Ψαθ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ7 hours ago

Πρωταγωνιστής ο Κουλμπόκα στη νίκη του Προμηθέα με την Καρδίτσα

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ7 hours ago

Γ’ Εθνική: Ντέρμπι της Παναχαϊκής με την Αγία Παρασκευή στην Αγυιά (το πρόγραμμα της 16ης)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ8 hours ago

Α’ κατηγορία: Πέφτει η αυλαία στον 1ο Γύρο με τρεις αναμετρήσεις

ΠΟΛΟ20 hours ago

Η ΚΟΕ τίμησε μεγάλες μορφές του πατραϊκού αθλητισμού

Α1 ΕΣΚΑΗ22 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Απολλωνιάδα νίκησε τον Πυρσό εκτός έδρας 67-52

ΜΠΑΣΚΕΤ22 hours ago

Μπάσκετ: Ο Αίολος Αγυιάς έδωσε μάχη δίχως όμως να αποφύγει την ήττα 

ΠΟΛΟ22 hours ago

Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός

ΠΟΛΟ23 hours ago

Ο Ολυμπιακός πήρε το Κύπελλο με επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Πάτρα (14-4)

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.