Connect with us

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Γ’ κατηγορία: 2η σερί νίκη για τα Ροϊτίκα, έσπασε το ρόδι ο Σπάρτακος

Published

on

Μόλις 3 παιχνίδια έγιναν το Σαββατοκύριακο που πέρασε σε 1ο και 2ο όμιλο στην Γ’ κατηγορία.

Τα Ροΐτικα λύγισαν την Δόξα Πατρών με 2-0, χάρη στα γκολ των Μπινιέρη και Αλεξόπουλου, ενώ Κρίνος και ΑΟ Τριταίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Στον 2ο όμιλο, ο Σπάρτακος πέρασε με ανατροπή από την έδρα του Σκεπαστού με 2-1, χάρη στα γκολ του Γκέκα και άνοιξε λογαριασμό στο πρωτάθλημα.

Οι Βαθμολογίες

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Ροίτικα 7   (7-2)

2              ΑΟ Τριταίας       5  (2-0)

3              Νεάπολη             4  (1-0)

4              Μετόχι 4 (2-1)

5             Κρίνος  3  (2-2)

6              Δόξα Πατρών  3  (3-4)

7              Ωλενιακός 0 (0-3)

8              Βασιλικό 0  (0-5)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΕ Αρόης  7 (9-3)

2 Ρωμανός 6  (12-0)

3 Παναχαϊκός  6  (6-2)

4 Αίας Π.  6 (8-4)

5 Σπάρτακος 4 (4-13)

6 Ολυμπιακός Καμαρών 2  (2-2)

7 Αστέρας Λεοντίου 1  (3-4)

8 ΑΕΚ Π.  1  (3-6)

9 Σκεπαστό 0 (1-14)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ερασιτεχνικό: Το πλήρες πρόγραμμα στις 3 κατηγορίες (4-5/12) και οι βαθμολογίες

Published

on

Και αυτή την εβδομάδα τα ντέρμπι δεν λείπουν από τις τρεις ερασιτεχνικές κατηγορίες ποδοσφαίρου του Νομού Αχαϊας.

Στην Α΄κατηγορία και στον 2ο όμιλο, ξεχωρίζει η μάχη του Άρη με την Θύελλα, αλλά και της Αιγείρας-Ακράτας με τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου.

Αμφίρροπες μάχες περιλαμβάνονται και στην 9η στροφή της Β΄κατηγορίας, ενώ από την Γ΄ΕΠΣΑ δεσπόζει το ντέρμπι του 2ου ομίλου μεταξύ Ρωμανού και Αστέρα Λεοντίου.

Το πρόγραμμα του ΣΚ και οι βαθμολογίες:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Πανμοβριακός – Αχαιός Σαρ.  (15:00- Ριόλου- Σαφαρίκας)

Αστέρας Τσουκαλ.- Δόξα Νιφορ.  (15:00- Βραχνείκων- Τηλιγάδας)

Ικαρος Πετρωτού – Δόξα Παραλίας  (15:00- Πετρωτού- Βαβαρούτας)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Δίας- Αχαϊκή  (11:30- Πετρωτού- Ταξιάρχης)

Λιμνοχώρι- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Ατρόμητος Πατρών –Πάτρα 2005  (15:00- Ζαρουχλείκων- Ρουμπάνης)

ΑΠΟ Αρόη – Αναγέννηση Πατρών  (15:00- «Α.Κάνιστρας»- Αντωνίου)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Άρης Πατρών – Θύελλα Πατρών  (15:00- «Α.Κάνιστρας»- Παπαδόπουλος)

Πήγασος – ΑΠΣ Πάτραι  (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Φωκάς)

Ηρακλής Π.- Εθνικός Π./Πολύτεκνος  0-3 α.α.

