Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Μετακομίζει η ΝΕΠ…

Published

on

H αλλαγή κατηγορίας της ΝΕ Πατρών (Α1 ΕΣΚΑ-Η) οδηγεί τους ανθρώπους της να αλλάξουν έδρα.

Συγκεκριμένα, να μετακομίσουν από το κλειστό των Ροϊτίκων που χρησιμοποιούσαν τα τελευταία χρόνια σε αυτό της Παναχαϊκής.

Η πρώτη διερευνητική κρούση με τους κοκκινόμαυρους έχει γίνει σε καλό κλίμα κι όλα δείχνουν ότι η συμφωνία θα κλείσει και τυπικά για τη νέα σεζόν.

Επιμέλεια: Μίλτος Σπυρόπουλος

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες βράδυ η 2η αγωνιστική πράξη στη φετινή Α1 ΕΣΚΑ-Η και τέσσερις ομάδες διατήρησαν το αήττητο.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ νίκησε την Απολλωνιάδα στην Περιβολα, ο ΣΕΦΑ δεν είχε πρόβλημα με την ΝΕΠ, ο Παναχαϊκός επικράτησε των Αραχωβιτίκων στην παράταση και ο Προμηθέας 2014 έκανε επίδειξη δύναμης με την Γαλήνη.

Το ντέρμπι το πήρε η Νίκη Προαστιου από την Ολυμπιάδα και ο Ολυμπιονίκης πέρασε αλωβητος από το Αίγιο, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον εκεί Κεραυνό.

on

Χρειάστηκαν να παιχθούν 45′ για να κριθεί στην παράταση ο νικητής του αγώνα Αραχωβιτίκων/Ακταίου-Παναχαϊκού με 67-69 για τους φιλοξενούμενους στην παράταση.

Η ομάδα του Κώστα Χουντή μπήκε από την αρχή δυνατά στο παρκέ, πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μισό, αλλά στην επανάληψη το ματς πήρε άγρια ομορφιά, όπως δείχνουν και οι παρακάτω διακυμάνσεις (51-48 στο 31′, 54-50 στο 33′, και 54-53 στο 35′, 57-57 στο 38′ και αμέσως μετά 59-57).

Στα 20” πριν τη λήξη του 40λεπτου ο Παναχαϊκός ισοφάρισε 59-59 κι αφού προηγουμένως έγιναν άστοχα τρίποντα και δίποντα εκατέρωθεν και στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Τουβάκη δεν μπόρεσε να σκοράρει για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο η μάχη συνεχίστηκε για τα καλά και ο πιο ψύχραιμος και τυχερός Παναχαϊκός έφυγε με τους δυο βαθμούς κάνοντας το 2 στα 2 και αφήνοντας χωρίς νίκη μετά από 2 αγωνιστικές τους γηπεδούχους.

Τα 10λεπτα: 12-21, 28-35 (ημ.), 45-48, 59-59 (κ.α.), 67-69 (παρ.).

ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ/ΑΚΤΑΙΟ: Βαγγέλης 8, Ν. Δημόπουλος 25 (4), Κολόκας 9, Στεργίου 4, Μπουγάς 2, Αλεξόπουλος 3, Τριπολίδης 9 (1), Μπαράκος 5 (1), Χατζηβασιλείου 2, Γουβέλης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ: Μπίρμπας 18, Ράγκος 7 (1), Σακελλαρόπουλος 3, Οικονομίδης 8 (2), Ζαφείρης 14 (3), Ν. Λιόλιος 7 (1), Τσούνας 3, Βασιλόπουλος 3 (1), Καρυτινός 6 (2), Φωτιάδης.

Εύκολο πέρασμα της Ανδραβίδας από ΝΕΠ

Δεύτερη σερί νίκη της Ανδραβίδας και πρώτη εκτός έδρας επί της ΝΕΠ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με 69-50 και αφού η ομάδα της Ηλείας ήταν καλύτερη κι ανώτερη, ειδικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Αντίθετα η ΝΕΠ, γνώρισε την 2η σερί της ήττα στη διοργάνωση.

Τα 10λεπτα: 12-18, 18-22, 09-15, 11-16.

ΝΕΠ: Θεοδωρόπουλος 10 (1), Ι. Σπυριδωνίδης 8, Δέμης 4, Τσούνας 9 (1), Γ. Σπυριδωνίδης 6, Μπαρδάκης 11, Μαλτιμάς 2, Παπάς, Σταύρου.

ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ: Νικολόπουλος 27 (1), Κουτρουμάνης 8, Κορακιανίτης 16 (4), Κοτσέτας 7 (2), Στρίγας 3 (1), Καρακάσης 8 (2), Λάττας, Στρέκλας.

Πρώτα χαμόγελα για τη Νίκη Προαστίου (57-53 την Ολυμπιάδα)

Έστω και δύσκολα η Νίκη Προαστίου γεύθηκε τη χαρά της πρώτης νίκης στην Α1 ΕΣΚΑ-Η (2η αγωνιστική) μετά από μάχη κόντρα στην Ολυμπιάδα, επικρατώντας 57-53 σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τους φιλόδοξους γηπεδούχους.

Το ματς κρίθηκε περισσότερο στην αμυντική προσπάθεια και των δυο ομάδων, αφού επιθετικά οι επιδόσεις τους ήταν πολύ μέτριες.

