Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ο απόηχος και ο MVP της 9ης αγωνιστικής

Αναλυτικά:

5 νίκες γηπεδούχων, 2 νίκες φιλοξενούμενων

Η επίθεση: οι 89 πόντοι της Απολλωνιάδας στη νίκη επί του Βαρθολομιού

Η άμυνα: Το ΣΕΦΑ δεχθηκε 44 πόντους στη νίκη επί των Ροϊτίκων με 68-44.

Η νίκη: Η Ολυμπιάδα πέτυχε την 5η σερί νίκη της, λυγίζοντας τα Αραχωβίτικα στο Παλέ των Μποζαϊτίκων με 81-74.

Το ματς: Στην παράταση έκανε το 9-0 η Γαλήνη απέναντι στους εξαιρετικούς Νέους Γλαύκου, που λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά.

Ο MVP: Ο Μηλιτσόπουλος με 40 πόντους και 7 τρίποντα ώθησε την Απολλωνιάδα στο ροζ φύλλο με αντίπαλο το Βαρθολομιό.

Γιάννης Γεωργακόπουλος

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ο απόηχος της 19ης αγωνιστικής

Published

on

Η 19η αγωνιστική ανήκει στο παρελθόν, όσον αφορά στα γήπεδα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Πάμε να δούμε μέσω του matchnews.gr τα σημεία αναφοράς και τα κυριότερα κομμάτια της εβδομάδας.

Αναλυτικά:

νίκες γηπεδούχων, 3 νίκες φιλοξενούμενων

Η επίθεση: οι 90 πόντοι των Αραχωβιτίκων/Ακταίου στη νίκη επί των Νέων Γλαύκου.

Η άμυνα: Η Ολυμπιάδα δεχθηκε 47 πόντους στη νίκη επί της Απολλωνιάδας με 73-47.

Η νίκη: Η ΕΑΠ πέρασε από την έδρα της φορμαρισμένης Ανδραβίδας με 66-61 και έδειξε τα δόντια της σε ένα υψηλής δυσκολίας παιχνίδι.

Το ματς: Η Δύμη κατέβαλλε την αντίσταση της ΕΑ Παραλίας σε ένα ματς που έσπασε…καρδιές στα Ροΐτικα και κρίθηκε στην παράταση, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 74-72.

Το γεγονός: Παραλίγο να κάνει τη ζημιά ο ουραγός Ηρακλής Πύργου στο Αίγιο. Παρόλα αυτά ο Κεραυνός γλίτωσε το “σοκ” και με 53-50 πήρε το ροζ φύλλο, παραμένοντας στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Ο πρώτος σκόρερ: Ο Ντίνος Χρυσανθακόπουλος με 33 πόντους έκανε τρομερό παιχνίδι για την Δύμη και την οδήγησε στη νίκη απέναντι στην ΕΑ Παραλίας.

Continue Reading

Α1 ΕΣΚΑΗ

Γαλήνη: Όλα καλά στο χειρουργείο του Άγγελου Πίκιου, ευχές διοίκησης για ταχεία ανάρρωση

Published

on

Κατ’ ευχή πήγαν όλα στο δύσκολο χειρουργείο του αρχηγού της Γαλήνης Άγγελου Πίκιου, που υπέστη ρήξη χιαστού (ευτυχώς δεν πειράχθηκε ο μηνίσκος).

Την επέμβαση έκανε ο διευθυντής της Ορθοπεδικής κλινικής στο Νοσοκομείο του Αιγίου κ. Δ. Κανελλόπουλος με απόλυτη επιτυχία με τη διοίκηση της Γαλήνης να τον ευχαριστεί δημοσίως για το τεράστιο ενδιαφέρον που έδειξε από την πρώτη στιγμή.

Από τους πρώτους «επισκέπτες» του Πίκιου λίγο μετά το πέρας της επέμβασης ο κόουτς της ομάδας Κώστας Γιαννόπουλος, ενώ τόσο η διοίκηση με τον πρόεδρο Πολύκαρπο Ευθυμάκη, όσο και το τεχνικό τιμ και οι συμπαίκτες του, του έχουν ευχηθεί ταχεία ανάρρωση και επιστροφή στα παρκέ απόλυτα υγιής.

Πάντως το να προλάβει τη φετινή σεζόν που θα «τραβήξει» αρκετά λόγω των πλέι-οφ, δεν φαίνεται ορατό.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Αυτός είναι ο MVP της 19ης αγωνιστικής

Published

on

Η Δύμη πέρασε από τα Ροΐτικα, σε ένα δυνατό ματς με την ΕΑ Παραλίας, το οποίο κρίθηκε στην παράταση.

Ο Ντίνος Χρυσανθακόπουλος επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και πήρε το όπλο του, για να σημειώσει 33 πόντους από τους 74 της ομάδας του Δημήτρη Μαντά.

Τα χρόνια μπορεί να περνούν, αλλά η εκτελεστική του δεινότητα παραμένει και όσο ανεβαίνει, τόσο θετικό αντίκτυπο θα έχει η απόδοσή του στο παιχνίδι των “μπλε”.