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12  (όλα στις 15:00)

Ανω Καστρίτσι – Καλάβρυτα  (Ρίου- Μαχαίρας/Μουστάκας)

Θύελλα Αιγίου – Αετός Πατρών  (Αιγίου- Πετρόπουλος)

Δαβουρλής – Αναγέννηση Ψαθόπυργου  (Αγυιάς- Μέρμηγκας)

Αιγείρα/Ακράτα- Κεραυνός Α.Β.   (Ακράτας- Καδδάς)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Αετός Ρίου – Νίκη Προαστείου  (Ρίου- Πράνταλος)

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Αχαϊκός – Καμίνια  (20:00- «Α.Κάνιστρας»- Πολυγένης)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Αστραπή – Άτλας (10:00- «Α.Κάνιστρας»- Κονιδάρης)

Περιβόλα – Πυρσός  (12:00- Αγυιάς- Καραβασίλης)

Ολυμπιακός Πατρών – Ατρόμητος Λάππα  (12:15- Ζαρουχλείκων- Παλαιολόγος)

Γαλήνη – Αστέρας Μιντιλογλίου  (12:30- «Α.Κάνιστρας»- Σαφαρίκας)

Δάφνη- Φαραϊκός  (15:00- Ζαρουχλείκων- Αγγελόπουλος)

Πείρος Ισώματος- Ίκαρος Λακκόπετρας  (15:00- Χαλανδρίτσας- Μαχαίρας-Μουστάκας)

Ρεπό:  Σταροχώρι

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Απόλλων Εγλυκάδας – ΠΑΟΚ Πάτρας   (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Μπακόπουλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Δρέπανο- Φλόγα Ροδιάς  (12:00- Ρίου- Παπαχρήστος)

Ζαβλάνι- Πετεινοί  (15:00- Αγυιάς- Τηλιγάδας)

Αργυρά- Αστέρας Τέμενης  (15:00- Προαστείου- Σπυρόπουλος)

Απόλλων Συνοικισμού – Αβυθος  (15:00- Ροδιάς- Καμζόλας)

Αχιλλέας Καμαρών – Φοίνικας/Ζήριας  (15:00- Καμαρών- Μέρμηγκας)

Αυτόνομη – ΑΕ Αιγίου  (18:00- Αγυιάς- Μάρδας)

Ρεπό:  Πανιώνιος Αχιλλέας

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Ωλενιακός – Κρίνος  (15:00- «Φ.Αραβαντινός»- Γεντεκάκης)

Τριταία- Βασιλικό  (15:00- Χαλανδρίτσας- Γκαβός)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Δόξα Πατρών – Νεάπολη  (09:30-  Ζαρουχλείκων- Χαμουζάς)

Ροίτικα- Μετόχι  (10:00- Βραχνείκων- Δανιήλ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12

Ρωμανός – Αστέρας Λεοντίου  (15:00- Προαστείου- Δανιήλ)

ΑΕ Αρόης – Σπάρτακος  (15:00- Ντα Λουζ- Αργυρόπουλος)

ΑΕΚ Π.- Σκεπαστό  (18:00- Αγυιάς- Παπαχρονόπουλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12

Ολυμπιακός Καμαρών – Παναχαϊκός  (15:00- Ντα Λουζ- Πολυγένης)

Ρεπό: Αίας Π.

 

Οι Βαθμολογίες

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  25  (25-7)

2 Λιμνοχώρι 23 (18-3)

3 Δόξα Παραλίας 19  (19-12)

4 Πανμοβριακός 17 (18-9)

————————————

5 Αστέρας Τσουκαλείκων 15 (15-12)

6 Δίας 13  (16-18)

7 Δόξα Νιφορείκων  13  (11-13)

8 Αχαιός Σαραβ.  9  (15-24)

9 Ίκαρος Πετρωτού 6 (13-23)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  28 (23-3)

2 Άρης Πατρών  23 (27-8)

3 Θύελλα Πατρών  19 (25-7)

4 Πήγασος Μπεγ.  16  (19-10)

————————————

5 Ατρόμητος Πατρών 16  (16-12)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  15  (16-15)

7 Πάτρα 2005  15  (16-16)

