BASKET LEAGUE

Η… βόλτα Άρη, διαιτητών και παρατηρητή στην Πάτρα!

Published

on

Αν και νωρίς το πρωί του Σαββάτου όλα έδειχναν τζάμπολ στον αγώνα Προμηθέα-Άρη, λίγο αργότερα το σκηνικό ήρθε «τούμπα», αφού τα νέα από τα τεστ covid-19 των παικτών του Προμηθέα (σ.σ.: είχαν γίνει την Πέμπτη) ήταν κάτι παραπάνω από άσχημα.

Έτσι, η αποστολή του Άρη που βρισκόταν στην αχαϊκή πρωτεύουσα από το απόγευμα της Παρασκευής και μετά τις συνεννοήσεις που έκανε με τον ΕΣΑΚΕ, πήρε το δρόμο για το ταξίδι της επιστροφής μη μπορώντας να κάνει η ίδια κάτι άλλο.

Κάτι ανάλογο έγινε και με την τριάδα των διαιτητών (Ανδρικόπουλος, Ζαχαρής, Κοντίλης) που κι αυτή έφυγε άπρακτη από την Πάτρα, ενώ σε ότι αφορά τον παρατηρητή διαιτησίας Κώστα Μουζάκη, έμαθε τα… δυσάρεστα από τους ανθρώπους του Προμηθέα ευρισκόμενος στη γειτονική Ναύπακτο.

Ο Αθηναίος παλαίμαχος ρέφερι είχε μεταβεί στη Ναύπακτο για προσωπική του υπόθεση και στο τηλεφώνημα που έκανε για να ενημερώσει για την άφιξή του στο Δ. Τόφαλος, πληροφορήθηκε για τα κρούσματα κορωνοϊού και λίγο αργότερα και από τον ΕΣΑΚΕ επίσημα για την αναβολή του παιχνιδιού.

Έτσι για όλους τους παραπάνω η κάθοδός στην Πάτρα για τον αγώνα με τον Προμηθέα αποδείχτηκε μια πολύ καλή… βόλτα και τίποτα παραπάνω.

Επιμέλεια: Μίλτος Σπυρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Προμηθέας χάνει με 27-35 στο ημίχρονο από την Καρδίτσα στο “Δ. Τόφαλος”

Published

on

Ο Προμηθέας βρίσκεται πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με την Καρδίτσα με 27-35, στο “Δ. Τόφαλος”  για την 15η αγωνιστική της Basket League¨.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, αν και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα με 20-14, στο δεύτερο η Καρδίτσα μπήκε πιο αποφασισμένη επιβάλλοντας το ρυθμό της, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Προμηθέα να χάνει με 27-35.

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Παλικαρίσια νίκη επί του Ολυμπιακού στη β’ παράταση στο Rising Stars

Published

on

Μετά από δυο παρατάσεις και σχεδόν 2,5 ώρες παιχνίδι (!), ο Προμηθέας πήρε σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού με 83–79 στο Promitheas Park στα πλαίσια του διεθνούς τουρνουά Rising Stars της ΕΟΚ και λίγο πριν το φάιναλ-8 της Πάτρας.

Ο Προμηθέας είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη 14’’ πριν το τέλος της κανονικής περιόδου αλλά ο Νικολόπουλος έχασε δυο βολές και ο Ολυμπιακός την τελευταία επίθεση με άστοχο σουτ του Αμπόση κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα 5λεπτο δεν ανέδειξε νικητή, παρότι ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Αμπόση 55’’ πριν τη λήξη προηγήθηκε 75-72, καθώς ο Προμηθέας απάντησε με ανάλογο τρόπο (Βασιλείου) στα 34’’ και έτσι ακολούθησε και β’ παράταση!

Εκεί η ομάδα του Κώστα Χουντή ήταν καλύτερη, ξέφυγε με 82-76 και πήρε δίκαια τους δυο βαθμούς με το τελικό 83-79.

