Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αναλυτικά το πρόγραμμα στους 2 ομίλους της Β΄ κατηγορίας

Published

on

Με 16 ομάδες σε κάθε όμιλο θα πορευθεί το φετινό πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και στους 2 ομίλους συμμετέχουν ιστορικές ομάδες, που θα δώσουν μάχη για τους στόχους που έχουν θέσει.

Πάμε να δούμε την πρεμιέρα, αλλά και το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα των ομίλων, όπως διαμορφώθηκε μετά από την σημερινή κλήρωση.

Α’  ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική

Πολύτεκνος-Αστραπή Ψαροφαΐου

Δάφνη Πατρών-Φαραικός

Καλλιθέα-Ατρόμητος Λάππα 2015

Καμίνια-Περιβόλα

Αχαϊκός-Λέων Α. Αλισσού

Δόξα Νιφορεΐκων-Πετεινοί

Ικαρος Πετρωτού-Αστέρας Μιντιλογλίου

Σταροχώρι-Παναχαϊκός

2η Αγωνιστική

Ατρόμητος Λάππα 2015-Δάφνη Πατρών

Περιβόλα-Φαραικός

Λέων Α. Αλισσού-Καλλιθέα

Πετεινοί-Καμίνια

Αστέρας Μιντιλογλίου-Αχαϊκός

Παναχαϊκός-Δόξα Νιφορεΐκων

Αστραπή Ψαροφαΐου-Ικαρος Πετρωτού

Σταροχώρι-Πολύτεκνος

3η Αγωνιστική

Περιβόλα-Ατρόμητος Λάππα 2015

Δάφνη Πατρών-Λέων Α. Αλισσού

Φαραικός-Πετεινοί

Καλλιθέα-Αστέρας Μιντιλογλίου

Καμίνια-Παναχαϊκός

Αχαϊκός-Αστραπή Ψαροφαΐου

Δόξα Νιφορεΐκων-Σταροχώρι

Πολύτεκνος-Ικαρος Πετρωτού

4η Αγωνιστική

Λέων Α. Αλισσού-Περιβόλα

Πετεινοί-Ατρόμητος Λάππα 2015

Αστέρας Μιντιλογλίου-Δάφνη Πατρών

Παναχαϊκός-Φαραικός

Αστραπή Ψαροφαΐου-Καλλιθέα

Σταροχώρι-Καμίνια

Ικαρος Πετρωτού-Αχαϊκός

Δόξα Νιφορεΐκων-Πολύτεκνος

5η Αγωνιστική

Πετεινοί-Λέων Α. Αλισσού

Περιβόλα-Αστέρας Μιντιλογλίου

Ατρόμητος Λάππα 2015-Παναχαϊκός

Δάφνη Πατρών-Αστραπή Ψαροφαΐου

Φαραικός-Σταροχώρι

Καλλιθέα-Ικαρος Πετρωτού

Καμίνια-Δόξα Νιφορεΐκων

Πολύτεκνος-Αχαϊκός

6η Αγωνιστική

Αστέρας Μιντιλογλίου-Πετεινοί

Παναχαϊκός-Λέων Α. Αλισσού

Αστραπή Ψαροφαΐου-Περιβόλα

Σταροχώρι-Ατρόμητος Λάππα 2015

Ικαρος Πετρωτού-Δάφνη Πατρών

Δόξα Νιφορεΐκων-Φαραικός

Αχαϊκός-Καλλιθέα

Καμίνια-Πολύτεκνος

7η Αγωνιστική

Παναχαϊκός-Αστέρας Μιντιλογλίου

Πετεινοί-Αστραπή Ψαροφαΐου

Λέων Α. Αλισσού-Σταροχώρι

Περιβόλα-Ικαρος Πετρωτού

Ατρόμητος Λάππα 2015-Δόξα Νιφορεΐκων

Δάφνη Πατρών-Αχαϊκός

Φαραικός-Καμίνια

Πολύτεκνος-Καλλιθέα

8η Αγωνιστική

Αστραπή Ψαροφαΐου-Παναχαϊκός

Σταροχώρι-Αστέρας Μιντιλογλίου

Ικαρος Πετρωτού-Πετεινοί

