Connect with us

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κοκκίνης στη «Match»: «Ο Πανμοβριακός δεν επηρεάζεται»

Published

on

Στα δύο προηγούμενα φύλλα η «Match» παρέθεσε απόψεις με παραγοντική ματιά, αφού μίλησαν ο Βασίλης Βάλαρης του Αετού Ρίου και ο Λεωνίδας Γεροντίδης της Δόξας Παραλίας, σχολιάζοντας την απόφαση της ΕΠΣ Αχαΐας, για οριστικό… βέτο στην φετινή σεζόν.

Πλέον περνάμε στην πλευρά των ποδοσφαιριστών, για να αφουγκραστούμε την δική τους σκοπιά σε αυτό το ζήτημα και ο Γιώργος Κοκκίνης θεωρείται από τους παίκτες – πολυτέλεια στην Α΄ κατηγορία.

Μιλώντας στη «Match» ο Κοκκίνης εξέφρασε την γνώμη του για το φετινό στοπ στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, σχολίασε τα τεκταινόμενα της επόμενης ημέρας της ομάδας του, θεωρώντας ότι ο Πανμοβριακός δύσκολα θα επηρεαστεί αρνητικά από τη μακρά διακοπή, ενώ κλείσαμε την κουβέντα μαζί του με «κοκκινόμαυρο» τόνο, αφού παλαιότερα αγωνίστηκε στην Παναχαϊκή και του ζητήσαμε να τοποθετηθεί για την «περιπέτεια» της πατρινής ομάδας στο πρωτάθλημα της Super League 2, που ομολογουμένως έχει υποστεί πολλά σκαμπανεβάσματα.

Γιώργο, η απόφαση της Ένωσης για διακοπή στα φετινά ερασιτεχνικά πρωταθλήματα του Νομού Αχαΐας, σε βρίσκει σύμφωνο;

«Ναι συμφωνώ με την συγκεκριμένη απόφαση. Η διακοπή ήταν μακροχρόνια και επίπονη, θα ήταν πολύ δύσκολο να δοθεί παράταση στη φετινή χρονιά.

Δεν μπορούν πλέον οι ομάδες, μετά από τόσο μεγάλη αποχή, να επανέλθουν σε κανονικούς ρυθμούς και είναι επώδυνο και για τους ποδοσφαιριστές, αφού το επίπεδο είναι ερασιτεχνικό και οι τραυματισμοί είναι αρκετά πιθανοί, θα ήταν μεγάλο ρίσκο η συνέχιση των πρωταθλημάτων».

Στον Πανμοβριακό Ριόλου, οι εξελίξεις θα προκαλέσουν αρνητικό αντίκτυπο;

«Δεν θεωρώ ότι ο Πανμοβριακός θα έχει κάποιο πρόβλημα. Σίγουρα η κατάσταση στον ερασιτεχνικό αθλητισμό δημιουργεί προβλήματα στους παράγοντες, αλλά ο Πανμοβριακός αποπνέει υγεία στο διοικητικό κομμάτι και υπάρχει σταθερή οργάνωση και πλάνο».

Αγωνίστηκες στην Παναχαϊκή, οπότε θα ήθελα την άποψη σου για τη φετινή πορεία της.

«Η Παναχαϊκή βρήκε ηρεμία διοικητικά, αλλά όλοι πρέπει να κάνουν υπομονή.

Οι ομάδες δεν «χτίζονται» μέσα σε ένα βράδυ και για να ανέβεις στην Super League οφείλεις να έχεις έναν προπονητή, που να γνωρίζει τις συνθήκες πρωταθλητισμού. Oι αλλαγές προπονητών δεδομένα δεν βοηθούν. Επίσης οι παίκτες δεν είχαν καλή εικόνα με την Ιεράπετρα.

Πρέπει ο καθένας να γνωρίζει την ιστορία της Παναχαϊκής και να παλεύει για αυτήν την ομάδα με όλες τις δυνάμεις του».

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία (5η): Εύκολα οι φιλοξενούμενοι (οι βαθμολογίες)

Published

on

Με 3Χ3 για τις φιλοξενούμενες ομάδες έπεσε η αυλαία στην 5η στροφή της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Ο Πανμοβριακός συνέτριψε την Δόξα Νιφορείκων, ο Εθνικός Πατρών πήρε σπουδαία νίκη επί της Πάτρας 2005 και τα Καλάβρυτα πέρασαν από την Πάτρα, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Αναγέννησης Ψαθοπύργου.