Τα 10λεπτα: 16-15, 23-21, 16-19, 14-14, (6-6 α’ παρ.), (8-4 β’ παρ.).

Ο Προμηθέας είχε μόλις 58.1% στις βολές με… 36/62 (!), ενώ για τον Ολυμπιακό ο Αμπόση με 23π., ο Σεγούρα με 15 και ο Μαυρατζώτου με 13 ήταν τα πρώτα επιθετικά βιολιά του.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κ. Χουντής): Νικολόπουλος 4, Σοϊλεμετζίδης 3, Καλλιακούδας 3 (4 κλεψίματα), Γρύλλης 12 (3/7 δίποντα, 6/10 βολές), Βλάσσης 20 (4/9 δίποντα, 9/17 βολές), Βασιλείου 23 (10 ριμπάουντ), Σκληρός, Αθανασόπουλος, Πρέκας 6 (6 ριμπάουντ), Καναβός 1, Παρασκευόπουλος 9 (0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Μίλτος Σπυρόπουλος

Με την Καρδίτσα εντός ο Προμηθέας, δύσκολο έργο για Απόλλωνα στο “Α.Παπανδρέου”

Σήμερα τα παιχνίδια των Αχαιών, το πλήρες πρόγραμμα

Published

on

Η 15η αγωνιστική ανοίγει σήμερα την αυλαία της στα παρκέ της Basket League.

Ο Προμηθέας φιλοξενεί στο Παλέ των Μποζαϊτίκων την Καρδίτσα και θέλει τη νίκη, καθότι κυνηγά την 4άδα.

Ο Απόλλωνας έχει πιο δύσκολη αποστολή στην έδρα του Περιστερίου και στόχος είναι φυσικά να βάλει δύσκολα στο εξαιρετικό σύνολο του Βασίλη Σπανούλη.

Αναλυτικά η 15η αγωνιστική:

Σάββατο 4/2

Γ. Παπανδρέου 16.00 Περιστέρι-Απόλλων Π. Παπαπέτρου-Λόρτος-Τσιμπούρης (Τεφτίκης)

Δ. Τόφαλος 17.00 Προμηθέας Π.-Καρδίτσα Κορομηλάς-Σώμος-Τσώνος (Θεοδωρόπουλος) Γ.)

Αλεξάνδρειο 19.15 Άρης-ΑΕΚ Πουρσανίδης-Τζιοπάνος-Καρπάνος (Ελευθεριάδης Π.)

Κυριακή 5/2

Λαυρίου 15.45 Λαύριο-Ολυμπιακός Ζαχαρής-Ζακεστίδης-Παζώλης (Κυρτάτας)

Νίκαιας Πλάτων 19.15 Ιωνικός Ν.-ΠΑΟΚ Συμεωνίδης-Σταματόπουλος-Θεονάς (Ντάβαρης)

Δευτέρα 6/2

Καλλιθέας 19.15 Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός Κάρδαρης-Ξενικάκης-Μηλαπίδης (Ξάνθος)

ΜΠΑΣΚΕΤ21 hours ago

Μπάσκετ: Έμεινε με την… όρεξη η Αχαγιά ’82, αναβολή του αγώνα με τα Φανάρια!

ΠΟΛΟ21 hours ago

Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις στο κολυμβητήριο “Α. Πεπανός” (ΦΩΤΟ)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ6 hours ago

Α’ κατηγορία (13η): Μεγάλες μάχες στον 2ο όμιλο

Γ ΕΘΝΙΚΗ3 hours ago

Πάτραι: Χωρίς Ναβρότσκι και Ντελουάν, αλλά με τρίτη προσθήκη ξένου στον πάγκο!

ΠΟΛΟ20 hours ago

Πόλο: Άλλος ένας τελικός για Κολόμβο και Ολυμπιακό – Άνετη νίκη με 12-7 επί της Βουλιαγμένης