Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

«Ενεργειακός» υπερπρωταθλητής!

Published

on

Ο Διαγόρας Westenergy κατέκτησε το 12ο Super Cup, 2-1 τον Κεραυνό Αγ. Βασιλείου στα Καλάβρυτα

Με την μια κατηγορία που χωρίζει τις δύο ομάδες να κάνει την διαφορά και όντας ανωτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Διαγόρας Βραχνεΐκων αναδείχθηκε νικητής στην γιορτή του Super Cup στα Καλάβρυτα και με 2-1 κόντρα στον Κεραυνό Αγ. Βασιλείου, πανηγυρίζει τον 3ο του τίτλο στον θεσμό, ενώ η ομάδα του Αγ. Βασιλείου μετά από 2 συνεχόμενους τίτλους, δεν κατάφερε να κάνει το «θριπίτ», αλλά έδειξε για τα καλά ότι και φέτος θα είναι ο βασικός διεκδικητής του τίτλου στην Α’ Κατηγορία.

Η επιλογή της ΕΠΣΑ να διεξαχθεί ο τελικός στα Καλάβρυτα αποδείχθηκε επιτυχημένη, αφού πολύ κόσμος παρακολούθησε το παιχνίδι, με τα χάπενινγκς να δίνουν το δικό τους «χρώμα» στον τελικό, σαν πρόγευση του αγωνιστικού που ακολούθησε και επίσης ικανοποίησε όσους παραβρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Καλαβρύτων, χωρίς να λείπουν οι γκρίνιες από ορισμένους.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο α’ ημίχρονο χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, με τον Διαγόρα να έχει πιο κλασικές φάσεις, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Θανάση Χάχαλη που είχε σωτήριες επεμβάσεις, σώζοντας την εστία του. Όχι ότι δεν απείλησε ο Κεραυνός, αλλά και από την άλλη υπήρχε ο Άρης Θωμάς, που δήλωσε «παρών» όπου χρειάστηκε. Όλα τα γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο β’ ημίχρονο, με τον Φώτη Γεωργαντόπουλο να ξεχωρίζει ανάμεσα στους τόσο καλούς και ποιοτικούς παίκτες που πάτησαν το χορτάρι, σκοράροντας στο 63’ με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και τον γέννημα-θρέμμα Βραχνιώτη, Γιώργο Παπαδόπουλο, να μπαίνει σαν αλλαγή στο 54΄και στο 83’ να κάνει το 0-2, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Ζαφειρόπουλος να μειώσει στο τελικό 1-2, με απευθείας φάουλ.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ…
2’ Γύρισμα από αριστερά του Μπακάλη στον Κωστή που στη μικρή περιοχή κάνει το πλασέ, η μπάλα άουτ.
8’ Ατομική ενέργεια από δεξιά του Τσάτου και σουτ, ψηλά άουτ.
18’ Ο Μπουλούμπασης ολοκλήρωσε μια εξαιρετική ατομική του ενέργεια, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Θωμά.
21’ Διπλή φάση με τον Τρίγκα να κάνει την κεφαλιά, τον Χάχαλη να αποκρούει και νέο σουτ του παίκτη του Διαγόρα που διώχνει σε κόρνερ ο πορτιέρο του Κεραυνού.
37’ Έμμεσο χτύπημα με τον Νίκο Τρίγκα, σε κόρνερ ο Χάχαλης.
44’ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζαφειρόπουλου, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Θωμά και τον ξεγέλασε, αλλά έφυγε άουτ.
45’ Τετ α τετ ο Μπακάλης απέναντι στον Χάχαλη, το πλασέ του όμως καταλήγει άουτ.
45+1’ Φάουλ του Ιωσήφ Λαμπρόπουλου, εξουδετερωμένος ο Χάχαλης, αλλά μόνος του ο Πετρόπουλος στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα και να σκοράρει
-Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ-
53’ Ο Μπακάλης σουτάρει και η μπάλα ακουμπάει το δοκάρι του Χάχαλη
63’ ΓΚΟΛ: Ο Γεωργαντόπουλος μετά από σέντρα από αριστερά του Κωστή, ανατρέπεται και κερδίζει πέναλτι. Εύστοχο το χτύπημα του νεαρού χαφ που κάνει το 0-1 για τον Διαγόρα.
78’ Κεφαλιά του Κυριαζόπουλου, νέα εκπληκτική απόκρουση του Χάχαλη
83’ ΓΚΟΛ: Ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά κάνει το 2-0 για τον Διαγόρα!
92’ ΓΚΟΛ: Ο Ζαφειρόπουλος με απευθείας φάουλ και αφού η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Θωμά, κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Κεραυνός Αγ. Βασιλείου (Ζερδεβάς): Χάχαλης, Ασημακόπουλος (66’ Αντύπας), Κασιώνης (80’ Μπίρης), Καραχάλιος, Φραγκουλάκης, Μπερτσιάς (85’ Χρυσανθόπουλος), Παπαχριστόπουλος (70’ Δερβίσης), Δεληγιαννάκης (60’ Μπαμπαλιούτας), Τσάτο (75’ Παλαιολογόπουλος), Μπουλούμπασης, Ζαφειρόπουλος.
Διαγόρας –Westenergy (Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος, Κωστής (80’ Αθανασόπουλος), Πετρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος (54’ Παπαδόπουλος), Α. Τρίγκας, Μπακάλης (71’ Χριστόπουλος), Ν. Τρίγκας, Λαμπρόπουλος (89’ Αρβανίτης), Γεωργαντόπουλος (88’ Μούτσα), Κυριαζόπουλος (87’ Βάρας).
Διαιτητές: Καλύβας (Βασιλόπουλος – Ασημακόπουλος)

