Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Γ’ ΕΠΣΑ): Γκολ και φύγαμε… για Β’

Μπορεί να χρειάστηκε 115’ λεπτά, αλλά ένα γκολ του «Καφού» Α. Φωτόπουλου αρκούσε για να δώσει στην ομάδα της Προοδευτικής το 9ο εισιτήριο ανόδου απ’ την Γ’ κατηγορία στην Β’, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς το γήπεδο του Αχιλλέα στην Αγυιά, μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο.

Ελάχιστες ευκαιρίες στα 90 λεπτά του ματς από τις δύο ομάδες, και ήταν δεδομένο, ότι όποιος σκοράρει θα πάρει και τη νίκη. Από μια ευκαιρία στο α’ μέρος Γαλήνη και Προδευτική, το ίδιο και στην επανάληψη με τους τυπικά γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη φάση στο 90’, ενώ η Προοδευτική είχε την μικρή μεν, υπεροχή.

Στο πρόσθετο 30λεπτο, χρειάστηκε μια ενέργεια του Φωτόπουλου, στο 115’, όταν πέρασε 2 αντιπάλους και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λάγιου για το 0-1 που έμελε να στείλει τους «βυσσινί» στην παραπάνω κατηγορία.

Γαλήνη (Παπαγιάννης): Λάγιος, Θωμάς, Κακαφώνης, Λαμπρόπουλος, Μαρτζάκλης, Κατσούρης, Γιαννόπουλος (66’ Στέλλας), Μενύχτας, Μπεκιάρι, Δελδήμος, Θεοδοσόπουλος.
Προοδευτική (Μπαζάρογλου): Έξαρχος, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Α. Μαρτζάκλης, Γ. Μαρτζάκλης, Νικολόπουλος, Ρουμελιώτης, Μπούνιας, Μπαρούνης (86’ Γραικούσης), Φωτόπουλος (119’ Γρίβας), Παναγιωτόπουλος (84’ Μανιάτης).

Οι «σφυρίχτρες» του Σαββατοκύριακου

Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές που θα διευθύνουν τα τοπικά μας πρωταθλήματα αυτό το Σαββατοκύριακο.

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Κερ. Αγ. Βασιλείου και τον Αετό Πατρών θα σφυρίξει ο Νίκος Χρονάς, ενώ να σημειωθεί ότι θα γίνει και ένα παιχνίδι τη Δευτέρα, αυτό ανάμεσα σε Αστέρα Τσουκαλεϊκων και Δόξα Χαλανδρίτσας που θα διευθύνει ο Γιάννης Καλύβας.

Γήπ. Αχιλλέα, 10π.μ.: Α.Π.Ο. Αρόη-Ρωμανός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 10π.μ.: Δόξα Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Στυλιανός Παρδάλης

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Γιώργος Αθανασόπουλος

Γήπ. Ακράτας, 3μ.μ.: Αιγείρας Ακράτας ΑΕ-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Δημήτρης Τάγαρης

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ- Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεϊκων, 3:30μ.μ.: Αστέρας Τσουκαλεϊκων-Δόξα Χαλανδρίτσας, Γιάννης Καλύβας.

Διάβασε Περισσότερα

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δικαιώθηκε η Αστραπή Ψαροφαίου για την ένσταση κατά της Καλλιθέας

Η Αστραπή Ψαροφαίου κέρδισε την ένταση για το ματς με την Καλλιθέα, κατά της οποίας είχε καταθέσει ένσταση στην ΕΠΣ Αχαϊας, με αιτιολογία την αντικανονική συμμετοχή του Λάμπη Σαββόπουλου στο μεταξύ τους παιχνίδι, το οποίο η ομάδα του Γιάννη Αποστολάκου είχε αποσπάσει με 1-0.

Έτσι θα πάρει τους 3 βαθμούς με σκορ 3-0 και παράλληλα θα αφαιρεθούν 3 πόντοι στην ομάδα της Καλλιθέας. Αναλυτικά η ανακοίνωση της Πειθαρχικής Επιτροπής:

«Η πειθαρχική επιτροπή κάνει δεκτή την ένσταση του Σωματείου ΑΟΨ ΑΣΤΡΑΠΗ για αντικανονική συμμετοχή του ποδοσφαιριστή του Σωματείου ΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑ Κου ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 9 του ΚΑΠ 2018-2019 και κατακυρώνει τον αγώνα στο Σωματείο ΑΟΨ ΑΣΤΡΑΠΗ με 3 βαθμούς και 3-0 τέρματα και αφαιρεί από την υπαίτια ομάδα ΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑ 3 βαθμούς από τον βαθμολογικό πίνακα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου».

Ένσταση της Αστραπής Ψαροφαίου για το ματς με την Καλλιθέα

Η Αστραπή Ψαροφαίου ηττήθηκε την περασμένη Κυριακή από την Καλλιθέα με 1-0 για την 5η στροφή της Γ΄ΕΠΣΑ κατηγορίας, αλλά το εν λόγω παιχνίδι θα έχει και άλλα επεισόδια από ότι φαίνεται.

Η “Μπάρτσα” κατέθεσε ένσταση εις βάρος της Καλλιθέας, με αιτία την παρουσία του Λάμπη Σαββόπουλου, ο οποίος είχε δεχθεί ποινή τιμωρίας δύο αγωνιστικών, καθότι είχε τιμωρία από το ματς με την ΑΕ Αρόης. Η διοίκηση της Καλλιθέας ισχυρίζεται ότι ο έμπειρος μέσος είχε μόνο 1 αγωνιστική τιμωρία και έτσι το “μπαλάκι” περνάει στην ΕΠΣ Αχαϊας, για να επιληφθεί της ένστασης.

Αν δικαιωθεί η Αστραπή θα πάρει το ματς με 3-0 και παράλληλα θα αφαιρεθούν 3 πόντοι από την ομάδα του Γιάννη Αποστολάκου.