Connect with us

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δυναμική παρουσία του ΝΟΠ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων

Μαζί τους και αρχηγός της αποστολής ο προπονητής Λευτέρης Μήτρακας

Published

on

Με τρεις κολυμβήτριες και δύο κολυμβητές θα δώσει το παρών ο ΝΟΠ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων, που θα διεξαχθεί αυτό το Σαββατοκύριακο στην θαλάσσια περιοχή στο Άστρος Κυνουρίας.

Αναλυτικά οι αθλήτριες και αθλητές του ΝΟΠ θα πάρουν μέρος στα εξής αγωνίσματα:

Στα 5 χιλιόμετρα: Ριτσινιά Ιωάννα και Τζώλος Γρηγόρης

Στα 7,5 χιλιόμετρα: Μερτζόπουλος Χρήστος και Μπάρλου Χαρά

Στα 10 χιλιόμετρα: Τάτσιου Βασιλική

Μαζί τους και αρχηγός της αποστολής ο προπονητής Λευτέρης Μήτρακας.

Να τονίζουμε ότι πρόσφατα η κολύμβηση μεγάλων αποστάσεων ή μαραθώνια κολύμβηση (OWS- Open Water Swimming) έχει θεσπιστεί από την ΚΟΕ ως ξεχωριστεί αθλητική κατηγορία του υγρού στίβου και ο ΝΟΠ έχει επίσημα πιστοποιηθεί σε αυτή.

* Από την φωτογραφία απουσιάζει ο κολυμβητής Μερτζόπουλος Χρήστος.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δύο πανελλήνια ρεκόρ από τον Φάνη Κουρή της ΝΕΠ

Στα 100μ. και 50μ. πεταλούδα στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄

Published

on

Δύο πανελλήνια ρεκόρ σημείωσε ο Φάνης Κουρής της ΝΕΠ στα «30α ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ», ο οποίος το πρώτο το έκανε στα 100μ πεταλούδα, στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄ με επίδοση 57.81, καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ανήκε εδώ και 15 χρόνια στον Ανδρέα Βαζαίο με 57.83 από τις 29/6/2008.

Στη συνέχεια σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ στη κατηγορία Παμπαίδων Α΄ (14 ετών) και στα 50μ πεταλούδα με επίδοση 25.58 στη τελευταία ημέρα  που ολοκληρώθηκαν στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.

Ο ίδιος στα πρωϊνά προκριματικά με 25.96 κατέρριψε το 26.01 που είχε πετύχει ο ίδιος στις 16/7/2023 στο ΟΑΚΑ.

Μία επιτυχία η οποία επιβεβαιώνει την καλή δουλειά που γίνεται στο κολυμβητικό τμήμα της ΝΕΠ, από αθλητές και αθλήτριες, καθώς και από την προπονήτρια Λίνα Μαστροπάσκουα.

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Έτοιμη η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του ΝΟΠ

Θα αγωνισθούν στην 1η Χειμερινή Ημερίδα κολύμβησης

Published

on

Η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του ΝΟΠ θα λάβει μέρος στην 1η Χειμερινή Ημερίδα κολύμβησης, που θα διεξαχθεί στο κολυμβητήριο “A. Πεπανός” στην Πάτρα στις 25/11/23.

Αναλυτικά οι συμμετοχές:

Αγωνιστική:

Βουκελατος Χρήστος 50ελ,50πεταλ.

Σκεπαρνιας Νικόλας 100ελ,800ελ,50υπτιο, 100υπτιο

Ζαχιωτης Αριστείδης 50ελ,50πεταλ,50υπτιο, 100υπτιο.

Τσόγκας Κυριάκος 50ελ, 100 Ελ, 50προσθιο, 100 πρόσθιο.

Τολιας Δημήτριος 50ελ,100ελ, 50πεταλ, 100πεταλ.