Τα 10λεπτα: 12-11, 13-15, 20-14, 12-13.

ΝΙΚΗ ΠΡ.: Δούρος 11 (1), Αγγελόπουλος 10, Τραγαράς 13 (2), Ζυγάς 5, Γιαννακόπουλος 6 (2), Μανωλουδάκης 4, Κάντας 8 (1), Ζωγόπουλος, Γκότσης, Περδίκης, Διονυσόπουλος, Γεωργόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Εμ. Γιαλελής 7, Ρέλλας 12 (1), Πολυδωρόπουλος 23 (2), Λεβεντόπουλος 2, Πελεκούδας 7, Μασούρας 2, Καποτάς, Κασπίρης, Β. Γιαλελής.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ πήρε το ντέρμπι με την Απολλωνιάδα

Μάχη μέχρι τέλους έγινε στην Περιβόλα και στο μεγάλο ντέρμπι των… αδελφών σωματείων, με τον Έσπερο ΑΟΠΑ τελικά να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη με 62-60 επί της Απολλωνιάδας, συνεχίζοντας αήττητος στην κορυφή.

Αντίθετα οι μελανόλευκοι δεν μπόρεσαν να κάνουν με τη σειρα τους το 2 στα 2, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα.

Τα 10λεπτα: 12-18, 15-15, 17-12, 16-17.

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ: Χατζούλης 17, Αργυρόπουλος 6, Φραγκοπαναγιώτης 9 (1), Κανελλάκης 2, Οικονόμου 10, Δενδής 8, Δαραμούσκας 5 (1), Σωτηρόπουλος 1, Κ. και Θ. Αθανασόπουλος 2,

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Καλογιάννης 8, Μιχαλόπουλος 18, Γκουντουβάς 4, Σερέτης 9, Κουτσούκος 4 (1), Θωμόπουλος 13 (1), Χριστόπουλος 4, Σταθόπουλος 2.

Διπλασίασε τις νίκες του ο Προμηθέας 2014 στην Α1 ΕΣΚΑ-Η

Μια ακόμη ομάδα ο Προμηθέας 2014 διπλασίασε τις νίκες της στην Α1 ΕΣΚΑ-Η επικρατώντας εντός έδρας της αξιόμαχης Γαλήνης με 85-70.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με το ξεκίνημα της επανάληψης καθώς στο α’ μέρος ήταν μπροστά με 46-35 και την Γαλήνη να αντέχει στην έδρα του αντιπάλου.

Τα 10λεπτα: 24-18, 22-17, 28-18, 11-17.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014: Μπαζίνας 18 (2), Μαντζούκας 27 (3), Νεόφυτος 10 (2), Γοργοτσής 3, Οικονομίδης 4, Χριστόπουλος 3, Αγγ. Λάγιος 7 (1), Πλώτας 8 (1), Σοϊλεμετζίδης 2, Βουκελάτος, Τσονακίδης, Αντ. Λάγιος 3 (1).

ΓΑΛΗΝΗ: Μάγκος 11 (3), Εφέπουλος 8, Αδαμόπουλος 17 (2), Γιαννακόπουλος 13 (2), Γιωτόπουλος 8, Αναστασίου 4, Κουμανιώτης 9 (2), Κανταρτζόπουλος, Κωστόπουλος.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Οι πρωταγωνιστές των 6 αγώνων της πρεμιέρας!

Published

on

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η κατηγορίας και πάμε να δούμε τους MVP των 6 αναμετρήσεων.

ΓΑΛΗΝΗ- ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ 54-66

Ο Φώτης Παπαφωτίου σκόραρε 15 πόντους με 4 τρίποντα και ακολούθησε τον Περικλή Μπαζίνα στο σκοράρισμα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19. Ήταν καθοριστική η συμβολή του στο «2» επί της Γαλήνης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ- ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ  70-53

Ο Λεωνίδας Γκουντούβας τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 2 εύστοχα τρίποντα και ήταν εξαιρετικός στη νίκη του Έσπερου κόντρα στα Αραχωβίτικα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ- ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ 65-41

Ο Θανάσης Ζαφείρης θα δώσει πολλά στον Παναχαϊκό με τις ικανότητες και την εμπειρία του και αυτό φάνηκε από νωρίς. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12(1) και γενικότερα βοήθησε σε πολλούς τομείς.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ- ΝΕΠ 66-58

Ήταν σημείο αναφοράς για την Ολυμπιάδα στη νίκη κόντρα στην ΝΕΠ. Ο λόγος για τον Μανώλη Γιαλελή, που πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα και μαζί με τον Πολυδωρόπουλο οδήγησαν τους γηπεδούχους επιθετικά.

ΣΕΦΑ- Κεραυνός Αιγίου  62-54

Η ομάδα από την Ανδραβίδα επέστρεψε με νίκη στην Α1 ΕΣΚΑ-Η και κύριος «υπαίτιος» για την επιτυχία ήταν ο έμπειρος σέντερ Θανάσης Νικολόπουλος, που σκόραρε 22 πόντους, κάνοντας ζημιά στην ρακέτα του Κεραυνού.

Ολυμπιονίκης- Προμηθέας 2014 55-72

Θετικό πρόσημο στην εμφάνιση του Άγγελου Λάγιου, με τον σμολ φόργουορντ του Προμηθέα 2014 να κάνει καλό ματς με 15 πόντους και 3 τρίποντα.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.