Α1 ΕΣΚΑΗ
Α1 ΕΣΚΑ-Η: Όλα τα φ.α. της 7ης αγωνιστικής
Ολοκληρώθηκε χθες η 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η και το matchnews.gr σας παρουσιάζει τα φύλλα αγώνος από όλες τις αναμετρήσεις Κυριακής και Δευτέρας.
Αναλυτικά τα φ.α.:
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΑΓΥΙΑ 60-55
Δεκάλεπτα : 14 -21, 27- 09, 10 -13, 09 – 12
Α.Ε.Π. ΟΛΥΜΠΙΑΣ (Δίπλαρος): Κατσαίτης , Καρακάσης 7 (1), Γιαννόπουλος 11, Τουλάτος 21 (2), , Γιαλελής 2, Αδαμόπουλος 8, Κουμανιώτης 7 (1), Δούκας, Σούντρης, Σιμονοβίκης, Κοντονάσιος 2, Λάνταβος 2
ΑΓΥΙΑΣ Α.Ε. (Βελλής): Λυμπέρης 6(1), Κόλλιας 12, Μούτσιος 5, Αποστολόπουλος 13 (3), Καραβάς 5(1), Αλεξόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος 6, Τσιρώνης 2, Χατζηβασιλείου
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ – ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΥ 76-69
Δεκάλεπτα: 20-14, 39-38, 53-55, 76-69
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δελέγκος) : Παρασκευόπουλος 4, Παπανδρεόπουλος 11, Π. Μπαζίνας 13, Γκίκας, Αζής 2, Παπαφωτίου 9(3), Κασπίρης 19(2), Αθ. Μπαζίνας 17(2), Κυριαζής 1, Μητρόπουλος.
ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΥ Α.Ο.Π.Α. (Μπαζίνας) : Πανόπουλος, Σερέτης 13, Τσιακμάς 20, Κουραχάνης 8(2), Καλογιάννης 9(1), Αποστολόπουλος 2, Κουτσούκος 3, Βαφειάδης, Κατσαβόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 3(1), Κογιώνης, Νάτσκος 5.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 58-52
Δεκάλεπτα: 15-13, 27-21, 41-39, 47-47, 58-52
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Αζαρίας 6(1), Παναγόπουλος 7, Στεφανίδης 4, Αρχιμανδρίτης 11, Καποτάς 6(2), Σουλιώτης 20, Γιωτόπουλος 4, Σπυριδωνίδης, Ματαράς ΣάΒ., Μικές, Ματαράς Κ., Ματαράς Σ.
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Πολυδωρόπουλος): Ζαφειρόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 3(1), Ρέλλας 13(1), Σαμαράς 12(2), Παπαγεωργίου 2, Καπερώνης 6, Παλλαδινός 12(1), Μασούρας, Λιβιεράτος, Ξούλος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ 61-52
Δεκάλεπτα: 10-11, 32-27 (ημιχ.), 47-41, 61-52.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Κεσαπίδης): Μαντζούκας 4, Δατσιάδης 6 (2), Κατσουλάκος 6, Σωτηρίου 4, Πατσαντζόπουλος 3, Αδαμόπουλος 4, Σανδραμάνης 10 (1), Μπαρδάκας 4, Ερμείδης 20 (1).
ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ Α.Ο. (Ροδόπουλος): Ζωγόπουλος 20 (3), Βασιλειάδης 6, Κόλιας, Γεωργακάκος 3 (1), Σακελλαρίου, Σαλάι 9 (1), Κονταρης 1, Στούκας, Θεοδωρόπουλος 6, Κριτσέλης 7.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΣΑΑ – ΕΑ Παραλίας 47-42
Δεκάλεπτα: 14-7, 24-18, 34-29, 47-42
Αίαντας Α.Σ.Α.Α. (Φραγκισκάτος Λ): Κωσταρέλλος, Κουμενος, Λάππας, Μανιαδης 6, Θεοδωρόπουλος 1, Στρέκλας 2, Δόνος 12(1), Σταυρουλάκης 17(2), Τσιμπούκης, Τρυφωνόπουλος 3, Σύψας 6, Τσουρούλας.
Ε.Α. Παραλίας (Αναστασόπουλος): Σακελλαρόπουλος 8, Σιδερης, Πετουσης, Αντωνόπουλος 13(1), Καλλιγας 11(3), Αποστολόπουλος 2, Λαζανας, Βαγενάς, Παπαναστασίου 1, Καψαλος 7(1), Γεωργιόπουλος.
ΝΕΟΛ- ΑΓΕΖ 76-63
Δεκάλεπτα: 17-09, 20-21, 23-22, 16-11.
ΛΗΞΟΥΡΙ (Μ. Τζουγανάτος): Παπαγιάννης 4, Συνοδινός Π. 6 (1) Ντουλές 2, Βεργανελάκης 26 (2), Χ. Συνοδινός 7 (1), Μαρούλης 3, Τρυφωνόπουλος 28.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δ. Κοριανίτης): Πέττας 6 (2), Τζινόπουλος 8 (1), Κοτσέτας 12 (2), Μαργάρης 3 (1), Μπονίκος 16, Μαυρίας 7, Βαρβαρίγος 11
ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ- ΔΥΜΗ 83-64
Δεκάλεπτα: 14-18, 33-34 (ημ.), 62-46, 83-64 (τελ.).
ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ: (Λ. Παπαδάτος): Χουλιαράς 10 (1), Μουίκης 5 (1), Γιαννάτος 2, Χατζής 14, Μπαχός 19 (5), Ακτύπης 10 (1), Καραπέτσας 3 (1), Βαλιανάτος 8, Αγγελάτος 2, Τσαπρούνης 10 .
ΔΥΜΗ ’07 (Ν. Παναγιωταρόπουλος): Παλισίδης 3 (1), Στεφανόπουλος 2, Σοφιανός, Χρυσανθακόπουλος 21 (2), Κεπενός 6 (2), Δημητρόπουλος 22 (2), Δάνης 2, Δαλαμαρίνης 8.
Α1 ΕΣΚΑΗ
Ορίστηκε ο εξ’ αναβολής αγώνας Ροΐτικα-Ανδραβίδα
Η μοναδική αγωνιστική εκκρεμότητα που υπάρχει στην Α1 ΕΣΚΑ-Η (Ροΐτικα-Ανδραβίδα) θα τακτοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο 30 του μήνα.
Το ματς ορίστηκε στο κλειστό των Ροϊτίκων και θα ξεκινήσει στις 19:00.
Μίλτος Σπυρόπουλος
Α1 ΕΣΚΑΗ
Δύμη: Ζητά εξαίρεση διαιτητή για το υπόλοιπο της σεζόν
Παράπονα από τα σφυρίγματα του Ζαφείρη Πλέγα έχει η Δύμη.
Ο συγκεκριμένος διαιτητής είχε οριστεί στο χθεσινό εντός έδρας ματς με την ΕΑΠ (ήττα με 67-61) και οι γηπεδούχοι αφήνουν αιχμές με την δριμεία ανακοίνωσή τους.
Μάλιστα ζητούν εξαίρεση του Πλέγα από τα υπόλοιπα ματς της ομάδας για τη φετινή χρονιά.
Αναλυτικά:
Με απόλυτο σεβασμό στην διοργάνωση,στις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος αλλά και στην χθεσινή αντίπαλο μας Ε.Α.Π θεωρούμε ότι ο διαιτητής Πλέγας Ζαφείρης, κακώς ορίζεται να σφυρίξει ομάδα, από την περιοχή καταγωγής του για ευνόητους λόγους και εφόσον, από μόνος του δε μπορεί να ζητήσει τον μη ορισμό του, ο Α.Ο. Δύμης ’07 θα αιτηθεί την εξαίρεση του τουλάχιστον για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος, καθώς για πολλοστή φορά γίναμε μάρτυρες μιας τραγικής διαιτησίας απέναντι μας.
