Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ελεύθερος από την Αχαϊκή ο Νίκος Παναγιωτόπουλος

Published

on

Δεν θα συνεχίσει στην Αχαϊκή και στην Γ΄Εθνική της νέας σεζόν ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, αφού έμεινε ελεύθερος από τα “καναρίνια”.

Ο “Πίκολο” είναι αναμφίβολα μία αξιόλογη λύση για την μεσαία γραμμή και θα απασχολήσει ουκ ολίγες ομάδες της Α΄κατηγορίας.

Φέτος αγωνίστηκε στην Πάτρα 2005 και τον περασμένο Ιανουάριο μετακόμισε στην “Κυρία”, με την οποία πανηγύρισε την άνοδο και επάνοδο στις Εθνικές κατηγορίες.

Advertisement

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το απόλυτο, ματσάρα στο «Θ.Χρυσανθόπουλος»!

Published

on

Άνοιξε η αυλαία στην σεζόν της Α΄κατηγορίας, έπειτα από 7 μήνες απραξίας, με νέες συνθήκες, ελέω πανδημίας και με πολύ βροχή, η οποία προξένησε διακοπές σε πολλά γήπεδα, με τους αγωνιστικούς χώρους να επιβαρύνονται, δυσχεραίνοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Το στοιχείο που κρατάμε από την πρεμιέρα είναι ότι οι 8 γηπεδούχοι επικράτησαν των φιλοξενούμενων και είχαμε «θρίλερ» σε Λιμνοχώρι, Ζαρουχλέικα και «Θ.Χρυσανθόπουλος».

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στον 1ο όμιλο, ο Ατρόμητος Πατρών λύγισε την Δόξα Νιφορείκων στο 93΄με τον Ανδρεόπουλο να «λυτρώνει» το σύνολο του Φίλιππου Σχοινά, ενώ το Λιμνοχώρι πήρε το τρίποντο στο 95΄με τον Τάκη Σχοινά να ρίχνει στο καναβάτσο την σκληρή Πάτρα 2005.

Ο Πήγασος έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (2-0 στο 10΄), αλλά η Δόξα Χαλανδρίτσας υπέκυψε στο «δολοφονικό ένστικτο» του Αποσκίτη, που πέτυχε 4 γκολ για το τελικό 5-2.

Ο Πανμοβριακός με 2 γκολ του Γιώργου Λιάκου έκαμψε την αντίσταση του Δία με 2-1 και η Δόξα Παραλίας μπήκε δυνατά με 4-1 εις βάρος του Ίκαρου Πετρωτού.

Στον 2ο όμιλο, είχαμε ματς-θρίλερ στο «Θ.Χρυσανθόπουλος». Ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου έχανε από τον Δαβουρλή με 2-0, το «γύρισε» σε 3-2, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι, αλλά ισοφάρισαν σε 3-3 και τελικά λύγισαν μαχόμενοι με 5-3.

Μάχη έδωσε και η Θύελλα Αιγίου, αλλά ο Αετός Πατρών επιβλήθηκε με 3-1 και η Νίκη υπερασπίστηκε το Προάστιο, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Αιγείρας/Ακράτας με 2 γκολ στο πρώτο μέρος από Σαμαντά και Φουντό.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Κυριακής:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Παραλίας- Ίκαρος Πετρωτού 4-1

Πήγασος Μπεγουλακίου- Δόξα Χαλανδρίτσας 5-2

Ατρόμητος Πατρών- Δόξα Νιφορείκων 1-0

Πανμοβριακός- Δίας 2-1

Λιμνοχώρι- Πάτρα 2005 3-2

Κυριακή 27/9

Αχαιός Σαρ.- Εθνικός Πατρών (Κ.Ζάρρας- Παπαδόπουλος- 17:00):

Αστέρας Τσουκαλ.- Αναγέννηση Π. (Βραχνείκων- Χρονάς- 17:00)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Κεραυνός Αγ. Βασιλ.- Δαβουρλής Κ92 5-3

