Connect with us

ΠΟΛΟ

Αρχίζουν ξανά τα πρωταθλήματα πόλο, τέλος η αγωνιστική δράση για ΝΕΠ και ΝΟΠ

Published

on

Με ανακοίνωση της η ΚΟΕ γνωστοποίησε τις ημερομηνίες επανέναρξης των πρωταθλημάτων της υδατοσφαίρισης.\

Στην Α2 Ανδρών όπου συμμετείχαν φέτος ΝΕΠ και ΝΟΠ, θα έχουμε Final-4 ανάμεσα στις δυο πρώτες ομάδες των Ομίλων, άρα οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τις ομάδες μας φέτος ολοκληρώθηκαν.

Την ίδια στιγμή, ούτε η ΝΕΠ στην Α1 Γυναικών θα αγωνιστεί ξανά, με την υποσημείωση ότι το σύνολο του Δημήτρη Μπιτσάκου θα παίξει κανονικά στο Κύπελλο Ελλάδος.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ΚΟΕ:

Με την έναρξη και των ομαδικών προπονήσεων, σύμφωνα με τις οδηγίες και τα υγειονομικά πρωτόκολλα, η ΚΟΕ προχωρεί στην υλοποίηση του αγωνιστικού σχεδιασμού της για τα πρωταθλήματα υδατοσφαίρισης 2019-20, όπως άλλωστε είχε αποφασίσει η Εκτελεστική της Επιτροπή και είχε ανακοινωθεί (21 Απριλίου).

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό, οι ημερομηνίες των αγώνων, με τους οποίους είτε θα ολοκληρωθούν, είτε θα αρχίσουν τα πρωταθλήματα της τρέχουσας περιόδου, όπως προγραμματίζονται:

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Οι τέσσερις (4) αγωνιστικές της κανονικής περιόδου που απομένουν, θα διεξαχθούν:

22η, 8 Ιουλίου

Οι ημερομηνίες των πλέι οφ, για τις 6 πρώτες ομάδες της Βαθμολογίας, θα γνωστοποιηθούν αμέσως μετά τη δήλωση συμμετοχής των ομάδων.

Δεν θα διεξαχθούν τα πλέι άουτ. Δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Το πρωτάθλημα της νέας περιόδου (2020-21) θα διεξαχθεί με 14 ομάδες (θα ανέλθουν 2 από την Α2)

Α’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) εναπομείνασες αγωνιστικές του Α’ Γύρου της Γ’ Φάσης, στον Όμιλο θέσεων 1-5 (Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός, ΑΝΟ Γλυφάδας, Νηρέας Χαλανδρίου), στις σχεδιαζόμενες ημερομηνίες: 26 Ιουνίου, 28 Ιουνίου, 30 Ιουνίου και 2 Ιουλίου, με την υπενθύμιση ότι εκκρεμεί και απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΑΝΟΓ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Β’ Φάση).

Στη συνέχεια, οι δύο (2) πρώτες ομάδες, θα αγωνιστούν στον Τελικό των πλέι οφ, σε τρεις (3) το πολύ αγώνες (2 Νίκες), στις 4, 6 και 7 Ιουλίου.

Οι αγώνες στον Όμιλο για τις θέσεις 6-9 (ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΕ Πατρών, Πανιώνιος) δεν θα διεξαχθούν. Δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στη Β’ Εθνική.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες των δύο Ομίλων (ΓΣ Περιστερίου και ΑΕΚ από τον Νότιο, ΟΦΘ και ΟΥΚ Βόλου από τον Βόρειο), μετά τις εννιά (9) αγωνιστικές της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος που έχουν διεξαχθεί ως τώρα, θα αγωνιστούν (4 και 5 Ιουλίου) σε Final 4, για να προκύψουν οι δύο (2) που θα ανεβούν στην Α1 Εθνική και ο Πρωταθλητής της περιόδου 2019-20.

*4 Ιουλίου: ΓΣ Περιστερίου – ΟΥΚ Βόλου, ΟΦΘ – ΑΕΚ

*5 Ιουλίου: Οι Νικητές για τον τίτλο του Πρωταθλητή

Β’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες, των τεσσάρων Ομίλων της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος, όπως προέκυψαν από τους αγώνες του Α’ Γύρου, θα σχηματίσουν δύο (2) νέους Ομίλους και θα αγωνιστούν 27 και 28 Ιουνίου.