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α΄Όμιλος

Δόξα Νιφορεϊκων-Πανμοβριακός 1-4 (60′ Μπακάλης / 19′ πεν. Γραμματικόπουλος, 24′ αυτ. Γεωργίου, 42′ Οικονομόπουλος, 65 αυτ.)

Β’ Όμιλος

ΑΕ Πάτρα 2005-Εθνικός Πατρών 1-2 (65′ Γεωργαντόπουλος / 30′ πεν., 60′ Μπαζάρογλου)

Γ’ Όμιλος

Αναγέννηση Ψαθοπύργου-Καλάβρυτα 2-4 (54′ πεν. Καλούδης, 78΄Αγγελόπουλος / 39′ Παπαγεωργίου, 47′ Τσαβαλάς, 52′ Ασπρούκος, 86′ Βραχλιώτης)

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου:

Αχαϊκή- Δόξα Παραλίας 1-0  (68΄Μπουρλάκης)

Ίκαρος Πετρωτού-Δίας  4-4

Αστέρας Τσουκαλ.- Λιμνοχώρι  2-1  (17΄Β.Τογαντζής, 40΄Κατσαρός/8΄Γκότσης)

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 

Θύελλα Π.- ΑΠΟ Αρόη  6-1 (4΄Κ.Κωνσταντινίδης, 13΄Γκάτσης, 37΄Παναγόπουλος, 42΄Κατριβέσης, 52’, 74΄Τσότρας/22΄Θεοδωρακόπουλος)

Αναγέννηση Π.- ΑΠΣ Πάτραι  1-5 (43’ Τσίμπιτσης/25΄, 56΄, 64΄Δημητρακόπουλος, 34΄Σαμπανέι, 75΄Γραμματικόπουλος)

Άρης Π.- Πήγασος Μπεγ.  (18:30- Α.Κάνιστρας- Καμζόλας)

Ηρακλής Π.- Ατρόμητος Π.  0-3 α.α.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Άνω Καστρίτσι-Δαβουρλής   1-1  (11΄Γεωργίου/ 41’ Μακρής)

Κεραυνός Α.Β.- Θύελλα Αιγίου 4-1  (2΄αυτογκόλ Ραυτόπουλος, 40΄Σπανογιάννης, 48΄Μιχαηλίδης, 60΄Κούστα/ 69΄Καραϊνδρος)

Αιγείρα/Ακράτα- Αετός Ρίου  3-1 (15΄(πέν.) Μητρόπουλος, 50΄ Σπανός, 57΄αυτογκόλ Αποστολόπουλος/ 83΄Παπαχριστόπουλος)

Αετός Π.- Νίκη Προαστ.  1-0  (65΄Λαζανάς)

Οι Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  13  (12-3)

2 Λιμνοχώρι 12 (11-2)

3 Δίας 10  (11-11)

4 Πανμοβριακός 10 (13-5)

————————————

5 Δόξα Παραλίας 9  (8-6)

6 Αχαιός Σαραβ.  7  (6-8)

7 Αστέρας Τσουκαλείκων 6 (7-7)

8 Δόξα Νιφορείκων  3  (3-19)

9 Ίκαρος Πετρωτού 2 (7-12)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  13 (19-5)

2 ΑΠΣ Πάτραι  13 (10-2)

3 Ατρόμητος Πατρών 12  (10-3)

4 Άρης Πατρών  8 (9-5)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  6  (9-8)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  6  (5-5)

7 Πάτρα 2005  6  (7-10)

8  ΑΠΟ Αρόη 6 (9-13)

9 Αναγέννηση Πατρών 3 (6-15)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  13  (15-3)

2 Αιγείρα-Ακράτα 10 (7-1)

3  Αετός Πατρών 7  (4-4)

4 Νίκη Προαστ.  7  (6-5)

————————————

5 Καλάβρυτα 7 (6-5)

6 Δαβουρλής 6 (4-6)

7 Άνω Καστρίτσι 5 (5-6)

8   Θύελλα Αιγίου 5 (8-12)

9 Αναγέννηση Ψαθ.  3 (6-11)

10 Αετός Ρίου 2 (4-12)

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Κατηγορία: Με τρεις μάχες κλείνει η αυλαία της 5ης στροφής

Published

on

Χθες σερβιρίστηκε το κυρίως μενού στην 5η πράξη της Α΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και τα παιχνίδια είχαν πολλά γκολ και έντονες συγκινήσεις.

Ωστόσο και σήμερα υπάρχουν ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Στον Α΄όμιλο Δόξα Νιφορείκων και Πανμοβριακός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στα Νιφορέικα, ενώ στον Β΄όμιλο Πάτρα 2005 και Εθνικός Πατρών/Πολύτεκνος θα παλέψουν για τη νίκη.

