ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άρεσε η Εθνική, «φιλική» νίκη με Κύπρο

Published

on

Εξαιρετική εμφάνιση η Εθνική μας για ένα ημίχρονο, νίκη την αντίστοιχη της Κύπρου με 2-1 στη Ριζούπολη.

Η ομάδα του Φαν’τ Σχιπ έπαιξε απελευθερωμένα, ορθολογικά και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, ενώ η εικόνα της ήταν εξαιρετικά πειστική, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, πριν γίνουν αρκετές αλλαγές, ενόψει των αναμετρήσεων με Μολδαβία και Σλοβενία για το Nations League.

Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Γιακουμάκης, βρήκε δίχτυα ο Τζόλης, κινητήριος μοχλός όσο αγωνίστηκε ο Φορτούνης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνική (Φαν’τ Σχιπ): Μπάρκας, Μαυρίας, Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας, Ζέκα, Μπακασέτας, Φορτούνης, Χατζηγιοβάνης, Τζόλης και Γιακουμάκης.

‘Επαιξαν επίσης: Λημνιός, Λαμπρόπουλος, Πέλκας, Λυκογιάννης, Μπουχαλάκης, Ρότα.

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Χ. Κυριάκου, Χ. Σιέλης, Ν. Ιωάννου, Κατελάρης, Χάμπος, Αντωνίου, Γκόγκιτς, Αρτυματάς, Πίττας, Ηλία

Έπαιξαν επίσης: Καρώ, Κάστανος, Κούσουλος, Θ. Ιωάννου, Παπαφώτης, Τζιονί

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Παναχαϊκή: Τι ισχύει για τα εισιτήρια με Παναιτωλικό

Published

on

Ανακοίνωση εξέδωσε η διοίκηση της Παναχαϊκής, όσον αφορά στα εισιτήρια του αυριανού αγώνα (21:30) με τον Παναιτωλικό, για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η γενική είσοδος έχει οριστεί στα 10 ευρώ.

Η ανακοίνωση αναφέρει:

Η διοίκηση της Παναχαϊκής με αφορμή τον εντός έδρας αγώνα για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Παναιτωλικό (27/10 – 21:30) ενημερώνει για τα εξής:

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

Ορίζεται στην τιμή των 10 ευρώ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους και πρέπει να καλύπτει στόμα και μύτη τόσο κατά την άφιξη στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου όσο και καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής στις εξέδρες, όπως και κατά την αποχώρηση.

ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΟΣΗΣΑΝΤΕΣ

Απαραίτητη προϋπόθεση για αγορά εισιτηρίων είναι οι φίλαθλοι να έχουν τα αντίστοιχα πιστοποιητικά εμβολιασμού covid-19 (14 ημέρες μετά την ολοκλήρωση του εμβολιασμού) ή νόσησης covid-19. Συνίσταται η ηλεκτρονική μορφή του πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης καθώς η όλη διαδικασία ταυτοποίησης μπορεί να είναι χρονοβόρα. Οι κάτοχοι εισιτηρίων ή καρτών διαρκείας οφείλουν να έχουν μαζί τους τα απαραίτητα έγγραφα ταυτοποίησης (ταυτότητα ή διαβατήριο ή άδεια παραμονής), καθώς και το πιστοποιητικό εμβολιασμού (14 ημέρες μετά την ολοκλήρωση του εμβολιασμού) ή το πιστοποιητικό νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου. Το προσωπικό ασφαλείας του γηπέδου σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας θα κάνει χρήση της εφαρμογής covid free για τον έλεγχο των πιστοποιητικών, εξετάζοντας παράλληλα τα απαραίτητα έγγραφα (Α.Δ.Τ/ Δίπλωμα / Διαβατήριο) και τα εισιτήρια/κάρτες διαρκείας πριν την είσοδο των θυρών.

