Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Γ’ κατηγορία: Το πανόραμα της 17ης αγωνιστικής
Οι δύο όμιλοι και οι βαθμολογίες τους
Με την 17η αγωνιστική συνεχίστηκε η Γ’ κατηγορία.
Στον 1o όμιλο, ο Πυρσός με γκολ των Μπασιλάρη και Γκότση επιβλήθηκε του Ωλενιακού και παραμένει στην κορυφή, ενώ νικηφόρα συνέχισε η Δάφνη Πατρών, που νίκησε με άνεση την Προοδευτική.
Ο Ρομαϊκός πήρε το ντέρμπι από τον Ολυμπιακό Φίλων Ποδοσφαίρου.
Στον 2ο όμιλο, ο Απόλλων Συνοικισμού συνέτριψε τους Πετεινούς και η Άβυθος νίκησε αγχωτικά τα Ψηλαλώνια, με την μάχη της πρωτιάς να κρατεί καλά.
Η ταυτότητα της 17ης:
Α’ Όμιλος
Δάφνη Π.- Προοδευτική 4-1
Καμίνια-Βασιλικό 2-0
Ωλενιακός- Πυρσός 0-2
Ολυμπιακός Π. -Ατρόμητος Ζαρ. 1-2
Ρομαϊκός -Ολυμπιακός Φ.Π. 2-1
Ρεπό: Νεάπολη
Β’ Όμιλος
Απόλλων Συν.- Πετεινοί 5-1
Φλόγα Κ. Καστρ. -Αυτόνομη 3-0
Αίας Π.- Φοίνικας Αγυιάς 2-0
Ψηλαλώνια-Άβυθος Αιγ. 0-1
ΑΕΚ Π. 3-0 α.α. Σκεπαστό
Ρεπό: ΠΑΟΚ Π.
Οι Βαθμολογίες
Α’ Όμιλος
1 Πυρσός 38 (34-13)
—————————–
2 Δάφνη Πατρών 34 (36-11)
3 Νεάπολη 33 (46-22)
4 Ρομαϊκός 29 (48-28)
5 Ολυμπιακός Φ.Π. 28 (39-21)
————–‐——————-
6 Προοδευτική 17 (31-41)
7 Βασιλικό 16 (18-31)
8 Καμίνια 15 (17-34)
9 Ωλενιακός 13 (24-31)
10 Ολυμπιακός Π. 11 (23-39)
11 Ατρόμητος Ζαρ. 6 (7-51)
– Ο Ρομαϊκός έχει ποινή 1 βαθμού
Β Όμιλος
1 Απόλλων Συνοικ. 38 (47-16)
——————
2 Άβυθος Αιγιαλείας 36 (39-19)
3 Φλόγα Κ.Καστρ. 28 (30-15)
4 Αίας Πατρών 26 (40-33)
5 Πετεινοί 26 (34-27)
———————-
6 ΑΕΚ Πατρών 25 (37-25)
7 ΠΑΟΚ Πάτρας 22 (33-29)
8 Αυτόνομη 19 (27-28)
9 Φοίνικας Αγυιάς 14 (24-34)
10 Ψηλαλώνια 6 (18-52)
11 Σκεπαστό
– Η Αυτόνομη έχει ποινή -5 πόντων.
– Το Σκεπαστό έχει 3 μηδενισμούς και αποσύρθηκε
Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Γ΄κατηγορία: Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας των πλέι-οφ
Ξεκίνησαν σήμερα (24/3) τα πλέι-οφ της Γ΄ΕΠΣΑ κατηγορίας με σπουδαία παιχνίδια στους 2 ομίλους.
Στον 1ο όμιλο, ο Πείρος Ισώματος νίκησε με 8-3 τον Ρομαϊκό και έγινε “αφεντικό” στη βαθμολογία, μαζί βέβαια με τον Ίκαρο Πετρωτού, που επικράτησε επί της ΑΕΚ Πατρών.