Δόξα Νιφορεΐκων-Λέων Α. Αλισσού

Αχαϊκός-Περιβόλα

Καμίνια-Ατρόμητος Λάππα 2015

Καλλιθέα-Δάφνη Πατρών

Φαραικός-Πολύτεκνος

9η Αγωνιστική

Αστραπή Ψαροφαΐου-Σταροχώρι

Παναχαϊκός-Ικαρος Πετρωτού

Αστέρας Μιντιλογλίου-Δόξα Νιφορεΐκων

Πετεινοί-Αχαϊκός

Λέων Α. Αλισσού-Καμίνια

Περιβόλα-Καλλιθέα

Ατρόμητος Λάππα 2015-Φαραικός

Πολύτεκνος-Δάφνη Πατρών

10η Αγωνιστική

Ικαρος Πετρωτού-Σταροχώρι

Δόξα Νιφορεΐκων-Αστραπή Ψαροφαΐου

Αχαϊκός-Παναχαϊκός

Καμίνια-Αστέρας Μιντιλογλίου

Καλλιθέα-Πετεινοί

Φαραικός-Λέων Α. Αλισσού

Δάφνη Πατρών-Περιβόλα

Ατρόμητος Λάππα 2015-Πολύτεκνος

11η Αγωνιστική

Ικαρος Πετρωτού-Δόξα Νιφορεΐκων

Σταροχώρι-Αχαϊκός

Αστραπή Ψαροφαΐου-Καμίνια

Παναχαϊκός-Καλλιθέα

Αστέρας Μιντιλογλίου-Φαραικός

Πετεινοί-Δάφνη Πατρών

Λέων Α. Αλισσού-Ατρόμητος Λάππα 2015

Πολύτεκνος-Περιβόλα

12η Αγωνιστική

Αχαϊκός-Δόξα Νιφορεΐκων

Καμίνια-Ικαρος Πετρωτού

Καλλιθέα-Σταροχώρι

Φαραικός-Αστραπή Ψαροφαΐου

Δάφνη Πατρών-Παναχαϊκός

Ατρόμητος Λάππα 2015-Αστέρας Μιντιλογλίου

Περιβόλα-Πετεινοί

Λέων Α. Αλισσού-Πολύτεκνος

13η Αγωνιστική

Αχαϊκός-Καμίνια

Δόξα Νιφορεΐκων-Καλλιθέα

Ικαρος Πετρωτού-Φαραικός

Σταροχώρι-Δάφνη Πατρών

Αστραπή Ψαροφαΐου-Ατρόμητος Λάππα 2015

Παναχαϊκός-Περιβόλα

Αστέρας Μιντιλογλίου-Λέων Α. Αλισσού

Πολύτεκνος-Πετεινοί

14η Αγωνιστική

Καλλιθέα-Καμίνια

Φαραικός-Αχαϊκός

Δάφνη Πατρών-Δόξα Νιφορεΐκων

Ατρόμητος Λάππα 2015-Ικαρος Πετρωτού

Περιβόλα-Σταροχώρι

Λέων Α. Αλισσού-Αστραπή Ψαροφαΐου

Πετεινοί-Παναχαϊκός

Αστέρας Μιντιλογλίου-Πολύτεκνος

15η Αγωνιστική

Καλλιθέα-Φαραικός

Καμίνια-Δάφνη Πατρών

Αχαϊκός-Ατρόμητος Λάππα 2015

Δόξα Νιφορεΐκων-Περιβόλα

Ικαρος Πετρωτού-Λέων Α. Αλισσού

Σταροχώρι-Πετεινοί

Αστραπή Ψαροφαΐου-Αστέρας Μιντιλογλίου

Πολύτεκνος-Παναχαϊκός

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Άβυθος Αιγιάλειας

Φλόγα Ρόδιας-Αργυρά Πατρών

Φοινικας Ζήριας-Ολυμπιακός Πατρών

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Άνω Καστρίτσι

A.E. Δρέπανου-Αετός Ρίου

Απόλλων Εγλυκάδος-Αστήρ Τέμενης

Αχιλλέας Καμαρών-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

2η Αγωνιστική

Αργυρά Πατρών-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Ολυμπιακός Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας

Άνω Καστρίτσι-Φλόγα Ρόδιας

Αετός Ρίου-Φοινικας Ζήριας

Αστήρ Τέμενης-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-A.E. Δρέπανου

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Απόλλων Εγλυκάδος

Αχιλλέας Καμαρών-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

3η Αγωνιστική

Ολυμπιακός Πατρών-Αργυρά Πατρών

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Άνω Καστρίτσι

Άβυθος Αιγιάλειας-Αετός Ρίου

Φλόγα Ρόδιας-Αστήρ Τέμενης

Φοινικας Ζήριας-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

A.E. Δρέπανου-Αχιλλέας Καμαρών

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Απόλλων Εγλυκάδος

4η Αγωνιστική

Άνω Καστρίτσι-Ολυμπιακός Πατρών

Αετός Ρίου-Αργυρά Πατρών

Αστήρ Τέμενης-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Άβυθος Αιγιάλειας

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Φλόγα Ρόδιας

Αχιλλέας Καμαρών-Φοινικας Ζήριας

Απόλλων Εγλυκάδος-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

A.E. Δρέπανου-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

5η Αγωνιστική

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι

Ολυμπιακός Πατρών-Αστήρ Τέμενης

Αργυρά Πατρών-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Άβυθος Αιγιάλειας-Αχιλλέας Καμαρών

Φλόγα Ρόδιας-Απόλλων Εγλυκάδος

Φοινικας Ζήριας-A.E. Δρέπανου

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

6η Αγωνιστική

Αστήρ Τέμενης-Αετός Ρίου

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Άνω Καστρίτσι

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Ολυμπιακός Πατρών

Αχιλλέας Καμαρών-Αργυρά Πατρών

Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

A.E. Δρέπανου-Άβυθος Αιγιάλειας

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Φλόγα Ρόδιας

Φοινικας Ζήριας-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

7η Αγωνιστική

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Αστήρ Τέμενης

Αετός Ρίου-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Άνω Καστρίτσι-Αχιλλέας Καμαρών

Ολυμπιακός Πατρών-Απόλλων Εγλυκάδος

Αργυρά Πατρών-A.E. Δρέπανου

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

Άβυθος Αιγιάλειας-Φοινικας Ζήριας

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Φλόγα Ρόδιας

8η Αγωνιστική

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Αχιλλέας Καμαρών-Αστήρ Τέμενης

Απόλλων Εγλυκάδος-Αετός Ρίου

A.E. Δρέπανου-Άνω Καστρίτσι

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Ολυμπιακός Πατρών

Φοινικας Ζήριας-Αργυρά Πατρών

Φλόγα Ρόδιας-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Άβυθος Αιγιάλειας-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

9η Αγωνιστική

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Αχιλλέας Καμαρών

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Απόλλων Εγλυκάδος

Αστήρ Τέμενης-A.E. Δρέπανου

Αετός Ρίου-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

Άνω Καστρίτσι-Φοινικας Ζήριας

Ολυμπιακός Πατρών-Φλόγα Ρόδιας

Αργυρά Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

10η Αγωνιστική

Απόλλων Εγλυκάδος-Αχιλλέας Καμαρών

A.E. Δρέπανου-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Φοινικας Ζήριας-Αστήρ Τέμενης

Φλόγα Ρόδιας-Αετός Ρίου

Άβυθος Αιγιάλειας-Άνω Καστρίτσι

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Ολυμπιακός Πατρών

Αργυρά Πατρών-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

11η Αγωνιστική

Απόλλων Εγλυκάδος-A.E. Δρέπανου

Αχιλλέας Καμαρών-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Φοινικας Ζήριας

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Φλόγα Ρόδιας

Αστήρ Τέμενης-Άβυθος Αιγιάλειας

Αετός Ρίου-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Άνω Καστρίτσι-Αργυρά Πατρών