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

Σχετικά με την είσοδο των ανήλικων φιλάθλων στο γήπεδο ισχύουν τα εξής: Η είσοδος των ανηλίκων άνω των δώδεκα (12) ετών θα γίνεται με τη βεβαίωση αρνητικού ελέγχου με PCR τεστ εντός εβδομήντα δύο (72) ωρών ή rapid test εντός σαράντα οκτώ (48) ωρών προ της διεξαγωγής του αγώνα, ενώ για τους ανηλίκους έως δώδεκα (12 ) ετών επιτρέπεται η είσοδος και με αρνητικό self – test που έχει διενεργηθεί την ημέρα του αγώνα. Σε περίπτωση που κάποιος φίλαθλος δεν έχει στην κατοχή του έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης ή κάτι από τα ανωτέρω, δεν θα του επιτρέπεται η είσοδος στην εγκατάσταση. Υπενθυμίζεται ότι η δυνατότητα παρουσίας θεατών υφίσταται αποκλειστικά για πλήρως εμβολιασμένους θεατές ή νοσήσαντες το τελευταίο εξάμηνο και έως πέντε (5%) του μέγιστου επιτρεπτού αριθμού θεατών για μη εμβολιασμένους ανήλικους έως και δεκαεπτά (17) ετών.

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Για την προπώληση των εισιτηρίων για τον αγώνα με τον Παναιτωλικό θα υπάρχουν δύο επιλογές. Την Τρίτη (26/10) και την Τετάρτη (27/10) θα υπάρχουν δύο σημεία προπώλησης τα οποία είναι:

1) Abraco (Ρήγα Φεραίου και Ερμού)

2) I Love Cafe (Έλληνος Στρατιώτου 101)

Στα δύο αυτά σημεία η προπώληση θα ξεκινήσει σήμερα στις 12:00 και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη (27/10) στις 17:00.

Συνιστάται η αγορά εισιτηρίων από τα σημεία προπώλησης έτσι ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός στα εκδοτήρια του γηπέδου στην Αγυιά τα οποία θα ανοίξουν στις 20:00 την ημέρα του αγώνα. Τα εισιτήρια διαρκείας για όλους όσοι έχουν προμηθευτεί ισχύουν κανονικά για τον αγώνα Κυπέλλου.

Για οποιαδήποτε πληροφορία-διευκρίνηση καλέστε στο 2610 222-777».

Continue Reading

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σοκ με Βαρόνε στον Παναιτωλικό, υπέστη ρήξη χιαστού και χάνει τη χρονιά

Published

on

Στους μέγα άτυχους της σεζόν συγκαταλέγεται πλέον ο Ιβάν Βαρόνε, που δεν αναμένεται να παίξει ξανά στη σεζόν.

Ο Ιταλός χαφ τραυματίστηκε στο χθεσινό (24/10) ματς του «Κλεάνθης Βικελίδης» και οι εξετάσεις που υποβλήθηκε έδειξαν πως δεν απέφυγε τα χειρότερα και υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Ο 29χρονος μέσος θα υποβληθεί άμεσα σε επέμβαση και στον Παναιτωλικό δεν θα μπορούν πια να υπολογίζουν σε έναν εκ των πλέον κομβικών τους ποδοσφαιριστών.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Οι κραυγές απ’ το γκολ του Δαβουρλή «ηκούσθησαν ως την πλατείαν Όλγας»

Published

on

Επιμέλεια: Ισίδωρος Σιδερόπουλος

Οκτώβριος του 1973, η Παναχαϊκή που μεσουρανούσε στο ποδοσφαιρικό στερέωμα υποδεχόταν στην Πάτρα την θρυλική Τβέντε- Το τελικό 1-1 δεν άφησε ελπίδες πρόκρισης στους «κοκκινόμαυρους».

«Ένδεκα χιλιάδες και πλέον φίλαθλοι έζησαν χθες το απόγευμα, Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 1973, στο στάδιο, συγκλονιστικές φάσεις ενός θαυμασίου καθ’ όλα διεθνούς αγώνα, μεταξύ Παναχαϊκής – Τβέντε Ολλανδίας, του Κυπέλλου Ευρώπης, που τελικά έληξε ισόπαλος με 1-1 τέρματα», έγραφαν σαν σήμερα, πριν από 48 χρόνια οι εφημερίδες της εποχής.

