Connect with us

ΔΙΕΘΝΗ

Euro 2020: Το πλήρες πρόγραμμα της διοργάνωσης

Published

on

Το Euro 2020 αρχίζει στις 11 Ιουνίου και θα διεξαχθεί σε 12 πόλεις.

Η φάση των ομίλων διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου – 23 Ιουνίου) και κάθε όμιλος φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι 3 και βολεύουν το ελληνικό κοινό, αφού οι πρώτοι αγώνες θα αρχίζουν στις 16:00, οι ενδιάμεσοι στις 19:00 και οι βραδινοί στις 22:00.

Τα τηλεοπτικά δικαιώματα για τη χώρα μας ανέλαβε ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA, όμως οι αγώνες θα είναι διαθέσιμοι στον ANT1 και στο Μακεδονία TV.

Η φάση των 16 αρχίζει έπειτα από κενό δύο ημερών και κάθε μέρα θα υπάρχουν δύο αγώνες (απόγευμα και βράδυ). Ολοκληρώνεται στις 29 Ιουνίου και έπειτα από άλλες δύο μέρες κενό, διεξάγονται τα προημιτελικά, την Παρασκευή 2 Ιουλίου και το Σάββατο 3 του μήνα, επίσης με δύο αγώνες τη μέρα.

Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη 6 Ιουλίου, ο δεύτερος ημιτελικός την επομένη και ο τελικός την Κυριακή 11 Ιουλίου. Οι 3 τελευταίοι αγώνες θα διεξαχθούν στο “Γουέμπλεϊ”, με σέντρα στις 22:00 ώρα Ελλάδας.

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν

2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Δανία και Ρωσία

3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Ρουμανία

4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Αγγλία και Σκωτία

5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ρωσία και Ισπανία

6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ουγγαρία και Γερμανία

* Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι τρίτοι.

Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

ΔΙΕΘΝΗ

3Χ3 για την φουριόζα Ιταλία, στο “περίμενε” η Ελβετία

Published

on

Με το απόλυτο πέρασε από τον 1ο όμιλο στην φάση των “16” η Ιταλία.

Με γκολ του Πεσίνα καθάρισε άνετα και την Ουαλία και έκανε το 3στα3, ενω δεν δέχθηκε γκολ για ακόμα ένα παιχνίδι.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ελβετία λύγισε την Τουρκία με 3-1, χάρη σε 2 γκολ του Σακίρι και άλλο ένα του Σεφέροβιτς.

Πλέον βρίσκεται στην 2η θέση μαζί με την Ουαλία, αλλά ο Μπειλ και η παρέα του πέρασαν μαζί με του Ιταλούς, υπερέχοντας στην ισοβαθμία.

Η Ελβετία πλέον θα περιμένει να δει την εξέλιξη των άλλων ομίλων, προκειμένου να μάθει αν θα περάσει ως 1 από τις 4 καλύτερες ομάδες που τερμάτισαν στην 3η θεση.

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

UEFA: Ερευνά την Ουγγαρία για ομοφοβικό και ρατσιστικό περιστατικό

Published

on

Μετά το σάλο που ξέσπασε για τη συμπεριφορά των Ούγγρων οπαδών, η UEFA ανακοίνωσε πως ξεκινάει πειθαρχική διαδικασία για πιθανά ρατσιστικά περιστατικά στο Puskas Arena.

Συγκεκριμένα, στο ματς με την Πορτογαλία εμφανίστηκαν πανό ομοφοβικού περιεχομένου, που εξέφραζαν την αντίθεσή τους για την LGBΤQ+ κοινότητα.

Όσο για το ματς με την Γαλλία, στόχος απρεπούς συμπεριφοράς έγινε ο Κίλιαν Εμπαπέ, ο οποίος γινόταν κατά διαστήματα δέκτης ρατσιστικών κραυγών.

Η ανακοίνωση της UEFA αναφέρει:

«Σύμφωνα με το άρθρο 31 (4) του πειθαρχικού κανονισμού της UEFA, ξεκινάει πειθαρχική διαδικασία σχετικά με πιθανή πειθαρχική παράβαση στο Puskas Arena, στη Βουδαπέστη, κατά τη διάρκεια της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2020 στο ματς ανάμεσα την Ουγγαρία και την Πορτογαλία στι1 15 Ιουνίου 2021 και σε αυτό ανάμεσα στην Ουγγαρία και τη Γαλλία, στις 19 Ιουνίου 2021».

Από τη μεριά της η ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας, σχολίασε: «Δείχνουμε τον μέγιστο σεβασμό σε όλους, στους συμπαίκτες, στους αντιπάλους, τους οπαδούς και οποιονδήποτε. Το ποδόσφαιρο μπόρεσε να είναι το πιο δημοφιλές άθλημα στον κόσμο ακριβώς επειδή ανήκει σε όλους.

Η ομοσπονδίας μας μάχεται απέναντι σε κάθε μορφή μίσους και διάκρισης εδώ και χρόνια, μέσω της εκστρατείας “Hate is not ok”. Η σημαία για την οποία γίνεται λόγος αφαιρέθηκε από το στάδιο μόλις έγινε αντιληπτή».

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

Πέφτει η αυλαία στον 1ο όμιλο του EURO

Published

on

Με 2 αναμετρήσεις θα κυλήσει το σημερινό πρόγραμμα του EURO.

Στον 1ο όμιλο θα ολοκληρωθεί η δράση, αφού θα διεξαχθεί η 3η αγωνιστική.

Η Ιταλία θέλει το 3Χ3 απέναντι στην Ουαλία, που έχει 4 βαθμούς και βρίσκεται κοντά στο να συνεχίσει στα νοκ άουτ παιχνίδια του θεσμού.

Ελβετία και Τουρκία θα λύσουν τις διαφορές τους, αλλά μόνο οι Ελβετοί έχουν ελπίδες να προχωρήσουν ανάμεσα στις τρίτες καλύτερες ομάδες, αφού οι Τούρκοι έχουν αποκλειστεί.

Και τα 2 παιχνίδια έχουν οριστεί για τις 19.00.

Ιταλία – Ουαλία (19.00)

Ελβετία-Τουρκία (19.00)

Continue Reading
Advertisement

Facebook