Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ανέβηκε στη Β’ και ετοιμάζεται για νέεες προκλήσεις

Published

on

Η Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, πανηγυρίζει από πέρυσι την άνοδο της…

…και η «τρελοπαρέα» του Κατσίκα (φωτό), του Μαυρομάτη, του Σπυρόπουλου, του Τσάμη, του Πήττα, του Μιχαλόπουλου και των αλλων παιδιών, ετοιμάζονται να… βγάλουν γλώσσα στις παραδοσιακές δυνάμεις της Αχαΐας.

Ομάδα «φλόγα» όπως και το όνομα της, ικανή να κάψει κάθε αντίπαλο ή να πάθει αυτανάφλεξη από τους εκρηκτικούς της χαρακτήρες και ας λείπουν δύο βασικά κομμάτια που χαλάνε το παζλ, αφού ο Γιάννης Κουτσουμπελίτης και ο Κώστας Χαμουζάς είναι μακριά από την Πάτρα λόγω υποχρεώσεων.

Πάντως φέτος οι «ερυθρόλευκοι» σίγουρα θα μας αναγκάσουν να ασχοληθούμε μαζί τους.

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κάνει… παπάδες ο Γκλαβάς

Published

on

Από τους παίκτες-κλειδιά στην φετινή τροχιά του Πανιώνιου/Αχιλλέα είναι ο Μάριος Γκλαβάς.

Σκόραρε ξανά στη νίκη της ομάδας του Φώτη Φοή απέναντι στην ΑΕ Αιγίου με 2-0 και κάνει πολλές δουλειές στον αγωνιστικό χώρο, όντας σε εξαιρετική κατάσταση.

Άλλωστε διαθέτει ποιότητα και εμπειρία και είναι πολυτέλεια για το επίπεδο της Β΄ κατηγορίας, οπότε θα αποτελέσει σημείο αναφοράς στην προσπάθεια που θα καταβάλλει η ιστορική ομάδα για την άνοδο στην Α΄κατηγορία.

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β Κατηγορία: Ο απόηχος στους 2 ομίλους (12η αγωνιστική)

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες η 12η στροφή στην Β΄κατηγορία.

Στον 1ο όμιλο, ο Ατρόμητος Λάππα συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας, λυγίζοντας τον Άτλαντα το Σάββατο με 3-2, ενώ η Γαλήνη, με γκολ του Στούπα στην εκπνοή, έριξε στο  καναβάτσο τον Ολυμπιακό Πατρών. Ματσάρα έγινε στην Χαλανδρίτσα, όπου η Περιβόλα προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο μέρος, αλλά το Σταροχώρι ήταν ανώτερο στην επανάληψη και τσίμπησε τον πόντο (3-3). Μεγάλη νίκη πήρε η Αστραπή Ψαροφαίου στο ντέρμπι παραμονής με την Δάφνη Πατρών και μάλιστα με ανατροπή.

Στον 2ο όμιλο, Δρέπανο και Αχιλλέας Καμαρών ξεπέρασαν τα εμπόδια των Αυτόνομης και Ζαβλανίου αντίστοιχα και συνεχίζουν την παρέα στην κορυφή.

Ο Απόλλων Εγλυκάδας καταδιώκει το δίδυμο, αφού πήρε το ντέρμπι από τα Αργυρά, ενώ μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήραν οι Φοίνικας Ζήριας και Αστέρα Τέμενης, που επικράτησαν απέναντι σε ΠΑΟΚ Πάτρας και Απόλλωνα Αιγίου.

Με πρωταγωνιστή τον Πυλαρινό, οι Πετεινοί του Χρήστου Γκρέκα πήραν το τρίποντο με την Άβυθο και συνεχίζουν την προσπάθεια για παραμονή με περίσσια αισιοδοξία.

Τα Αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Καμίνια – Πυρσός  0-2  (56΄Άγγ.Σκούτας, 78΄Τσαπικούνης)

Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας  6-2  (4’ Περδίκης, 32΄, 47΄, 66΄, 77΄Λάβδας, 87΄Βασιλείου / 12΄ Λοτσάρης, 43΄Κανελλόπουλος

Ατλας – Ατρόμητος Λάππα  2-3  (24’ Ναζεράι, 63΄Τάχος/ 47’ Ν.Φραγκούλιας, 72΄Λ.Αγγελόπουλος, 83΄Γ.Αγγελόπουλος)

Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών  2-1  (22΄Π.Ραμαντάνης, 90΄ Στούπας/ 36΄Χαβάνης)

Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος Ισώματος  1-0 (22΄Καραπίτσος)

Σταροχώρι – Περιβόλα  3-3  (51΄, 56΄ Σ.Αντωνακόπουλος, 82΄Γ.Αντωνακόπουλος/ 13’ Βαβλιάκης, 24’ (αυτ.) Μ.Αντωνακόπουλος, 43΄Τσεκούρας)

Δάφνη Π.– Αστραπή Ψαροφ.  1-2    (63΄Σωτηρόπουλος/ 77΄Κουκής, 88΄ Παππάς)

Αχαϊκός- Λέων Αλισσού  3-0 α.α.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας  0-2  (25΄ Γκλαβάς, 73’ Θεοδωρακόπουλος)

Πετεινοί – Αβυθος  2-0  (86΄, 90΄ Πυλαρινός)

Ζαβλάνι – Αχιλλέας Καμαρών  1-3 (20’ Ευθυμιόπουλος/ 47΄Μητρόπουλος, 55΄Τσέντζος, 77΄Πέττας)

Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας  5-0  (25΄ Ψυχογιάννης, 45΄ Ζαντέγια,  71΄ Ψυχογιάννης, 77΄ Γλωσσίδης, 85΄ Μιχαλόπουλος)

Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού  2-1  (37΄ Οικονομόπουλος 80΄ Δαλιάνης /9΄ Μαρής)

Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας  0-2  (28΄Γιαννόπουλος, 43΄Μπαλάσης)

Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου  1-4 (85’ Κύριο /12’  Χαλκιόπουλος, 23΄ 64΄ Καμηνιώτης, 50΄ Κονσταντίνι)

Ρεπό: Φλόγα Ροδιάς

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 34 (35-6)

2  Γαλήνη 25 (20-7)

————————————

3 Πυρσός Π. 25  (21-14)

4 Αχαϊκός 23 (20-15)

5 Άτλας 20  (25-18)

6 Αστέρας Μιντ. 21 (25-5)

7 Σταροχώρι 21  (27-21)

8) Ικαρος Λακ. 20 (24-13)

9 Πείρος Ισώματος 20 (21-19)

10 Φαραϊκός 13  (22-22)

11 Περιβόλα 13 (15-23)

——————————————

12 Ολυμπιακός Π. 10 (11-27)

13  Αστραπή Ψαρ. 10  (8-17)

14 Δάφνη Π. 9 (15-24)

15 Καμίνια 6  (12-35)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Δρέπανο 28  (31-12)

2 Αχιλλέας Καμ. 28  (28-10)

————————————

3 Απόλλων Εγλ. 25  (27-10)

4  Πανιώνιος Αχιλ. 22   (25-11)

5  Φλόγα Ρόδιας 20  (23-16)

6  Αργυρά Π. 17   (17-11)

7 ΑΕ Αιγίου 17  (15-12)

8 Απόλλων Συν. 15   (12-20)

9 Αστήρ Τέμενης 13  (20-18)

10 Φοίνικας Ζήρ. 13   (23-22)

11 Ζαβλάνι 12   (24-17)

———————————-

12 Πετεινοί 10 (19-37)

13 ΠΑΟΚ Πατρών 9  (13-26)

14 Άβυθος Αιγ. 5   (6-15)

15 Αυτόνομη 3 (6-53)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία (12η): Μεγάλες νίκες για Φαραϊκό και Πανιώνιο/Αχιλλέα

Published

on

Με 4 αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία στην 12η πράξη της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και αυτήν την ώρα (18:00) ο Άτλας υποδέχεται τον Ατρόμητο Λάππα.

Στα ματς του 1ου ομίλου, ο Πυρσός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στα Καμίνια, ενώ ο Φαραϊκός ήταν καταιγιστικός και συνέτριψε τον Ίκαρο Λακκόπετρας με 6-2 και με ηγέτη τον Λάβδα, που σημείωσε 4 γκολ.

Μεγάλο «2» στο γήπεδο Πλαστήρα πήρε ο Πανιώνιος Αχιλλέας, που έριξε στο καναβάτσο την σκληροτράχηλη ΑΕ Αιγίου, η οποία υπέπεσε στην 2η σερί ήττα της.

Τα σημερινά αποτελέσματα- πρόγραμμα- βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Καμίνια – Πυρσός  0-2  (56΄Άγγ.Σκούτας, 78΄Τσαπικούνης)

Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας  6-2

Ατλας – Ατρόμητος Λάππα  (Σε εξέλιξη- 18:00)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 13.00: Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών, Γκαβός.

Γηπ. Μιντιλογλίου, 15.30: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Σταροχώρι – Περιβόλα, Τηλιγάδας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Δάφνη – Αστραπή, Αργυρόπουλος.

Αχαϊκός- Λέων Αλισσού  3-0 α.α.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας  0-2  (25΄ Γκλαβάς, 73’ Θεοδωρακόπουλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 12.30: Πετεινοί – Αβυθος, Δανιήλ.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Ζαβλάνι – Αχιλλέας Καμαρών, Καμζόλας.

Γηπ. Ζήριας, 15.30: Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μαρδάς.

Γηπ. Τέμενης, 15.30: Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού, Ταξιάρχης.

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Αγυιάς. 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου, Σπυρόπουλος.

Ρεπό: Φλόγα Ροδιάς

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 31 (32-4)

2  Πυρσός Π. 25  (21-14)

————————————

3 Αχαϊκός 23 (20-15)

4 Γαλήνη 22 (18-6)

5 Άτλας 20  (23-15)

6 Ικαρος Λακ. 20 (24-13)

7 Σταροχώρι 20  (21-15)

8) Πείρος Ισώματος 20 (21-18)

9 Αστέρας Μιντ. 18 (24-5)

10 Φαραϊκός 13  (22-22)

11 Περιβόλα 12 (12-20)

——————————————

12 Ολυμπιακός Π. 10 (10-25)

13  Δάφνη Π. 9 (15-22)

14 Αστραπή Ψαρ. 7  (6-16)

15 Καμίνια 6  (12-35)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Δρέπανο 25  (27-11)

2 Αχιλλέας Καμ. 25  (25-9)

————————————

3 Απόλλων Εγλ. 22  (25-10)

4  Πανιώνιος Αχιλ. 22   (25-11)

5  Φλόγα Ρόδιας 20  (23-16)

6  Αργυρά Π. 17   (17-9)

7 ΑΕ Αιγίου 17  (15-12)

8 Απόλλων Συν. 15   (11-18)

9 Ζαβλάνι 12   (23-14)

10 Αστήρ Τέμενης 10  (18-17)

11 Φοίνικας Ζήρ. 10   (18-22)

———————————-

12 ΠΑΟΚ Πατρών 9  (13-21)

13 Πετεινοί 7 (17-37)

14 Άβυθος Αιγ. 5   (6-13)

15 Αυτόνομη 3 (5-49)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.