Στον όμιλο της Αιγιαλείας, Αναγέννηση Ψαθοπύργου και Καλάβρυτα στοχεύουν στην παραμονή, οπότε η νίκη θα προσφέρει μεγάλη ανάσα, σε όποιον την αποσπάσει.

Το πρόγραμμα της Κυριακής και οι βαθμολογίες:

(στις 16:00)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Νιφορεΐκων-Πανμοβριακός  (Νιφορείκων- Παπαδόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτρα 2005- Εθνικός/Πολύτ.  (Α.Κάνιστρας- Φωκάς)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Καλάβρυτα  (Ρίου- Πετρόπουλος)

Τα χθεσινά αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαϊκή- Δόξα Παραλίας 1-0  (68΄Μπουρλάκης)

Ίκαρος Πετρωτού-Δίας  4-4

Αστέρας Τσουκαλ.- Λιμνοχώρι  2-1  (17΄Β.Τογαντζής, 40΄Κατσαρός/8΄Γκότσης)

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 

Θύελλα Π.- ΑΠΟ Αρόη  6-1 (4΄Κ.Κωνσταντινίδης, 13΄Γκάτσης, 37΄Παναγόπουλος, 42΄Κατριβέσης, 52’, 74΄Τσότρας/22΄Θεοδωρακόπουλος)

Αναγέννηση Π.- ΑΠΣ Πάτραι  1-5 (43’ Τσίμπιτσης/25΄, 56΄, 64΄Δημητρακόπουλος, 34΄Σαμπανέι, 75΄Γραμματικόπουλος)

Άρης Π.- Πήγασος Μπεγ.  (18:30- Α.Κάνιστρας- Καμζόλας)

Ηρακλής Π.- Ατρόμητος Π.  0-3 α.α.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Άνω Καστρίτσι-Δαβουρλής   1-1  (11΄Γεωργίου/ 41’ Μακρής)

Κεραυνός Α.Β.- Θύελλα Αιγίου 4-1  (2΄αυτογκόλ Ραυτόπουλος, 40΄Σπανογιάννης, 48΄Μιχαηλίδης, 60΄Κούστα/ 69΄Καραϊνδρος)

Αιγείρα/Ακράτα- Αετός Ρίου  3-1 (15΄(πέν.) Μητρόπουλος, 50΄ Σπανός, 57΄αυτογκόλ Αποστολόπουλος/ 83΄Παπαχριστόπουλος)

Αετός Π.- Νίκη Προαστ.  1-0  (65΄Λαζανάς)

 

Οι Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  13  (12-3)

2 Λιμνοχώρι 12 (11-2)

3 Δίας 10  (11-11)

4 Δόξα Παραλίας 9  (8-6)

————————————

5 Πανμοβριακός 7 (9-4)

6 Αχαιός Σαραβ.  7  (6-8)

7 Αστέρας Τσουκαλείκων 6 (7-7)

8 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-6)

9 Ίκαρος Πετρωτού 2 (7-12)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  13 (19-5)

2 ΑΠΣ Πάτραι  13 (10-2)

3 Ατρόμητος Πατρών 12  (10-3)

4 Άρης Πατρών  8 (9-5)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  6  (9-8)

6 Πάτρα 2005  6  (6-8)

7 ΑΠΟ Αρόη 6 (9-13)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Αναγέννηση Πατρών 3 (6-15)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  13  (15-3)

2 Αιγείρα-Ακράτα 10 (7-1)

3  Αετός Πατρών 7  (4-4)

4 Νίκη Προαστ.  7  (6-5)

————————————

5 Δαβουρλής 6 (4-6)

6 Άνω Καστρίτσι 5 (5-6)

7 Θύελλα Αιγίου 5 (8-12)

8   Καλάβρυτα 4 (2-3)

9 Αναγέννηση Ψαθ.  3 (4-7)

10 Αετός Ρίου 2 (4-12)

 

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄κατηγορία: Άνετα τα φαβορί, ματσάρα στο Πετρωτό, το ντέρμπι στον Αετό Π.

Published

on

Με τρομερές μάχες συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας και η 5η αγωνιστική προσέφερε πολλά γκολ και έντονες συγκινήσεις.