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ…
Περίπου 1000 φίλαθλοι βρέθηκαν στην κερκίδα του γηπέδου Καλαβρύτων.

Με πολύ καλές συνθήκες διεξήχθη το ματς στα Καλάβρυτα, με την θερμοκρασία στους 25 βαθμούς και τον αγωνιστικό χώρο σε εξαιρετική κατάσταση.

Γύρω στο 30’, το παιχνίδι διακόπηκε για μερικά δευτερόλεπτα, αφού το δεύτερο παραπέντε έπεσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Χρήστο Λούβαρη του Διαγόρα να διαμαρτύρεται έντονα!

Στο 70’ τα αίματα άναψαν. Υπήρξε συμπλοκή ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο σκόρερ του πρώτου γκολ του Διαγόρα, Φώτης Γεωργαντόπουλος.

Αρκετή γκρίνια στο τέλος για τη διαιτησία του Καλύβα, με τον Κεραυνό Αγ. Βασιλείου να μην δέχεται να συμμετάσχει στις απονομές, στο τέλος του αγώνα.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΕΠΣΑ (4η): Ματς με βαθμολογικό ενδιαφέρον στους 3 ομίλους

Published

on

Με 5 παιχνίδια θα πέσει η αυλαία σήμερα, όσον αφορά στην 4η στροφή της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Στον Α όμιλο, ο Αχαιός Σαραβαλίου θα ψάξει την 1η νίκη του απέναντι στην Δόξα Νιφορείκων, που διακρίνεται για την μαχητικότητα της.

Στον Β όμιλο, ο Ατρόμητος δοκιμάζεται στο «Α.Κάνιστρας» με τον ΑΠΟ Αρόης και θέλει να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα, ενώ ο Άρης θέλει να κάνει σεφτέ κόντρα στον σκληροτράχηλο Εθνικό Πατρών.

Στον Γ όμιλο και τα δύο ματς είναι «φωτιά». Στο Ρίο, ο εκεί Αετός φιλοξενεί το Άνω Καστρίτσι και στην Τέμενη, η Θύελλα Αιγίου λύνει τις διαφορές της με τον Δαβουρλή. Άπαντες θέλουν τη νίκη και αναμένονται αμφίρροπες μάχες.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (16:30, Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  3-0  (16΄Λιβάνης, 36΄Νιφόρας, 77΄Κυριακόπουλος

Πανμοβριακός- Δίας  1-2  (71΄Κοκκίνης. 26΄Ζησιμόπουλος, 39΄Στρέκλας)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  3-1  (41΄Δημακόπουλος, 73’ Σοφούλης, 86΄Φωτόπουλος/ 56΄Καραχάλιος)

Αχαϊκή- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  (16:30, «Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Πάτραι-Πάτρα 2005  2-0  (71΄Γραμματικόπουλος, 83΄Δημητρακόπουλος)

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.   1-5  ( 34’ Τζακώστας – 2’ Κ. Κωνσταντινίδης, 22’ Καπίρης, 36’, 75’ Γκάτσης, 86’ Νικολόπουλος)

Ηρακλής Π.- Πήγασος Μπεγ.  0-3 α.α.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (16:30, Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (16:30, Τέμενης- Καμζόλας)

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  2-1  (11΄Φούντος, 95’ Σαμαντάς/ 45’ Παπαδόπουλος)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  0-1  (63΄Τσιάτο)

Καλάβρυτα- Αιγείρα/Ακράτα (αναβολή)

Οι Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 12 (10-0)

2 Αχαϊκή  10  (11-3)

3 Δόξα Παραλίας 9  (8-5)

4 Δίας 9  (7-7)

————————————

5 Πανμοβριακός 7 (9-4)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (5-6)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-8)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  10 (13-4)

2 ΑΠΣ Πάτραι  10 (5-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 Πήγασος Μπεγ.  6  (8-5)

————————————

5 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

6 Πάτρα 2005  6  (6-8)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (5-10)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  10  (11-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  7  (6-4)

4 Αετός Πατρών 4  (3-4)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (4-7)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (4η): «Διπλό» για τον Δία στον Ριόλο, το ντέρμπι ο Κεραυνός

Published

on

Με 7 μάχες άνοιξε η αυλαία στην 4η στροφή της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και στον Γ΄όμιλο, ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου έριξε στο καναβάτσο τον Αετό Πατρών, χάρη σε γκολ του Σταύρου Τσιάτο.