*Νότιος Όμιλος: ΑΕΚ, Ιωνικός Νίκαιας, Τρίτων Αμαρουσίου, Ηλυσιακός

*Βόρειος Όμιλος: Άρης Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ, ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου

Στη συνέχεια, οι δύο (2) πρώτες κάθε Ομίλου θα αγωνιστούν στην Τελική Φάση (F4), στις 4 και 5 Ιουλίου, όπου και θα προκύψει η Πρωταθλήτρια ομάδα που θα ανέλθει στην Α’ Εθνική Κατηγορία.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με τη σημείωση ότι εκκρεμεί ο αγώνας μπαράζ ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος, το Final 4 της διοργάνωσης, στο οποίο ήδη έχουν προκριθεί Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών και Νηρέας Χαλανδρίου, προγραμματίζεται να διεξαχθεί 17 και 18 Ιουλίου.

ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Πριν την ανακοίνωση του οριστικού αγωνιστικού προγράμματος, θα προηγηθεί νέα δήλωση συμμετοχής από τα σωματεία.

Με βάση τον προγραμματισμό που έχει γίνει, οι νέες ημερομηνίες:

1. Παιδικό (γεν. 2005): Α’ Φάση 26-28 Ιουνίου, Β’ Φάση 17-19 Ιουλίου, Τελική Φάση 7-9 Αυγούστου

2. Εφήβων (γεν. 2003): Β’ Φάση 10-12 Ιουλίου, Τελική Φάση 31 Ιουλίου – 2 Αυγούστου

Σημ: Έχει διεξαχθεί η Α’ Φάση

3. Νέων ανδρών (γεν. 2001): Καθώς έχουν ήδη διεξαχθεί οι δύο (2) πρώτες φάσεις του πρωταθλήματος, η Τελική Φάση θα διεξαχθεί 16-19 Ιουλίου με τις 10 ομάδες που έχουν προκριθεί: ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, ΠΑΟΚ, ΟΥΚ Βόλου

4. Κορασίδων (γεν. 2005): Α’ Φάση 24 – 26 Ιουλίου, Τελική Φάση 7-9 Αυγούστου

5. Νεανίδων (γεν. 2003): Β’ Φάση 4 – 5 Ιουλίου, Τελική Φάση 31 Ιουλίου – 2 Αυγούστου

Σημ: Έχει διεξαχθεί η Α’ Φάση

6. Νέων γυναικών (γεν. 2001): Καθώς έχει ήδη διεξαχθεί η Α’ Φάση του πρωταθλήματος, η Τελική Φάση θα γίνει 10 – 12 Ιουλίου, με τις 8 ομάδες που έχουν προκριθεί: Εθνικός, ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Πατρών

Για τα πρωταθλήματα Β’ (έχει ήδη διεξαχθεί ο Α’ Γύρος της Α’ Φάσης) και Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, καθώς και των υπόλοιπων Ηλικιακών (Μίνι Παίδες και Μίνι Κορασίδες), θα υπάρξουν ανακοινώσεις αργότερα, για την ολοκλήρωση και διεξαγωγή τους.

ΠΟΛΟ

Ασημένιο σαν… χρυσό για την Εθνική Νέων γυναικών στο Παγκόσμιο!

Published

on

Τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Νετάνια κατέκτησε η Εθνική ομάδα Νέων γυναικών.

Το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου και της Ευτυχίας Καραγιάννη ηττήθηκε 10-5 από την Ισπανία στον τελικό και αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο, μετά από μια σπουδαία πορεία στη διοργάνωση.

Οι Ισπανίδες αιφνιδίασαν το ελληνικό σύνολο και πήραν γρήγορα ευρύ προβάδισμα που κράτησαν ως το φινάλε, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο οκτάλεπτο η Ισπανία προηγήθηκε με 5-1, ενώ στις αρχές του δεύτερου έκανε το 6-1. Παρότι η Ισπανία έριξε ρυθμό στο σκοράρισμα, η Ελλάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με τη διαφορά των πέντε τερμάτων να παραμένει ως το ημίχρονο.

Με γκολ των Τριχά και Νίνου, η Εθνική μείωσε σε 6-3, όμως και πάλι οι Ισπανίδες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα έφτασαν ξανά στο +5 (8-3).