Αετός Πατρών- Θύελλα Αιγίου 3-1

Νίκη Πρ.- Αιγείρα/Ακράτα 2-0

Καλάβρυτα- Άνω Καστρίτσι (18:00- σε εξέλιξη)

Κυριακή 27/9

Ηρακλής Πατρών- ΑΠΣ Πάτραι (Πετρωτού- Αθανασόπουλος- 17:00)

Άρης Πατρών- ΑΠΟ Αρόης (Α.Κάνιστρας- Τηλιγάδας- 17:00)

Αετός Ρίου- Αναγέννηση Ψαθοπύργου (Ρίου- Φωκάς- 17:00)

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

“Πισίνα” το γήπεδο της Αγυιάς…

Published

on

Ασταμάτητη η σημερινή νεροποντή και λογικό ήταν να μην μείνει ανεπηρέαστη η πρεμιέρα της Α’ κατηγορίας.

Κατά συνέπεια, 20′ πριν το τέλος του αγώνα ανάμεσα σε Αετό Πατρών και Θύελλα Αιγίου είχαμε διακοπή κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-0 υπέρ του Αετού.

Ωστόσο, η αναμέτρηση άρχισε και πάλι.

Οι φωτογραφίες της “Match” είναι χαρακτηριστικές…

 

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ερασιτεχνικό (πρόγραμμα): Μία «ασυνήθιστη» πρεμιέρα με αμφίρροπες μάχες

Published

on

Ξεκινάει σήμερα η νέα αγωνιστική περίοδος στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νομού Αχαϊας με 9 παιχνίδια στην Α΄κατηγορία και ακόμα 4 στην Β΄κατηγορία.

Η πρεμιέρα είναι πρωτόγνωρη, στις νέες συνθήκες του κορονοϊού, που επιβάλλει απουσία κόσμου και πιο «κρύα» ατμόσφαιρα, οι ομάδες θα ριχθούν στην μάχη σε επίσημο επίπεδο, μετά από περίπου 7 μήνες αποχής!

Στον 1ο όμιλο της Α΄ΕΠΣΑ θα έχουμε 5 αναμετρήσεις, στον 2ο όμιλο οι συναντήσεις θα είναι 4 τον αριθμό, ενώ στην Β΄ΕΠΣΑ ο όμιλος της Δυτικής Αχαϊας έχει 3 παιχνίδια και μόλις μία αναμέτρηση ο έτερος της Αιγιαλείας, με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας να δοκιμάζεται στην έδρα του Αστέρα Τέμενης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της ημέρας:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 

Α΄όμιλος (στις 17:00)

Πανμοβριακός- Δίας  (Ριόλου- Σαφαρίκας)

Πήγασος Μπεγ.- Δόξα Χαλανδρ.  (Α.Κάνιστρας-  Οικονόμου)

Ατρόμητος Π.- Δόξα Νιφορ.  (Ζαρουχλείκων- Ανδριανός)

Λιμνοχώρι- Πάτρα 2005 (Λιμνοχωρίου- Καδδάς)

Δόξα Παραλίας- Ίκαρος Πετρωτού  (Παραλίας- Φωκάς)

Β’  όμιλος  (στις 17:00)

Κεραυνός Αγ. Βασιλείου- Δαβουρλής Κ΄92  (Θ.Χρυσανθόπουλος- Πράνταλος)

Αετός Π.- Θύελλα Αιγίου  (Αγυιάς- Ταξιάρχης)

Νίκη Πρ.- Αιγείρα/Ακράτα  (Προαστίου- Καλύβας)

Καλάβρυτα- Άνω Καστρίτσι (18:00– Καλαβρύτων- Ρουμπάνης)

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’  όμιλος (στις 17:00)

Ίκαρος Λακκόπετρας- Σταροχώρι (Λακκόπετρας- Τηλιγάδας)

Περιβόλα- Καμίνια (Πετρωτού- Βαβαρούτας)

Άτλας- Φαραϊκός (19:30– Α.Κάνιστρας- Σπυρόπουλος)

Β’  όμιλος (στις 17:00)

Αστήρ Τέμενης- Απόλλων Εγλυκάδας  (Τέμενης- Σαμαρτζής)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.