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Ολυμπιακός Πατρών

12η Αγωνιστική

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-A.E. Δρέπανου

Φοινικας Ζήριας-Απόλλων Εγλυκάδος

Φλόγα Ρόδιας-Αχιλλέας Καμαρών

Άβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Αργυρά Πατρών-Αστήρ Τέμενης

Ολυμπιακός Πατρών-Αετός Ρίου

Άνω Καστρίτσι-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

13η Αγωνιστική

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Φοινικας Ζήριας

A.E. Δρέπανου-Φλόγα Ρόδιας

Απόλλων Εγλυκάδος-Άβυθος Αιγιάλειας

Αχιλλέας Καμαρών-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Αργυρά Πατρών

Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Ολυμπιακός Πατρών

Αστήρ Τέμενης-Άνω Καστρίτσι

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Αετός Ρίου

14η Αγωνιστική

Φλόγα Ρόδιας-Φοινικας Ζήριας

Άβυθος Αιγιάλειας-Αναγέννηση Ψαθόπυργου

Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-A.E. Δρέπανου

Αργυρά Πατρών-Απόλλων Εγλυκάδος

Ολυμπιακός Πατρών-Αχιλλέας Καμαρών

Άνω Καστρίτσι-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ

Αετός Ρίου-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Αστήρ Τέμενης-Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας

15η Αγωνιστική

Φλόγα Ρόδιας-Άβυθος Αιγιάλειας

Φοινικας Ζήριας-Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Αργυρά Πατρών

A.E. Δρέπανου-Ολυμπιακός Πατρών

Απόλλων Εγλυκάδος-Άνω Καστρίτσι

Αχιλλέας Καμαρών-Αετός Ρίου

Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ-Αστήρ Τέμενης

Παμμικρασιατικός Α.Ο.Κ. Πάτρας-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Ντέρμπι για Λακκόπετρα, δεσπόζει το Δρέπανο-Απόλλων Εγλυκ.

Published

on

Μεγάλα παιχνίδια περιλαμβάνει το σαββατοκύριακο ο 1ος και ο 2ος όμιλος της Β΄κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο Ίκαρος Λακκόπετρας δοκιμάζεται στην Χαλανδρίτσα με την επικίνδυνη ομάδα του Σταροχωρίου και αν πάρει το παιχνίδι θα κάνει άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο το Δρέπανο διασταυρώνει τα ξίφη του με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας. Οι γηπεδούχοι έχουν ανέλθει στην Α΄κατηγορία μαθηματικά, αλλά διεκδικούν το πρωτάθλημα, όπως και η Εγλυκάδα, η οποία με 2Χ2 κερδίζει αήττητη πρωτάθλημα και άνοδο.

Το πρόγραμμα των 2 ομίλων:
Α’ Όμιλος (28η)

Κυριακή 21/5
Γηπ. Αγυιάς,  13.30, Γαλήνη-Πείρος Ισώματος, Δανιήλ
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  14.00,  Αχαϊκός-Ολυμπιακός Πατρών, Μπαρλής
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων,  17.00, Δάφνη Πατρών-Περιβόλα, Καμζόλας
Γηπ. «Ντα Λουζ», 17.00, Φαραϊκός-Ατρόμητος Λάππα, Μέρμηγκας
Γηπ. Μιντιλογλίου, 17.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Πυρσός Π., Ασπρουλόπουλος
Γηπ. Χαλανδρίτσας, 17.00, Σταροχώρι-Ικαρος Λακκόπετρας, Γιαννόπουλος

Αστραπή Ψαρ.- Λέων Αλισσού 3-0 α.α.

Καμίνια- Άτλας  0-3 α.α.

