ΔΙΕΘΝΗ

Ισπανία… για φίλημα στο Μουντιάλ! Δεν έδειξε έλεος στην Κόστα Ρίκα και «έριξε» επτά γκολ

Η Ισπανία ήταν απολαυστική και ασταμάτητη, κράτησε στις μηδέν τελικές την αδύναμη Κόστα Ρίκα, στέλνοντας μήνυμα πως στο Μουντιάλ είναι έτοιμη για πολύ μεγάλα πράγματα!

Published

on

Πιεστική, απολαυστική και με υποδειγματική κυκλοφορία μπάλας. Η Ισπανία του Λουίς Ενρίκε έκανε… πάρτι κόντρα στην Κόστα Ρίκα, επικρατώντας με 7-0, σε ματς για τον 5ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Η Ισπανία πέτυχε για πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα του Μουντιάλ μετά το 1934 (απέναντι στην Βραζιλία) νίκησε την Κόστα Ρίκα με 7-0 και πήρε… κεφάλι στον 5ο όμιλο του τουρνουά που γίνεται στο Κατάρ (τους ίδιους βαθμούς με την Ιαπωνία, που κέρδισε την Γερμανία, αλλά σε ισοβαθμία δύσκολα θα αντιμετωπίσει πρόβλημα).

Η Ισπανία ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα της με την Κόστα Ρίκα και μόλις στο 10’έφτασε στο 1-0. Ο Ντάνι Όλμο δέχθηκε την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, γύρισε το κορμί του, βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο πορτιέρε και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Το… πάρτι της Ισπανίας συνεχίστηκε! Στο 21′ ο Τζόρντι Άλμπα έβγαλε την μπαλιά στην αντίπαλη περιοχή, ο Ασένσιο έπιασε ένα «μονοκόμματο» σουτ με το τρομερό αριστερό του, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Το 3-0 του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Άλμπα να ανατρέπεται εντός της μεγάλης περιοχής της Κόστα Ρίκα και τον Φεράν Τόρες να “γράφει” το 3-0.

Η Ισπανία δεν τράβηξε το… πόδι από το γκάζι ούτε στην επανάληψη. Στο 54′ και μετά από αδράνεια στην άμυνα των Κοσταρικανών, ο Ασένσιο έκλεψε και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Νάβας για το 4-0.

Το 5-0 ήταν μια… ομορφιά. Στο 74′ και μετά από ωραία σέντρα του Μοράτα, ο Γκάβι με φοβερό βολέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Νάβας!

Το φινάλε του αγώνα “έκρυβε” άλλα δυο γκολ για την “ρόχα”. Στο 89′ ο Σολέρ και στο 90+3′ ο Μοράτα διαμόρφωσαν το εντυπωσιακό 7-0.

ΔΙΕΘΝΗ

Κασεμίρο: «Λυπάμαι που έφυγε ο Κριστιάνο από την Γιουνάιτεντ»

Published

on

Κακό τέλος είχε η -ούτε ή άλλως- «ταραχώδη» σχέση του Κριστιάνο Ρονάλντο με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον αγγλικό σύλλογο να ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας του με τον θρυλικό Πορτογάλο επιθετικό.

Η διοίκηση των «κόκκινων διαβόλων» αποφάσισε να προχωρήσει τις διαδικασίες για το «διαζύγιο» των δύο πλευρών, το οποίο -όπως γνωστοποίησε η Γιουνάιτεντ- ήταν συναινετικό.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός της αγγλικής ομάδας, Κασεμίρο, δήλωσε πως δεν περίμενε μια τέτοια εξέλιξη:

«Λυπάμαι που ο Κριστιάνο έφυγε από την ομάδα και μάλιστα με αυτό τον τρόπο. Είναι στην κορυφή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και σίγουρα μπορεί να συνεχίσει να είναι σε αυτό το επίπεδο για καιρό ακόμη. Του εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια της εκπληκτικής καριέρας του».

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

Μουντιάλ 2022: Πέφτουν κορμιά για μια θέση στους «16»

Υπενθυμίζεται, πως η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 17/12.

Published

on

Κορυφώνεται η δράση στο Μουντιάλ 2022, με σπουδαίες αναμετρήσεις σήμερα (28/11) και αύριο με φόντο την πρόκριση στους «16».

Η Βραζιλία θέλει να επισφραγίσει την πρόκριση της καθώς αντιμετωπίζει την σκληροτράχηλη Ελβετία, ενώ το ίδιο επιθυμεί να πετύχει και η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο!