«Η Παναχαϊκή τραυματισμένη στα πιο νευραλγικά της σημεία και με αντίπαλο μίαν αυθεντικήν εκπρόσωπο του Ολλανδικού ποδοσφαίρου, παρ’ ολίγον να επιτύχη το θαύμα. Διότι έτσι θα μπορούσε μονάχα να χαρακτηρισθή μια νίκη από μιαν ομάδα που η κορυφαία στιγμή της ιστορίας της ταυτίστηκε με τόσες και τόσες κακοτυχίες.

Ισόπαλο λοιπόν το παιγνίδι. Και για όσους σταθμίζουν λογικά τα πράγματα –και όχι βάσει ευσεβών πόθων– τούτο είναι μια αναμφισβήτητη επιτυχία. Η Τβέντε είναι μια πραγματικά μεγάλη ομάδα. Είναι ένα τρομερά πεπειραμένο συγκρότημα που κανένας από τους καθιερωμένους ως μεγάλους του Ελληνικού φουτ μπωλ, δεν 0ά μπορούσε να «χτυπήση» εφέτος.

Πολλοί, βέβαια, θα σταθούν στο γεγονός ότι η Παναχαϊκή δεν «έπιασε» το καλύτερο παιχνίδι της. Και ότι αν συνέβαινε αυτό, η νίκη θα έφθανε φυσιολογικά. Αλλά και αν υποθέσουμε την Παναχαϊκή κομπλέ, πάλι ο «καλός εαυτός» μιας ομάδος δεν είναι κλισέ για να επαναλαμβάνεται οποτεδήποτε. Όταν έχεις για αντίπαλο έναν από τους πιο επικίνδυνους αντιπάλους του Άγιαξ, τότε τα προβλήματα που ανακύπτουν και για τον προπονητή και για τους παίχτες είναι φοβερά, είναι φορτισμένα με τεράστιες ευθύνες και επομένως, η ανάπτυξη του παιχνιδιού έχει ανάλογο χαρακτήρα. Δηλαδή, σπασμωδικότητα, κάποιαν ατσαλιά και άγχος.

Η μεγάλη επιτυχία της Τβέντε ήταν ότι δεν υποτίμησε την αντίπαλόν της, υπήρξε καλά πληροφορημένη και έθεσε πολύ ρεαλιστικό στόχο. Δηλαδή μιαν ισοπαλία.

Εάν βέβαια η Παναχαϊκή είχε στο κέντρο της έναν πραγματικό Στραβοπόδη και όχι αυτόν που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τις δυνάμεις που του επέτρεπε μια ένεσις λίγα λεπτά προ του ματς, τότε δεν θα επετύγχανε η προσπάθεια των Ολλανδών στο πάγωμα του παιγνιδιού από το κέντρον τους.

Ως κυριότερο σφάλμα της πατραϊκής αμύνης θα πρέπει να θεωρηθή ότι –παρά το γεγονός ότι οι επιθέσεις των αντιπάλων εγίνοντο σχεδόν πάντοτε πανομοιότυπα και με τελικούς εκτελεστάς δύο και τους αυτούς πάντοτε παίκτες– εν τούτοις παρέμεναν κατά κανόνα χωρίς στενό μαρκάρισμα.

Επικίνδυνες και εξαιρετικά θεαματικές φάσεις εδημιουργήθησαν προ των εστιών και των δύο ομάδων. Η τεχνική και εδαφική υπεροχή υπήρξαν μοιρασμένες και από την άποψιν αυτή θα πρέπει να θεωρείται δίκαιον το αποτέλεσμα. Σχεδόν ισάριθμες ευκαιρίες έχασαν εξ άλλου οι αντίπαλοι, οπωσδήποτε όμως η Παναχαϊκή κατά το τελευταίον 20λεπτον του αγώνος υπήρξε πιο άτυχη. Αποφασιστικοί και σκληροί οι Ολλανδοί σε φάσεις από τις οποίες έκριναν ότι θα διεκυβεύετο ο αγώνας.