Φωτόπουλος Γεωργίος 50ελ, 100ελ, 200ελ, 50υπτιο

Παπαδημητροπουλος Γεωργίος 50,100,200ελ, 100υπτιο

Βογλης Δημήτριος 50,100ελ, 50,100προσθιο.

Βασιλακοπουλος Διονύσιος 100ελ, 50,100,200προσθιο.

Βαλλιανατος Κωνσταντίνος 50,100ελ, 50υπτιο, 50πεταλ.

Βαλλιανατος Γεωργίος 200ελ, 100υπτιο, 200,400Μ.Α

Τζωλος Γρηγόρης 50ελ, 50προσθιο

Γιολδασης Ανδρέας 50,100ελ, 50,100πεταλ.

Γιολδασης Νικόλαος 50,100ελ, 50,100πεταλ.

Κυριαζης Κωνσταντίνος 50,100ελ, 50,100υπτιο.

Κασσιας Βασίλης 50ελ, 50πεταλ, 50,100προσθιο

Τατσιου Βασιλική 400ελ, 200υπτιο, 200Μ.Α, 400Μ.Α

Παπαδημητροπουλου Παναγιώτα 800ελ, 50, 100πεταλ, 200Μ.Α

Τολια Γεωργία 100ελ, 50,100υπτιο, 50προσθιο.

Ριτσινια Ιωάννα 100,400,800ελ, 50υπτιο.

Κεκη Αθανασια 800ελ, 50,100προσθιο, 200Μ.Α

Βασιλοπουλου Ιουλία 50,100ελ, 50,100υπτιο, 50πεταλ.

Κοσμοπουλου Δωροθέα 100ελ, 50,100υπτιο, 200προσθιο.

Σιπητανου Αναστασία 50,100,200ελ, 50πεταλ, 200,400Μ.Α

Διδαχου Χαρίκλεια 50,100ελ, 100,200υπτιο,200Μ.Α

Σουλη Δήμητρα 50,100ελ, 50,100υπτιο.

Οι αθλητές Σκεπαρνιας, Κυριαζής και Σιπητανου αγωνίζονται με τα χρώματα του Ηρακλή και Κασσιας με τα χρώματα του ΝΟΑ

Προαγωνιστικη

Καλιακουδας Νίκος 50,100,200ελ.

Σαββόπουλος Σάββας 50,100,200ελ.

Αντύπας Βασίλης 100πεταλ, 100προσθιο, 200Μ.Α.

Ζαφείρης Κωνσταντίνος 50,100,200υπτιο.

Μικες Κωνσταντίνος 50,100ελ, 50υπτιο.

Πανετας Δημήτρης 50,100ελ, 50προσθιο.

Ζάχαρης Αχιλλέας 50υπτιο, 50,100προσθιο.

Γιαννακοπουλος Παναγιώτης 50,100ελ, 50πεταλ.

Βαρης Ανδρέας 50,100ελ, 50υπτιο.

Καζανας Κωνσταντίνος 100ελ, 50,100υπτιο.

Παπανικολοπουλος Παναγιώτης 100,200ελ,50πεταλ.

Χασαμπαλης Ανδρέας 50ελ, 50,100υπτιο.

Χατζηπαναγιωτου Γεωργίος 50,100ελ, 50προσθιο.

Χεινοπωρου Αριάδνη 100,200ελ, 50πεταλ.

Γκεκα Ελεονόρα 100,200προσθιο,200Μ.Α.

Στεφανιδη Ζωή 100,200ελ, 50προσθιο.

Νταβλα Κατερίνα 50,100ελ, 100προσθιο.

Νταλαχανη Δήμητρα 200ελ, 50πεταλ, 200Μ.Α.

Καραβα Ξένια 100,200ελ, 50υπτιο.

Γαλανη Μάρθα 100ελ, 50πεταλ, 50προσθιο.

Πετροπουλου Καλλιόπη 100ελ, 100υπτιο, 100προσθιο.

