Γ΄κατηγορία:  Κερδισμένοι Δόξα, Νεάπολη και Ρωμανός

Published

on

Ο Α΄ όμιλος έκανε «ποδαρικό» χθες με την 1η αγωνιστική για φέτος, ενώ ο Β΄ όμιλος ξετύλιξε το κουβάρι στην 2η στροφή του.

Από τον Α΄ όμιλο, η Νεάπολη πήρε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα, αφού έκαμψε την αντίσταση του νεανικού και σκληροτράχηλου Ωλενιακού με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μάριου Κανελλόπουλου.

Η Δόξα Πατρών μπήκε με το… δεξί, «καθαρίζοντας» το τρίποντο επί του Βασιλικού με 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ ο Σέχου άνοιξε το σκορ και ο Νταλάπας το «έκλεισε» στο 88΄. Με στραβοπάτημα ξεκίνησε στην αφετηρία η Α.Ε. Ροϊτίκων, που έχει βλέψεις ανόδου, αφού ο Κρίνος πήρε πόντο και έδειξε πείσμα.

Τα γκολ για την ομάδα του Τάκη Ζαχαρόπουλου σημείωσαν οι Χατζηαναστασίου και Αλεξόπουλος, αλλά δεν ήταν αρκετά. Τέλος, Τριταιϊκός και Μετόχι έμειναν στο… μηδέν, στο μοναδικό ματς του ομίλου, στο οποίο δεν κουνήθηκε το δίχτυ.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Εύκολα ο Ρωμανός

Με 8-0 νίκησε τον αδύναμο Σπάρτακο ο Ρωμανός και έκανε το 2Χ2 στον Β΄ όμιλο. Ο Νίκος Φράγκος πέτυχε 5 γκολ, ο Μαργαρίτης ακόμα 2 και ο Κομνηνός διαμόρφωσε τον θρίαμβο.

Ο Αστέρας Λεοντίου με την ΑΕ Αρόης έδωσαν… παράσταση σε ένα τρομερό ματς. Ο συνάδελφος Αποστόλης Νικολόπουλος σκόραρε εις διπλούν, αλλά η Αρόη «απάντησε» και πήρε την ισοπαλία.

Η ΑΕΚ Πατρών προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός Καμαρών την προσγείωσε ανώμαλα, αφού ισοφάρισε σε 2-2 στην επανάληψη. Το Σκεπαστό δεν «κατέβηκε» στο εκτός έδρας ματς με τον Αίαντα και μάλλον θα αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό είχε ο Παναχαϊκός, ο οποίος στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί επί της ΑΕΚ με 3-1.

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Δόξα Πατρών                    3  (2-0)

2              Νεάπολη             3  (1-0)

3              Κρίνος  1  (2-2)

4              Ροίτικα 1   (2-2)

5              ΑΟ Τριταίας       1  (0-0)

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τέσσερις αναβολές λόγω έλλειψης διαιτητών!

Published

on

Λόγω της έλλειψης διαιτητών, η ΕΠΣ Αχαΐας προχώρησε στην αναβολή και των τεσσάρων αγώνων στον Β’ Όμιλο της Γ’ Κατηγορίας.

Τα τέσσερα παιχνίδια ήταν προγραμματισμένα να διεξαχθούν την Κυριακή.

on

Ο Γιάννης Λίτης δεν θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην ΑΕ Ροϊτίκων.

Ο έμπειρος τερματοφύλακας θα αναζητήσει τον επόμενο σταθμό στην ποδοσφαιρικη πορεία του και ήδη εξετάζει ορισμένες προτάσεις.

Θεωρείται από τους καλούς γκολκίπερ στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νόμου Αχαΐας και όποια ομάδα τον αποκτήσει θα προχωρήσει σε ουσιαστική προσθήκη.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Στάση αναμονής από την ΕΠΣΑ για αναβολή πρωταθλημάτων το ερχόμενο Σαββατοκύριακο

Published

on

Η πορεία των κρουσμάτων θα δείξει αν θα υπάρξει αναβολή το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Αχαΐας.

Προς το παρών η διοίκηση της Ένωσης τηρεί στάση αναμονής περιμένοντας μες στη βδομάδα να πάρει εικόνα απ’ τις ομάδες για τυχόν κρούσματα και τον ακριβή τους αριθμό.

Παράλληλα περιμένει τις αποφάσεις της Πολιτείας με τη μετάλλαξη ‘Ομικρον να σαρώνει καθημερινά με χιλιάδες κρούσματα.

Πάντως, σύμφωνα με όσα ισχύουν αυτή τη στιγμή τα πρωταθλήματα θα διεξαχθούν κανονικά, όμως η πανδημία έχει δείξει πως τα πάντα ανατρέπονται μέσα σε λίγες ώρες.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ15 hours ago

Παραίτηση Ράντου από Αετό Πατρών και Παναχαϊκή – Οι λόγοι και η… ανατροπή

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ23 hours ago

Ιστορική μέρα για το γήπεδο Προσφυγικών που ανοίγει σήμερα – Όλες οι λεπτομέρειες από τον Κ. Ντάσιο

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ16 hours ago

Πρώτη προπόνηση και αγιασμός στα Προσφυγικά – Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ12 hours ago

Σε κλίμα ενθουσιασμού η “πρώτη” του Πάτραι στα Προσφυγικά (φωτό)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ19 hours ago

Απόλλων: Η τελευταία ελπίδα που χάθηκε και η πρόταση για… κλειστές θύρες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ17 hours ago

Απόλλων: Χωρίς ΜακΛίν και Μήτρου-Λονγκ απόψε εναντίον του ΠΑΟ!

Νικολόπουλος: «Μας βοήθησε το γρήγορο γκολ»

BASKET LEAGUE24 hours ago

Οκάρο Γουάιτ στη «Match»: «Μόνο για νίκη με Απόλλωνα, θα παίξουμε σκληρά και με συγκέντρωση»