Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ερασιτεχνικό (πρόγραμμα): Μία «ασυνήθιστη» πρεμιέρα με αμφίρροπες μάχες

Published

on

Ξεκινάει σήμερα η νέα αγωνιστική περίοδος στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νομού Αχαϊας με 9 παιχνίδια στην Α΄κατηγορία και ακόμα 4 στην Β΄κατηγορία.

Η πρεμιέρα είναι πρωτόγνωρη, στις νέες συνθήκες του κορονοϊού, που επιβάλλει απουσία κόσμου και πιο «κρύα» ατμόσφαιρα, οι ομάδες θα ριχθούν στην μάχη σε επίσημο επίπεδο, μετά από περίπου 7 μήνες αποχής!

Στον 1ο όμιλο της Α΄ΕΠΣΑ θα έχουμε 5 αναμετρήσεις, στον 2ο όμιλο οι συναντήσεις θα είναι 4 τον αριθμό, ενώ στην Β΄ΕΠΣΑ ο όμιλος της Δυτικής Αχαϊας έχει 3 παιχνίδια και μόλις μία αναμέτρηση ο έτερος της Αιγιαλείας, με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας να δοκιμάζεται στην έδρα του Αστέρα Τέμενης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της ημέρας:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 

Α΄όμιλος (στις 17:00)

Πανμοβριακός- Δίας  (Ριόλου- Σαφαρίκας)

Πήγασος Μπεγ.- Δόξα Χαλανδρ.  (Α.Κάνιστρας-  Οικονόμου)

Ατρόμητος Π.- Δόξα Νιφορ.  (Ζαρουχλείκων- Ανδριανός)

Λιμνοχώρι- Πάτρα 2005 (Λιμνοχωρίου- Καδδάς)

Δόξα Παραλίας- Ίκαρος Πετρωτού  (Παραλίας- Φωκάς)

Β’  όμιλος  (στις 17:00)

Κεραυνός Αγ. Βασιλείου- Δαβουρλής Κ΄92  (Θ.Χρυσανθόπουλος- Πράνταλος)

Αετός Π.- Θύελλα Αιγίου  (Αγυιάς- Ταξιάρχης)

Νίκη Πρ.- Αιγείρα/Ακράτα  (Προαστίου- Καλύβας)

Καλάβρυτα- Άνω Καστρίτσι (18:00– Καλαβρύτων- Ρουμπάνης)

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’  όμιλος (στις 17:00)

Ίκαρος Λακκόπετρας- Σταροχώρι (Λακκόπετρας- Τηλιγάδας)

Περιβόλα- Καμίνια (Πετρωτού- Βαβαρούτας)

Άτλας- Φαραϊκός (19:30– Α.Κάνιστρας- Σπυρόπουλος)

Β’  όμιλος (στις 17:00)

Αστήρ Τέμενης- Απόλλων Εγλυκάδας  (Τέμενης- Σαμαρτζής)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ξέσπασε στον Πήγασο με «εφτάρα» η Θύελλα – ΦΩΤΟ

Published

on

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε η αναμέτρηση τη Θύελλας Πατρών με τον Πήγασο Μπεγουλακίου που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Αχαΐας.

Οι «γαλανόλευκοι» ξέσπασαν με 7 γκολ στον Πήγασο και έμειναν κοντά στους πρωτοπόρους του ομίλου Πάτραι και Άρη που παίζουν μεταξύ τους το Σάββατο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γκάτσης που παραμένει πρώτος σκόρερ της κατηγορίας με «καρέ» γκολ.

Θύελλα – Πήγασος 7-0: 2′, 63′, 70′, 83′ Γκάτσης, 10′ 48′ Κ. Κωνσταντινίδης, 37′ Κουτσαντώνης. Δοκάρι: 14′ Τσότρας

Θύελλα Πατρών (Σάκης Πεφάνης): 1. Κουγιουμτζόπουλος 2. Παναγόπουλος 3. Αδαμόπουλος  4. Νικολόπουλος 5. Κουτσαντώνης 6. Αγουρίδης  7. Κωνσταντινίδης Ν. 8. Γκάτσης 9. Τσότρας (68′ Σμπόρας) 10. Κωνσταντινίδης Κ. (68′ Νάτσης) 20. Δημητρίου (59′ Κατσαρίδης).

Πήγασος Μπεγουλακίου (Σπύρος Αθανασόπουλος): 1. Ψυχράμης 2. Γκοτσόπουλος (13′ Πλέγας α.α.) 3. Γρούζης (45′ Κακαβούλας) 4. Νιάχος 5. Γεωργόπουλος 6. Κριμπάς (45′ Ντεντόπουλος) 7. Μπάρλας 8. Κυριακόπουλος 9. Μπονόβας (64′ Γιωτόπουλος) 10. Παπαδημητρακόπουλος (64′ Κανελλάκης) 11. Αποσκίτης.

Η βαθμολογία του Β’ ομίλου

ΑΠΣ Πάτραι 11 10-1-0 25-3 31
Αρης Π. 11 7-3-1 27-8 24
Θύελλα Π. 11 7-2-2 32-9 23
Ατρόμητος Π. 11 6-1-4 18-13 19
Εθνικός/Πολ. 11 6-0-5 19-15 18
Πήγασος 11 5-1-5 19-19 16
Πάτρα 2005 11 5-0-6 17-18 15
ΑΠΟ Αρόη 11 3-0-8 16-30 9
Αναγέννηση Π. 11 2-0-9 11-36 6
Ηρακλής Π.
Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία: Δράση σε «Φ.Αραβαντινός» και Προάστειο

Published

on

Με 2 παιχνίδια συνεχίζεται η αγωνιστική ροή και καλύπτονται εκκρεμότητες στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Στον 2ο όμιλο, η Θύελλα Πατρών υποδέχεται τον Πήγασο, ενώ στον 3ο όμιλο θα συνεχιστεί το δεύτερο ημίχρονο στο Προάστειο, όπου η Νίκη περιμένει τα Καλάβρυτα, τα οποία προηγούνταν με 2-1, αλλά ο Βαβαρούτας είχε διακόψει την αναμέτρηση στην ανάπαυλα, ελέω της συνεχούς βροχόπτωσης.

Και τα δύο παιχνίδια αφορούν την 10η αγωνιστική.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

Θύελλα Πατρών- Πήγασος Μπεγ.  (15:00- «Φ.Αραβαντινός»- Πετρόπουλος)

Νίκη Προαστείου- Καλάβρυτα  (18:15- Προαστείου- Βαβαρούτας)

Οι Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 26 (21-3)

2 Αχαϊκή  25  (26-10)

3 Δόξα Παραλίας 22  (24-13)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 18 (16-12)

————————————

5 Πανμοβριακός 17 (18-11)

6 Δίας 16  (19-19)

7 Δόξα Νιφορείκων  13  (11-14)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-24)

9 Ίκαρος Πετρωτού 6 (14-28)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  31 (25-3)

2 Άρης Πατρών  24 (27-8)

3 Θύελλα Πατρών  20 (25-7)

4 Ατρόμητος Πατρών 19  (18-13)

————————————

5 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  18  (19-15)

6 Πήγασος Μπεγ.  16  (19-12)

7 Πάτρα 2005  15  (17-18)

8  ΑΠΟ Αρόη 9 (16-30)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (11-36)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  26 (25-5)

2 Αιγείρα-Ακράτα 23 (22-6)

3  Αετός Πατρών 18  (15-11)

4 Νίκη Προαστ.  18  (15-8)

————————————

5 Δαβουρλής 13 (12-16)

6 Θύελλα Αιγίου 13 (17-23)

7 Καλάβρυτα 11 (11-16)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (14-20)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (8-14)

10 Αετός Ρίου 2  (7-26)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Νέοι προπονητές σε Πανμοβριακό και Αετό Ρίου

Published

on

Αλλαγές είχαμε ξανά στους πάγκους των ομάδων της Α κατηγορίας.

Ο Πανμοβριακός ανακοίνωσε χθες τον Νίκο Τσολόπουλος, που βρέθηκε για 2 ματς στην τεχνική ηγεσία του Αετού Ρίου.

Έτσι οι κιτρινόμαυροι αναγκάστηκαν να ψάξουν για τον 4ο φετινό τεχνικό τους και κατέληξαν στον Κώστα Καψάλη.

Ο Καψάλης αναλαμβάνει σήμερα και θα κάνει ντεμπούτο στο ματς με τα Καλάβρυτα.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.