Β’ Όμιλος  (29η)

Σάββατο 21/5

Γήπεδο Πλαστήρα,  17:00,  ΑΕ Αιγίου- Πετεινοί,  Δανιήλ

Κυριακή 22/5
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  11.30, ΠΑΟΚ Πάτρας-Φλόγα Ρόδιας, Τηλιγάδας
Γηπ. Ροδιάς,  17.00, Απόλλων Συνοικισμού-Αυτόνομη, Παπιγκιώτης
Γηπ. Ρίου,  17.00, AE Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος, Σαφαρίκας
Γηπ. Ζήριας, 17.00, Φοίνικας Ζήριας-Αστέρας Τέμενης, Παλαιολόγος
Γηπ. Αγυιάς, 17.00, Πανιώνιος Αχιλλέας-Αργυρά Πατρών, Μιχαλόπουλος
Γηπ. Πλαστήρα,  17.00, Αβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας, Σπηλιόπουλος

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Αστραπή έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής (ΦΩΤΟ)

Published

on

Η Αστραπή Ψαροφαίου ήταν αποφασιστική την Κυριακή και στο ντέρμπι παραμονης με αντίπαλο τη Δάφνη Πατρών για την 27η στροφή του 1ου ομίλου της Β΄κατηγορίας νίκησε δίκαια με 4-0.

Τα γρήγορα γκολ στο 3΄από τον Σεφερλή και στο 10΄από τον Σπανό έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της «Μπάρτσα», ενώ στο 41΄ο Κουκής έκανε το 3-0. Ακόμα ένα γκολ ήρθε στην επανάληψη και ο Σπανός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 53ο λεπτό.

Το ντέρμπι που ακολουθεί με την Περιβόλα, που έχει επίσης ίδιο στόχο, είναι ολόκληρη η σεζόν για αμφότερες τις ομάδες.

Τα γκολ: 3’ Σεφερλής, 10΄, 53΄Σπανός, 41΄Κουκής

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡ. (Ξηνταρόπουλος): Δαλαβούρας, Τσάμης, Γκάντζος, Γιάννου, Ανάγνου, Λέκκας, Βερβέρογλου, Σεφερλής, Κουκής, Πρίντεζης, Σπανός

ΔΑΦΝΗ Π. (Σπαθής):  Χριστόπουλος, Πόγκας, Μάρκου, Ζέρβας, Σωτηρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Νικολογιάννης, Χρυσοβέργης, Κατσαρέλιας, Χαλιλόπουλος, Διαμαντόπουλος.

Φωτογραφικό υλικό της Match από το παιχνίδι:

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ Κατηγορία: Το πανόραμα και ο απόηχος των 2 ομίλων

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες η 27η πράξη στον 1ο όμιλο και η 28η αγωνιστική στον 2ο όμιλο στην ενδιαφέρουσα Β΄ΕΠΣΑ κατηγορία της τρέχουσας σεζόν.

Δείτε αναλυτικά μέσω της εφημερίδας Match Αχαϊας (φύλλο 16/5) τι συνέβη το σαββατοκύριακο, αλλά και τις βαθμολογίες.

Α΄ όμιλος: Κρατάει την 2η θέση η Λακκόπετρα, ζωντανή η Αστραπή

Πέρασε και η 27η αγωνιστική και ο 1ος όμιλος της Β΄ κατηγορίας κρέμεται (χωρίς υπερβολές) από μία λεπτή κλωστή.

Ο Ατρόμητος Λάππα έχει «καθαρίσει» την 1η θέση και την άνοδο, ενώ κέρδισε τον Άτλαντα με 3-1 σε ένα επιθετικό και ανοικτό παιχνίδι. Ωστόσο και η 2η θέση παρέχει εισιτήριο ανόδου και εκεί διατηρεί τα ηνία ο Ίκαρος Λακκόπετρας, ο οποίος με σύμμαχο την έδρα του νίκησε τον φορμαρισμένο Φαραϊκό (4-2).

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου πέρασε αλώβητος από την Χαλανδρίτσα και νίκησε με 4-3 τον καλοδουλεμένο Πείρο Ισώματος, σε ένα ματς γεμάτο σασπένς και πολλά γκολ. Επομένως η ομάδα του Θόδωρου Λαμπρόπουλου παραμένει σε απόσταση μίας νίκης από την Λακκόπετρα και απομένουν 3 στροφές πριν το κλείσιμο της αυλαίας.