Η Ουαλία θα παίξει τα… ρέστα της κόντρα στην Αγγλία, με τα «λιοντάρια» να έχουν σαφώς το προβάδισμα, ενώ η νίκη αποτελεί μονόδρομο για την Ολλανδία κόντρα στο Κατάρ, που ήδη έχει αποκλειστεί.

Υπενθυμίζεται, πως η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 17/12 με τον μικρό τελικό στο Στάδιο Khalifa και τον τελικό στο Στάδιο Lusail.

ΔΙΕΘΝΗ

«Φρέναρε» την Ισπανία και έμεινε ολοζώντανη για πρόκριση η Γερμανία!

Η Ισπανία ήταν ανώτερη για 65 λεπτά, προηγήθηκε με τον Μοράτα αλλά στη συνέχεια έκανε διαχείριση και το πλήρωσε, με τους Γερμανούς να σώζουν τον βαθμό (1-1)…

Published

on

Έβαλε φρένο στην Ισπανία, έφυγε από τα… σχοινιά και έκανε θρίλερ την τελευταία αγωνιστική η Γερμανία! Παρότι η «φούρια ρόχα» ήταν για 65 λεπτά ανώτερη και προηγήθηκε με απίθανο τελείωμα του Μοράτα, στη συνέχεια έκανε συντήρηση και κατέβασε ταχύτητα, κάτι που πλήρωσε με την ομάδα του Χάνζι Φλικ να σώζει τον βαθμό (1-1) και να μένει ολοζώντανη στη μάχη της πρόκρισης.

Φίλκρουγκ ο λυτρωτής των Γερμανών, με τον Τζαμάλ Μουσιάλα να κάνει μυθικό παιχνίδι για σεμινάριο και να δείχνει πως έχει ηγετικά χαρακτηριστικά, παρότι είναι μόλις 19 ετών!

Πλέον είναι, θεωρητικά, όλα τα σενάρια ανοιχτά, αλλά αν όλα πάνε βάσει λογικής τότε είναι πολύ πιθανό να έχουμε Ισπανία και Γερμανία στην επόμενη φάση. Διότι με νίκη της Ισπανίας επί της Ιαπωνίας και νίκη της Γερμανίας επί της Κόστα Ρίκας, οι δύο νικήτριες θα τερματίσουν στο ένα-δύο του 5ου ομίλου.

Με μια αλλαγή σε σχέση με το πρώτο ματς παρέταξε τους Ισπανούς ο Λουίς Ενρίκε, χρησιμοποιώντας τον Καρβαχάλ αντί του Αθπιλικουέτα στο δεξί άκρο της άμυνας. Με διάταξη 4-3-3, ο Σιμόν ήταν κάτω από τα δοκάρια και οι Καρβαχάλ, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα στην τετράδα της άμυνας. Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι η τριάδα στον άξονα, με τους Φεράν Τόρες, Όλμο στα εξτρέμ και ο Ασένσιο στην κορυφή της επίθεσης.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε τη Γερμανία ο Χάνζι Φλικ σε σχέση με το περασμένο ματς, επιλέγοντας τους Κερέρ, Γκορέτσκα αντί των Σλότερμπερκ και Χάφερτς. Διάταξη 4-2-3-1, λοιπόν, με τον Νόιερ στο τέρμα και τους Κερέρ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Ράουμ στην άμυνα. Κίμιχ, Γκορέτσκα τα δύο χαφ, με τον Γκιντογκάν ελαφρώς προωθημένο σαν οκταροδεκάρι. Οι Γκνάμπρι, Μουσιάλα στα «φτερά» της επίθεσης και ο Μίλερ σε ρόλο φορ.

Τον έλεγχο του παιχνιδιού είχε από το ξεκίνημα η Ισπανία, που άγγιξε το προβάδισμα πολύ νωρίς μόλις στο 7ο λεπτό με την «οβίδα» του Όλμο που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι μετά και την ασταθή επέμβαση του Νόιερ. Η Γερμανία έδινε χώρους, προσπάθησε να περιορίσει τους Γκάβι-Πέδρι και να χτυπήσει στα κενά που άφηνε ορισμένες φορές ο Μπουσκέτς, αλλά πέραν του Μουσιάλα, κανείς άλλος δεν μπορούσε να τραβήξει τα «πάντσερ» στην επίθεση. Ο Άλμπα με μακρινό σουτ απείλησε την εστία του Νόιερ στο 22’, με την πρώτη καλή στιγμή για τη Γερμανία να έρχεται πέντε λεπτά αργότερα με το πλασέ του Γκνάμπρι να περνά άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Νόιερ έκανε το λάθος με τον Όλμο να κλέβει και να βρίσκει στην περιοχή τον Φεράν, αλλά ο Ράουμ του έβαλε την κόντρα και ο κίπερ της Γερμανίας μπλόκαρε.