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +6 (10-4) στο τέταρτο οκτάλεπτο, με την Κανετίδου για τη «γαλανόλευκη» να μειώνει στο τελικό 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-1, 3-3, 1-1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου – Ευτυχία Καραγιάννη): Ζαφειράκη, Τριχά 1, Φουντωτού, Σιούτη, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κατσίμπρη, Μπιτσάκου, Κοντονή 1, Τορνάρου, Καρύτσα.

Ισπανία: Χιμένεθ, Καρντόνα, Γκόμεζ, Ρουίθ 3, Νόγκε, Πέρεζ, Φάρε 1, Ροντρίγκεσ, Ερέντια 1, Κάμους 3, Μπάριλ 2, Παλάσιο, Τέρρε.

Continue Reading

ΠΟΛΟ

Κλήρωσε για ΝΟΠ και ΝΕΠ σε Νέους άνδρες και γυναίκες

Published

on

Σύντομα θα ξεκινήσουν οι δράσεις στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΕ η οποία σήμερα προχώρησε σε κληρώσεις  για τα πρωταθλήματα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών και Νέων γυναικών, περιόδου 2021-22 όπου είχαμε συμμετοχή από ΝΟΠ και ΝΕΠ.

Σε ότι αφορά τους νέους άνδρες (29-31 Οκτωβρίου) οι ομάδες της Πάτρας κληρώθηκαν στον όμιλο της Πάτρας μαζί με τους  Ολυμπιακό, ΝΟ Καλαμάτας και ΝΟ Ναυπλίου.

Στην Β’ Φάση (4-6 Ιανουαρίου) προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 21).

Σε οτι αφορά τις νέες γυναίκες  την Πάτρα εκπροσώπησε η ομάδα της ΝΕΠ η οποία κληρώθηκε  για την α’ φάση (23-31 Οκτωβρίου) στον όμιλο Θεσσαλίας μαζί με ΝΟ Λάρισας, ΠΑΟΚ και  ΟΕΑΝΑ Βόλου.

Στην Β’ Φάση (4-6 Ιανουαρίου), δεν προκρίνεται η τελευταία ομάδα κάθε Ομίλου.

Continue Reading

ΠΟΛΟ

Πανηγυρικά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου η Εθνική Νέων γυναικών

Published

on

Εντυπωσιακή ήταν και στον προημιτελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Νετάνια η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών, το απόγευμα της Πέμπτης (14/10), καθώς επιβλήθηκε με 18-5 επί της Σερβίας και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στην 4άδα, δείχνοντας αποφασισμένη να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και τις προσδοκίες και να πάει πολύ ψηλά σε αυτή διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που είναι πλέον στον δρόμο για τα μετάλλια, θα αντιμετωπίσει αύριο Παρασκευή (15/10) στις 17.30, στον πρώτο ημιτελικό, τη νικήτρια του προημιτελικού Ολλανδία – Ουγγαρία (αγώνας που γίνεται αμέσως μετά) με στόχο την είσοδο στον μεγάλο τελικό.

Η Ελλάδα ήταν και στο ματς με τη Σερβία κυρίαρχη σε όλους τους τομείς, με άμυνα αδιαπέραστη και με ξεσπάσματα σε πρώτο και τέταρτο οκτάλεπτο, που έκαναν τη μεγάλη διαφορά. Κορυφαίες σκόρερ οι Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη (5 γκολ) και Ειρήνη Νίνου (4), που αναδείχθηκε και palyer of the game.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 18-5

Οκτάλεπτα: 6-1, 3-2, 4-2, 5-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου – Ευτυχία Καραγιάννη): Ζαφειράκη, Τριχά 2, Φουντωτού, Σιούτη 1, Κανετίδου, Γιαννοπούλου 1, Νίνου 4, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Κατσιμπρή 1, Μπιτσάκου, Κοντονή 3, Τορνάρου 1, Καρύτσα.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντραγκάνα Ίβκοβιτς): Τράβαρ, Σάρατς, Άβντιτς, Τεοντόροβιτς 1, Λούγιτς Ι. 1, Ρόνσεβιτς, Λούγιτς Γ., Μιλίσεβιτς, Καπλάρεβιτς 1, Ίλιτς 2, Γκάσιτς, Λούκιτς, Ντιμιτρίεβιτς.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.