Το ματς που ξεχώρισε πάντως ήταν το Ίκαρος Πετρωτού-Δίας, αφού το σκορ έληξε 4-4 και μάλιστα δόθηκαν 5 πέναλτι, με τον Γαβριήλ των γηπεδούχων να κάνει χατ τρικ από τα 11…βήματα!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Αστέρας Τσουκαλείκων, διακόπτοντας το αήττητο του Λιμνοχωρίου, ενώ η Αχαϊκή πήρε το ντέρμπι από την Δόξα Παραλίας και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στον Β΄όμιλο, Θύελλα και Πάτραι λύγισαν με άνεση και εμφατικά σκορ την Αρόη και την Αναγέννηση Πατρών αντίστοιχα, ενώ στον Γ΄όμιλο ο Αετός Πατρών πήρε το ντέρμπι από την Νίκη Προαστείου και επέστρεψε στις νίκες, μετά από καιρό.

Με νίκες προχώρησαν και ο Κεραυνός με την Αιγείρα-Ακράτα, που υπερασπίστηκαν τις έδρες τους, ενώ ισοπαλία είχαμε στο Άνω Καστρίτσι-Δαβουρλής.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαϊκή- Δόξα Παραλίας 1-0  (68΄Μπουρλάκης)

Ίκαρος Πετρωτού-Δίας  4-4

Αστέρας Τσουκαλ.- Λιμνοχώρι  2-1  (17΄Β.Τογαντζής, 40΄Κατσαρός/8΄Γκότσης)

Αχαιός Σαρ.- Δόξα Χαλανδρ.  3-0 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 

Θύελλα Π.- ΑΠΟ Αρόη  6-1 (4΄Κ.Κωνσταντινίδης, 13΄Γκάτσης, 37΄Παναγόπουλος, 42΄Κατριβέσης, 52’, 74΄Τσότρας/22΄Θεοδωρακόπουλος)

Αναγέννηση Π.- ΑΠΣ Πάτραι  1-5 (43’ Τσίμπιτσης/25΄, 56΄, 64΄Δημητρακόπουλος, 34΄Σαμπανέι, 75΄Γραμματικόπουλος)

Άρης Π.- Πήγασος Μπεγ.  (18:30- Α.Κάνιστρας- Καμζόλας)

Ηρακλής Π.- Ατρόμητος Π.  0-3 α.α.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Άνω Καστρίτσι-Δαβουρλής   1-1  (11΄Γεωργίου/ 41’ Μακρής)

Κεραυνός Α.Β.- Θύελλα Αιγίου 4-1  (2΄αυτογκόλ Ραυτόπουλος, 40΄Σπανογιάννης, 48΄Μιχαηλίδης, 60΄Κούστα/ 69΄Καραϊνδρος)

Αιγείρα/Ακράτα- Αετός Ρίου  3-1 (15΄(πέν.) Μητρόπουλος, 50΄ Σπανός, 57΄αυτογκόλ Αποστολόπουλος/ 83΄Παπαχριστόπουλος)

Αετός Π.- Νίκη Προαστ.  1-0  (65΄Λαζανάς)

 

Οι Βαθμολογίες

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  13  (12-3)

2 Λιμνοχώρι 12 (11-2)

3 Δίας 10  (11-11)

4 Δόξα Παραλίας 9  (8-6)

————————————

5 Πανμοβριακός 7 (9-4)

6 Αχαιός Σαραβ.  7  (6-8)

7 Αστέρας Τσουκαλείκων 6 (7-7)

8 Δόξα Νιφορείκων  3  (2-6)

9 Ίκαρος Πετρωτού 2 (7-12)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Θύελλα Πατρών  13 (19-5)

2 ΑΠΣ Πάτραι  13 (10-2)

3 Ατρόμητος Πατρών 12  (10-3)

4 Πήγασος Μπεγ.  6  (8-5)

————————————

5 Πάτρα 2005  6  (6-8)

6 ΑΠΟ Αρόη 6 (9-13)

7 Άρης Πατρών  5 (6-4)

8  Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  3  (3-4)

9 Αναγέννηση Πατρών 3 (6-15)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Κεραυνός Α.Β.  13  (15-3)

2 Αιγείρα-Ακράτα 10 (7-1)

3  Αετός Πατρών 7  (4-4)

4 Νίκη Προαστ.  7  (6-5)

————————————

5 Δαβουρλής 6 (4-6)

6 Άνω Καστρίτσι 5 (5-6)

7 Θύελλα Αιγίου 5 (8-12)

8   Καλάβρυτα 4 (2-3)

9 Αναγέννηση Ψαθ.  3 (4-7)

10 Αετός Ρίου 2 (4-12)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (24/10)

(στις 16:00)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Νιφορεΐκων-Πανμοβριακός  (Νιφορείκων- Παπαδόπουλος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πάτρα 2005- Εθνικός/Πολύτ.  (Α.Κάνιστρας- Φωκάς)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Καλάβρυτα  (Ρίου- Πετρόπουλος)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.