Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία: Έτσι θα διεξαχθεί το νέο πρωτάθλημα

Published

on

Για πρώτη φορά στην ιστορία του το πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας θα διεξαχθεί σε 3 ομίλους.

Οι όμιλοι διαχωρίστηκαν με γεωγραφικά κριτήρια και μετά την ανάλυση τους, πάμε να δούμε πως θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής, αλλά και πως θα καθοριστούν οι σύλλογοι, οι οποίοι θα υποβιβαστούν, αποχαιρετώντας για την Β΄κατηγορία.

ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Τα μπαράζ ανόδου θα αναδείξουν τον πρωταθλητή. Από τον κάθε όμιλο οι 4 πρώτες ομάδες (1-4) θα εισέλθουν σε ένα νέο μίνι πρωτάθλημα (12 συνολικά).

Οι πρώτες ομάδες θα μπουν με 3 πόντους, οι δεύτερες με 2, οι τρίτες με 1 και οι τέταρτες θα ξεκινήσουν από μηδενική βάση. Θα γίνουν 8 αγωνιστικές και οι ομάδες που ήταν στον ίδιο όμιλο στην Α΄Φάση, δεν θα παίξουν ξανά μεταξύ τους.

Η ομάδα που θα τερματίσει στην 1η θέση στο μίνι πρωτάθλημα θα πανηγυρίσει τον τίτλο και θα ανέλθει στην Γ΄Εθνική της επόμενης σεζόν.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Η ίδια διαδικασία θα ακολουθηθεί και στα μπαράζ παραμονής. Οι ομάδες των ομίλων από την 5η μέχρι την 10η θέση θα μπουν σε μίνι πρωτάθλημα (18 συνολικά).

Οι πέμπτες ομάδες θα έχουν 5 πόντους, οι έκτες ομάδες 4, οι έβδομες από 3, οι όγδοες από 2, οι ένατες από 1 και οι ουραγοί δεν θα έχουν μπόνους. Από την τελική κατάταξη θα υποβιβαστούν οι 8 ομάδες (11η μέχρι 18η θέση), ενώ αν υπάρχει υποβιβασμός από την Γ΄Εθνική θα υποβιβαστεί αντίστοιχος αριθμός από την Α΄κατηγορία.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (4η): «Διπλό» για τον Δία στον Ριόλο, το ντέρμπι ο Κεραυνός

Published

on

Με 7 μάχες άνοιξε η αυλαία στην 4η στροφή της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και στον Γ΄όμιλο, ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου έριξε στο καναβάτσο τον Αετό Πατρών, χάρη σε γκολ του Σταύρου Τσιάτο.

Στον Α΄όμιλο δέσποσε το «2» του Δία στην έδρα του ισχυρού Πανμοβριακού, αλλά και το 4Χ4 του Λιμνοχωρίου, ενώ στον Β΄όμιλο ΑΠΣ Πάτραι και Θύελλα Πατρών πήραν τα τρίποντα κόντρα σε Πάτρα 2005 και Αναγέννηση Πατρών αντίστοιχα και βρίσκονται αγκαζέ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  3-0  (16΄Λιβάνης, 36΄Νιφόρας, 77΄Κυριακόπουλος

Πανμοβριακός- Δίας  1-2  (71΄Κοκκίνης. 26΄Ζησιμόπουλος, 39΄Στρέκλας)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  3-1  (41΄Δημακόπουλος, 73’ Σοφούλης, 86΄Φωτόπουλος/ 56΄Καραχάλιος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτραι-Πάτρα 2005  2-0  (71΄Γραμματικόπουλος, 83΄Δημητρακόπουλος

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.   1-5

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  2-1  (11΄Φούντος, 95’ Σαμαντάς/ 45’ Παπαδόπουλος)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  0-1  (63΄Τσιάτο)

ΚΥΡΙΑΚΗ  17/10 (To πρόγραμμα)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  («Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (Τέμενης- Καμζόλας)

Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 12 (10-0)

2 Αχαϊκή  10  (11-3)

3 Δόξα Παραλίας 9  (8-5)

4 Δίας 9  (7-7)

————————————

5 Πανμοβριακός 7 (9-4)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (5-6)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-8)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  10 (13-4)

2 ΑΠΣ Πάτραι  10 (5-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 Πήγασος Μπεγ.  6  (8-5)

————————————

5 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

6 Πάτρα 2005  6  (6-8)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (5-10)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  10  (11-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  7  (6-4)

4 Αετός Πατρών 4  (3-4)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (4-7)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (4η): Ντέρμπι Αετού Π.-Κεραυνού, μάχη στο Ντα Λουζ

Published

on

Με 7 αναμετρήσεις ανοίγει η αυλαία στην 4Η πράξη της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας, αφού αναβλήθηκε το ματς Καλάβρυτα-Αιγείρα/Ακράτα, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, μετά τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

Επίσης το αμφίρροπο ματς μεταξύ Δόξας Παραλίας και Αστέρα Τσουκαλείκων θα διεξαχθεί στο Ντα Λουζ στην Οβρυά και όχι στην φυσική έδρα της Δόξας.