Στην κατοχή μας υπάρχει το σύνολο των βίντεο των αγώνων μας για τυχόν χρήση από τον σύνδεσμο διαιτητών ΕΣΚΑ-Η έτσι ώστε να δούμε,αν τα παραπάνω είναι αληθή.
Επίσης για τα όσα “περίεργα”γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα ,στην απολογία μας θα θέλαμε αναφέρουμε τις απαράδεκτες απαντήσεις του προς τους παίκτες μας την ώρα του αγώνα.Καθώς και ότι, από το βίντεο του αγώνα δεν ακούγονται, πουθενά αυτά που γράφει.
Θέλοντας να προστατεύσουμε τον αγώνα την προσπάθεια όλων μας αλλά και τον ίδιο ζητάμε από την διοργανώτρια αρχή την εξαίρεση του συγκεκριμένου διαιτητή.
Α1 ΕΣΚΑΗ
Α1 ΕΣΚΑ-Η: Οι Νέοι Γλαύκου πήραν το ντέρμπι με την Γαλήνη στο κλειστό Ιτεών * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Στο μεγάλο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής οι Νέοι Γλαύκου επικράτησαν της Γαλήνης με 78-67 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην μάχη του τίτλου.
Οι ίδιοι διατηρήθηκαν στην 3η θέση κάνοντας το 1-1 νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, κάτι πολύ σημαντικό ενόψει πιθανού νέου ραντεβού των δυο ομάδων στα πλέι-οφ.
Όσο για τη Γαλήνη η ήττα αυτή την έφερε στο -2 από την κορυφή κι ενώ την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Κεραυνό Αιγίου θέλοντας μόνο τη νίκη για το δικό της… 1-1.
Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο 10λεπτο με τους Νέους Γλαλυκους καλύτερους σε άμυνα κι επίθεση να επικρατούν με επί μέρους σκορ 26-16 που τους χάρισε τη σπουδαία νίκη.
Τα 10λεπτα: 18-12, 37-29 (ημ.), 52-51, 78-67.
ΝΕΟΙ ΓΛΑΥΚΟΥ (Πέτροβιτς): Καραλής 17 (3), Μπαλάσης 7 (1), Καρατζάς Στ. 23 (3), Κουνάδης 16 (2), Αγγελετόπουλος 4, Στάθης 2, Γεωργίου 2, Μουρκογιάννης, Νίκας 2, Κλαμπάνης 5 (1).
ΑO ΓΑΛΗΝΗ (Γιαννόπουλος): Βαλαής, Κτωρίδης 4, Πουλάκης, Χρήστου 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 14 (1), Σπύρου 3, Καραγιάννης 6, Σούντρης 8, Τριανταφύλλου 27.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 22 αγώνες)
Κεραυνός 42 1466-1266
Γαλήνη 40 1707-1417
Νέοι Γλαύκου 37 1635-1495
Ολυμπιάδα 36 1509-1388
Ροϊτικα 34 1350-1275
Ανδραβίδα 33 1388-1343
ΕΑΠ 33 1528-1468
Βαρθολομιό 32 1554-1502
———————————–
Αραχ./Ακταίο 31 1488-1493
———————————–
Αγυιά 31 1458-1594
Δύμη’07 30 1348-1451
ΕΑ Παραλίας 29 1392-1537
Απολλωνιάδα 28 1504-1627
————————————-
Ηρακλής Π. 23 1180-1638
– Ροΐτικα και Ανδραβίδα με ματς λιγότερο.
ΕΠΟΜΕΝΗ (01/04)
Ολυμπιάδα-Δύμη’07
Αραχωβίτικα/Ακταίο-Αγυιά
Απολλωνιάδα-Ηρακλής Π.
ΕΑΠ-Ροϊτικα
Ανδραβίδα-Βαρθολομιό
ΕΑ Παραλίας-Νέοι Γλαύκου
Γαλήνη-Κεραυνός
Μίλτος Σπυρόπουλος