SUPER LEAGUE 1
Φαβορί για αρχηγός του ΠΑΟ ο Κουρμπέλης
Στην επιλογή του Δημήτρη Κουρμπέλη φαίνεται ότι προσανατολίζεται ο Μαρίνος Ουζουνίδης για το… χρίσμα του πρώτου αρχηγού του Παναθηναϊκού.
Ο 25χρονος μέσος μπορεί να είναι λίγους μήνες στους πράσινους ωστόσο στο διάστημα αυτό έχει δείξει στοιχεία τα οποία εκτιμά αρκετά ο προπονητής της ομάδας.
Στην «ομάδα» των αρχηγών αναμένεται να είναι και ο Κουτρουμπής ο οποίος είναι από τους παλιότερους παίκτες στο ρόστερ και έχει δείξει την αφοσίωσή του και την αξίας του .
Από εκεί και πέρα θα υπάρξουν επιλογές από τους ξένους παίκτες της ομάδας. Ο Χουλτ συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες όπως και ο Τσάβες ο οποίος ήδη από τις πρώτες του ημέρες στην ομάδα έχει ξεχωρίσει.
SUPER LEAGUE 1
Αναβλήθηκε το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ
Στην αναβολή της αναμέτρησης για την 5η αγωνιστική των πλέι-οφ, μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού, που ήταν προγραμματισμένη για τις 14 Απριλίου, προχώρησε η Super League.
Όπως αναμενόταν, οι δύο ομάδες υπέβαλαν έγγραφο αίτημα αναβολής του αγώνα που επρόκειτο να διεξαχθεί ενδιάμεσα στους δύο προημιτελικούς του Europa Conference League, το οποίο η διοργανώτρια αρχή ήταν υποχρεωμένη να αποδεχθεί, βάσει του άρθρο 22, παράγραφος 4 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (ΚΑΠ).
Αυτό που απομένει είναι να αποφασιστεί αν θα αναβληθούν και τα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής ή αν τα ματς Παναθηναϊκός-Λαμία και ΑΕΚ-Αρης θα γίνουν κανονικά και θα μείνει σε εκκρεμότητα το ντέρμπι της Τούμπας.
SUPER LEAGUE 1
Ορίστηκαν οι διαιτητές για την πρεμιέρα των πλέι άουτ της Stoiximan Super League
Ορίστηκαν οι διαιτητές για τα παιχνίδια της πρεμιέρας των playouts της Stoiximan Super League.
Στην Τρίπολη για το ματς του Αστέρα με τον Βόλο θα είναι ο Τζήλος και τη μάχη της Κηφισιάς με τον ΟΦΗ θα διευθύνει ο Ματσούκας.
Ο Μανούχος θα σφυρίξει τον αγώνα του Ατρόμητου με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι και ο Τσιμεντερίδης εκείνον του Παναιτωλικού με τον Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο.
Αναλυτικά, οι ορισμοί της πρεμιέρας των playouts της Stoiximan Super League:
Σάββατο 16/3
17:00 Αστέρας-Βόλος: Τζήλος (Κωνσταντίνου, Κολλιάκος, 4ος Κατοίκος, VAR: Παπαδόπουλος, Θ.Μωυσιάδης)
17:30 Κηφισιά-ΟΦΗ: Ματσούκας (Στεφανής, Σάββας, 4ος Πουλικίδης, VAR: Γκορτσίλας, Δημητριάδης)
19:30 Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα: Μανούχος (Ψαρρής, Νικολαΐδης, 4ος Τσιάρας, VAR: Τσακαλίδης, Μεϊντάνας)
20:00 Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός: Τσιμεντερίδης (Τζιουβάρας, Μπαλιάκας, 4ος Τσέτσιλας, VAR: Ευαγγέλου, Νιδριώτης)
SUPER LEAGUE 1
Super League: Αυτό είναι το πρόγραμμα των playouts
Τις ακριβείς ημέρες και ώρες διεξαγωγής των αγώνων των playouts του φετινού πρωταθλήματος έκανε γνωστές σήμερα (13/03) η Super League.
Θυμίζουμε ότι, συνολικά, θα διεξαχθούν επτά αγωνιστικές, με τις τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας να δίνουν τέσσερις αγώνες εντός και τρεις εκτός έδρας και τις τέσσερις τελευταίες της κατάταξης να δίνουν αντίστροφα τρία ματς εντός έδρας και τέσσερα εκτός.
Το «μίνι πρωτάθλημα» ξεκινάει στις 16 Μαρτίου και ολοκληρώνεται στις 11 Μαΐου, ενώ δεν θα υπάρξουν εμβόλιμες αγωνιστικές.
Παράλληλα, οι δύο τελευταίες ομάδες της τελικής βαθμολογίας θα υποβιβαστούν στην Super League 2.
Το αναλυτικό πρόγραμμα των playouts:
1η αγωνιστική:
Σάββατο 16 Μαρτίου
Αστέρας Τρίπολης – Βόλος 17:00
Κηφισιά – ΟΦΗ 17:30
Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 19:30
Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 20:00
2η αγωνιστική:
Σάββατο 30 Μαρτίου
Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 15:00
ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 19:30
Βόλος – Κηφισιά 17:30
ΟΦΗ – Ατρόμητος 20:00
3η αγωνιστική:
Σάββατο 6 Απριλίου
Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 17:00
Παναιτωλικός – Βόλος 17:30
Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 19:30
ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 20:00
4η αγωνιστική:
Σάββατο 13 Απριλίου
Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 15:00
Βόλος – Ατρόμητος 17:30
ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 19:30
Κηφισιά – Παναιτωλικός 20:00
5η αγωνιστική:
Σάββατο 20 Απριλίου
Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 15:00
ΟΦΗ – Βόλος 18:30
Ατρόμητος – Κηφισιά 19:30
Κυριακή 21 Απριλίου
Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 15:00
6η αγωνιστική:
Σάββατο 27 Απριλίου
Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 20:00
Βόλος – Πανσερραϊκός 20:00
Κηφισιά – ΠΑΣ Γιάννινα 20:00
Παναιτωλικός – Ατρόμητος 20:00
7η αγωνιστική:
Σάββατο 11 Μαΐου
Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης 20:00
ΟΦΗ – Παναιτωλικός 20:00
Πανσερραϊκός – Κηφισιά 20:00
ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 20:00
Η βαθμολογία εκκίνησης των ομάδων: