ΒΟΛΕΙ

Η ΕΣΠΕΠ στο φεστιβάλ βόλεϊ του Νόβισαντ

Published

on

Η Βαλκανική Ομοσπονδία Βόλεϊ διοργανώνει κάθε χρόνο το διεθνές KIDS FESTIVAL στο οποία συμμετέχει και η ΕΟΠΕ. Φέτος την Ελλάδα και την ΕΟΠΕ εκπροσώπησε η Ε.Σ. ΠΕ. Πελοποννήσου με αποστολή 12 παιδιών τα οποία συμμετείχαν στους αγώνες με επιτυχία.

Οι αγώνες έγιναν στην πόλη ΝΟΒΙΣΑΝΤ (ΣΕΡΒΙΑ) στην κεντρική πλατεία και η αποστολή του μικρού κλιμακίου της Πάτρας.

Οι δυο ομοσπονδιακοί προπονητές Γιώργος Χριστόπουλος και Σταυρός Γεράνιος είχαν επιλέξει μια μικτή ομάδα κλιμακίου της ΕΣΠΕΠ, 6 αγόρια και 6 κορίτσια, τα οποία έδωσαν αγώνες με αντίπαλους
ομάδες από την Εθνική Σερβίας, Βραζιλίας και Γαλλίας και αποκόμισαν πλούσιες εμπειρίες.

Την αποστολή συνόδευσε ο πρόεδρος της ΕΣΠΕΠ, Θεόδωρος Κανελλόπουλος και ο Πατρινός αντιπρόεδρος της ΕΟΠΕ Τάκης Αντωνόπουλος.

on

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής διεκδικεί στα Χανιά την άνοδο στην Α2 Εθνική.

Ωστόσο ηττήθηκε (22/5) από τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου με 3-1 σετ, παρότι έδωσε μεγάλη μάχη (τα σετ: 25-21, 23-25, 25-23, 25-17) με τα τρία πρώτα σετ να κρίνονται στο νήμα.

Σήμερα η ομάδα του Άρη Αγγελόπουλου κάνει ρεπό και την Παρασκευή θέλει μόνο νίκη απέναντι στον Φοίβο.

Ανεβαίνουν στην Α2 οι δύο πρώτες ομάδες μετά το μίνι τουρνουά που διεξάγεται (22-25/5) στην Κρήτη.

Continue Reading

ΒΟΛΕΙ

Έγραψε ιστορία ο Άθλος Πατρών με την πρόκριση στο φάιναλ φορ

Published

on

Την δική του ιστορία στο χώρο του βόλεϊ γράφει τις τελευταίες ημέρες ο Άθλος Πατρών μετά την πρόκρισή του στις “4” καλύτερες ομάδες της Ελλάδας στο πρωτάθλημα παίδων.

Για τον Άθλο αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα οι Παπαγεωργίου, Γκλάβας, Κανελλόπουλος, Μπακουλόπουλος, Π. Σπυρόπουλος, Παναγόπουλος, Σ. Σπυρόπουλος, Παντελής, Κουβέλας.

Την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας σε επίπεδο παίδων εκτός από τον Άθλο πήραν επίσης ο Μίλωνας, ο Έβρος Σουφλίου και ο ΠΑΟΚ.

ΒΟΛΕΙ

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας η Κ18 του Άθλου Πατρών

Published

on

Με το δεξί έχει ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της  στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 η ομάδα του Άθλου Πατρών, η οποία έχει επικρατήσει με 3-0 σετ της Αργυρούπολης και του Παναθηναϊκού και πριν λίγη ώρα με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπυρόπουλου πέρασε πρώτη και αήττητη στους “8” της διοργάνωσης.

Δείτε τα αποτελέσματα του ομίλου:

1η αγωνιστική

Γ.Σ. Άθλος Πατρέων – Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 3-0 (25-13, 25-21, 25-16), Διαιτητές: Μάλφας, Κώτσιας, Κατραντσιώτη, Παρατηρητής: Παγκοζίδης.

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 3-0 (25-16, 25-12, 25-17), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ανδρέου, Μπίτσικα, Παρατηρητής: Παγκοζίδης.

2η αγωνιστική

Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας – Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 0-3 (22-25, 19-25, 17-25, Διαιτητές: Γεωργάκη, Μουζακίτη, Κορδετζάκη, Παρατηρητής: Πολίτης.

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 0-3 (13-25, 27-29, 19-25), Διαιτητές: Χουλιαρόπουλος, Σπίγγου,Παππά, Παρατηρητής: Πολίτης.

NATIONAL LEAGUE 210 hours ago

National League 2: Ο Προμηθέας 2014 πρωταθλητής, αδυναμία συμμετοχής της Αχαγιάς ’82

ΔΙΕΘΝΗ22 hours ago

Τρομερή κίνηση από τη Ντόρτμουντ: Θα πάρει μαζί της 500 υπαλλήλους της ομάδας στον τελικό του Champions League