Χαμός για την… επιβίωση

Περιβόλα και Αστραπή Ψαροφαϊου ήταν κερδισμένοι, με τον Πυρσό να παίρνει άκοπα το τρίποντο, λόγω Καμινίων. Ιδίως οι «πράσινοι» λύγισαν με ανατροπή το Σταροχώρι, ενώ η «Μπάρτσα» συνέτριψε την Δάφνη Πατρών, η οποία πλέον έχει ζοριστεί αισθητά.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Γαλήνη επικράτησε του Ολυμπιακού Πατρών με 4-3 και μάλιστα ανέτρεψε τα δεδομένα, αφού έχανε με 3-0.

Ο Αχαϊκός πήρε τρεις βαθμούς χωρίς να ιδρώσει και διατηρείται στην 4η θέση και στο -6 από την άνοδο.

 

Β΄ όμιλος: Δρέπανο στα «σαλόνια», από κοντά ο Απόλλων Εγλυκάδας

Η 28η αγωνιστική σήμανε την άνοδο του Δρέπανου στην Α΄ κατηγορία, 2 στροφές πριν το φινάλε της σεζόν και ενώ η ομάδα του Χρήστου Λάιου έχει να δώσει μόνο το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας (ρεπό στην τελευταία στροφή).

Μάλιστα η άνοδος «κλείδωσε» σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, αφού οι «μπλε» συνέτριψαν τον Αχιλλέα Καμαρών με 5-0 και δικαίως κέρδισαν το ένα από τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Από κοντά

ο Απόλλωνας

Ο Απόλλων Εγλυκάδας έκανε το καθήκον του απέναντι στην Αυτόνομη και κατέχει τα ηνία στην 2η θέση, όπως και την άνοδο.

Ακολουθεί το ντέρμπι με το Δρέπανο και εκεί θα κριθεί και ο τίτλος, θυμίζοντας ότι το Δρέπανο προπορεύεται με 3 βαθμούς και το ματς του Α΄ Γύρου είχε λήξει 1-1.

Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας ήθελε γκέλα του Δρέπανου στις Καμάρες, αλλά δεν έγινε το «χατίρι» του, με τον ίδιο να περνάει με 4-3 από την έδρα του Αστέρα Τέμενης, σε ένα θεαματικό ματς, που ήλεγχε στο μεγαλύτερο κομμάτι του

ΑΕ Αιγίου και Φοίνικας Ζήριας μοιράστηκαν τον πόντο το Σάββατο στο γήπεδο του Πλαστήρα σε ένα παιχνίδι δίχως γκολ, ενώ Αργυρά και Απόλλων Αιγίου αναδείχθηκαν μεν ισόπαλοι, αλλά το παιχνίδι είχε 4 γκολ (2-2). Ισοπαλία είχαμε και στο Φλόγα Ροδιάς-Άβυθος (1-1), ενώ ο ΠΑΟΚ Πάτρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στους Πετεινούς (4-0).

Ρεπό αυτήν την εβδομάδα είχε το Ζαβλάνι.

 

Το αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (27η)

Περιβόλα-Σταροχώρι 2-1

Αστραπή Ψαροφαΐου-Δάφνη Πατρών 4-0

Ατρόμητος Λάππα-Άτλας 3-1

Ίκαρος Λακκόπετρας-Φαραικός 4-2

Πείρος Ισώματος-Αστέρας Μιντιλογλίου  3-4

Ολυμπιακός Πατρών-Γαλήνη 3-4

Πυρσός- Καμίνια 3-0 α.α.

Λέων Αλισσού- Αχαϊκός  0-3 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (28η)

Α.Ε. Αιγίου-Φοίνικας/Ζήριας 0-0

Πετεινοί-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 0-4

Αχιλλέας Καμαρών- Δρέπανο  0-5

Αστέρας Τέμενης-Πανιώνιος/Αχιλλέας  3-4

Φλόγα Ρόδιας-Άβυθος  1-1

Αργυρά Πατρών-Απόλλων Συνοικισμού 2-2

Αυτόνομη Π.Ο.-Απόλλων Εγλυκάδος  0-7

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.