Connect with us

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Τα σημεία αναφοράς μετά από 11 αγωνιστικές

Ένα μικρό αφιέρωμα μετά από 11 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα

Published

on

Με το νέο έτος θα διεξαχθεί η 1η και 12η συνολικά αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η κατηγορίας.

Έχουν πραγματοποιηθεί 11 στροφές και απομένουν ακόμα 2, για να πέσει η αυλαία στον 1ο Γύρο.

Πάμε να δούμε τα πιο σημαντικά σημεία μέχρι στιγμής στο τρέχον πρωτάθλημα, που δείχνει ανταγωνιστικό και η συνέχεια αναμένεται με ενδιαφέρον.

Ο πρωτοπόρος: Ο Κεραυνός Αιγίου κινεί τα νήματα στη βαθμολογία με 10 νίκες και 1 ήττα. Δείχνει η πιο σταθερή ομάδα ως ώρας και διαθέτει την καλύτερη άμυνα με 599 πόντους παθητικό (54.4 πόντοι ανά αγώνα)

Η σταθερή…αξία: Καλοδουλεμένο σύνολο είναι ο Αστέρας Τέμενης, που έχει εδραιωθεί στην 2η θέση με 9-2, έχοντας μια ήττα από Κεραυνός εντός και Ολυμπιάδα εκτός. Αναμένεται δυνατός μέχρι το τέλος.

Η καλύτερη επίθεση: Η ΕΑΠ διαθέτει επίθεση-φωτιά . Για την ακρίβεια σκοράρει 79.5 πόντους ανά παιχνίδι (875 συνολικά).

Ο πρώτος σκόρερ: Τρομερή σεζόν κάνει ο Γιάννης Βαμβουκάκης της ΕΑΠ. Μετράει 223 πόντους σε 11 ματς, ήτοι 20.2 μέσο όρο.

Ο “τριποντάκιας“: Ο Δημήτρης Παναγόπουλος του ΣΕΦΑ ηγείται στα εύστοχα τρίποντα με 33 σε 11 αγωνιστικές.

Ομάδες έδρας: Δύμη και ΕΑΠ στηρίζονται στις έδρες τους, όπου μετρούν αμφότεροι 5-1 και συνολικά έχουν ρεκόρ 8-3.

Ο φορμαρισμένος: Η Ολυμπιάδα μετράει 7 διαδοχικές νίκες και έχει βρει ρυθμό, μετά το μέτριο ξεκίνημα της. Στο τελευταίο ματς νίκησε εντός έδρας την Τέμενη και ανέβηκε στο 7-4.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Πανωλενειακός δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ακόμα και έχει και μηδενισμό, αφού δεν “κατέβηκε” σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Ωστόσο κλήθηκε την τελευταία ώρα να αγωνιστεί στην Α1 και κάνει φιλότιμη προσπάθεια, χωρίς να τα παρατάει.

Η βαθμολογία (Σε 11 παιχνίδια)

Κεραυνός 21 720-599

Τέμενη 20 795-646

ΕΑΠ 19 875-774

Δύμη 19 824-736

Ολυμπιάδα 18 739-691

ΕΑ Παραλίας 18 813-695

Αγυιά 18 699-608

Αραχωβίτικα 16 708-667

—————————————

Ήφαιστος 16 724-746

Απολλωνιάδα 15 742-768

Ανδραβίδα 14 656-728

Φαέθων 14 612-701

Πυρσός 12 629-747

—————————————-

Πανωλενειακός 382-868

– Ο Πανωλενειακός έχει ένα μηδενισμό.

Γιάννης Γεωργακόπουλος 

Α1 ΕΣΚΑΗ

Η ΕΑΠ την 3η θέση με εύκολη νίκη επί της Δύμης’07 στο «Φ. Κολλιόπουλος»

Published

on

Η ΕΑ Πατρών που επιβλήθηκε 78-55 της Δύμης ’07 πήρε την 3η θέση στο τουρνουά «Φάνης Κολλιόπουλος».

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο μεγάλος τελικός ανάμεσα σε Γαλήνη και Αραχωβίτικα.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

Α1 ΕΣΚΑΗ

Σημαντική ενίσχυση στην περιφέρεια της Δύμης

Published

on

Τον Τάσο Βλάχο από τον Αστέρα Τέμενης απέκτησε η Δύμη και δυναμώνει στις θέσεις των γκαρντ.

Πέρυσι ήταν από τους διακριθέντες των πρωταθλητών της Α1 ΕΣΚΑ-Η κατηγορίας και πλέον η ομάδα της Δυτικής Αχαΐας προσθέτει μια εξαιρετική λύση στο ρόστερ της.

Η σχετική ανακοίνωση της διοίκησης:

Ο ΑΟ ΔΥΜΗΣ 07 είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει μια πολυ σημαντική μεταγραφή, αυτή του Τάσου Βλάχου.