Ο ΑΓΩΝ

Το πρώτον δεκάλεπτον ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, αλλά οι Ολλανδοί με την πάροδον του χρόνου επίεσαν την άμυναν της Παναχαϊκής, οι παίκται της οποίας κατώρθωσαν να αποσοβήσουν τους διαγραφομένους κινδύνους προ της εστίας του Τζανετουλάκου.

Οι Ολλανδοί κέρδισαν αμέσως, το κέντρον, επωφελούμενοι των σφαλμάτων των μέσων της Παναχαϊκής και εδημιούργησαν αρκετές επιθέσεις. Παρά την αρχικήν, όμως, επιθετικήν πρωτοβουλίαν των Ολλανδών, η Παναχαϊκή σε μια αιφνιδιαστικήν της αντεπίθεσιν, κέρδισεν πέναλτυ. Ήταν το 15ον λεπτόν, όταν ο Λεβεντάκος συνεδυάσθη με επιτυχίαν με τον Δαβουρλή. Ο Λεβεντάκος στην συνέχεια επετέθη από θέσιν αριστερού εξτρέμ και έδωσεν ωραία σέντρα, παραλλήλως προς την εστίαν των Ολλανδών που απέκρουσεν εμφανώς με το χέρι ο αμυντικός Βαν Ιστραέλ μέσα στην περιοχήν.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ

Το εμφανές πέναλτυ εσημείωσεν αμέσως ο Ρουμάνος διαιτητής κ. Πετριτσάνου και ο Δαβουρλής με υπέροχη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ολλανδών, γράφοντας το 1-0.

Πεισμωμένοι επετέθησαν στην συνέχειαν οι Ολλανδοί κέρδισαν δύο αλλεπάλληλα κόρνερ που παρεχώρησαν οι Καλφίν-Ανδρούτσος, χωρίς ωστόσο να παραβιασθή η εστία της Παναχαϊκής. Η επιθετική πρωτοβουλία των Ολλανδών έγινε πιο έντονη, καθώς το κέντρο της Παναχαϊκής ήταν σχεδόν ανύπαρκτον.

Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΙΣ

Αποτέλεσμα ήταν να ισοφαρισθή το σκορ στο 24ον λεπτόν. Ο Ανδρούτσος ανέκοψεν με φάουλ τον αντίπαλόν του κοντά στο σημείον του κόρνερ. Το φάουλ εξετέλεσεν ο Νάτεν, στέλνοντας βαθειά ψηλοκρεμαστή σέντρα. Ο Θύσσεν έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό, γρήγορο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Τζανετουλάκου.

Η Παναχαϊκή ανήλθε μετά την ισοφάρισιν και αντεπετέθη με πείσμα. Στο 39ον λεπτόν ο Παππάς προωθήθηκε και έξω από την περιοχήν των Ολλανδών έπιασε σουτ που απεκρούσθη προσωρινά, για να κύλιση η μπάλα στον Λεβεντάκο, ο οποίος από καλή θέσι σούταρε βεβιασμένα και έδωσε την ευκαιρία στον Ολλανδό τερματοφύλακα να αποκρούση για να λήξη το ημίχρονον 1-1.

ΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΝ

Στην επανάληψι η Παναχαϊκή παρουσιάσθηκε αρκετά βελτιωμένη, εν συγκρίσει με την εμφάνισιν του α΄ ημιχρόνου και οι κυνηγοί της εδημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες επιθέσεις

Η πλέον εκπληκτική ευκαιρία να επιτευχθή το δεύτερο τέρμα χάθηκε στο 48′, όταν ο Σπεντζόπουλος έδωσε θαυμάσιαν σέντρα από αριστερά. Ο Δαβουρλής κέρδισε την μπάλα και την έστρωσε γρήγορα στον Ρήγα, ο οποίος παρ’ ότι ευρίσκετο σε λίαν ευνοϊκήν θέσιν, σούταρε και πρόλαβε ο Ολλανδός γκολκήπερ και απέκρουσε την υστάτην στιγμήν, αποσοβώντας σίγουρο τέρμα. Νέα εκπληκτική ευκαιρία χάνει ο Λεβεντάκος στο 54ον λεπτόν, σουτάροντας από πολύ καλή θέσι απελπιστικά άουτ.

Άλλη μία εντυπωσιακή ευκαιρία χάθηκε στο 78, όταν οι Ολλανδοί παρεχώρησαν κόρνερ σε μια επιθετικήν μας ενέργειαν και υπέροχον συνδυασμόν των Ρήγα – Λεβεντάκου – Δαβουρλή.

Μια τελευταία ευκαιρία απωλέσθη στο 82ον λεπτόν, όταν ο Ρήγας συνεδυάσθη με επιτυχίαν με τον Λεβεντάκον, αλλά το τελικόν σουτ απεκρούσθη από τον Ολλανδό τερματοφύλακα σε κόρνερ, που παρήλθεν ανεκμετάλλευτον. Οι Ολλανδοί στα τελευταία λεπτά αντεπετέθησαν, αλλά οι αμυντικοί της Παναχαϊκής, κατώρθωσαν να τους αναχαιτήσουν και να λήξη το παιχνίδι ισόπαλον.

ΑΝΘΟΔΕΣΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟ

Συγκινητική ήταν η στιγμή που λίγο πριν απ’ τον αγώνα «ξεφορτώθηκε» από ένα κλειστό αυτοκίνητο, με την βοήθεια του φιλάθλου κ. Μακατσώρη και ετοποθετήθη πάνω σε τρίκυκλο «αναπηρικό» ποδήλατο, ο άλλοτε αέρινος, διεθνής και συναρπάζων με το παιχνίδι του, στάδια και στάδια φιλάθλων, Ανδρέας Μιχαλόπουλος. Η εμφάνισή του, έστω και με το «τρίκυκλο του πόνου» ξεσήκωσε κυριολεκτικά το γήπεδο. Όλοι του ευχήθησαν ταχεία ανάαρρωση και γρήγορη επάνοδο πλησίον της ομάδος του, της οποίας ήταν και είναι αναντικατάστατος παίκτης.

Η ΣΥΝΘΕΣΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ

Η Παναχαϊκή ηγωνίσθη με την ακόλουθον σύνθεσιν: Τζανετουλάκος, Ανδρούτσος, Καλφίν, Σίδερης, Λεβέντης, Στραβοπόδης (52′ Ζοάνος), Παππάς, Λεβεντάκος, Δαβουρλής, Σπεντζόπουλος, Ρήγας.

Πολύ καλός ο Ρουμάνος διαιτητής κ. Πετριτσιάνου καθώς και oι συμπατριώται του επόπται γραμμών Πέτρεα και Τοπάν. Διαιτήτευσεν ένα πολύ δύσκολον αγώνα όπως άλλωστε είναι όλες οι συναντήσεις υπό το άγχος της προκρίσεως.

Με άριστα θα πρέπει να βαθμολογηθούν και οι Πατρινοί φίλαθλοι που όχι μόνο προσήλθαν αθρόως, αλλά και εδημιούργησαν πανηγυρικήν και ενθουσιώδη ατμόσφαιραν συμπαραστάσεως, χωρίς να ξεφύγουν ούτε για μια στιγμή από τα πολιτισμένα και γνησίως φίλαθλα πλαίσια».

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ23 hours ago

Βρήκε Αμερικάνο γκαρντ ο Βετούλας!

Α1 ΕΣΚΑΗ14 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Ανδραβίδα πέρασε «αλώβητη» από την ΕΑΠ, τεράστια νίκη Γαλήνης επί του Προμηθέα 2014 (πανόραμα αγωνιστικής – φωτό)