Α2 ΕΣΚΑΗ

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Τρίτωνας πήρε τους δύο βαθμούς στην παράταση με Προφήτη Ηλία * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Published

on

Ο Τρίτωνας επιβλήθηκε 71-63 του Προφήτη Ηλία και συνεχίζει στο κυνήγι του πρωτοπόρου Διαγόρα, παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση και το -2 από την κορυφή.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη καθώς το 40λεπτο ολοκληρώθηκε 61-61 με τους φιλοξενούμενους να «αγγίζουν» το διπλό, όμως στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με σκορ 10-2 πήραν τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 16-23, 18-12, 09-14, 18-12, 10-02 (παρ.).

ΤΡΙΤΩΝ (Κατηφόρης): Ν. Λιόλιος 14 (3), Στρέκλας 2, Καρυστινός 15 (3), Φίζι 2, Τσούνας 16 (2), Δ. Λιόλιος 6, Ράπτης 8, Λιούρδης 5, Λαζανάς 3 (1), Γεωργούλης, Μέρμηγκας, Π. Λιόλιος.

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Κοτσώνης): Ζαρίφης 6 (1), Μπουντουράσας 18 (3), Χριστόπουλος 6, Λεοντίου 9 (1), Καρατζαφέρης 12, Μαράτος 6, Μπούμπουλης 6 (2), Γαλύφας, Νίκος.

– Ο αγώνας Πυρσός-Πήγασος θα γίνει το Σάββατο 10/2 στο κλειστό Ροίτίκων.

Ίφιτος 17 839-1049

– Ζάκυνθος, Σκαγιοπούλειο, Πυρσός, Πήγασος με ματς λιγότερο.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Α2 ΕΣΚΑΗ

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο απόηχος της 19ης αγωνιστικής

Published

on

Ολοκληρώθηκε και η 19η εβδομάδα στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η με θεαματικά παιχνίδια και με σασπένς σε πολλά από αυτά.

Πάμε να δούμε τον απόηχο της εβδομάδας μέσω του matchnews.gr

4 νίκες οι γηπεδούχοι, 3 νίκες οι φιλοξενούμενοι

Καλύτερη επίθεση: Οι 81 πόντοι του Διαγόρα στη νίκη επί του ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Καλύτερη άμυνα: οι 45 πόντοι που δέχθηκε ο Κεφαλληνιακός (νίκη με 68-45) από το Σκαγιοπούλειο.

Η νίκη: Ο Διαγόρας μετέτρεψε το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου σε παράσταση για έναν ρόλο και δικαίως δείχνει ότι αξίζει την πρωτιά στη βαθμολογία.

Το ματς: Ο Πυρσός επιβλήθηκε στην έδρα της Ακράτας, που με 24-11 επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο, λίγο έλειψε να κάνει την επική ανατροπή.

Ο MVP: Ο Κόγκος του Πήγασου με 28 πόντους ήταν εξαιρετικός στη νίκη του Πήγασου επί του Αιγέα με 75-57.

Γιάννης Γεωργακόπουλος

Continue Reading

Α2 ΕΣΚΑΗ

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Τρίτωνας νίκησε στη παράταση τη Νίκη Πρ. που έμεινε από… βενζίνη! * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Published

on

Ο Τρίτωνας ξεπέρασε μετά από μεγάλη προσπάθεια το εκτός έδρας εμπόδιο της Νίκης Πρ. με 77-69 και έχοντας και παιχνίδι λιγότερο εξακολουθεί να ελπίζει (όσο ισχύει αυτό) για τον τίτλο και την απευθείας άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις ένα πόντο, με βολή του Αργυρόπουλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ήταν αισθητά καλύτεροι, εννέα και πήραν το δίποντο.

Τα 10λεπτα: 14-12, 20-25, 19-16, 15-15, 1-9 (παρ.)

ΝΙΚΗ ΠΡ. (Λύτρας): Σ. Χρυσανθόπουλος 30 (3), Αβραμίδης 8, Αργυρόπουλος 14, Κουκουβάος 6 (2), Γονιδάκης 5 (1), Φ. Χρυσανθόπουλος 4, Σπύρου 2, Ντόκος, Αδαμόπουλος, Μπαράκος.

ΤΡΙΤΩΝ (Κατηφόρης): Φίζι 4, Καρυστινός 10 (2), Ν. Λιόλιος 22 (3), Ράπτης 8, Τσούνας 7 (1), Λιούρδης 15 (3), Π. Λιόλιος 8 (1), Νταβλούρος 3, Λουίζος, Στρέκλας.

on

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη του Ίφιτου Πύργου με αντίπαλο το Σείριο στο Promitheas Park με 61-54 μετά από ματς στο οποίο η ομάδα της Ηλείας είχε μια πολύ καλή β’ περίοδο.

Τα 10λεπτα: 20-15, 12-22, 7-9, 15-15.

ΣΕΙΡΙΟΣ (Σταματόπουλος): Μιχαλόπουλος 2, Τομαράς 10, Ζανιάς 15 (2), Ροκίζας 4, Κωστούλας 8, Στυλιδιώτης 2, Αντωνίου 6, Χάρης 5, Τσίρος 2.

ΙΦΙΤΟΣ ΠΥΡΓΟΥ (Μπεκρής): Κωνσταντόπουλος 7 (2), Κουκουμής 26 (4), Κ. Παπαδόπουλος 20, Βακαλόπουλος 2, Ρουμελιώτης 6, Αναγνώπουλος, Σιδηροκαστρίτης.