Ο Τάσος έχει αγωνιστεί στον Αίολο Αγυιάς και τα τελευταία χρόνια αγωνιζόταν στον Αστέρα Τέμενης, όπου ήταν και από τους πρωταγωνιστές της ομάδας βοηθώντας την να ανέβει στη Γ Εθνική.

Ο 23χρόνος αθλητής ήταν από τους βασικούς στόχους του κόουτς Μαντά στη μεταγραφική περίοδο, γιατί μπορεί να δώσει πολλές λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου.

Ενώ μπορεί να παίξει και στις δυο θέσεις των γκαρντ με την ίδια ευκολία.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την ομάδα του Αστέρα Τέμενης για την βοήθεια της στην ολοκλήρωση της μεταγραφής.
Καλώς ορίζουμε το Τάσο στο σύλλογο μας και του ευχόμαστε υγεία και πολλές επιτυχίες.

Continue Reading

Α1 ΕΣΚΑΗ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Το πρόγραμμα του α’ γύρου από την 3η μέχρι και την 13η αγωνιστική

Published

on

Δημοσιεύσαμε χθες τις δυο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η και η συνέχεια μέχρι το φινάλε του α’ γύρου έχει ως εξής:

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Ανδραβίδα

Γαλήνη-ΕΑΠ

Αγυιά-Ολυμπιάδα

Κεραυνός-Δύμη

Νέοι Γλαύκου-Ροίτικα

Ηρακλής Πύργου-Βαρθολομιό

Αραχωβίτικα/Ακταίο-Απόλλωνιάδα

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑΠ-ΕΑ Παραλίας

Ολυμπιάδα-Γαλήνη

Δύμη-Αγυιά

Ροϊτικα-Κεραυνός

Ηρακλής Πύργου-Αραχωβίτικα/Ακταίο

Ανδραβίδα-Απολλωνιάδα

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Ολυμπιάδα

Γαλήνη-Δύμη

Αγυιά-Ροίτικα

Κεραυνός-Βαρθολομιό

Νέοι Γλαύκου-Ηρακλής Πύργου

Απολλωνιάδα-ΕΑΠ

Αραχωβίτικα/Ακταίο-Ανδραβίδα

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δύμη-Παραλία

Ροίτικα-Γαλήνη

Βαρθολομιό-Αγυιά

Ηρακλής Πύργου-Κεραυνός

Νέοι Γλαύκου-Αραχωβίτικα/Ακταίο

Ολυμπιάδα-Απολλωνιάδα

ΕΑΠ-Ανδραβίδα

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Ροίτικα

Γαλήνη-Βαρθολομιό

Αγυιά-Ηρακλής Πύργου

Κεραυνός-Νέοι Γλαύκου

Αραχωβίτικα/Ακταίο-ΕΑΠ

Απολλωνιάδα-Δύμη

Ανδραβίδα-Ολυμπιάδα

 

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Βαρθολομιό-ΕΑ Παραλίας

Ηρακλής Πύργου-Γαλήνη

Νέοι Γλαύκου-Αγυιά

Κεραυνός-Αραχωβίτικα/Ακταίο

Ροίτικα-Απολλωνιάδα

Δύμη-Ανδραβίδα

Ολυμπιάδα-ΕΑΠ

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Ηρακλής Πύργου

Γαλήνη-Νέοι Γλαύκου

Αγυιά-Κεραυνός

Αραχωβίτικα/Ακταίο-Ολυμπιάδα

Απολλωνιάδα-Βαρθολομιό

ΕΑΠ-Δύμη

Ανδραβίδα-Ροίτικα

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νεοι Γλαύκου-ΕΑ Παραλίας

Κεραυνός-Γαλήνη

Αγυιά-Αραχωβίτικα/Ακταίο

Ηρακλής-Απολλωνιάδα

Βαρθολομιό-Ανδραβίδα

Ροίτικα-ΕΑΠ

Δύμη-Ολυμπιάδα

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Κεραυνός

Αγυιά-Γαλήνη

Αραχωβίτικα/Ακταίο-Δύμη

Απολλωνιάδα-Νέοι Γλαύκου

Ανδραβίδα-Ηρακλής Πύργου

ΕΑΠ-Βαρθολομιό
Ολυμπιάδα-Ροίτικα

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αγυιά-ΕΑ Παραλίας

Γαλήνη-Αραχωβίτικα/Ακταίο

Κεραυνός-Απολλωνιάδα

Νέοι Γλαύκου-Ανδραβίδα

Ηρακλής Πύργου-ΕΑΠ

Βαρθολομιό-Ολυμπιάδα

Ροίτικα-Δύμη

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑ Παραλίας-Γαλήνη

Αραχωβίτικα/Ακταίο-Ροϊτικα

Απολλωνιάδα-Αγυιά

Ανδραβίδα-Κεραυνός

ΕΑΠ-Νέοι Γλαύκου

Ολυμπιάδα-Ηρακλής Πύργου

Δύμη-Βαρθολομιό

Continue Reading
Advertisement

Facebook