Ροκανα Λυδία 50,100ελ, 50υπτιο.

Παπαδοπουλου Ευγενία 100ελ, 50πεταλ, 50προσθιο.

Αλεξόπουλου Μαρία Ελένη 50,100ελ, 100προσθιο.

Κωνσταντινοπουλου Ελένη 50,100ελ, 50υπτιο.

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Έτοιμη για αποκόμιση εμπειριών η Προαγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΝΕΠ

Θα πάρει μέρος με πολυπληθή συμμετοχή στη Χειμερινή ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στις 24 Νοεμβρίου στην Πάτρα

Published

on

Η Προαγωνιστική ομάδα κολύμβησης της ΝΕΠ θα πάρει μέρος με πολυπληθή συμμετοχή στη Χειμερινή ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στις 24 Νοεμβρίου στην Πάτρα.

Αναλυτικά όλες οι συμμετοχές:

1 Γκόργκου Κωνσταντίνα 2012 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 100 Ύπτιο

2 Δατσέρης Δημήτριος 2012 200 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 200 Μ.Α.

3 Ζαφειροπούλου Βασιλική 2012 800 Ελεύθ. 100 Πεταλ. 200 Μ.Α.

4 θεοδωρακοπουλος Αλέξανδρος 2012 200 Ελεύθ. 800 Ελεύθ. 200 Μ.Α.

5 Κάτσης Πάνος 2012 100 Ελεύθ. 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ.

6 Κοτσάφτης Ανδρέας 2012 800 Ελεύθ. 100 Ύπτιο 200 Μ.Α.

7 Κωνσταντάτου Δήμητρα 2012 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ. 200 Μ.Α.

8 Παπαδόπουλος Μάρκος 2012 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ. 200 Μ.Α.

9 Μπαιλός Γεώργιος 2012 50 Ελεύθ. 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο

10 Πασβαντίδης Παναγιώτης 2012 50 Πεταλ. 100 Πεταλ. 200 Μ.Α.

11 Σιμώνης Κων/νος 2012 50 Ελεύθ. 100 Πρόσθ. 200 Μ.Α.

12 Αντωνακόπουλος Σπύρος 2013 100 Ελεύθ. 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ.

13 Δριμάλας Βασίλης 2013 50 Ελεύθ. 100 Ελεύθ. 100 Ύπτιο

14 Κοτσάφτης Γιώργος 2013 100 Ελεύθ. 200 Ελεύθ. 50 Ύπτιο

15 Ξυγκάκη Αν 2013 50 Ύπτιο 100 Ύπτιο 50 Πρόσθ.

16 Πολίτη Λυδία 2013 50 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 200 Μ.Α.

17 Σκεπετάρη Γεωργία-Ελένη 2013 100 Ελεύθ. 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ.

18 Τρίγκος Αλέξανδρος 2013 200 Ελεύθ. 400 Ελεύθ. 50 Ύπτιο

19 Τσαγρή Βικεντία 2013 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ. 200 Μ.Α.

20 Αβραμίδης Μιλτιάδης 2014 50 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 50 Πρόσθ.

21 Δατσέρης Παύλος 2014 200 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 200 Μ.Α.

22 Δριμάλα Μαρία 2014 50 Ελεύθ. 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο

23 Ευαγγελάτος Γεώργιος 2014 50 Ύπτιο 100 Ύπτιο 50 Πρόσθ.

24 Ζαφειρόπουλος Χρήστος 2014 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 100 Ύπτιο

25 Ηλιόπουλος Αλ 2014 100 Ελεύθ. 50 Πρόσθ. 100 Πρόσθ.

26 Κανδιλιωτη Φιλίππα 2014 50 Ελεύθ. 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο

27 Κάντζαρη Άννα 2014 200 Ελεύθ. 50 Πεταλ. 200 Μ.Α.

28 Κόλια Δανάη 2014 100 Ελεύθ. 50 Ύπτιο 100 Ύπτιο

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook