Επιτυχίες των αθλητών του Π.Ο.Πάτρας σε δρόμο-MTB και πίστα

Published

on

1. UCI KOS GRAN FONTO (18-20/4/19) 3ος Ο ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΝΙΚΟΣ

Εξέπληξε ο ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΝΙΚΟΣ με την τρίτη θέση στον πρώτο διεθνή αγώνα στην Κω, μετά από μεγάλη αποχή από τους αγώνες. Έτρεξε πολύ καλά ίσως με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, αφού έκανε ένα δυνατό ξεκόλλημα προς το τέλος του αγώνα και κυνηγούσε μόνος του τους δύο προπορευόμενους αθλητές με συνέπεια λόγω του δυνατού αέρα να κουραστεί πολύ και να τον ξαναπιάσει το κυρίως γκρουπ. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

2. ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΡΚΟΥΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΤΟΝ ΣΧΙΝΙΑ ΤΗΝ 20 Απριλίου 2019.

Στους διασυλλογικούς αγώνες Σιρκουί που διοργάνωσε ο Παναθηναϊκός στην Αθήνα ο Όμιλος μας συμμετείχε με 11 αθλητές και αθλήτριες. Η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη έτρεξαν περίπου 280 αθλητές.

Στην κατηγορία των Εφήβων ο ΒΑΡΩΤΣΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ πήρε την 1η θέση και ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ την 3η θέση. Στην κατηγορία των Παμπαίδων ο ΠΟΛΥΔΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ την 1η θέση και ο ΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ την 3η θέση. Στους Παίδες ο ΜΠΟΥΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ την 2η θέση και ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ την 4η θέση. Στην κατηγορία Κορασίδων – Πανκορασίδων η ΚΑΡΛΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ πήρε την 3η θέση (είχε τεχνικό πρόβλημα με την αλυσίδα) η ΓΙΑΚΟΥΜΕΛΟΥ ΑΡΤΕΜΙς την 4η θέση και η ΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΑ την 5η θέση. Στα Μίνι μεγάλα ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ κατέλαβε την 6η θέση, και τέλος στην κατηγορία Ανδρών – Νέων ο ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΜΙΛΤΟς την 6η θέση.

3. METEORA MTB RACE Β. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 20 Μαΐου 2019.
Αγώνα Ορεινής Ποδηλασίας που διοργάνωσαν η cycling Hellas ο ΠΑΣ Πηνειός η Περιφ. Θεσσαλίας και ο Δήμος Μετεώρων για 4η συνεχόμενη χρονιά. Αφετηρία και τερματισμός από την πλατεία Καστρακίου. Από τον Π.Ο.Πάτρας συμμετείχε ο ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΑΣ και κατέλαβε την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

4. GRAND PRIX PISTA ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΑΠΟ Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ

Χθες 23 Απριλίου 2019 ο Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ διοργάνωσε το Grant prix pista Akropolis στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο Ο.Α.Κ.Α. Ο Π.Ο.Πάτρας συμμετείχε με συνολικά 8 αθλητές, εν όψει της προετοιμασίας για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας που θα γίνει τον επόμενο μήνα.
Εντυπωσίασε στην κατηγορία των Παίδων ο ΜΠΟΥΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ με την απόδοσή του, αφού και στα δύο αγωνίσματα (Scratch – Eliminasion) που πήρε μέρος κατέκτησε τις
πρώτες θέσεις και τα χρυσά μετάλλια. Ο ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ κατέλαβε την 5ηυ θέση και στα δύο αγωνίσματα και ο ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ την 8η θέση στο Scratch.

Η ΚΑΡΛΟΥ ΚΝ/ΝΑ στην κατηγορία Κοασίδων, κατέλαβε την 3η και 2η θέση αντίστοιχα. Στην κατηγορία Ανδρών-Νέων στο αγώνισμα πόντων ο ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΜΙΛΤΟΣ πήρε την 5η θέση.

Καλή εμφάνιση έκαναν και οι υπόλοιποι αθλητές που συμμετείχαν
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους προπονητές για τις επιτυχίες τους

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Οι Μεσογειακοί Παράκτιοι στο συνέδριο της AIPS EUROPE

Published

on

Η πορεία της προετοιμασίας των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων της Πάτρας παρουσιάστηκε στη Βουδαπέστη, στη διάρκεια της συνεδρίασης της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ένωσης Αθλητικών Συντακτών (AIPS Europe), την Παρασκευή 17 Μαΐου 2019. Η παρουσίαση έγινε από το μέλος του γραφείου Τύπου των Αγώνων της Πάτρας και μέλος της εκτελεστικής επιτροπής της AIPS Europe Σωτήρη Τριανταφύλλου.

Ο Αγώνες της Πάτρας και η όλη παρουσίαση, προκάλεσαν το ενδιαφέρον των μελών της Εκτελεστικής Επιτροπής που είναι αθλητικοί συντάκτες από όλη την Ευρώπη.

Κάποιοι εξ αυτών, που προέρχονται από χώρες που πρόκειται να λάβουν μέρος στη διοργάνωση που θα φιλοξενήσει η Πάτρα, ζήτησαν περισσότερες λεπτομέρειες για την προετοιμασία, τις εγκαταστάσεις και τις παρεχόμενες υπηρεσίες στους διαπιστευμένους δημοσιογράφους που θα καλύψουν τους Αγώνες.

Στην κατηγορία αυτών που ζήτησαν περισσότερες λεπτομέρειες και ενδιαφέρθηκαν ακόμη και να είναι παρόντες στη διοργάνωση, ανήκουν ο πρόεδρος της AIPS Europe Charles Camenzuli από τη Μάλτα, ο γενικός γραμματέας Predrag Milinkovits από τη Σερβία, ο ταμίας Murat Agca από την Τουρκία, το μέλος Μιχάλης Γαβρηιλίδης από την Κύπρο και το επίσης μέλος Gianfranco Coppola από την Ιταλία.

Ο τελευταίος που είναι και μέλος του γραφείου Τύπου της 30ης Θερινής Πανεπιστημιάδας που θα διεξαχθεί 3-14 Ιουλίου 2019 στη Νάπολι, ζήτησε μάλιστα την άδεια να παρουσιάσει τους Αγώνες της Πάτρας στη χώρα του, λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος που όπως ανέφερε, παρουσιάζει στην Ιταλία.

Τα μέλη της εκτελεστικής επιτροπής συμφώνησαν να παρέχουν οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστεί η διοργάνωση των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων της Πάτρας. Πρέπει να σημειωθεί ότι παρών στη Βουδαπέστη ήταν και ο αθλητικός συντάκτης της γαλλικής εφημερίδας “L’equipe” και σύμβουλος του προέδρου της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Thomas Bach, Alain Lunzenfichter, ο οποίος θα βρεθεί το καλοκαίρι στην Πάτρα, με την ιδιότητα του συμβούλου σε θέματα επικοινωνίας της Διεθνούς Επιτροπής Μεσογειακών Αγώνων.

Διάβασε Περισσότερα

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Διακρίσεις για τους Πατρινούς στο διεθνές τουρνουά Μπάντμιντον

Published

on

Χάλκινος ο Σωτηρόπουλος του Απολλώνιου Πατρών στο διεθνές τουρνουά στην Θεσσαλονίκη

Εξαιρετικές εμφανίσεις και από την Κωνσταντίνα Βαγενά που εκτός από σπουδαίες νίκες αποκόμισε και πλούσιες εμπειρίες για την συνέχεια

Στην Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε 10 με 12 Μαΐου το Youth International στο οποίο συμμετείχαν δυο πατρινοί αθλητές Μπάντμιντον. Ο Άκης Σωτηρόπουλος και η Κωνσταντίνα Βαγενά αθλητές Μπάντμιντον των προπονητών Γιώργου και Κώστα Μπονέλη αγωνίστηκαν απέναντι σε 40 αθλητές και 40 αθλήτριες από πολλές χώρες.

Μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις και σπουδαίες νίκες και από τους δυο, ήρθε και η διάκριση για των Σωτηρόπουλο Άκη όπου μαζί με τρεις Ρώσσους αθλητές ήταν αυτοί που συμπλήρωσαν την τετράδα στο απλό παίδων. Εκεί στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Ρώσο αθλητή Gleb Stepakov και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. 4

Συγχαρητήρια και στους δυο αθλητές όπου συνεχίζουν να φέρνουν διακρίσεις στο Πατρινό Μπάντμιντον αφού εκτός από πρωταθλητές Ελλάδος 2019 συνεχίζουν τις επιτυχίες και σε διεθνές επίπεδο. Μυστικό τις επιτυχίας είναι η σκληρή δουλειά το χαμηλό προφίλ και η διάρκεια για το Μπάντμιντον Πάτρας.

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Η Πάτρα έστειλε το μήνυμα

Published

on

Η Οργανωτική Επιτροπή των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων Πάτρα 2019, ευχαριστεί δημόσια τους χιλιάδες νέους και νέες στην ηλικία και την διάθεση, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της για τον συμβολικό εορτασμό των 100 ημερών από την έναρξη της μεγάλης διοργάνωσης.

Χθες όλη την ημέρα με κορύφωση το βράδυ, στην πλατεία Β. Γεωργίου Α’, δόθηκε η εκκίνηση της συμμετοχής της πόλης, στην προσπάθεια να βάλουμε ξανά την Ελλάδα, ξανά την Πάτρα στο παιχνίδι της ανάληψης και επιτυχούς διοργάνωσης μεγάλων αθλητικών γεγονότων.