Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Κάθε Δευτέρα τα σκουπίδια “πνίγουν” το γήπεδο της Αγυιάς

Published

on

Η ανάρτηση συμπολίτη με αφορμή τα σκουπίδια που μαζεύονται κάθε Δευτέρα έξω από το γήπεδο της Αγυιάς σήκωσε… αρκετή κουβέντα στο facebook.

Κι εδώ μπορεί η ευθύνη να βαραίνει πρωτίστως το τμήμα καθαριότητας του Δήμου Πατρέων, όμως θα πρέπει να σταθούμε και στην ατομική ευθύνη των φιλάθλων, αφού δεν είναι και τόσο δύσκολο να μην πετάμε στον ήδη υπερχειλισμένο κάδο σκουπιδιών το άδειο πλαστικό ποτήρι του καφέ.

Η ανάρτηση έχει ως εξής και παραθέτει ενδεικτικές φωτογραφίες:

Αυτή η κατάσταση επικρατεί έξω από το γήπεδο τού Αχιλλέα στην Αγυιά… παρά τά αμέτρητα τηλέφωνα και παρακάλια στον δήμο Πατρέων να έρθουν να μαζέψουν τα σκουπίδια εννοείται πως αδιαφορούν επιδεικτικά πλέον… λυπάμαι γιατί σάν πολίτης της Πάτρας πίστεψα πως θα αλλάξει κάτι σέ αυτή την πόλη και εμπιστευτηκα μαζί με την οικογένειά μου τους συγκεκριμένους.
ανθρώπους για τον δήμο…. δυστυχώς η κατάσταση είναι τραγική..η αδιαφορία τους και οι φτηνές δικαιολογίες για να μην στέλνουν ανθρώπους να μαζέψουν τα σκουπίδια από τόν δρόμο είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει …. Ντροπή τους είναι το λιγότερο που μπορώ να πω δεν σέβονται ούτε τους πολίτες που τούς εμπιστεύτηκαν με την ψήφο τους ούτε τους κατοίκους της περιοχής τούς αθλητές του γηπέδου και τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο να παρακολουθήσει τους αγώνες… ίσως εάν το γήπεδο ανήκε στον δήμο να πρόσεχαν περισσότερο για να μπορούν να φωτογραφίζονται σέ καθαρά πεζοδρόμια.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τα σκορ ημιχρόνου σε Α’ και Β’ κατηγορία

Published

on

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον συνεχίζονται τα πρωταθλήματα σε Α’ και Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Αχαΐας με την 4η και τη 2η αγωνιστική αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα των ημιχρόνων στους αγώνες του Σαββάτου:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Λιμνοχώρι – Ικαρος Πετρωτού 2-0 (14’ Λιβάνης, 37’ Π. Νιφόρας)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 10’ Κατσαϊτης (Ικαρος)

Πανμοβριακός – Δίας 0-2 (25’ Ζησιμόπουλος, 36’ Στρέκλας)

Δόξα Παραλίας – Αστέρας Τσουκαλεΐκων 1-0 (43’ Δημακόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΣ Πάτραι – Πάτρα 2005 0-0

Αναγέννηση Πατρών – Θύελλα Πατρών 1-3 (30’ Τζακώστας – 2’ Κ. Κωνσταντινίδης, 27’ Χουντας, 35’ Νικολόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αετός Πατρών – Κεραυνός 0-0

Νίκη Προαστίου – Αναγέννηση Ψαθοπύργου 1-1 (7’ Φούντος – 44’ Π. Παπαδόπουλος)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αστραπή – Καμίνια 1-0 (18’ Ανάγνου)

Απόλλων Εγλυκάδας – Φοίνικας Ζήριας (19.00)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (4η): Ντέρμπι Αετού Π.-Κεραυνού, μάχη στο Ντα Λουζ

Published

on

Με 7 αναμετρήσεις ανοίγει η αυλαία στην 4Η πράξη της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας, αφού αναβλήθηκε το ματς Καλάβρυτα-Αιγείρα/Ακράτα, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, μετά τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

Επίσης το αμφίρροπο ματς μεταξύ Δόξας Παραλίας και Αστέρα Τσουκαλείκων θα διεξαχθεί στο Ντα Λουζ στην Οβρυά και όχι στην φυσική έδρα της Δόξας.