Από το σαββατιάτικο πρόγραμμα δεσπόζει η σύγκρουση ανάμεσα σε Αετό Πατρών και Κεραυνό Αγίου Βασιλείου. Οι «κιτρινόμαυροι» απέχουν από τη νίκη τις τελευταίες 2 αγωνιστικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν τη νίκη, για να παραμείνουν στην κορυφή του Γ ομίλου.

Το πρόγραμμα της 4ης στροφής και οι βαθμολογίες:

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  (Λιμνοχωρίου- Ρουμπάνης)

Πανμοβριακός- Δίας  (Ριόλου- Πετρόπουλος)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  (Ντα Λουζ Οβρυά- Φωκάς)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Πάτραι-Πάτρα 2005  (Πετρωτού- Αντωνίου)

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.  (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  (Προαστείου- Καδδάς)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  (Αγυιάς- Πράνταλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ  17/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  («Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (Τέμενης- Καμζόλας)

Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 9 (7-0)

2 Πανμοβριακός 7 (8-2)

3 Αχαϊκή  7  (8-3)

4 Δόξα Παραλίας 6  (5-4)

————————————

5 Δίας 6  (5-6)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (4-3)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-5)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  7 (8-3)

2 ΑΠΣ Πάτραι  7 (3-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

————————————

5 Πάτρα 2005  6  (6-6)

6 Πήγασος Μπεγ.  3  (5-5)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (4-5)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  7  (10-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  4  (4-3)

4 Αετός Πατρών 4  (3-3)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (3-5)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι διαιτητές των αγώνων του Σαββατοκύριακου σε Α’ και Β’ κατηγορία

Published

on

Η ΕΠΣ Αχαΐας ανακοίνωσε τους διαιτητές των αγώνων της Α’ και της Β’ κατηγορίας για το Σαββατοκύριακο 16 και 17 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά οι διαιτητές των πρωταθλημάτων:

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/10

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (4:30μ.μ.)

Γήπ. Λιμνοχωρίου: Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού, Δημήτρης Ρουμπάνης

Γήπ. Ριόλου: Πανμοβριακός Ριόλου-Δίας Σαραβαλίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Παραλίας: Δόξα Παραλίας-Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Αλέξανδρος Φωκάς

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (4:30μ.μ.)

Γήπ. Πετρωτού: Πάτραι Α.Π.Σ.-Πάτρα 2005, Ελένη Αντωνίου

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Αναγέννηση Πατρών-Θύελλα Πατρών, Γιώργος Μπακόπουλος

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προαστίου, 4:30μ.μ.: Νίκη Προαστίου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Παναγιώτης Καδδάς

Γήπ. Αχιλλέα, 4:30μ.μ.: Αετός Πατρών-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Καλαβρύτων, 6μ.μ.: Καλάβρυτα-Αιγείρα/Ακράτας, Γιώργος Παπαδόπουλος

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Α. Κάνιστρας, 4:30μ.μ.: Αστραπή Ψαροφαΐου-Καμίνια, Δημήτρης Σπυρόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Κάνιστρας, 7μ.μ.: Απόλλων Εγλυκάδος-Φοίνικας/Ζήριας, Κώστας Ταξιάρχης

ΚΥΡΙΑΚΗ

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων, 4:30μ.μ.: Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων, Γιώργος Αθανασόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Α. Κάνιστρας, 4:30μ.μ.: Α.Π.Ο. Αρόη-Ατρόμητος Πατρών, Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 7μ.μ.: Εθνικός/ Πολύτεκνος-Άρης Πατρών, Ελένη Αντωνίου

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου, 4:30μ.μ.: Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Τέμενης, 4:30μ.μ.: Θύελλα Αιγίου-Δαβουρλής K. 92, Αλέξης Καμζόλας.

B’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πετρωτού, 9:30π.μ.: Αχαϊκός-Φαραικός, Στέφανος Μαχαίρας

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 10π.μ.μ: Ολυμπιακός Πατρών-Άτλας Α.Σ., Δημήτρης Σπυρόπουλος

Γήπ. Πετρωτού, 12μ.: Περιβόλα-Ατρόμητος Λάππα 2015, Αλέξανδρος Φωκάς

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 12:15μ.μ.: Δάφνη Πατρών-Αστέρας Μιντιλογλίου, Ανδρέας Καραβασίλης

Γήπ. Α. Κάνιστρας, 1μ.μ.: Γαλήνη-Σταροχώρι , Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 4:30μ.μ.: Πείρος Ισώματος-Πυρσός Πατρών, Γιάννης Κονιδάρης

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Αχιλλέα, 1μ.μ.: Αυτόνομη Π.Ο.-Πετεινοί, Ηλίας Αρκουμάνης

Γήπ. Καμαρών, 4:30μ.μ.: Αχιλλέας Καμαρών-Αιγίου ΑΕ, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Ροδιάς, 4:30μ.μ.: Απόλλων Αιγίου-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Αβύθου, 4:30μ.μ.: Άβυθος Αιγιάλειας-A.E. Δρέπανου , Κώστας Βαβαρούτας

Γήπ. Προαστίου, 4:30μ.μ.: Αργυρά Πατρών-Φλόγα Ρόδιας, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Αχιλλέας, 4:30μ.μ.: Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Αστέρας Τέμενης, Γιώργος Μπακόπουλος.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.