8  ΑΠΟ Αρόη 6 (13-30)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (11-33)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  26 (25-5)

2 Αιγείρα-Ακράτα 23 (22-6)

3  Αετός Πατρών 17  (14-10)

4 Νίκη Προαστ.  14  (13-7)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 12 (16-22)

6 Καλάβρυτα 11 (11-14)

7 Αναγέννηση Ψαθ.  10 (14-19)

8   Δαβουρλής 10 (11-16)

9 Άνω Καστρίτσι 6 (6-14)

10 Αετός Ρίου 2 (6-24)

 

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 19 (16-3)

2 Πυρσός Π. 19  (17-7)

3 Γαλήνη 18 (13-2)

4 Πείρος Ισώματος 17 (16-7)

5 Άτλας 16  (19-11)

6 Ικαρος Λακ. 14 (16-5)

7 Αχαϊκός 13 (12-11)

8) Αστέρας Μιντ. 12 (17-4)

9 Σταροχώρι 11  (14-12)

10 Περιβόλα 8 (5-13)

11 Ολυμπιακός Π. 7 (7-15)

12 Καμίνια 6  (10-25)

13 Αστραπή Ψ. 5  (4-12)

14 Δάφνη Π. 5 (9-18)

15 Φαραικός 4  (6-12)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχιλλέας Καμ. 18  (19-7)

2 Απόλλων Εγλ. 14  (17-7)

3 Δρέπανο 13  (21-10)

4 Πανιώνιος Αχιλ. 13   (19-10)

5 Φλόγα Ρόδιας 13  (16-11)

6 ΑΕ Αιγίου 13   (8-7)

7 Αργυρά Π. 11   (11-6)

8 Απόλλων Συν. 9   (8-14)

9 Ζαβλάνι 8   (15-10)

10 Αστήρ Τέμενης 7  (10-10)

11 Πετεινοί 7 (14-24)

12 Φοίνικας Ζήρ. 6   (14-18)

13 Άβυθος Αιγ. 5   (5-7)

14 ΠΑΟΚ Πατρών 5  (8-17)

15 Αυτόνομη 3 (5-33)

 

Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Ροίτικα 7   (7-2)

2              ΑΟ Τριταίας       5  (2-0)

3              Νεάπολη             5  (2-1)

4              Μετόχι 4 (2-1)

5             Κρίνος  3  (2-2)

6              Δόξα Πατρών  3  (3-4)

7              Βασιλικό 1  (1-6)

8              Ωλενιακός 0 (0-3)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ρωμανός 9  (15-0)

2 Αίας Π.  9 (8-4)

3 Παναχαϊκός  9  (14-4)

4 ΑΕ Αρόης  7 (11-6)

5 Αστέρας Λεοντίου 4  (5-4)

6 Σπάρτακος 4 (4-13)

7 Ολυμπιακός Καμαρών 2  (2-4)

8 ΑΕΚ Π.  1  (3-15)

9 Σκεπαστό 0 (1-14)

Continue Reading

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Στηρίζει τον Ρωμανό η εταιρεία Askounis Security

Published

on

Δίπλα στην προσπάθεια που καταβάλλει φέτος ο Ρωμανός στα γήπεδα της Γ΄Κατηγορίας βρίσκεται ο Παναγιώτης Ασκούνης και η Askounis Security.

Η εταιρεία θα προσφέρει χορηγία με τα νερά της ομάδας και η βοήθεια αφορά όλη την φετινή σεζόν, με την διοίκηση του Ρωμανού να ευχαριστεί τον Παναγιώτη Ασκούνη για την ευγενή χορηγία και προσφορά του.

Ο Ρωμανός έχει μπει με 2Χ2 στο πρωτάθλημα και στον 2ο όμιλο και οι βλέψεις είναι υψηλές, αφού η ομάδα του «βουνού» διαθέτει καλό υλικό και έχει γίνει μεθοδική προετοιμασία από το καλοκαίρι.