Στον 2ο όμιλο, η Φλόγα Κάτω Καστριτσίου έριξε στο καναβάτσο το Ζαβλάνι, ενώ η Αργυρά αναρριχήθηκε στο ρετιρέ της κατάταξης, υπερισχύοντας κόντρα στην Φλόγα Ροδιάς.
Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Πείρος Ισώματος- Ρομαϊκός 8-3
Ίκαρος Πετρωτού- ΑΕΚ Πατρών 3-1
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Αργυρά- Φλόγα Ροδιάς 1-0
Ζαβλάνι- Φλόγα Κάτω Καστριτσίου 0-2
Βαθμολογίες
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
1 Πείρος Ισώματος 15 (8-3)
2 Ίκαρος Πετρωτού 15 (3-1)
========================
3 Ρομαϊκός 12 (3-8)
4 ΑΕΚ Π. 9 (1-3)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
1 Αργυρά 13 (1-0)
2 Φλόγα Κ.Καστριτσίου 12 (2-0)
=============================
3 Ζαβλάνι 11 (0-2)
4 Φλόγα Ροδιάς 10 (0-1)
Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Γ΄κατηγορία: Ορίστηκαν τα ματς της πρεμιέρας των πλέι-οφ
Η ΕΠΣ Αχαΐας όρισε την 1η αγωνιστική των πλέι-οφ της Γ΄κατηγορίας.
Όλα τα ματς του 1ου και του 2ου ομίλου θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή (24/3).
Αναλυτικά:
Α΄όμιλος
Ίκαρος Πετρωτού- ΑΕΚ Πατρών (13:00, Α.Κάνιστρας)
Πείρος- Ρομαϊκός (16:00, Ισώματος)
Β΄όμιλος
Αργυρά- Φλόγα Ροδιάς (16:00, Προαστείου)
Ζαβλάνι- Φλόγα Κ. Καστριτσίου (16:00, Αγυιάς)
Οι βαθμολογίες:
1ος όμιλος: Ίκαρος Πετρωτού 12, Πείρος Ισώματος 12, Ρομαϊκός 12, ΑΕΚ Πατρών 9.
2ος όμιλος: Ζαβλάνι 11, Αργυρά 10, Φλόγα Ροδιάς 10, Φλόγα Κάτω Καστριτσίου 9
Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Γ΄κατηγορία: Η κλήρωση των πλέι-οφ του 1ου ομίλου
Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της ΕΠΣ Αχαΐας η κλήρωση για τα πλέι-οφ του 1ου ομίλου της Γ΄κατηγορίας.
Σε πρωτάθλημα 6 αγωνιστικών θα ανέβουν οι 2 πρώτες ομάδες και τα ίδια δεδομένα ισχύουν για τον 2ο όμιλο.
Το αναλυτικό πρόγραμμα:
1η αγωνιστική: Πείρος Ισώματος- Ρομαϊκός, Ίκαρος Πετρωτού- ΑΕΚ Πατρών
2η αγωνιστική: ΑΕΚ Πατρών-Πείρος Ισώματος, Ρομαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού
3η αγωνιστική: ΑΕΚ Πατρών- Ρομαϊκός, Πείρος Ισώματος- Ίκαρος Πετρωτού
4η αγωνιστική: Ρομαϊκός- Πείρος Ισώματος, ΑΕΚ Πατρών- Ίκαρος Πετρωτού
5η αγωνιστική: Πείρος Ισώματος- ΑΕΚ Πατρών, Ίκαρος Πετρωτού- Ρομαϊκός
6η αγωνιστική: Ρομαϊκός- ΑΕΚ Πατρών, Ίκαρος Πετρωτού- Πείρος Ισώματος
Η Βαθμολογία:
Ίκαρος Πετρωτού 12
Πείρος Ισώματος 12
—————————-
Ρομαϊκός 12
ΑΕΚ Πατρών 9