Η Ισπανία ανέβαζε το τέμπο με τους Πέδρι, Γκάβι, αλλά ο Φεράν ήταν εκτός κλίματος αγώνα, ενώ και ο Ασένσιο δεν βοηθούσε, με τον Όλμο να ξεχωρίζει από την επιθετική τριπλέτα. Δειλά-δειλά, η Γερμανία άρχισε να παίρνει μέτρα και να ισορροπεί και πήγε να… ξεράνει από το πουθενά τους Ισπανούς. Ήταν το 40ο λεπτό, με τον Γκορέτσκα να εκτελεί το φάουλ και τον Ρίντιγκερ να καρφώνει με κεφαλιά τον Σιμόν για το 1-0, που ακυρώθηκε εν τέλει άμεσα καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Και ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε από άλλη μια στατική φάση μετά από πέντε λεπτά, αλλά ο Σιμόν με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε για το 0-0 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πατούσε καλύτερα, αλλά τα χαλούσε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και το… κουτί έμοιαζε άδειο από ποδοσφαιριστές των Ισπανών. Ο Ενρίκε το εντόπισε και άλλαξε τον Φεράν με τον Μοράτα στο 54’. Δύο λεπτά μετά, βέβαια, η Γερμανία ήταν αυτή που είχε μεγάλη φάση για να σκοράρει: Μετά από πίεση ψηλά στο build-up των Ισπανών και κλέψιμο, ο Γκιντογκάν έσπασε στον Κίμιχ αλλά το πλασέ του τελευταίου το έβγαλε εντυπωσιακά ο Σιμόν. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Φλικ, το έκανε η «φούρια ρόχα» στο 62ο λεπτό. Τρομερή κυκλοφορία εκ νέου, με τον Όλμο να ανοίγει για τον Άλμπα ο οποίος είδε την κίνηση του Μοράτα μπροστά από τον αντίπαλο στόπερ και τον βρήκε με συρτή σέντρα, με τον φορ της Ατλέτικο να κάνει ΑΠΙΘΑΝΟ τσίμπημα με το εξωτερικό, τον Νόιερ να μην προλαβαίνει ούτε να δει την μπάλα και να γράφει το 1-0!

Τρία λεπτά αργότερα, η Ισπανία άγγιξε και δεύτερο γκολ, αλλά ο Ασένσιο έκανε κακό πλασέ από το ύψος της μικρής και αμαρκάριστος. Κόκε και Νίκο Γουίλιαμς πέρασαν στο ματς, με τους Ασένσιο, Γκάβι να περνούν εκτός ενώ ο Χάνζι Φλικ απάντησε με τους Φίλκρουγκ, Σανέ και Κλόστερμαν που πήραν τις θέσεις των Μίλερ, Κερέρ, Γκιντογκάν. Οι αλλαγές τόνωσαν μεσοεπιθετικά τους Γερμανούς, που άρχισαν να παίρνουν μέτρα και να εκμεταλλεύονται το γεγονός πως η Ισπανία έκανε διαχείριση του σκορ.

Στο 73’ ο Σανέ με υπέροχη κάθετη έβγαλε φάτσα με τον Σιμόν τον Μουσιάλα, αλλά ο κίπερ της «φούρια ρόχα» κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, με τους Γερμανούς επτά λεπτά αργότερα να φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Μπουσκέτς που θεωρήθηκε, σωστά, ακούσιο. Εν τέλει, τα «πάντσερ» έφτασαν στην ισοφάριση στο 83ο λεπτό! Μετά από πάτημα του Μουσιάλα, η μπάλα έφτασε στον Φίλκρουγκ ο οποίος με πολύ ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, εκτέλεσε τον Σιμόν για το 1-1. Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε διότι τόσο ο Μοράτα όσο και Σανέ στα πλάγια τετ-α-τετ που τους παρουσιάστηκαν, δεν τα εκμεταλλεύτηκαν…

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (82΄Μπαλντέ), Λαπόρτ, Ρόδρι, Καρβαχάλ, Μπούσκετς, Γκάβι (66′ Γουίλιαμς), Πέδρι, Όλμο, Φεράν (54′ Μοράτα), Ασένσιο (66′ Κόκε)

Γερμανία (Χάνζι Φλικ): Νόιερ, Κέρερ (70′ Κλόστερμαν), Ρίντιγκερ, Ζίλε, Ράουμ (87′ Σλότερμπεκ), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (85′ Χόφμαν), Μίλερ (70′ Φούλκουργκ), Γκιντογκάν (70′ Σανέ), Μουσιάλα

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.