Από το σαββατιάτικο πρόγραμμα δεσπόζει η σύγκρουση ανάμεσα σε Αετό Πατρών και Κεραυνό Αγίου Βασιλείου. Οι «κιτρινόμαυροι» απέχουν από τη νίκη τις τελευταίες 2 αγωνιστικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν τη νίκη, για να παραμείνουν στην κορυφή του Γ ομίλου.

Το πρόγραμμα της 4ης στροφής και οι βαθμολογίες:

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Λιμνοχώρι-Ικαρος Πετρωτού  (Λιμνοχωρίου- Ρουμπάνης)

Πανμοβριακός- Δίας  (Ριόλου- Πετρόπουλος)

Δόξα Παραλίας- Αστέρας Τσουκαλείκων  (Ντα Λουζ Οβρυά- Φωκάς)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (16:30)

Πάτραι-Πάτρα 2005  (Πετρωτού- Αντωνίου)

Αναγέννηση Π.- Θύελλα Π.  (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Νίκη Προαστείου -Αναγέννηση Ψαθόπυργου  (Προαστείου- Καδδάς)

Αετός Πατρών- Κεραυνός Αγ. Βασιλείου  (Αγυιάς- Πράνταλος)

ΚΥΡΙΑΚΗ  17/10

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αχαιός Σαραβαλίου-Δόξα Νιφορεΐκων  (Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

ΑΠΟ Αρόη- Ατρόμητος Π.  («Α.Κάνιστρας»- Γιαννόπουλος)

Εθνικός Πατρών/Πολύτ.- Άρης Π.  (19:00,  «Α.Κάνιστρας»,  Αντωνίου)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ  (16:30)

Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι   (Ρίου- Σαφαρίκας)

Θύελλα Αιγίου- Δαβουρλής  (Τέμενης- Καμζόλας)

Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Λιμνοχώρι 9 (7-0)

2 Πανμοβριακός 7 (8-2)

3 Αχαϊκή  7  (8-3)

4 Δόξα Παραλίας 6  (5-4)

————————————

5 Δίας 6  (5-6)

6 Αστέρας Τσουκαλείκων 3 (4-3)

7 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-3)

8 Ίκαρος Πετρωτού 1 (3-5)

9 Αχαιός Σαραβ.  1  (1-8)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  7 (8-3)

2 ΑΠΣ Πάτραι  7 (3-1)

3 Ατρόμητος Πατρών 6  (5-2)

4 ΑΠΟ Αρόη 6 (7-5)

————————————

5 Πάτρα 2005  6  (6-6)

6 Πήγασος Μπεγ.  3  (5-5)

7 Αναγέννηση Πατρών 3 (4-5)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Άρης Πατρών  2 (2-3)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  7  (10-2)

2 Αιγείρα-Ακράτα 7 (4-0)

3  Νίκη Προαστ.  4  (4-3)

4 Αετός Πατρών 4  (3-3)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 4 (5-6)

6 Δαβουρλής 4 (1-3)

7 Καλάβρυτα 4 (2-3)

8  Αναγέννηση Ψαθ.  3 (3-5)

9 Αετός Ρίου 2 (3-8)

10 Άνω Καστρίτσι 1 (3-5)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Λαγογιάννης: «Θέλουμε να πρωταγωνιστήσουμε»

Published

on

Ο προπονητής του Ατρόμητου Λάππα, Νίκος Λαγογιάννης, ξεκίνησε νικηφόρα στον πάγκο των «λιονταριών», που λύγισαν στο ντέρμπι της πρεμιέρας του Α΄όμιλου, την ισχυρή Αστραπή Ψαροφαΐου.

Μιλώντας στη «Match» ο Λαγογιάννης τόνισε τα εξής:

«Είχαμε την πρωτοβουλία και τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Για 80 περίπου λεπτά είχαμε κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαμε να προηγηθούμε στο σκορ.

Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για την προσπάθεια της και πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μου για το πάθος και την αγωνιστικότητα που έδειξε στο γήπεδο.

Συνεχίζεται η προσπάθεια μας, για να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει και θέλουμε να είμαστε πρωταγωνιστές σε όλη την διάρκεια της φετινής χρονιάς».

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.