Continue Reading

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Γ΄κατηγορία:  Κερδισμένοι Δόξα, Νεάπολη και Ρωμανός

Published

on

Ο Α΄ όμιλος έκανε «ποδαρικό» χθες με την 1η αγωνιστική για φέτος, ενώ ο Β΄ όμιλος ξετύλιξε το κουβάρι στην 2η στροφή του.

Από τον Α΄ όμιλο, η Νεάπολη πήρε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα, αφού έκαμψε την αντίσταση του νεανικού και σκληροτράχηλου Ωλενιακού με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μάριου Κανελλόπουλου.

Η Δόξα Πατρών μπήκε με το… δεξί, «καθαρίζοντας» το τρίποντο επί του Βασιλικού με 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ ο Σέχου άνοιξε το σκορ και ο Νταλάπας το «έκλεισε» στο 88΄. Με στραβοπάτημα ξεκίνησε στην αφετηρία η Α.Ε. Ροϊτίκων, που έχει βλέψεις ανόδου, αφού ο Κρίνος πήρε πόντο και έδειξε πείσμα.

Τα γκολ για την ομάδα του Τάκη Ζαχαρόπουλου σημείωσαν οι Χατζηαναστασίου και Αλεξόπουλος, αλλά δεν ήταν αρκετά. Τέλος, Τριταιϊκός και Μετόχι έμειναν στο… μηδέν, στο μοναδικό ματς του ομίλου, στο οποίο δεν κουνήθηκε το δίχτυ.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Εύκολα ο Ρωμανός

Με 8-0 νίκησε τον αδύναμο Σπάρτακο ο Ρωμανός και έκανε το 2Χ2 στον Β΄ όμιλο. Ο Νίκος Φράγκος πέτυχε 5 γκολ, ο Μαργαρίτης ακόμα 2 και ο Κομνηνός διαμόρφωσε τον θρίαμβο.

Ο Αστέρας Λεοντίου με την ΑΕ Αρόης έδωσαν… παράσταση σε ένα τρομερό ματς. Ο συνάδελφος Αποστόλης Νικολόπουλος σκόραρε εις διπλούν, αλλά η Αρόη «απάντησε» και πήρε την ισοπαλία.

Η ΑΕΚ Πατρών προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός Καμαρών την προσγείωσε ανώμαλα, αφού ισοφάρισε σε 2-2 στην επανάληψη. Το Σκεπαστό δεν «κατέβηκε» στο εκτός έδρας ματς με τον Αίαντα και μάλλον θα αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό είχε ο Παναχαϊκός, ο οποίος στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί επί της ΑΕΚ με 3-1.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Ροίτικα 2:2          Κρίνος

Δόξα Π.                2:0          Βασιλικό

Ωλενιακός          0:1          Νεάπολη

Μετόχι 0:0          Τριταιϊκός

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Ρωμανός             8:0          Σπάρτακος

ΑΕΚ Π.   2:2          Ολυμπιακός Καμ.

Αστέρας Λεοντίου          2:2          ΑΕ Αρόης

Αίας Π. 3-0α.α. Σκεπαστό

Ρεπό: Παναχαϊκός

 

Οι Βαθμολογίες

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Δόξα Πατρών                    3  (2-0)

2              Νεάπολη             3  (1-0)

3              Κρίνος  1  (2-2)

4              Ροίτικα 1   (2-2)

5              ΑΟ Τριταίας       1  (0-0)

6              Μετόχι 1 (0-0)

7              Ωλενιακός 0 (0-1)

8              Βασιλικό 0  (0-2)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ρωμανός 6  (12-0)

2 Παναχαϊκός  3  (4-1)

3 Αίας Π.  3 (3-0)

4 Ολυμπιακός Καμαρών 2  (2-2)

5 ΑΕ Αρόης  1 (2-2)

6 Αστέρας Λεοντίου 1  (2-2)

7 ΑΕΚ Π.  1  (3-6)

8 Σπάρτακος 1 (0-8)

9 Σκεπαστό 0 (0-7)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.