Στον Α΄όμιλο δέσποσε το «2» του Δία στην έδρα του ισχυρού Πανμοβριακού, αλλά και το 4Χ4 του Λιμνοχωρίου, ενώ στον Β΄όμιλο ΑΠΣ Πάτραι και Θύελλα Πατρών πήραν τα τρίποντα κόντρα σε Πάτρα 2005 και Αναγέννηση Πατρών αντίστοιχα και βρίσκονται αγκαζέ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  3-0  (16΄Λιβάνης, 36΄Νιφόρας, 77΄Κυριακόπουλος

Πανμοβριακός- Δίας  1-2  (71΄Κοκκίνης. 26΄Ζησιμόπουλος, 39΄Στρέκλας)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  3-1  (41΄Δημακόπουλος, 73’ Σοφούλης, 86΄Φωτόπουλος/ 56΄Καραχάλιος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτραι-Πάτρα 2005  2-0  (71΄Γραμματικόπουλος, 83΄Δημητρακόπουλος

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.   1-5

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  2-1  (11΄Φούντος, 95’ Σαμαντάς/ 45’ Παπαδόπουλος)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  0-1  (63΄Τσιάτο)

ΚΥΡΙΑΚΗ  17/10 (To πρόγραμμα)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  («Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (Τέμενης- Καμζόλας)

Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 12 (10-0)

2 Αχαϊκή  10  (11-3)

3 Δόξα Παραλίας 9  (8-5)

4 Δίας 9  (7-7)

————————————

5 Πανμοβριακός 7 (9-4)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (5-6)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-8)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  10 (13-4)

2 ΑΠΣ Πάτραι  10 (5-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 Πήγασος Μπεγ.  6  (8-5)

————————————

5 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

6 Πάτρα 2005  6  (6-8)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (5-10)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  10  (11-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  7  (6-4)

4 Αετός Πατρών 4  (3-4)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (4-7)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (4η): Ντέρμπι Αετού Π.-Κεραυνού, μάχη στο Ντα Λουζ

Published

on

Με 7 αναμετρήσεις ανοίγει η αυλαία στην 4Η πράξη της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας, αφού αναβλήθηκε το ματς Καλάβρυτα-Αιγείρα/Ακράτα, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, μετά τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

Επίσης το αμφίρροπο ματς μεταξύ Δόξας Παραλίας και Αστέρα Τσουκαλείκων θα διεξαχθεί στο Ντα Λουζ στην Οβρυά και όχι στην φυσική έδρα της Δόξας.

Από το σαββατιάτικο πρόγραμμα δεσπόζει η σύγκρουση ανάμεσα σε Αετό Πατρών και Κεραυνό Αγίου Βασιλείου. Οι «κιτρινόμαυροι» απέχουν από τη νίκη τις τελευταίες 2 αγωνιστικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν τη νίκη, για να παραμείνουν στην κορυφή του Γ ομίλου.

Το πρόγραμμα της 4ης στροφής και οι βαθμολογίες:

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  (Λιμνοχωρίου- Ρουμπάνης)

Πανμοβριακός- Δίας  (Ριόλου- Πετρόπουλος)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  (Ντα Λουζ Οβρυά- Φωκάς)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Πάτραι-Πάτρα 2005  (Πετρωτού- Αντωνίου)

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.  (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  (Προαστείου- Καδδάς)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  (Αγυιάς- Πράνταλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ  17/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  («Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (Τέμενης- Καμζόλας)

Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 9 (7-0)

2 Πανμοβριακός 7 (8-2)

3 Αχαϊκή  7  (8-3)

4 Δόξα Παραλίας 6  (5-4)

————————————

5 Δίας 6  (5-6)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (4-3)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-5)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  7 (8-3)

2 ΑΠΣ Πάτραι  7 (3-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

————————————

5 Πάτρα 2005  6  (6-6)

6 Πήγασος Μπεγ.  3  (5-5)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (4-5)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  7  (10-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  4  (4-3)

4 Αετός Πατρών 4  (3-3)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (3-5)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.