Connect with us

Α2 ΕΣΚΑΗ

Για “πόλεμο” στα πλέι-οφ η Νίκη Προαστίου

Published

on

Πολύ καλή πορεία έκανε φέτος η Νίκη Προαστίου, που διέθετε καλό ρόστερ με έμπειρους παίκτες, όπως ήταν οι Θανάσης Ρέλλας, Βασίλης Σαμαράς, Βασίλης Γιαννακόπουλος κ.α.

Με την προσθήκη του ικανού σκόρερ Κώστα Μανωλουδάκη από την ΑΕ Προαστίου, η Νίκη είχε μία επιπλέον λύση στην περιφερειακή γραμμή και η τροχιά της στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η στηρίχθηκε στην συνέπεια και την σταθερότητα.

Στα συν ότι υπερασπίστηκε την έδρα της με 9στα9 στο κλειστό της Παναχαϊκής στην Αγυιά και σημαντική σημείωση ότι τα πλέι-οφ ανόδου ήταν πολύ δύσκολα και αν γίνονταν θα έδινε μάχη για την άνοδο με Αγυιά, ΝΕΠ και Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ.

Πάμε να δούμε τα σημεία αναφοράς από την φετινή τροχιά της ομάδας:

Θέση:

Ρεκόρ: 15-3

Ενεργητικό: 1152 πόντοι σε 18 ματς (64 πόντοι ανά παιχνίδι)

Παθητικό: 979 πόντοι σε 18 ματς (54.3 πόντοι ανά παιχνίδι)

Εντός έδρας: 9-0

Εκτός έδρας: 6-3

Το μεγαλύτερο σερί νικών: 6 νίκες σερί (από 1η αγωνιστική μέχρι 7η, εξέτισε ρεπό την 3η)

Πρώτος σκόρερ: Θανάσης Ρέλλας 260 (35 τρίποντα)

 

Advertisement

Α2 ΕΣΚΑΗ

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Το ενδιαφέρον σε δύο παρκέ

Published

on

Η 12η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑ-Η θα διεξαχθεί σήμερα, ενώ αναβλήθηκε το ματς των Ροϊτίκων με την Δύμη, λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην φιλοξενούμενη ομάδα.

Από το σημερινό πρόγραμμα δεσπόζει το ματς της Ακράτας με την ΕΑ Παραλίας, αλλά και η μάχη στο Αντίρριο ανάμεσα σε Φαέθωνα και Προφήτη Ηλία.

Ο αήττητος πρωτοπόρος Αστέρας Τέμενης δοκιμάζεται με τον Διαγόρα Βραχνείκων και η Αγυιά θα παλέψει με τον Πυρσό. Μάχη παραμονής για Σκαγιοπούλειο και Πήγασο, ενώ ο Πανωλενειακός θέλει να υπερασπιστεί εκ νέου την έδρα του κόντρα στον Κρόνο.

Το σημερινό πρόγραμμα και η βαθμολογία:

Πυρσός-Αγυιά   (18:00- Αλεξιώτισσας)

Διαγόρας Βραχνείκων-Αστέρας Τέμενης  (20:00- Ροϊτίκων)

Φαέθων Αντιρρίου-Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ (20:00- Αντιρρίου)

Σκαγιοπούλειο-Πήγασος (20:00- Αλεξιώτισσας)

Πανωλενειακός-Κρόνος Πατρών  (20:00- Καράτουλα)

Ακράτα- ΕΑ Παραλίας  (20:30- Ακράτας)

Ροϊτικα-Δύμη (αναβολή)

 

Η Βαθμολογία (Σε 11 αγώνες)

1 Αστέρας Τέμενης 20 (10-0) (+190)

2  Αγυιά 18 (8-2) (+74)

3 Ροίτικα 18 (7-4) (-21)

4  Ακράτα 17  (7-3) (+92)

5 Δύμη 17 (7-3) (+46)

6 Φαέθων Αντιρρίου 17 (7-3) (+35)

7 Πυρσός 15 (5-5) (+14)

8 Πανωλενειακός 15 (5-5) (+8)

9 Διαγόρας Βραχν. 15 (4-7) (-12)

10 Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ 15 (5-5) (+12)

11 Ηρακλής Πύργου 15 (4-7) (-74)

12 ΕΑ Παραλίας 13 (3-7) (+3)

13  Πήγασος Μπεγ. 12 (2-8) (-117)

14 Σκαγιοπούλειο 12 (2-8) (-121)

15 Κρόνος 12 (1-10) (-138)

Continue Reading

Α2 ΕΣΚΑΗ

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Αναβολή λόγω covid-19 στο ματς Ροίτικα-Δύμη’07

Published

on

Δεν θα είναι πλήρες το αυριανό αγωνιστικό πρόγραμμα της Α2 ΕΣΚΑ-Η αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι Ροϊτίκων-Δύμης’07 που ήταν προγραμματισμένο στο κλειστό Ροϊτίκων (6μ.μ.).

Πλέον, θα προγραμματιστεί σε νέα ημερομηνία απ’ την Ένωση.

Continue Reading

Α1 ΕΣΚΑΗ

ΕΣΚΑ-Η: Επανεκκίνηση με αμφίρροπες μάχες σε Α1 και Α2

Published

on

«Τέλος» στην διακοπή, ελέω πανδημίας και επανέναρξη στα πρωταθλήματα της Ένωσης Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αχαϊας και Ηλείας θα έχουμε από την ερχόμενη εβδομάδα.

Για την ακρίβεια, το πρωτάθλημα της Α1 θα διεξαχθεί την Δευτέρα (24/1) και θα ανοίξει η αυλαία στον δεύτερο Γύρο με την 12η στροφή να περικλείει τρομερά ματς.

Στην Α2 θα έχουμε επίσης την 12η πράξη για φέτος και το εξίσου ενδιαφέρον πρωτάθλημα θα κάνει τζάμπολ την Τετάρτη 26/1.

Το πρόγραμμα των δύο πρωταθλημάτων:

Α1 ΕΣΚΑ-Η (24 Ιανουαρίου 2021)

Γαλήνη- Έσπερος ΑΟΠΑ (18:00)

ΣΕΦΑ- Νίκη Προαστ.  (20:00)

ΝΕΠ- Παναχαϊκός (20:00)

Κεραυνός Αιγίου- Αραχωβίτικα (20:30)

Απολλωνιάδα- Ολυμπιάδα (21:00)

Προμηθέας 2014- ΕΑΠ  (21:30)

 

Α2 ΕΣΚΑ-Η  (26 Ιανουαρίου 2021)

Πυρσός- Αγυιά  (18:00)

Ροϊτικα- Δύμη  (18:00)

Πανωλενειακός- Κρόνος  (20:00)

Σκαγιοπούλειο- Πήγασος (20:00)

Διαγόρας Βραχνείκων- Αστέρας Τέμενης  (20:00)

Φαέθων Αντιρρίου- Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ  (20:00)

Ακράτα- ΕΑ Παραλίας  (20:30)

Ρεπό: Ηρακλής Πύργου

 

Οι βαθμολογίες

Α1 ΕΣΚΑ-Η (Σε 11 παιχνίδια)

1 Προμηθέας 2014  20  (9-2)   (+114)

————————————————–

2 Κεραυνός Αιγίου 20 (9-2) (+112)

3 Έσπερος ΑΟΠΑ 19 (8-3)  (+121)

4 Γαλήνη 19 (8-3)  (+105)

5 Ολυμπιάδα 19 (8-3)  (+72)

6 ΕΑΠ 17 (6-5)  (-40)

7 Παναχαϊκός  16 (5-6)  (+20)

8 Απολλωνιάδα 16  (5-6)  (+16)

9 ΣΕΦΑ  15 (4-7)  (-64)

10 Αραχωβίτικα 14  (3-8)  (-91)

11 ΝΕΠ 12 (1-10)  (-104)

12 Νίκη Προαστείου 11 (0-11)  (-254)

 

Α2 ΕΣΚΑ-Η (Σε 11 παιχνίδια)

1 Αστέρας Τέμενης 20 (10-0) (+190)

2  Αγυιά 18 (8-2) (+74)

3 Ροίτικα 18 (7-4) (-21)

4  Ακράτα 17  (7-3) (+92)

5 Δύμη 17 (7-3) (+46)

6 Φαέθων Αντιρρίου 17 (7-3) (+35)

7 Πυρσός 15 (5-5) (+14)

8 Πανωλενειακός 15 (5-5) (+8)

9 Διαγόρας Βραχν. 15 (4-7) (-12)

10 Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ 15 (5-5) (+12)

11 Ηρακλής Πύργου 15 (4-7) (-74)

12 ΕΑ Παραλίας 13 (3-7) (+3)

13  Πήγασος Μπεγ. 12 (2-8) (-117)

14 Σκαγιοπούλειο 12 (2-8) (-121)

15 Κρόνος 12 (1-10) (-138)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.