ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Δ. Αγραβάνης: «Χάθηκε» στο β’ μέρος

Published

on

Τι κι αν ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο συντηρώντας το έστω μικρό προβάδισμα του Προμηθέα στο «Nick Galis». Διάστημα στο οποίο ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μάλιστα με το ξεκίνημα της επανάληψης έφθασε σε «νταμπλ-ντάμπλ», αλλά μέχρι εκεί.

Από κει και πέρα, είτε έμεινε στον πάγκο, είτε και όταν γύρισε στο παρκέ δεν μπόρεσε ούτε αυτός να βοηθήσει ουσιαστικά.

Κρατήστε ακόμη και τα 23 συνολικά λάθη των παικτών του Ηλία Ζούρου, με την… κακή μέρα να φαίνεται από το α’ 10λεπτο όπου είχε ήδη φθάσει στα 8!

Μίλτος Σπυρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Νέα ήττα των κοριτσιών του Προμηθέα στην Α2 Εθνική κατηγορία

Published

on

Με μικρές αθλήτριες (κορασίδες και νεανίδες) αγωνίστηκε πάλι ο Προμηθέας στον εντός έδρας αγώνα του με τον Πορφύρα για την Α2 εθνική κατηγορία και δεν απέφυγε την ήττα με το βαρύ 84-34.

Οι έμπειρες φιλοξενούμενες ανέλαβαν τα ηνία στο σκορ από την αρχή φθάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Τα 10λεπτα: 6-26, 11-44 (ημ.), 22-73, 34-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Νάκης): Λουζιώτη 10(1), Χρόνη 7, Κομποστιώτη 5, Στεφανάτου 4, Παπαγεωργίου, Συρμακέση 2, Γούση, Λιακοπούλου 2, Μπιλάλη, Κωσταρίδη 2, Μαρασλή 2.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Αράπης): Γκιολέκα 19 (2), Θανοπούλου 8, Ασπουγάλη 8, Αρχαγγελίδη 3, Πέτρη 13 (1), Ρεκουνιώτη 8, Ρουμπελάκη, Ξενιτοπούλου 10, Ευμορφοπούλου 9, Μπαλαμπάνη 2, Παπάζογλου 4.

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Προμηθέας επικράτησε άνετα με 96-73 του Κολοσσού

Για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League

Published

on

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 96-73 επί του Κολοσσού στο άδειο απο φιλάθλους “Δ. Τόφαλος”, για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League.

Η πατρινή ομάδα διατηρήθηκε ψηλά στη βαθμολογία σπάζοντας την φετινή παράδοση που ήθελε η νικη να κρίνεται στην παράταση.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να καθαρίσει όσο γίνεται πιο γρήγορα με την υπόθεση νίκη. Οι Πατρινοί είχαν τον πόδι κολλημένο στο “γκάζι”, με τον Νάσο Μπαζίνα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα δημιουργικά. Χάμιλτον και Πλώτας έγιναν διψήφιοι από το ημίχρονο, στο οποίο η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-33.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Ροδίτες κατέβασαν τη διαφορά από τους 19 (55-36) στους 2 πόντους (64-60). Το επιμέρους της τρίτης περιόδου ήταν 29-20 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα ήταν ανοικτά εν όψει της τελευταίας περιόδου (68-62). Ο Προμηθέας ωστόσο πάτησε εκ νέου το “γκάζι” και έφτασε σε μία άνετη, τελικώς, νίκη με 96-73.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Προμηθέας προηγείται με  48-33 του Κολοσσού στο ημίχρονο

Published

on

Ο Προμηθέας χωρίς να ανεβάσει στροφές προηγείται με  48–33 του Κολοσσού στο ημίχρονο, στο χωρίς φιλάθλους “Δ. Τόφαλος” για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League.

Για τον Προμηθέα: 11/12 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 5/7 βολές, 18 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα

Για τον Κολοσσό: 5/15 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 11/17 βολές, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ23 hours ago

ΠΑΕ Παναχαϊκή και Γιάννης Τάτσης απαγόρευσαν τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων!

Παναχαϊκή: Άλμα… παραμονής με Ζαμόρα και Κολοβούρη (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ18 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Το Βαρθολομιό μεγάλη νίκη επί της Ολυμπιάδας, η τύχη στα χέρια του * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Σπουδαίος «άσος» της Απολλωνιάδας με Καφέζα και Κογιώνη επί Κεραυνού Αιγίου

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Αγυιά με «καυτή» τριάδα πέρασε το εμπόδιο της ΕΑ Παραλίας

Α1 ΕΣΚΑΗ20 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η ΕΑΠ με νέο «αίμα» νίκησε εύκολα τον Ηρακλή Πύργου, ο Κατοχιανός 37π. (pics)

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Γαλήνη επέστρεψε χωρίς προβλήματα στις νίκες (με Αραχωβίτικα/Ακταίο)