Connect with us

ΔΙΕΘΝΗ

EURO 2020: Τα βλέμματα στις ματσάρες σε Σεβίλλη και Μόναχο!

Published

on

Ολοκληρώνεται σήμερα, Σάββατο (19/6) η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EURO 2020.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρεις αναμετρήσεις, για τον 5ο και τον 6ο όμιλο. Η αρχή γίνεται στις 16:00, όπου η Ουγγαρία υποδέχεται στη Βουδαπέστη στη Γαλλία, ενώ στις 19:00, διεξάγεται το ντέρμπι του 6ου ομίλου και της ημέρας, με την τυπικά γηπεδούχο, Πορτογαλία να αντιμετωπίζει την… ουσιαστικά γηπεδούχο Γερμανία, στο «Allianz Arena» του Μονάχου.

Το πρόγραμμα κλείνει, στο στάδιο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης, όπου η Ισπανία θέλει μόνο νίκη απέναντι στην Πολωνία, η οποία παίζει το τελευταίο της χαρτί, για διάκριση στη διοργάνωση.

Τα ως τώρα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αποψινών αναμετρήσεων (19/6):

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
11/06 ΡΩΜΗ ΤΟΥΡΚΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ  0-3
12/06 ΜΠΑΚΟΥ ΟΥΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
16/06 ΜΠΑΚΟΥ ΤΟΥΡΚΙΑ-ΟΥΑΛΙΑ  0-2
16/06 ΡΩΜΗ ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ  3-0
20/06 ΡΩΜΗ ΙΤΑΛΙΑ-ΟΥΑΛΙΑ  19:00
20/06 ΜΠΑΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ  19:00
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
12/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΔΑΝΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ  0-1
12/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΕΛΓΙΟ-ΡΩΣΙΑ  3-0
16/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΡΩΣΙΑ  0-1
17/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΔΑΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ  1-2
21/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ  22:00
21/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΡΩΣΙΑ-ΔΑΝΙΑ  22:00
 Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΑΥΣΤΡΙΑ-ΣΚΟΠΙΑ  3-1
13/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΟΥΚΡΑΝΙΑ  3-2
17/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΣΚΟΠΙΑ  2-1
17/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ  2-0
21/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ  19:00
21/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΣΚΟΠΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ  19:00
 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΑΓΓΛΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ  1-0
14/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΣΚΩΤΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ  0-2
18/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΚΡΟΑΤΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ  1-1
18/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΑΓΓΛΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ  0-0
22/06 ΛΟΝΔΙΝΟ ΤΣΕΧΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ  22:00
22/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ ΚΡΟΑΤΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ  22:00
 Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΛΩΝΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ  1-2
14/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ  0-0
18/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΟΥΗΔΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ 1-0
19/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ  22:00
23/06 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΟΥΗΔΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ  19:00
23/06 ΣΕΒΙΛΛΗ ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ  19:00
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  0-3
15/06 ΜΟΝΑΧΟ ΓΑΛΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ  1-0
19/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ  16:00
19/06 ΜΟΝΑΧΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ  19:00
23/06 ΜΟΝΑΧΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ  22:00
23/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ  22:00
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
26/06 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ Α2 – Β2 (1)  19:00
26/06 ΛΟΝΔΙΝΟ Α1 – Γ2 (2)  22:00
27/06 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ Γ1 – Δ/Ε/ΣΤ3 (3)  19:00
27/06 ΣΕΒΙΛΛΗ Β1 – Α/Δ/Ε/ΣΤ3 (4)  22:00
28/06 ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ Δ2 – Ε2 (5)  19:00
28/06 ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΣΤ1 – Α/Β/Γ3 (6)  22:00
29/06 ΛΟΝΔΙΝΟ Δ1 – ΣΤ2 (7)  19:00
29/06 ΓΛΑΣΚΩΒΗ Ε1 – Α/Β/Γ/Δ3 (8)  22:00
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
02/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 6 – Νικητής 5 (9)  19:00
02/07 ΜΟΝΑΧΟ Νικητής 4 – Νικητής 2 (10)  22:00
03/07 ΜΠΑΚΟΥ Νικητής 3 – Νικητής 1 (11)  19:00
03/07 ΡΩΜΗ Νικητής 8 – Νικητής 7 (12)  22:00
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Νικητής 10 – Νικητής 9 (13)  22:00
07/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Νικητής 12 – Νικητής 11 (14)  22:00
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
11/07 ΛΟΝΔΙΝΟ Νικητής 13 – Νικητής 14  22:00

ΔΙΕΘΝΗ

Μέσι πενταετίας στην Μπαρτσελόνα

Published

on

Η Μπαρτσελόνα και ο Λιονελ Μέσι θα συνεχίσουν μαζί για ακόμα 5 σεζόν.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ θα παραμείνει στους “μπλαουγκράνα” μέχρι το 2026, όπως αναφέρει δημοσίευμα εφημερίδας από την Καταλονία.

