BASKET LEAGUE

«Ήταν καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο»

Published

on

Ο Βαγγέλης Αγγέλου τόνισε στις δηλώσεις του μετά την ήττα από τον Προμηθέα, πως ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στον ρυθμό των γηπεδούχων, ενώ στάθηκε σε κάποιες καθοριστικές φάσεις στα τελευταία λεπτά.

Αναλυτικά:

«Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι από αυτά που δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξή τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, με αυτό το 21-6 να μας ‘πληγώνει’ και αυτό θα πρέπει να αναλυθεί.

Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τις παραμέτρους του αγώνα και τα στοιχεία που κάνουν το παιχνίδι του Προμηθέα πιο επιθετικό, τη σχέση ασίστ-λάθη που ήταν 19-11, το επιθετικό ριμπάουντ, με τον αντίπαλό μας να είναι η πρώτη ομάδα στην κατηγορία στα κλεψίματα. Όλα αυτά θεωρώ ότι τα ελέγξαμε.

Προσπαθώντας, όμως, να βρούμε στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου και στις αρχές της τρίτης περιόδου ένα rotation για της ομάδα μας, δυστυχώς δεν καταφέραμε τίποτα. Όχι μόνο γιατί εμείς δεν ήμασταν καλοί, αλλά γιατί ο Προμηθέας ήταν ίσως πιο αποφασιστικός. Στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασίσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα και να ρισκάρουμε, όμως πολύ δύσκολα μπορείς να πας σε έναν τέτοιο ρυθμό σε όλο το ματς.

Στα τελευταία 3-4΄, που συμβαίνουν τα πάντα, πήραμε τέσσερις αποφάσεις αντίθετες. Χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ, χάσαμε δύο βολές, κάναμε και δύο κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτά είναι έξι κατοχές, που ενώ μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ, στο τέλος αυτές οι επιλογές μας στοίχισαν. Εμείς βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Είναι λογικό και ο Προμηθέας να έχει κάποια κούραση από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη».

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Γ΄γύρος: “Κλείδωσε” η πρεμιέρα με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό

Published

on

Ο Γ΄γύρος της Basket League θα είναι κάτι νέο στο φετινό πρωτάθλημα και προηγείται των πλέι-οφ.

Στην πρεμιέρα (30-31/3) ο Προμηθέας θα δοκιμαστεί στην έδρα του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού.

on

Ακόμα μία αγωνιστική απομένει για το φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League.

Την τελευταία αγωνιστική (22η) διακυβεύεται η 6η θέση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Κολοσσό Ρόδου. Αν η ΑΕΚ νικήσει το Περιστέρι θα την κατακτήσει, με τον Κολοσσό να θέλει δική του νίκη με το Μαρούσι και ήττα της Ένωσης από το σύνολο του Β.Σπανούλη.

Απόλλων Π. 3-18

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής (22η)

on

Ο Προμηθέας διασφάλισε την 4η θέση της κανονικής περιόδου μετά τη χθεσινή νίκη στην παράταση επί του Κολοσσού Ρόδου.

Ο Κάμερον Ρέινολντς ήταν πρωταγωνιστής του αγώνα με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και κατάφερε να συλλέξει 22 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του Αμερικάνου forward που “μίλησε” σε καίρια σημεία της αναμέτρησης και οδήγησε τους Αχαιούς στην κατάκτηση της νίκης.