Μέσι και διοίκηση τα έχουν βρει σε όλα και η ανακοίνωση για την ανανέωση του Αργεντινού δεν θα αργήσει να έρθει.

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

Κακό ξεκίνημα για Νάγκελσμαν στην Μπάγερν

Published

on

Η Μπάγερν Μονάχου κάνει ένα νέο ξεκίνημα με τον Τζούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο, αλλά μέχρι ώρας δεν πείθει αγωνιστικά στα 4 φιλικά που έχει δώσει στην περίοδο της προετοιμασίας της.

Χθες ηττήθηκε με 3-0 από την Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία με πολύ καλό αγωνιστικό προφίλ «διέλυσε» τους Βαυαρούς μέσα στο «σπίτι» τους. Ο Οσιμέν με 2 γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και ο Μακάς στο 88΄διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και έβαλαν σε νέο προβληματισμό τον φιλόδοξο τεχνικό των πρωταθλητών Γερμανίας, που άφησε την Λειψία, για να αναλάβει την Μπάγερν.

Ο μέχρι τώρα απολογισμός των Βαυαρών, τους φέρνει με τρεις ήττες και μία ισοπαλία απέναντι στον Άγιαξ, ενώ απομένει ένα φιλικό έως την έναρξη της σεζόν στη Γερμανία και το παιχνίδι με την Ντόρτμουντ στις 13 Αυγούστου για το εγχώριο Σούπερ Καπ.

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

Champions League: Σήμερα η κλήρωση για τα πλέι οφ – Οι υποψήφιοι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Published

on

Την αντίπαλό του στα πλέι οφ του Champions League θα μάθει σήμερα ο Ολυμπιακός, σε περίπτωση βέβαια που  καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λουντογκόρετς (3 και 10/8), στην γ’ προκριματική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης. 

Η κλήρωση είναι προγραμματισμένη στις 13:00 (ώρα Ελλάδας) στη Νιόν της Ελβετίας και ο πρωταθλητής Ελλάδας θα είναι στους ισχυρούς.

Υποψήφιοι αντίπαλοι του Ολυμπιακοί είναι η Μπρόντμπι και οι νικήτριες από τα ζευγάρια: Κλουζ 1907 (Ρουμανία) /Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) /Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) και Μάλμε (Σουηδία) /Ρέιντζερς (Σκωτία).

Δύο ομάδες, Σάλτσμπουργκ και Μπρόντμπι, μπαίνουν σε αυτή τη φάση, προκειμένου να συναντήσουν τις άλλες δέκα που θα προκριθούν από την γ’ προκριματική φάση:

Μονοπάτι πρωταθλητών

Ισχυροί

  • Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
  • Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) /Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
  • Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) / Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) /Λουντογκόρετς 1945 (Βουλγαρία)

Ανίσχυροι 

  • Κλουζ 1907 (Ρουμανία) /Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
  • Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) /Σερίφ Τιρασπόόλ (Μολδαβία)
  • Μάλμε (Σουηδία) /Ρέιντζερς (Σκωτία)
  • Μπρόντμπι (Δανία)

Μονοπάτι πρωταθλήματος

Ισχυροί

  • Γκενκ (Βέλγιο) /Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
  • Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) /Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Ανίσχυροι

  • Μονακό (Γαλλία) / Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
  • PSV Αιντχόφεν (Ολλανδία) / Μίντιλαντ (Δανία)

Τα παιχνίδια θα γίνουν στις 17/18 και 24/25 Αυγούστου, με παράταση και πέναλτι, εάν απαιτείται μετά τον δεύτερο αγώνα. Οι νικητές προκρίνονται στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League για να συναντήσουν τις 26 ομάδες που έχουν  εξασφαλίσει δικαίωμα απευθείας συμμετοχής στους ομίλους (κλήρωση στις 26 Αυγούστου).

Όλες οι ηττημένες ομάδες περνούν στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League (κλήρωση στις 27 Αυγούστου).

Continue Reading
Advertisement

Facebook